Uncategorized

Aktivní složka esenciálních olejů zlepšuje hojení ran

Vědci z University of Indiana zjistili, že chemická sloučenina obsažená v éterických olejích zlepšila proces hojení u myší při aplikaci na kožní ránu. Toto zjištění by mohlo vést ke zlepšení léčby poranění kůže u lidí.

Tato účinná látka se nazývá beta-karrofylen nebo zkráceně BCP a nachází se v různých rostlinách, stejně jako v různých bylinkách a koření, jako je černý pepř, levandule, rozmarýn a ylang ylang. Vědci IU také uvedli, že ošetřená kožní tkáň vykazovala zvýšený růst buněk a byla klíčová pro migraci buněk pro hojení ran. V ošetřené tkáni také pozorovali zvýšenou genovou expresi z kmenových buněk vlasových folikulů.

Její výzkum byl publikován 16. prosince v časopise PLOS ONE.

Beta -karrofylen zlepšuje proces hojení

Beta-karrofylen zlepšuje hojení ran

"Toto je první nález na úrovni chemických sloučenin, který ukazuje nejen změny v genové expresi v kůži, ale také zlepšené hojení ran", řekl Sachiko Koyama, jeden z autorů článku. "Způsob, jakým se změnila genová exprese, naznačuje nejen lepší hojení ran, ale také možnost menšího zjizvení a úplnějšího zotavení.

Levandulový esenciální olej obsahuje beta-karrofylen

Esenciální oleje jsou přírodní koncentrované oleje extrahované z rostlin. Jejich lidské použití sahá až do starověkého Egypta, ale popularita vonných olejů se v posledních letech opět zvýšila a mnoho lidí je používá k aromaterapii.

Vědci však nezjistili žádné zapojení čichového systému do hojení ran, jehož senzory jsou umístěny uvnitř nosu. "Je to příklad působení esenciálních olejů, ale ne prostřednictvím našeho čichu."

"Existuje několik fází hojení ran, počínaje fází zánětu, následuje fáze proliferace a fáze remodelace", ona řekla. "Myslel jsem, že možná jakmile bude zánět potlačen, urychlí se hojení ran, což stimuluje dřívější přechod ze zánětlivého stádia do dalšího."

Výsledky studie jsou slibné

Beta-karrofyly lze nalézt v éterických olejích, jako je ylang ylang

Ačkoli jsou výsledky studie slibné, Koyama řekla, že by nedoporučovala, aby si lidé ošetřovali zranění jen jakýmikoli éterickými oleji, protože její výzkum se zaměřuje na velmi specifickou chemickou sloučeninu vysoké čistoty, která se ředí při určité koncentraci.

"Není příliš přesné používat esenciální oleje sami, protože existují rozdíly", ona řekla. "Když byla levandule sklizena, kde byla sklizena a jak byla skladována – to vše ovlivňuje její chemické složení."

Beta-karrofylen se nachází v rozmarýnovém oleji

Koyama řekl, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, jak by mohl být beta-karrofylen použit k vývoji nových způsobů léčby kožních ran u lidí.

"Před klinickým použitím beta-karrofylenu je toho ještě hodně k testování, ale naše výsledky jsou velmi slibné a vzrušující. V blízké budoucnosti možná budeme schopni vyvinout lék s použitím účinných látek obsažených v esenciálních olejích."

Zdroj: Sachiko Koyama, Anna Purk, Manpreet Kaur, Helena A. Soini, Miloš V. Novotny, Keith Davis, C. Cheng Kao, Hiroaki Matsunami, Anthony Mescher. Beta-karyofylen zlepšuje hojení ran několika cestami. PLOSTE JEDEN