Účesy a účesy

7 účinných domácích prostředků na lupy a další tipy

Domácí prostředky pro lupy-tipy-zdravé-péče o vlasy

Všichni pravidelně přicházejí o pokožku hlavy, ale pouhým okem to není patrné. Když se však lupy nadměrně objevují a jsou vidět na oblečení, stává se nepříjemnou agónií. Před použitím vhodných ošetřujících prostředků a Domácí prostředky proti lupům K léčbě problému by měl být určen přesný typ lupů. Trápí vás suchá pokožka hlavy? Padají vám jemné třísky na rameno při sebemenším pohybu hlavy? Pak je to suché odlupování. Pokud se vaše vlasy rychle mastí, stejně jako vaše pokožka hlavy a odlupuje se ve nažloutlých větších vločkách, pak máte mastné odlupování a většinou jde o napadení houbami. Na to byste si při výběru vlasové kosmetiky měli dát velký pozor, protože nevhodné výrobky s větší pravděpodobností problém ještě zhorší.

 Domácí prostředky proti lupům – co způsobuje lupy?

Domácí prostředky na lupy -tipy-výrobky pro péči-šampon-vlasy

Lupiny jsou ve skutečnosti odumřelé kožní buňky, které se odbrusí, když pokožka hlavy vytvoří nové. Obvykle jsou drobné, vůbec nejsou vidět. U některých lidí má pokožka hlavy tendenci produkovat nové buňky tak rychle, že překrývající se buňky nelze včas odstranit. Poté se vytvoří velké shluky buněk, které se vrhnou ve formě velkých šupin, které jsou pak také viditelné. Vyskytují se, když pokožka hlavy vytváří příliš mnoho mazu, což může také způsobit stav pokožky a je známé jako mastné lupy.

Nadměrně používaná, suchá pokožka hlavy, která padá jako jemný „sníh“ na ramena, může mít různé spouštěče – ohřívání vzduchu, sluneční záření, klimatizaci nebo příliš horký průvan při fénování. Opakované mytí nevhodným odmašťujícím šamponem může často vést k vysušení pokožky hlavy a tvorbě bílých vloček jako vedlejší účinek. Zrychlený metabolismus kůže v důsledku alergického onemocnění může způsobit sennou rýmu, ale také lupy. Tento problém většinou postihuje muže a v každém případě je vnímán jako otravný a neatraktivní.

Domácí prostředky proti lupům nebo šampon proti lupům

domácí prostředky-proti-lupům-proti-lupům-šampon-pěna-mytí vlasů

Šampon proti lupům je k dostání v každé drogerii a vždy slibuje rychlý a dlouhotrvající úspěch. Nepomáhá však při každém napadení lupy. V zásadě jsou přípravky pro péči tohoto typu určeny pro mastnou pokožku hlavy a pokud jsou použity na suchou pokožku hlavy, problém se jen zhorší. Vypláchnou přebytečný tuk a obsahují mimo jiné fungicidní přísady, jako je ketokonazol nebo chlorimazol.

Na druhou stranu je třeba opatrnosti, pokud je pokožka hlavy extrémně suchá a šupinatá, protože šampony to dělají přesně naopak. Kůže je také vysušená a namáhaná, což zvyšuje svědění a odlupování. Pokud je pokožka hlavy suchá, je vhodné použít jemný šampon, který nemá odmašťující účinek a je speciálně navržen pro suchou a přecitlivělou pokožku.

7 účinných domácích prostředků proti lupům – 1. Jablečný ocet nebo citronová šťáva

domácí prostředky proti lupům-ocet-jablečný-jablečný ocet-citronová šťáva

Ovocná kyselina je jedním z mála domácích prostředků, které jsou účinné na suchou i mastnou pokožku hlavy. Na jedné straně ocet nebo citronová šťáva čistí mastnou pokožku hlavy a působí do hloubky pórů, takže ucpané mazové žlázy jsou zbaveny tuku a mohou opět normálně fungovat. Na druhou stranu kyselina reguluje přirozenou hodnotu pH, která se v případě suché pokožky hlavy často posouvá nevhodnými nebo zásaditými šampony. Divokému svědění se brzy uleví a pokožka hlavy se uklidní. Do šamponu můžete přidat jablečný ocet nebo citronovou šťávu a použít k mytí vlasů jako obvykle. Další možností by bylo rozpustit 200 ml jablečného octa a 1 l vlažné vody sami a po umytí vlasů si ji nalít na hlavu. Jemně masírujte konečky prstů. Vymývání není nutné, protože silně kyselý zápach rychle zmizí, když jsou vlasy suché.

