Trendy

6 jednoduchých tipů, jak začít s kuchyňskou zahradou pro začátečníky

Není lepšího uspokojujícího pocitu než pěstování vlastního jídla! Souhlasit nebo ne? Je skvělý zážitek sbírat z naší zahrady čerstvou zeleninu, bylinky, listovou zeleninu a dokonce i ovoce a užívat si jídlo z farmy na stůl. Někteří lidé však považují tuto myšlenku za zdrcující a vzdávají se ještě předtím, než začnou! Pravdou je, že kuchyňské zahrady se velmi snadno začínají a nevyžadují žádné předchozí zkušenosti.

V tomto článku vám poskytneme několik užitečných poznatků o zřízení kuchyňské zahrady doma s minimálním úsilím a výdaji.

Co je to kuchyňské zahradnictví ?:

Tradiční kuchyňská zahrada je exkluzivní prostor, obvykle na zahradě nebo vedle kuchyně, kde si můžete vychutnat stálý přísun zeleniny, ovoce a bylin. V městských oblastech, kde je vzácný každý centimetr prostoru, se kuchyňské zahrady staví na terase, střeše a balkonech pomocí květináčů a pěstebních tašek. Většina odrůd plodin může v těchto zahradách prosperovat se správnou směsí, půdou a povětrnostními podmínkami.

Kuchyňské zahradní nápady pro začátečníky

6 úžasných tipů, jak začít s kuchyňskou zahradou pro začátečníky:

Myšlenka na malé semínko, které vyroste do rostliny a poskytne vám chutné produkty, vás může rozrušit vzrušením. Celý proces však vyžaduje velkou péči a pozornost od vás. Před očekáváním sklizně z vaší kuchyňské zahrady musíte vyřešit základní aspekty:

1. Správné sluneční světlo:

Najděte si ve svém domě to správné místo pro zahájení kuchyňské zahrady. Místo musí dostávat dobré množství slunečního světla po dobu nejméně 4-5 hodin. Částečný odstín může fungovat u některých rostlin, ale ne u všech! K umístění hrnců můžete použít střechy, balkon nebo dobře osvětlená okna. Pokud máte prostorová omezení, zkuste vertikální zahradničení, aby rostlo více na menším prostoru.

2. Květináče a kontejnery:

Různé druhy zeleninových rostlin potřebují k dobrému růstu různé nádoby. Například kořenová zelenina jako mrkev vyžaduje hluboké květináče, zatímco bylinky mohou růst i v mělkých kádích. Vždy je dobré pořídit trochu větší květináče, abyste se vyhnuli hromadění kořenů. Můžete zvážit plastové květináče nebo pěstovat pytle, protože dobře udržují vlhkost. Ujistěte se, že dno květináče má dostatek drenážních kanálů.

3. Půda a kompost:

Kvalita půdy hraje klíčovou roli při určování kvality vaší produkce. Pravidelná zahradní půda splňuje nutriční požadavky zeleninových rostlin a musí být kombinována s bohatou organickou hmotou, jako je kompost. Také přidání cocopeat, říčního písku nebo štěrku do půdy umožňuje lepší provzdušnění kořenů. Procento půdy k jiným prvkům závisí na typu rostliny, kterou se rozhodnete pěstovat.

4. Semena:

Mnoho kuchyňských zahradníků si stěžuje, že jejich semena zeleniny neklíčí a nerostou očekávaným tempem. Důvodem je špatná kvalita použitých semen! Abyste dosáhli lepší klíčivosti a vyšší produkce, musíte si vždy koupit certifikovaná, čistá odrůda semen. Otevřená opylovaná dědičná semena jsou také ideální pro místní plodiny a produkty chutnají lépe než hybridní. Pokud nechcete utrácet další peníze za nákup semen, uspořte je ze zeleniny zakoupené v obchodě. Než je znovu zasejete, můžete je několik dní sušit.

5. Zalévání:

Většina zeleninových rostlin skončí s přebržděným růstem v důsledku přebytku nebo podmáčení. Mají mělké kořenové systémy a vyžadují pravidelnou zálivku, ale nevydrží záplavy. Nejlepší doba k jejich zalévání je ráno a večer. V horkých létech můžete těmto rostlinám mezi zavlažovacím cyklem dodat další kapku vody.

