Účesy a účesy

Středověké účesy – 15 nádherných vzhledů a propracované pletené účesy

Středověké účesy -charlize-theron-královna-sněhobílá

Jemná a hedvábná struktura vlasů vždy fascinovala lidi. Proplétá se kolem něj nespočet pověr, mýtů a legend. V minulosti byla délka vlasů spojována se sociálním a náboženským významem. Dnešním ženám stále záleží na tom, jak nejlépe předvést své vlasy. Pro zvláštní příležitosti nebo tematické večírky jsou středověké účesy oblíbenější než kdy dříve. Vyznačují se mnoha spletenými akcenty a propracovanými detaily. Výsledkem je velké množství nápadů, jejichž implementace vyžaduje trochu dovednosti. Vždy se vytvoří něco nového a žádný účes nevypadá stejně jako jiný.

Středověké účesy – význam vlasů ve středověku

Středověké účesy-šperky-ozdoba-čelenka

Středověcí lidé přikládali vlasům velký význam. Byl to symbol moci a autority a největší ponížení bylo přijít o vlasy. Ženy i muži měli dlouhé vlasy. Králové měli dlouhé vlasy a vousy a šlechtici pod jejich pravomocí je nosili kratší. Při boji ji svázali uzlem na temeni hlavy, aby vypadala větší a hroznější. Ženám sjely vlasy na kolena, někdy i delší. Otroci a vězni byli oholeni na znamení podrobení. Katolická církev měla velký vliv na to, jak by měli muži a ženy vypadat. Muži si například museli oholit vousy, aby se stali lepšími křesťany, a ženy musely nosit závoj.

Středověké účesy – muži

Středověké účesy -men-dlouhé vlasy-vousy

Pro muže ve středověku byly krátké vlasy vším, jen ne znakem svobody. Byli nuceni vybudovat skutečnou hierarchii založenou na délce vlasů. Stříhání vlasů bylo považováno za úplnou diskvalifikaci. Pouze kněží v klášteře nosili takzvanou tonzuru, při které byla oholena horní část hlavy. „Účesový účes“ se v té době stal velmi populárním. Vlasy byly prohnuté přes uši až k zátylku a s poníkem na čele. Celá tvář byla úhledně oholena.

Středověké účesy -vlasové šperky-řetízek-jemné-dlouhé vlasy

Nechat si narůst vlasy může jen ten, kdo vlastní svou vlastní zemi nebo byl aristokratický. O několik století později bylo považováno za zvláštní znamení nosit paruku s dlouhým copem. A v pozdním středověku se účesy šlechty staly ještě neobvyklejšími a spleteny do uměleckých struktur, které byly udržovány ve tvaru síťkou na vlasy.

Středověké účesy – ženy

středověké účesy-pletené účesy-copánky-čelo

Až do 11. století nosily ženy velmi dlouhé vlasy – po kolena nebo déle. Nejčastěji byly po stranách svázány dvěma dlouhými copánky nebo svázány do uzlu. Čelo bylo v té době považováno za důležitou část obličeje a zůstalo nezakryté. Byl ozdoben cennými šperky, květinami nebo čelenkami, ale nikdy ne vlasy. Dokonce i vlasy kolem nich byly často oholené, aby čelo vypadalo větší.

Vdané ženy musely nosit vlasy svázané a zakryté rouškou nebo s výstupkem (plochá kapuce z bavlněné látky, která skrývá vlasy, hlavu, uši a krk). Protože vlasy byly považovány za držení muže a byly vnímány jako svůdné. V té době byl nejpopulárnějším copem zapletený do uzlu nebo dvou, který se držel přes dvě uši zlatou nebo hedvábnou stuhou. To však obvykle zůstávalo pod pokličkou a pro veřejnost neviditelné.

středověké účesy-dutý cop-účes

Během tohoto období ženy nosily velké klobouky a čepice, když chodily do kostela nebo navštěvovaly veřejná místa. Ukazování vlasů na veřejnosti bylo neobvyklé a vnímáno jako nevhodné a neuctivé. Přesto by se o vlasy mělo starat a udržovat je zdravé. V knize o zdraví a osobní péči byla doporučení a recepty na péči o vlasy. Barvení vlasů bylo možné pomocí speciálních receptur – například v blond s arašídy a kamencem.

