Typy

Druhy čaje: 15 oblíbených odrůd čaje s historií

Dokážete si představit den bez popíjení šálku horkého čaje? Chai, čaj, Cha, bez ohledu na název, spojení, které s tímto nápojem sdílíme, bez ohledu na naše kulturní rozdíly, je úžasné. Čaj není vynálezem dnešní doby! Ve skutečnosti vás překvapí, že jeho historie sahá až do roku 2737 př. N. L., Což z něj činí jeden z nejstarších stále používaných výtvorů. Dnes je po celém světě k dispozici mnoho nových druhů čajů, přičemž duše nápoje je stále nedotčena!

Co je čaj?

Čaj je aromatický nápoj nabitý chutí připravený infuzí nebo vařením listů Camellia Sinensis v horké vodě nebo mléce. Popularita čaje je celosvětově rozšířená a dokonce má pověst druhého nejvíce konzumovaného nápoje po vodě!

druhy chai

Historie čaje:

V dřívějších dobách byl zelený čaj připravovaný z čerstvých listů jediným známým způsobem konzumace čaje. Existuje také legendární příběh o tom, jak čínský císař Shen Nung náhodou objevil čaj, když mu do hrnce s vařící vodou foukalo několik listů ze stromu Camellia Sinensis. Příjemná vůně a teplo tohoto nápoje naplnilo krále obnovenou energií, k velkému překvapení!

Od stolů elitních čínských rodin po silniční stánky v Indii je cesta čaje neuvěřitelná!

Čtěte dále a dozvíte se více o mnoha druzích čaje, nejlepších odrůdách čaje s obrázky a zajímavými detaily.

Základní kategorie čaje:

Před vynálezem mnoha druhů čajů existovala pouze jedna nebo dvě známé formy čaje – zelený a černý, připravovaný z čerstvých a fermentovaných listů. Dnes je v různých zemích k dispozici více než 30 odrůd čaje, z nichž každá se pyšní jedinečnou vůní, chutí a zdravotními přínosy.

Zde jsou tři základní kategorie čaje, o kterých musíme vědět:

  • Základní nebo pravé čaje:

Čaje vyrobené z rostliny Camellia Sinensis bez jakýchkoli přísad nebo směsí se nazývají základní čaje nebo pravé čaje. Tyto čaje začínají svůj život po sklizni, ale procházejí různými druhy „zpracování“, jako je vadnutí, oxidace, vypalování atd., Aby propůjčily listům barvu a charakter.

Příklady: Černý čaj, zelený čaj, čaj Oolong, bílý čaj, čaj Pu’erh

  • Ochucené čaje:

Ochucené čaje mají přidané vnější příchutě, aby spojily novější aroma s vůní čajových lístků. Protože čajové lístky vnímají chuť, přidávají se přísady jako bylinky, koření, květiny a dokonce i kousky sušeného ovoce, které posilují naše smysly. Přidání esenciálních olejů nebo výtažků, jako je vanilka, je také dalším způsobem, jak připravit ochucené čaje. Mnoho odrůd také obsahuje přírodně identické a umělé příchutě potažené čajovými lístky, které dodávají delikátní aroma.

Příklady: Jasmínový čaj, Masala Chai, Earl Grey, mátový čaj, zázvorový čaj, čaj Tulsi, pomerančový květ atd..

  • Bylinné čaje:

Bylinné čaje jsou výrazným kontrastem k pravému čaji z listů rostliny Camellia Sinensis. Neobsahují žádné produkty, jako jsou listy nebo pupeny, zdroje z rostliny Camellia Sinensis a odvar pochází z bylinných infuzí sušených květin, bylin, kořenů, koření, ovoce atd. Stručně řečeno, bylinné čaje nejsou pravé čaje a jejich chuť přichází z použitých aromatických přísad.

Příklady: Heřmánkový čaj, mátový čaj, citronová tráva, ibiškový čaj, citronový čaj, šalvějový čaj, fenyklový čaj, šípkový čaj atd..