6. Škůdci a infekce:

Hlavní výzvou v kuchyňské zahradě je vypořádat se s škůdci a houbami! Hmyz jako šneci, housenky, mšice a můry napadají vaše rostliny a zpomalují jejich růst. Organický pesticid jako olejový sprej neem je nejlepší způsob, jak se jich zbavit, aniž by se do půdy nebo rostliny dostaly chemikálie. Také utřete infikované listy nebo pupeny, abyste zabránili rozšíření problému na jiné rostliny.

5 snadno pěstovatelných zelenin v kuchyňské zahradě:

Pokud nejste zkušený zahradník, je ideální začít se zeleninou, která může snadno růst ve většině podmínek. Tyto rostliny nevyžadují zvláštní péči, školení ani techniky. Dobrá příprava půdy a vystavení slunečnímu záření s pravidelnou zálivkou jsou vše, co vyžadují!

Zde je seznam 5 nejlepších druhů zeleniny k pěstování pro začátečníky:

1. Rajčata:

Rostou opravdu rychle a produkují dobrou sklizeň za pouhých 50-60 dní. Semena jednoduše zasejete do nějaké půdy, zaléváte a sledujete, jak rostou!

2. Ředkvičky:

Pěstování ředkviček může být super zábavný projekt pro děti. Mají dobu sklizně 30-35 dní, takže jsou ideální pro ty, kteří hledají rychlé výsledky. Sazenice nevyžadují transplantaci a dobře rostou v hlubokých nádobách s volnou půdou.

3. Špenát:

Špenát je rychle rostoucí plodina pro kuchyňské zahrady. Dobře se mu daří na plném i částečném slunečním světle. Můžete použít široké nádoby s mělkou základnou a volnou drenážní zeminou. Doba sklizně je 35-40 dní.

4. Zelený hrášek:

Získejte přístup k neomezené nabídce zeleného hrášku zasetím těchto semen do vaší kuchyňské zahrady. Rostlina má popínavé stonky, které k jejich podpoře potřebují mříž. Lusky se vyvíjejí po fázi květu a doba sklizně je 60-70 dní.

5. Lilek:

Lilek nebo brinjal rychle roste v teplém podnebí a přichází v různých odrůdách. Jsou ideální pro pěstování v běžných květináčích a doba sklizně je 65–80 dní.

10 nejlepších bylin, které rostou ve vaší kuchyňské zahradě:

Přidání trochy čerstvých bylinek může zvýšit chuť vašeho pokrmu na zcela novou úroveň. Tyto drobné rostliny rostou v malých nádobách s částečným pobytem na slunci. Zde je seznam bylin, které můžete bez námahy pěstovat ve své kuchyňské zahradě:

  • Tymián
  • Bazalka
  • Rosemary
  • Koriandr
  • Oregano
  • Petržel
  • Pažitka
  • Šalvěj
  • Máta
  • Estragon

Necítíte se už o krok blíže ke své kuchyňské zahradě? Než se pustíte do této myšlenky, proveďte analýzu dostupného prostoru, povětrnostních podmínek a zásobování vodou. Kupte si kvalitní hrnce, zalévací směs a certifikovaná osiva, abyste mohli nastartovat svou novou fázi práce městského farmáře!

Časté dotazy:

1. Kolik místa potřebuji k zahájení Kuchyňské zahrady?

Odpověď: V ideálním případě nepotřebujete k zahájení zahradní kuchyně mnoho prostoru. S urbanizací se pojem kuchyňské zahrady hodně změnil. Zeleninové zahrady lze dnes zřídit také na malých balkonech nebo verandě domu. Vše, co potřebujete, je dobře osvětlené, vzdušné místo pro umístění 10-15 květináčů najednou (v závislosti na počtu rostlin).

2. Mohu vypěstovat dostatek produktů ze své kuchyňské zahrady, abych uživil rodinu?

Odpověď: Záleží na tom, jak velkou zahradu zařizujete. Pokud můžete ušetřit 100–150 čtverečních metrů místa pro mnoho rostlin, pak ano, budete mít dostatek produkce. V malých oblastech můžete pěstovat jednu nebo dvě odrůdy, jako jsou lilky, rajčata nebo zelené papriky, dostatečné pro 1–2 osoby.

3. Jaká jsou nejlepší hnojiva pro kuchyňskou zahradu?

Odpověď: Hnojiva napravují nutriční nedostatky v půdě, aby jí pomohly dobře růst. Záleží na tom, co půdě chybí, můžete si v hnojivech zvolit různé poměry dusíku, draslíku a fosforu. Nedostatky hořčíku lze také napravit solí Epsom. Proveďte půdní test nebo zkontrolujte příznaky ve vaší rostlině, abyste získali správné hnojivo.