Těhotenství

Pálení žáhy během těhotenství: příčiny, prostředky a tipy

Pálení žáhy je pocit pálení uprostřed hrudníku. Toto se také nazývá kyselé zažívací potíže a gastroezofageální reflux. K tomuto pocitu pálení dochází kvůli poruchám trávení v žaludku. Kyseliny přítomné v žaludku se vrací (reflux) do jícnu, což způsobuje pocit pálení a podráždění. Kyseliny někdy dokonce tvoří až do krku, což způsobuje podráždění. Tento typ pocitu pálení nemá téměř ve všech případech nic společného s fungováním srdce a je spíše důsledkem rozšíření břicha a z toho vyplývajícího posunu orgánů během těhotenství.

pálení žáhy během těhotenství

Pálení žáhy je běžnou stížností během těhotenství a zahrnuje zažívací potíže a kvůli pocitu pálení ve středu hrudníku. Většina žen má během těhotenství pálení žáhy. Podle studie má pálení žáhy až 45 procent těhotných žen. Toto pálení žáhy je velmi časté během druhého a třetího trimestru. Přestože je pálení žáhy během těhotenství neškodné, může být velmi nepříjemné a způsobit problémy. Odborníci tvrdí, že pálení žáhy je způsobeno hormonálními a fyzickými změnami v těle. Tento problém nastává během těhotenství a většinou se řeší po porodu.

Příčiny pálení žáhy:

Při normálním trávení putuje potrava jícnem (trubicí, která spojuje vaše ústa a žaludek), přes svalovou chlopeň zvanou dolní jícnový svěrač (LES), a do žaludku. Tento LES je součástí dveří mezi jícnem a žaludkem. Otevírá se, aby dovnitř procházelo jídlo, a zavírá, aby se zabránilo vniknutí žaludečních kyselin. Když máte pálení žáhy nebo kyselý reflux, LES se dostatečně uvolní, aby mohla žaludeční kyselina stoupat do jícnu. To způsobuje bolest a popáleniny v oblasti hrudníku.

Během těhotenství se v dostatečném množství uvolňuje důležitý hormon zvaný progesteron, nazývaný také těhotenský hormon. Tento hormon vyživuje lůno těhotné ženy a dítěte v ní přítomného. Kromě toho tento hormon působí jako svalový relaxant. Díky tomu se LES v důsledku častěji uvolňuje a více kyselin může prosakovat zpět. Z tohoto důvodu kyselina ze žaludku vstupuje do jícnu a způsobuje pocit pálení v oblasti hrudníku.

Pálení žáhy je velmi časté u těhotných žen během druhého a třetího trimestru kvůli rostoucí děloze. Vytváří tlak na žaludek a střeva. Tento tlak způsobuje tlačení obsahu potravin zpět do dýmky, což způsobuje pálení žáhy a zažívací potíže. Může existovat několik dalších důvodů pro pálení žáhy, jako je zahrnutí kořeněného nebo tučného jídla do vaší stravy a neprovádění požadovaných fyzických cvičení, abyste měli správné trávení a zbavili se pálení žáhy.

Úleva od pálení žáhy během těhotenství:

Pálení žáhy během těhotenství může být pro těhotnou ženu obrovským nepohodlím a může vést k dalším problémům. Proto by měla být přijata různá opatření, aby se zabránilo pálení žáhy během těhotenství.

 • Vyvarujte se jídla velkých jídel a místo toho si dejte v pravidelných intervalech malá jídla pro lepší trávení. Při jídle řádně žvýkejte, aby bylo jídlo správně stráveno.
 • Poté, co si jídlo dáte žvýkačku, žvýkačka stimuluje slinné žlázy, kde produkuje sliny. Tyto sliny pomáhají neutralizovat kyselinu v potravinovém potrubí.
 • Vyvarujte se jídla a nápojů, které způsobují gastrointestinální potíže. Mezi tyto nápoje patří alkohol, nápoje sycené oxidem uhličitým, kofein, čokoláda nebo jiné ovoce bohaté na kyselinu citrónovou a další, jako jsou tučná jídla.
 • Večeři se doporučuje jíst 2-3 hodiny před spaním. Je to proto, že se jídlo dobře tráví a můžete zdravě spát.
 • Vyvarujte se pití velkého množství vody nebo tekutin během jídla, místo toho si dejte hodně tekutin a vody mezi mezerami jídla.
 • Spěte s několika polštáři nebo klínem na horní části těla. Zvednutí horní části těla pomáhá udržovat produkci kyseliny na správném místě a také pomáhá trávit jídlo.
 • Vždy se snažte spát na levé straně těla, aby se kyselý reflux nedostal do jícnu.
 • Vyhněte se nošení těsného oblečení kolem pasu a břicha. Během těhotenství vždy noste volné oblečení.
 • Kouření zvyšuje kyselost v žaludku a kyselost zase způsobuje pálení žáhy. Vyvarujte se proto kouření.
 • Antacida pomáhají zmírnit pálení žáhy. Před užitím jakýchkoli antacidových pilulek se poraďte se svým lékařem.
 • Krátká procházka po jídle pomáhá správnému trávení.

