Typy

Druhy vajec: 12 jedlých vajec od ptáků (a ryb)!

Pokud jste milovníkem vajec, je tu pro vás otázka „Jak se vám líbí vajíčko“? Vařená, smažená, pošírovaná, omeleta nebo míchaná? Je těžké vybrat jen jednoho, že? Vejce jsou jednou z nejvšestrannějších, nejchutnějších a snadno nejvýživnějších potravin, které máme k dispozici. Nejen my to říkáme! I staří Římané a Řekové je oceňovali pro svou bohatou chuť a profil bohatý na bílkoviny. Pokud jste nezkusili nad rámec standardního bílého vejce, je načase prozkoumat různé druhy vajec dostupných po celém světě.

Tento článek pojednává o mnoha odrůdách vajec a jejich charakteristikách, aby vám poskytl nekonečné možnosti vaření pokrmů na bázi vajec.

Co je vejce a proč mají vejce různé barvy?

Podle Britannica „Vejce je obsahem reprodukčního těla s tvrdou skořápkou produkovaného ptákem, které je považováno za potravu“.

Jednoduše řečeno, jedlá vejce (vhodná pro člověka) jsou ta, která kladou samice ptáků, jako jsou kuřata, křepelky, kachny atd., Primárně pro rozmnožování svých druhů. Vejce se skládají z tvrdé skořápky jako vnějšího obalu, bílku nebo bílku a žloutku uprostřed. Přestože je celé vejce bohaté na bílkoviny a vitamíny, je to právě žloutek, který má vysokou nutriční hodnotu.

Pokud jde o barvu vajec, možná jste si ve svých místních obchodech nebo supermarketech všimli různých barev, jako je hnědá, bílá, zelená atd. Na rozdíl od předpokladů se barevná vejce nutriční hodnotou nebo poživatelností neliší od standardních bílých. Barva pochází z genů ptačího druhu nebo plemene.

Například plemena jako slepice Plymouth kladou hnědá vejce, zatímco kuřata leghornů snáší bílá vejce. Jiná plemena jako Ameraucana snáší modrá vejce a černá měď Maran snáší vajíčka tmavé čokolády.

Je zajímavé, že všechna vajíčka začínají v počátečních fázích bíle a získávají svůj pigment pouze tehdy, když vajíčko prochází trubicí ptačí dělohy nebo vejcovodem!!

Klasifikace vajec podle nákupních a etiketovacích standardů:

Vejděte do uličky supermarketu a pravděpodobně najdete různé druhy vajec se štítky jako „volný výběh“, „bio“ atd. Tato část vám pomůže porozumět rozdílům mezi nimi:

 • Konvenční vejce:

Jedná se o běžné druhy vajec, které najdete v supermarketu nebo místních obchodech. Vejce pochází od slepic, které jsou chovány v temných a přeplněných kotcích. Tito ptáci jsou krmeni krmivy na bázi obilí a dokonce léčeni antibiotiky a doplňky ke zvýšení produkce. Přestože jsou životní podmínky slepic drsné, vejce jsou také velmi výživná a chutná.

 • Vejce bez klece:

Jak název napovídá, tato vejce pocházejí od ptáků, kteří si užívají málo prostoru k toulání, než ve stísněných klecích. Dostávají také hnízdní budky k odpočinku a snášení vajec. Ačkoli vejce nejsou tak výživná jako konvenční vejce, humánní zemědělské postupy jim dávají lepší výhodu.

 • Vejce z volného chovu:

Jedná se o vejce, která pocházejí od slepic, které mají přístup ven. To neznamená, že se slepice mohou volně pohybovat kdekoli chtějí. Mají přístup pouze do omezené, oplocené oblasti a užívají si slunečního světla.

 • Organická vejce:

Zemědělci mohou označit svá vejce za „ekologická“, pouze pokud ptáci přísně jedí organické krmivo. Na rozdíl od komerčních vajec jsou organická vejce bez antibiotik, steroidů atd., Pokud není uvedeno jinak, ptáci vyžadují speciální léky k léčbě konkrétní choroby.

 • Vejce pro vegetariány:

Vegetariánská vejce jsou ta, která od slepic krmených pouze rostlinnou stravou. Tyto slepice žijí uvnitř a nemají přístup k červům, hmyzu ani k žádným vedlejším produktům z masa.

 • Vejce Omega-3:

Jedná se o vejce obohacená o Omega-3 mastné kyseliny krmením slepic speciální dietou na bázi lnu. Vejce nabízejí 12krát více omega kyselin než konvenční vejce a nabízejí esenciální omega kyseliny jako ALA, EPA a DHA.

 • Pasterizovaná vejce:

Pasterizovaná vejce jsou jemně nebo lehce vařená vejce, aby se snížilo riziko nemocí z potravin. Ty procházejí procesem pasterizace při určité teplotě ve skořápkách.

 • Zpracovaná vejce:

Jedná se o průmyslové vaječné výrobky, které se prodávají v mnoha formách, jako jsou loupaná vejce, loupaná natvrdo vařená vejce, předvařená vejce, předem připravené omelety atd. Nejsou příliš zdravé díky použití konzervačních látek a umělých technik vaření.