15 různých druhů čaje s obrázky a detaily:

Pojďme se nyní podívat na detaily 15 nejpopulárnějších druhů čajů s obrázky:

1. Černý čaj:

Černý čaj

Černý čaj je ve srovnání s jinými druhy čaje, jako je zelený nebo Oolong, robustnější. Pravidelné listy zeleného čaje procházejí úplným ošetřením, včetně chřadnutí a oxidace, aby se dosáhlo charakteristické černé nebo pálené hnědé barvy listů. Černý čaj díky své účinnosti vyžaduje kratší prosakovací dobu a barva a chuť se liší podle množství oxidace.

Způsob přípravy černého čaje zahrnuje vaření čajových lístků ve vodě. Přidání cukru je volitelné! Tento nízkokalorický nápoj je bohatý na antioxidanty a flavonoidy, které nabízejí řadu zdravotních výhod.

2. Zelený čaj:

Zelený čaj

Je mýtem, že zelený čaj pochází z jiné rostliny. Zelený čaj je produktem stejné rostliny Camellia Sinensis. Listy se suší a smaží bez dalších kroků, jako je chřadnutí a oxidace. To pomáhá zachovat přirozenou zelenou barvu a jemnou chuť čaje.

Metoda přípravy zeleného čaje zahrnuje louhování listů v horké vodě po dobu 3–5 minut a přecedění tekutiny. Přidání cukru nebo medu je volitelné. Zelený čaj je k dispozici ve formě volných listů a čajových sáčků. Díky vysokému obsahu antioxidantů a katechinů je zelený čaj jedním z nejzdravějších nápojů na planetě.

3. Čaj Matcha:

Čaj Matcha

Čaj Matcha je speciální čajová odrůda pocházející z rostliny Camellia Sinensis. Čajovníky se přesunou do stínu na 3-4 týdny před sklizní, aby generovaly více theaninu a kofeinu než obvykle. Dělníci pak tyto listy rozemelou na jemný zelený prášek zvaný „Matcha“. Tento tradiční asijský nápoj je velmi oblíbený i v západních zemích díky své jedinečné chuti, způsobu přípravy a zdravotním přínosům.

Čaj Matcha se vyrábí tak, že se prášek šlehá v horké vodě nebo mléce pomocí speciální bambusové metly, dokud se nenapění. Matcha také funguje jako ochucovadlo v mnoha dezertech a slaných jídlech.

4. Bílý čaj:

Bílý čaj

Bílý čaj je minimálně zpracovaný čaj, který vypadá bledě žlutě. Název „bílý“ však pochází z „stříbřitých“ čajových lístků používaných k přípravě této odrůdy čaje. Nezralé listy a pupeny jsou sbírány a přirozeně sušeny nebo vařeny v páře k přípravě tohoto čaje. Existuje 5 podkategorií bílého čaje, jako je Silver Needle, White Pivoňka, Tribute Eyebrow, Noble Eyebrow a DaBaiCha, které zahrnují různé kultivační metody.

Bílý čaj je delikátní zápar připravený prosáknutím listů v horké vodě a nejlépe konzumovaný bez mléka nebo cukru. Antioxidační profil bílého čaje odpovídá profilu zeleného čaje. Lidé ji tedy konzumují jak pro potěšení, tak pro dobré zdraví!

5. Čaj Oolong:

Druhy čaje Oolong

Čaj Oolong je jedinečnou odrůdou čaje, která se vyrábí zkroucením a zkroucením čajových lístků po procesu chřadnutí a oxidace. Tvar těchto řemeslných čajových lístků závisí na čajovém mistrovi, který se pohybuje od těsných kadeří po tenké prameny. Sbalení listí dodá vývaru výrazný vzhled, charakter a vůni, která může spadat mezi černý čaj a zelený čaj.

Obecným pravidlem pro přípravu čaje Oolong je ponořit listy do horké vody na 2–5 minut. Čím delší je doba prosakování, tím je nápoj silnější a aromatičtější! Počet flavonoidů se také zvyšuje s koncentrací, která zvyšuje zdravotní výhody. V závislosti na množství oxidace se procento kofeinu Oolong může lišit od dávky k dávce.