Efektivní domácí lék na lupy – 2. Pivo

home-remedies-against-lupy-tipy-pivo-péče-kúra

Pivo lze použít na suchou pokožku hlavy a lupy. Dodává vlasům a pokožce hlavy vitamíny, živiny a stopové prvky, posiluje je a dodává jim svěží lesk. Posilující kondicionér na vlasy si vyrobte sami, pokud smícháte 500 ml piva s 1 l vlažné vody a nalijete do rozprašovače. Nastříkejte ze vzdálenosti asi 20 centimetrů. Nemusíte oplachovat, protože vůně piva se po chvíli sama rozptýlí.

Efektivní domácí lék na lupy – 3. Avokádo a avokádový olej

domácí prostředky-proti lupům-tipy-avokádo-a% cc% 88l-péče-kúra

S avokádem můžete zvlhčit suchou pokožku hlavy. Olej extrahovaný ze semen má zvlhčující účinek, obklopuje vlasy ochranným filmem a zabraňuje jejich vysoušení. Můžete z něj připravit přírodní šampon a vmasírovat ho do mokrých vlasů.

Účinný domácí lék na lupy – 4. Olej z čajovníku (nevhodný pro alergiky)

domácí prostředky-proti lupům-tipy-esenciální oleje z čajovníku

Pokud vás trápí mastné lupy, čajovníkový olej může mít na lupy pozitivní vliv. Alergici jej však často nemohou tolerovat, a proto je vhodné před léčbou provést test na alergii. Esenciální oleje působí hluboko do pórů, zabraňují ucpávání mazových žláz a ničí houby. Olej z čajovníku podporuje zdravý růst vlasů a působí proti vypadávání vlasů. Můžete jej přidat do šamponu na vlasy. Pro dosažení co nejlepšího účinku se doporučuje poměr míchání 10 ml oleje z čajovníku ke 100 ml šamponu na vlasy. Domácí šampon proti lupům lze také vyrobit z následujících přísad:

  • 25 ml oleje z čajovníku
  • 250 ml vody
  • 2 čajové sáčky heřmánkového čaje
  • 50 g jedlé sody

Vodu přiveďte k varu, poté ji nechte vychladnout na 8 stupňů a zalijte heřmánkovým čajem. Po 5 minutách vyjměte čajové sáčky, postupně přidejte jedlou sodu, zamíchejte (silně pění) a vmíchejte olej z čajovníku. Cítit se ve vhodné lahvičce a používat jako konvenční šampon. Mělo by být ponecháno jen několik minut.

Efektivní domácí lék na lupy – 5. Olivový olej

home-remedies-against-lupy-tipy-oliveno% cc% 88l-suchá pokožka hlavy

Olivový olej je opravdovým domácím prostředkem, bez kterého si péči o vlasy a pokožku nelze představit. Zabraňuje vypadávání vlasů a zvlhčuje suchou pokožku hlavy.

Efektivní domácí lék na lupy – 6. Willow tar

domácí recepty-proti lupům-tipy-hovězí-vařit-čaj-recept

Extrakt z vrbové kůry lze použít proti suchým lupům, protože obsahuje antiseptické činidlo, které působí proti infekcím pokožky hlavy. Vaření vrbové kůry si můžete udělat sami.

Efektivní domácí lék na lupy – 7. podběl

domácí-prostředky-proti-lupům-tipy-podběl-čaj-vývar

Podběl působí protizánětlivě a proti podráždění a doporučuje se na suché lupy. Ošetřující přípravky s podbělem mohou být zvláště užitečné proti silnému zčervenání pokožky hlavy. Šampony a pleťové vody jsou k dostání v lékařských lékárnách.

Domácí prostředky na lupy pomohou zbavit se problému

domácí prostředky-proti lupům-tipy-vlasy-u% cc% 88 vylévání-oplach% cc% 88len