Těhotenství

Vředy v ústech během těhotenství: příčiny, příznaky a léčba

Těhotenství je doba, kdy těhotná žena pociťuje různé změny a vedlejší účinky na svém těle. Jedním z takových vedlejších účinků, o kterém se obvykle málo diskutuje, je tvorba vředů v ústech nebo také nazývaných vředy na vředech. Objevují se na rtech, jazyku a vnitřních tvářích, které způsobují bolest a podráždění. K tomu dochází hlavně kvůli hormonálním změnám, které těhotná žena zažila. Jedna dobrá věc je, že se nejedná o závažné komplikace a lze je velmi snadno vyléčit přirozeně nebo lékařsky. Zde v tomto článku budeme diskutovat o příčinách, typech vředů a léčení těchto vředů během těhotenství.

vředy v ústech během těhotenství

Co je vřed v ústech?

Vředy v ústech jsou otevřené vředy, také známé jako vředy nebo opary nebo aftózní stomatitida, což jsou malé bílé nebo žluté skvrny naplněné vodou obklopené červenými kruhy, které se vyskytují hlavně kolem úst. Tyto vředy se vyskytují jeden po druhém nebo 3-4 po sobě, někdy se opakují. Vyskytují se v jakémkoli trimestru během těhotenství. Kromě nepohodlí a mírné bolesti nejsou tyto vředy pro těhotnou ženu příliš starostí. Tyto vředy v ústech jsou velmi časté u těhotných a dokonce i netehotných žen. To neznamená, že každá těhotná žena zažije tyto vředy během těhotenství; většinou to záleží na člověku.

Příčiny vředů v ústech během těhotenství:

Vředy v ústech nebo opary jsou u těhotných žen během jejího těhotenství celkem běžné. Neexistují žádné vědecké důkazy o příčinách vředů v ústech, ale některé výzkumy a studie uvádějí, že vředy v ústech mohou být způsobeny

1. Nesprávná dieta:

Nevyvážená strava, ve které dietě chybí základní vitamíny, minerály jako železo a zinek, může způsobit vředy v ústech.

2. Hormonální nerovnováha:

Během těhotenství těhotná žena zažívá vysoké výkyvy hormonů. Kvůli těmto výkyvům se během těhotenství mohou tvořit vředy v ústech.

3. Citlivost na potraviny:

Těhotná žena během těhotenství touží po kořeněných jídlech. Příjem ostrých nebo kyselých jídel může také způsobit vředy v ústech.

4. Stres:

Těhotná žena během celého gestačního období prožívá fyzický a duševní stres. To může být také jednou z příčin vzniku vředů v ústech. Ačkoli neexistují žádné prokázané důkazy o tomto bodě, stres je běžným důvodem vředů u každého jednotlivce.

5. Hematinická nedostatečnost:

Nedostatek železa, vitaminu B12 a folátu může být také jedním z důvodů vzniku vředů v ústech během těhotenství.

Druhy vředů v ústech:

Je to bizarní věc, ale vředy v ústech mají také určité typy. Jsou následující:

A. Drobné vředy v ústech:

Jedná se o běžný typ vředů v ústech, které se tvoří u těhotných žen. Velikost tohoto typu vředu se pohybuje mezi 2–9 mm. Vyskytují se na dásních, ústech nebo na jazyku. Obvykle se tyto vředy samy uzdraví během 10-12 dnů.

B. Hlavní vředy v ústech:

Tyto typy vředů jsou u těhotných žen zcela neobvyklé; průměr těchto vředů je asi 10 mm. Tyto vředy se tvoří na dásních, jazyku a některé dokonce v krku. Hlavní vředy v ústech jsou nesnesitelné a trvají několik týdnů nebo měsíců. Tyto vředy se samy nehojí, měly by být ošetřeny lékařem.

C. Herpetiformní vředy:

Herpetiformní vřed je spíše virus než bolest. Tvoří se ve shlucích uvnitř úst; obvyklý průměr těchto vředů je 1 mm. Léčba těchto typů vředů trvá 2–3 týdny a zanechává za sebou jizvy.

Příznaky vředů v ústech během těhotenství:

Typickým příznakem vředů v ústech je tvorba rány uvnitř úst. Níže jsou uvedeny některé z příznaků vředů v ústech během těhotenství

  1. Podráždění a svědění v místě vředu.
  2. Může dostat horečku
  3. Někdy může být zápach z úst nebo zápach z úst také příznakem vředů v ústech.
  4. Silný pocit pálení v ústech nebo na jazyku.
  5. Mírná bolest v místě vředu.
  6. Obtížné jídlo, pití tekutin a dokonce i mluvení.