středověké účesy-dlouhé vlasy-dlouhé vlasy-cop

Všechny vznešené ženy nosily vlasy velmi dlouhé. Ve 13. nebo 14. století je spletli do 3 nebo 4 copů, které drželi vzadu na hlavě a zdobili je šperky. Tyto propracované účesy samozřejmě trvaly hodiny. Mezitím to, co se původně odehrávalo pouze v dámské ložnici a ve velmi malém kruhu, přerostlo v jakési volání.

Středověké účesy pro dlouhé vlasy – „beraní roh“

středověký-účes-dutý-cop-účes-návod

Protože ženy ve středověku nosily vlasy velmi dlouhé, většina středověkých účesů je vhodnější pro dlouhou hřívu. Dlouhé vlasy jsou uprostřed rozepnuty a každá strana je spletena do jediného dlouhého copu. Nyní je cop navinutý přes ucho v jakési buchtě nebo šneku. Nakonec se k upevnění používá jedna nebo více sponek do vlasů.

Jednoduché středověké účesy

středověké účesy-copánky-stuha-ozdobit

Podobně dva copánky jsou spleteny na obou stranách a poté sbíhají přes hlavu. Mezi ně lze připevnit zlatou síťku.

středověký účes-šperky-příslušenství-řetěz

V zásadě bylo neobvyklé, že se ušlechtilé ženy objevovaly na veřejnosti s dlouhými, volně padajícími vlasy. Pro každodenní život většinou dávali přednost jednoduchým dlouhým copánkům nebo nekomplikované variaci stylu beraního rohu. K přízvuku byl přidán kroužek nebo diadém.

Příslušenství pro středověké účesy

středověké účesy-korálky-ozdobit-vlasové doplňky

Ženy vždy zdobily vlasy stužkami, perlami, šátky a dalšími věcmi. Nevdaná děvčata si zdobila vlasy drahými kameny, umělými květinami ze zlata a drahokamy.

Středověké účesy si udělejte sami

středověké účesy-dlouhé vlasy-sleber-dělá-twist-účes

Středověké účesy jsou možné v mnoha různých variantách a jsou primárně považovány za velmi okázalé a propracované. I tak je možné si ze sebe udělat nádherný pletený účes ve středověkém stylu. Při troše trpělivosti a pár triků, které brzy odhalíme, se snadno vykouzlí velmi komplexně vypadající pletený účes. Zde uvádíme velmi jednoduchý průvodce.

Pletení středověkých účesů – pokyny pro dlouhé vlasy

středověké účesy-snadné-udělej si sám-pokyny

Na první pohled se tento účes inspirovaný středověkým copem zdá velmi složitý. Když se ale na návod podíváte blíže, určitě si všimnete, že je vlastně spletený jen jeden cop. Zbytek vlasů se jednoduše stočí a vloží do tohoto copu, pak se možná nenápadně připne bobby piny.

středověké účesy-udělejte si sami pokyny-snadné

Aby účes vydržel déle, doporučuje se, stejně jako u jiných složitých účesů, umýt vlasy alespoň jeden den předem. Aby se dosáhlo volného vzhledu a současně dobré přilnavosti, měla by být k dispozici přilnavá struktura vlasů. K tomu můžete do vlasů vnést lehké vlny, pokud nejsou přirozeně kudrnaté nebo vlnité.

středověké účesy-snadné zkroucení účesu-dlouhé vlasy

Středověké účesy pro krátké vlasy

středověké účesy-krátké vlasy-cop-přízvuk

S rameny nebo krátkými vlasy je obtížné vytvořit středověké účesy, protože vyžadují určitou délku vlasů. Pletené detaily a akcenty, které vypadají velmi vznešeně a středověku, si můžete s trochou zručnosti vyrobit sami.

Středověké účesy moderní vykládáno

středověké účesy-moderní interpretované opletení