12 jedlých druhů vajec, které se liší výživou a chutí:

Dejte nám vědět některé z nejoblíbenějších odrůd vajec pocházejících od různých ptáků a dokonce i ryb (ano, čtete správně!):

1. Kuřecí vejce:

Kuřecí vejce

Kuřecí vejce pocházejí z různých plemen slepic a jsou nejrozšířenějším druhem vajec na světě. Mají velmi jemnou chuť a hodí se téměř do každé kuchyně. Tato vejce přicházejí v nesčetných barvách, jako je bílá, hnědá, modrá, zelená atd., Bez ovlivnění nutričního profilu. Středně velké kuřecí vejce (syrové) nabízí 63 kalorií a nabízí řadu živin, jako jsou bílkoviny, vitamín A, vitamín D atd. Vejce jsou rozdělena do skupin XS, Small, Medium, Large a Jumbo na základě velikosti a hmotnosti konečný výstup.

2. Křepelčí vejce:

Křepelčí vejce

Křepelčí vejce mohou mít malou velikost, ale v chuťovém oddělení dosahují vysokého skóre. Tato vejce od malých ptáků nazývaná křepelky a váží pouhých 9 g ve srovnání s 50 g kuřecího vejce. K výrobě slušného pokrmu na bázi vajec tedy budete potřebovat minimálně 5-6 křepelčích vajec. Tato vejce jsou krémové barvy s hnědými a černými skvrnami po celé skořápce. Křepelčí vejce jsou v mých kuchyních považována za delikatesu, zejména v asijské kuchyni. Ačkoli každé vejce nabízí pouze 14 kalorií, je bohatě nabité živinami, včetně selenu, riboflavinu, vitamínu B12 atd..

3. Kachní vejce:

Kachní vejce

Kachní vejce jsou proslulá svými luxusními a krémovými žloutky. Ve srovnání s kuřecími vejci mají větší velikost, průměrná kachní vejce váží 70 gramů. Čerstvá kachní vejce mají mírně „rybí“ vůni, protože většinou žijí v rybnících obsazených rybami. Vejce z kachen chovaných na farmě krmených drůbežím krmivem však nemají žádnou nepříjemnou chuť. Kachní vejce mají ve srovnání s kuřecími vejci zvýšenou výživu. Průměrné kachní vejce nabízí 130 kalorií a je bohatým zdrojem živin, jako je vitamín B12, vitamín A, selen atd. Obsah tuku a cholesterolu je v těchto vejcích také poměrně vysoký.

4. Husí vejce:

Husí vejce

Husí vejce jsou jedním z největších druhů vajec z ptačího druhu. Ačkoli je chuťový profil podobný profilu kachního vejce, v husích vejcích můžete ochutnat „hravost“. Žloutky jsou bohaté a krémové, takže vejce jsou velmi univerzální pro téměř jakýkoli způsob vaření. Standardní husí vejce váží přibližně 150 gramů a podle velikosti je třikrát větší než slepičí vejce. Husí vejce mají hustou bílou skořápku s jasně zbarvenými žloutky. Každé vejce nabízí 226 kalorií spolu s vysokým množstvím bílkovin a vitamínem B12 než jiná vejce. Husí vejce jsou vzhledem k jejich nízké produkci a vysoké údržbě poměrně drahá.

5. Krůtí vejce:

Turecko Anda

Přestože jsou krůtí vejce jedlá, nemají velkou komerční poptávku. Krůtí vejce jsou o něco větší a váží kolem 66-100 g, v závislosti na plemeni. Skořápky jsou silné a mnoho lidí se domnívá, že tyto odrůdy vajec mají podobný chuťový profil jako slepičí vejce. Vzhledem k nízké produkci jsou vejce poměrně drahá. To je důvod, proč mnoho lidí dává přednost chovu ptáků pro maso než vejce. Průměrné krůtí vejce nabízí 135 kalorií a obsahuje vysoké množství bílkovin a tuků.

6. Rhea vejce:

Vejce Rhea

Rhea je obrovský nelétavý pták, který se fyzicky podobá pštrosu. Ptáci Rhea snáší kolem 20 až 60 vajec ročně a období snášky se pohybuje od května do srpna. Průměrné vejce Rhea měří přibližně 5,1 palce x 3,5 palce a váží přibližně 600 g. Skořápka se může pohybovat od zelenožluté až po matný krém. Výživově se jedno vejce rhea rovná 10 slepičím vejcům. Struktura žloutku je poměrně lehká a vzdušná, ale chuť je poměrně silná a silná.

7. Emu vejce:

Emu vejce

Emu vejce jsou jedním z nejkrásnějších druhů ptačích vajec, které připomínají půlnoční oblohu s lesklými hvězdami na pozadí. Poměrně velká vejce mají charakteristickou tmavě modrozelenou barvu s granulovaným povrchem. V případě, že se vejce nevylíhne a nevystaví se slunečním paprskům, skořápka se pomalu změní na krémovou nebo světle bílou. Emu vejce měří asi 5,1 palce x 3,5 palce a váží mezi 450 až 650 g. Jedno emu vejce nabízí 360 kalorií spolu s řadou živin, jako jsou omega kyseliny, bílkoviny, vitamíny a minerály.