6. Čaj Pu’erh:

Čaj Pu’erh

Vyslovován jako Pu-er je řada neoxidovaných čajů, které dostaly své jméno od Pu-erh, čínského hrabství v provincii Yunnan. Čajové listy se nechávají kvasit měsíce, někdy roky, aby se zvýšila chuť a vůně. Čím je čaj starší, tím je jeho cena vyšší. Čaj Pu-er začíná svůj život jako zelený čaj a prochází sušením, aby dosáhl hlubší barvy.

Listy se stlačují na malé disky zvané koláčky Pu’erh. Lze najít dva druhy čajů Pu’erh – Raw a Ripe, kde raw je čerstvá dávka listů a zralý je letitý list, který je dost drahý. Při přípravě čaje se některé listy uvolní z dortu a na několik minut se ponoří do horké vody, dokud se nedosáhne požadované barvy a vůně.

O čaji Pu’erh je známo, že díky fermentačnímu procesu napomáhá lepšímu trávení a krevnímu oběhu ve srovnání s jinými druhy čaje.

7. Bylinný čaj:

Bylinný Chai

Bylinné čaje nejsou pravé čaje! Jsou to bylinné nálevy, které jsou výsledkem sušených bylin, koření, ovoce, listů a květin v horké vodě. Bylinným čajům se také říká Tisanes, které jsou aromatické a aromatické. Jsou bez kofeinu díky absenci pravých čajových lístků a jsou oblíbené po celém světě pro svou lahodnou chuť a vlastnosti uvolňující mysl.

Bylinkový čaj si nejlépe vychutnáte tak, že si bylinkovou směs zalijete šálkem horké vody, a to buď pomocí sáčku nebo infuzéru. Nechte působit 3-4 minuty a podávejte horké. Přidání medu nebo jiných sladidel je volitelné.

8. Heřmánkový čaj:

Heřmánek Chai

Heřmánkový čaj je proslulý svými vlastnostmi, které uvolňují mysl a navozují spánek. Spadá do kategorie bylinných čajů, připravených sušením květů heřmánku, které patří do čeledi sedmikrásky. Heřmánkový čaj nabízí řadu léčivých výhod, mezi které patří léčba poruch trávení, úzkosti, deprese, nespavosti atd.

V závislosti na zdroji květů heřmánku může čaj chutnat kdekoli mezi květinovým až jemným štiplavým. Čaj si můžete připravit tak, že 3–4 minuty vyluhujete suché květy heřmánku a pupeny a vychutnáte si ho s cukrem nebo bez cukru.

9. Ibiškový čaj:

Hibiscus chai

Ibiškový čaj je jedním z nejoblíbenějších bylinných čajů, které mají nádhernou červeno-růžovou barvu. Bylinný čaj je infuzí hluboce pigmentovaných kalichů ibiškového květu v horké vodě. Ibiškový čaj má jemnou koláčovou příchuť, podobnou brusinkové šťávě a funguje dobře v horkých i studených formátech.

Tento čaj je plný antioxidantů a dokonce má vlastnosti snižující krevní tlak. Chutný nápoj má také uklidňující účinky na mysl, takže je skvělým bylinkovým nápojem pro uvolnění stresujícího dne. Sušené květiny lze prosáknout do vody na 3–5 minut a prošpikovat trochou sladidla a citronové šťávy.

10. Čaj Rooibos:

Čaj Rooibos

Rooibos je méně známá odrůda čaje, která má svůj původ v Jižní Africe. Slovo „Rooibos“ znamená v africkém jazyce „červený keř“, který roste jako koště. Čaj Rooibos byl původně připraven a konzumován domorodými domorodci z Jižní Afriky pro své silné léčivé a aromatické vlastnosti.

Navzdory mnoha snahám jiných zemí o pěstování Rooibosu zůstává stále exkluzivní pro Jižní Afriku. Proces přípravy zahrnuje řezání, kvašení a sušení listů rooibosu na slunci. Suché listy se pak na několik minut prosáknou do horké vody, aby se získal lahodný, načervenalý čaj. Čaj Rooibos je přirozeně bez kofeinu a bohatý na antioxidanty.