Domácí prostředky pro léčbu vředů v těhotenství během těhotenství:

Většina vředů v ústech se sama uzdraví, ale v některých případech vyžadují léčbu. Lze je léčit přirozeně i konzultací s lékaři. Některé z domácích prostředků, které lze praktikovat, jsou

1. Kurkuma:

Kurkuma je považována za přírodní antiseptikum a protizánětlivý prostředek. Kurkumin přítomný v kurkumě pomáhá při léčbě vředů. Zalévání úst horkou kurkumovou vodou pomáhá zmírnit bolest a podráždění způsobené vředy. Neexistují žádné prokázané důkazy o tom, jak kurkuma pomáhá při léčbě vředů v ústech; jediný důvod, proč se používá, protože kurkuma je antiseptická.

2. Sladké lékořice:

Kořen lékořice je přírodní složkou, která má několik zdravotních výhod. Islanďané a Norové věří, že tento kořen pomáhá při léčbě vředů v ústech, ale k dnešnímu dni neexistuje žádná vědecká záloha..

3. Pokud máte ve zvyku jíst tabák, přestaňte používat tabák. Konzumace tabáku způsobuje nejen vředy v ústech, ale také rakovinu úst.

4. Mrkvová šťáva, celer a meloun také pomáhají léčit vředy.

5. Několik dní se vyhněte konzumaci kořeněných a kyselých jídel, dokud se vředy samy nezhojí.

6. Pravidelně nanášejte nit v slané vodě nebo na vředy naneste směs vody a peroxidu vodíku v poměru 1: 1. Použití kostek ledu na vředy může zmírnit bolest.

Jak léčit vředy v ústech během těhotenství:

Zatímco většina menších vředů v ústech se sama uzdraví během několika dnů, velmi málo vředů trvá déle, než se očekávalo. Takové typy vředů z vředů by měly být léčeny konzultací s lékařem. Lékař vám může předepsat některé masti, které lze aplikovat na vředy v ústech. Kromě toho může předepsat jinou zubní pastu než běžnou. Příjem potravin bohatých na živiny a vitamíny může vředy rychle léčit.

Kdy konzultovat lékaře s ústními puchýři během těhotenství:

Od tohoto těhotenství těhotná dáma velmi znepokojuje i malá změna v těle. V případě puchýřů v ústech nemusíte panikařit, protože to nemusí vést k žádným vážným komplikacím. Nebezpečí zvonění v ústech by bylo, kdybyste se setkali s krvácením z vředů a dásní, když je těžké jíst a mít silné pálení v ústech. V tomto okamžiku se okamžitě poraďte s lékařem o léčbě puchýřů v ústech.

Závěrem lze říci, že vředy v ústech jsou u většiny těhotných žen zcela běžné a nejsou tak škodlivé pro budoucí matku ani nenarozené dítě. To jsou jen vedlejší účinky těhotenství a během těhotenství jen procházejí mraky. Dodržování diety bohaté na vitamíny a živiny se může během těhotenství vyhnout puchýřům v ústech. Než se pustíte do některého z domácích prostředků, poraďte se se svým lékařem o lepších radách.

Prohlášení: Názory vyjádřené v tomto článku jsou pouze návrhy a webové stránky nezodpovídají za vedlejší účinky, které mohou způsobit. Je lepší se poradit s lékařem, než něco začnete praktikovat, zvláště když jste těhotná.

Často kladené otázky a odpovědi:

Q1. Ovlivňují vředy v ústech zdraví nenarozeného dítěte?

Odpověď: Vředy v ústech jsou jen vedlejší účinky těhotenství. Jsou způsobeny hlavně hormonální nerovnováhou nebo stresem. Tvorba vředů v ústech neovlivňuje zdraví dítěte, pokud nepoužíváte žádné steroidy k léčbě vředů.

Q2. Jaký je bezpečný způsob léčby puchýřů v ústech?

Odpověď: Puchýře v ústech lze léčit přirozeně některými snadnými domácími prostředky. V závislosti na velikosti a dopadu puchýřů v ústech je lze léčit buď doma, nebo po konzultaci s lékařem. Pokud jsou puchýře menší a menší, pak domácí léčba funguje dobře, ale pokud je velikost puchýřů relativně velká, je lepší poradit se s lékařem..

Q3. Existuje šance, že vředy v ústech vedou k rakovině?

Odpověď: Téměř v každém případě vředy v ústech nevedou k rakovině. Pokud však máte ve zvyku žvýkat tabák, je velmi malá pravděpodobnost, že vředy povedou k rakovině.