Některé z domácích prostředků, které je třeba dodržovat, jsou:

 1. Vyhněte se syrové cibuli, česneku.
 2. Omezte příjem sycených nápojů.
 3. Nepijte příliš mnoho citrusové šťávy.
 4. Zvažte méně čokolády.
 5. Vždy se snažte spát na levé straně.

Stravovací plán na zmírnění pálení srdce během těhotenství:

 • 1 šálek ovesných vloček s odtučněným mlékem a 1 jablko.
 • 1 šálek jogurtu a ovoce.
 • ½ sendviče s arašídovým máslem a želé a 1 šálek zeleninové polévky.
 • 1 hrst celozrnných sušenek a 1 unce vašeho oblíbeného tvrdého sýra.
 • 2 unce kuřete, ½ šálku šťouchaných batátů a ½ šálku tvarohu s ovocem.

Pálení žáhy během těhotenství je časté, ale nestává se to každé ženě a závažnost pálení se u každé ženy liší. Při vyléčení problému pálení žáhy postupujte podle výše uvedených prostředků, ale pokud problém stále přetrvává, okamžitě vyhledejte správné léky u svého gynekologa..

Závěrem lze říci, že pálení žáhy během těhotenství je běžný jev a nemělo by se o něj příliš starat. Některé základní změny životního stylu a pomocí výše uvedených domácích prostředků lze pálení žáhy během těhotenství zmírnit. Pokud však problém stále přetrvává, je třeba léčit pálení žáhy a kyselý reflux během těhotenství, protože nedávné studie uvádějí, že příznaky GERD byly spojeny se zvýšenou závažností nevolnosti a zvracení v souvislosti s těhotenstvím. Antacida, H2RA a PPI jsou bezpečné pro použití v těhotenství, takže pokud se změnám životního stylu nepodaří zvládnout příznaky GERD, lze tyto léky přidat do antiemetického léčebného režimu.

Často kladené otázky a odpovědi:

Q1. Je bezpečné používat léky na pálení žáhy během těhotenství?

Odpověď: Vše závisí na typu drogy, kterou používáte. Váš lékař může lépe poradit s léky, které je třeba užívat během pálení žáhy. Jedna věc je jistá, že se nevyléčíte sami. Informujte svého lékaře o lécích, které užíváte.

Q2. Je pálení žáhy znakem raného těhotenství?

Odpověď: Ne, pálení žáhy vůbec není příznakem těhotenství. Nevolnost, zvracení, únava jsou některé z prvních známek těhotenství.

Q3. Může pálení žáhy během těhotenství poškodit dítě?

Odpověď: Ne, pálení žáhy miminku neškodí. Pálení žáhy je jednou z běžných věcí, které se během těhotenství stávají.

Q4. Způsobuje pálení žáhy během těhotenství infarkt?

Odpověď: Pálení žáhy během těhotenství nemá nic společného s fungováním srdce. Pálení žáhy je způsobeno kyselým refluxem ze žaludku do jícnu, což způsobuje pocit pálení.

Prohlášení: Informace v tomto článku mají pouze informativní účel a nejsou zamýšleny jako odborná lékařská pomoc a uvedené domácí prostředky by neměly být používány jako náhrada lékařské diagnostiky a léčby. Také se nevyléčíte sami? Pokud máte nějaké dotazy týkající se pálení žáhy během těhotenství, poraďte se se svým lékařem a přijměte informované rozhodnutí.