11. Masala Chai:

Masala Chai

Masala Chai je jedním z nejpopulárnějších indických čajů konzumovaných jako základní nápoj v mnoha částech země a dokonce i na celém světě. Nápoj se vyrábí vařením listů černého čaje v mléce, vodě a směsi koření ze zázvoru, kardamonu, skořice, badyánu, citronové trávy atd. Do tohoto kořeněného čaje se přidává cukr nebo sladidlo, aby se zesílila jeho lahodnost.

Kromě uspokojení našich chuťových pohárků nabízí Masala Chai také řadu zdravotních výhod. Zlepšuje trávení, zmírňuje stres a úzkost, posiluje imunitu a dokonce snižuje zánět v těle.

12. Ledový čaj:

Ledový čaj

Iced Tea je pravidelný pravý čaj nebo bylinný nálev na vodní bázi podávaný s ledem. Tento osvěžující nápoj je k dispozici jako balený nápoj připravený k pití. Je také docela snadné udělat doma! Na přípravu ledového čaje dobře funguje jakákoli odrůda čaje. Stačí listy pár minut povařit a odvar zchladit.

Jakmile budete připraveni, můžete přidat citronovou šťávu, med, mátu nebo přírodní příchutě jako růže, broskev, pomeranč atd. A několik hodin chladit. Ledový čaj je oblíbený letní nápoj, který nejenže hydratuje tělo, ale také zbaví stresu mysl.

13. Růžový čaj:

Růžový čaj

Růžový čaj je další široce konzumovaný bylinný nálev připravený infuzí čerstvých nebo suchých okvětních lístků růže v horké vodě. Tradice konzumace růžových květů ve formě čaje začala v Číně. Pupeny, květiny a plody zvané šípky byly infuzí do horké vody, aby se získala jejich dobrota.

Růžový čaj je voňavý nápoj s typickou květinovou vůní růžových květů a světle růžovou barvou. Konzumuje se bez mléka nebo cukru, aby si zachovala svou přirozenou chuť. Přírodní nízkokalorický nápoj bez kofeinu obsahuje velké množství vitamínů vyživujících pokožku, jako jsou E a C.

14. Citronový čaj:

Citronový čaj

Citronový čaj je osvěžující nápoj připravený přidáním citronové šťávy do černého nebo bylinkového čaje. Historie citronového čaje není jistá! Je však evidentní, že lidé do svého čaje přidávali citron, aby zvýšili jeho chuť a antioxidační účinky. Citronový čaj chutná skvěle jako teplý i studený nápoj. Je k dispozici ve formě prášku s umělou příchutí a baleného nápoje připraveného ke konzumaci.

Citronový čaj připravíte nejlépe tak, že čajovou lžičku listů černého čaje uvaříte v jednom šálku vody. Citronová šťáva se přidá po dosažení požadované barvy a vypnutí plamene. Přidání máty a medu je volitelné!

15. Earl Gray:

Earl Gray

Čaj Earl Grey je klasický britský čaj, který spadá do kategorie ochucených čajů. Čaj obsahuje ochucené listy černého čaje potažené bergamotovým olejem s citrusovou vůní. Ačkoli to Britové udělali populární a říkají tomu „vlastní“, byli to Číňané, kteří původně vyvinuli tuto odrůdu čaje.

Chcete-li připravit šálek lahodně osvěžujícího raného šedého čaje, je třeba listy vyluhovat 2-3 minuty do horké vody. Delší infuze zvyšuje hloubku chuti a vůně. Obsah kofeinu v tomto druhu čaje je stejný jako v černém čaji. Je také prospěšný tělu a mysli díky vysokému počtu antioxidantů.

Jak tedy najdete neuvěřitelný svět čaje? Daly vám všechny tyto informace touhu po šálku tohoto nápoje? Než se připravíte na speciální vaření, dejte nám vědět, který z těchto různých druhů čajů je váš oblíbený!

Prohlášení: Informace publikované v tomto článku slouží pouze pro informační a vzdělávací účely. Tento článek nemá v úmyslu diagnostikovat, léčit nebo léčit jakoukoli nemoc a neměl by být považován za lékařskou pomoc. Než vypijete čaj nebo bylinný nápoj uvedený v tomto článku, musíte se poradit s lékařem.