8. Pštrosí vejce:

Pštrosí vejce

Největší pták na Zemi je jasným vítězem produkce největších jedlých vajec. Průměrné pštrosí vejce měří přibližně 180 mm na délku a 140 mm na šířku. Váží od 1,2 kg do 2 kg. Každé pštrosí vejce se zhruba rovná 24 slepičím vejcům. Tvrdé vaření pštrosího vejce může trvat až 1,5 až 2 hodiny kvůli jeho 2 mm silné skořápce. Chuťový profil je dosti podobný profilu kuřecího vejce, až na hravou chuť. Jedno pštrosí vejce nabízí neuvěřitelných 2 000 kalorií s 235 g bílkovin a 100 g tuku.

9. Racek vejce:

Racek vejce

Racková vejce jsou v mnoha částech Spojeného království považována za pochoutku kvůli jejich vzácnosti a lahodnosti. Tato vejce mají krémově zbarvenou skořápku s hnědými skvrnami po celém těle. Ptáci kladou hnízda společně s britským pobřežím, odkud pochází vejce. V závislosti na plemeni racka se velikost vajíčka může pohybovat mezi 6,5 cm x 4,5 cm. Racková vejce jsou nabitá výživou a docela univerzální pro různé formy vaření, jako jsou vařená na tvrdo, míchaná atd. Jedno rackové vejce může nabídnout asi 139 kalorií.

10. Vejce perličky:

Vejce perličky

Vejce perličky jsou o něco menší než slepičí vejce a mají velmi tvrdé skořápky. Barva těchto vajec je tmavě krémová až světle hnědá se skvrnami na skořápkách. Díky vysokému poměru žloutku a bílé jsou vejce perliček bohatší a krémovější než vejce slepičí. Průměrné vejce váží pouhých 1,4 unce, což znamená, že 2 vejce perliček se shodují s jedním kuřecím vejcem v porci. Jedením jednoho vejce můžete získat až 100 kalorií spolu se základními minerály, jako je zinek, hořčík, fosfor atd.

11. Bažantí vejce:

Bažant

Bažantí vejce od mnoha plemen bažantích ptáků, kteří pocházejí z Asie. Vejce jsou o polovinu menší než slepičí vejce s hnědými až světle olivově zelenými skořápkami. Chuťově se příliš neliší od kuřecích vajec, kromě většího bohatství a krémovitosti. Tato vejce se dobře hodí k různým formám vaření, jako jsou vařená natvrdo, smažená vejce, skotská vejce atd. Jedno bažantí vejce může nabídnout kolem 135 kalorií spolu s živinami, jako je selen, vitamín A, zinek, vitamín B12 atd..

12. Kaviár:

Kaviár

Tady jsou nejzajímavější druhy jedlých vajec, o kterých opravdu chcete vědět! Kaviár! Na rozdíl od ostatních vajec, která pocházejí od ptáků, kaviár je vejce z čeledi jeseterovitých ryb. Barvy a textury kaviáru se mohou u různých ryb lišit. Kaviár se obvykle používá jako ozdoba salátů a chleba. Má oříškovou, slanou chuť s jemnou až silnou chutí v ústech, když ji popíjí. Pokud jde o výživu, 100 g kaviáru nabízí 264 kalorií spolu s celou řadou živin, jako je kobalamin, hořčík atd..

Zajímavá fakta o vejcích:

Zde je několik „vajíček“ skvělých faktů o vejcích, která vás určitě překvapí:

 • Kuře Araucana je známé tím, že snáší velikonoční vajíčka v přírodních odstínech růžové, hnědé, zelené, modré atd..
 • Čerstvá vejce se potápí ve vodě, zatímco shnilý plave kvůli velkým vzduchovým buňkám, které se tvoří uvnitř skořápky.
 • Křepelčí vejce jsou nejlepší alternativou pro osoby s alergiemi na vejce, protože neobsahují alergeny.
 • Kvašená kachní vejce, která mají v mnoha zemích černou barvu a jsou považována za delikatesu a konzumují se jako „100letá vejce“ nebo „stoletá vejce“.
 • Čína je největším producentem vajec s 34% podílem na trhu s vejci.
 • Nedávná zjištění ukazují, že Britové jedí přibližně 200 lidí na osobu za rok.

To jsou některé z nejpopulárnějších druhů jedlých vajec, které se nacházejí po celém světě. S tolika způsoby, jak vařit a servírovat vejce, můžete jen zřídka vynechat možnosti snídaně, oběda nebo večeře. Takže otázka znovu na vás – „Jak se vám líbí vaše vejce?“! Máme rádi smažené vejce s trochou koření na sůl a pepř. Ach, tak chutné! Není?

ODMÍTNUTÍ: Informace zveřejněné v tomto článku slouží pouze pro informační a vzdělávací účely a nepředstavují právní ani jiné odborné rady k tomuto tématu..