Těhotenství

Otok během těhotenství

Těhotenství může přinést drastické změny ve vašem těle a životě obecně. Je to nádherné období pro ženu a její rodinu. Jak devět měsíců probíhá, existuje tolik věcí, se kterými se musíte vypořádat. Během této fáze se vašemu tělu může stát mnoho abnormalit.

Bolest hlavy, podrážděný žaludek, závratě, úzkost, nevolnost, únava a slabost jsou v této fázi velmi časté. Otok je dalším problémem, se kterým se musí těhotné ženy potýkat. Během těhotenství vám mohou nabobtnat ruce, nohy a ruce. To, co byste zažili, je edém.

Otok během těhotenství

Příčina – Proč se to děje?

Edém je, když se ve vaší tkáni hromadí přebytečná tekutina. Je normální, že během těhotenství dojde k určitému otoku. Je to proto, že zadržujete více vody. Změny v chemii krve mohou také způsobit přesun určité tekutiny do tkáně. Rostoucí děloha navíc vyvíjí tlak na vaše pánevní žíly a vaši dutou žílu, tedy velkou žílu na pravé straně těla, která přenáší krev z dolních končetin zpět do srdce..

Tlak zpomaluje návrat krve z vašich nohou, což způsobuje, že se hromadí na jednom místě, což tlačí tekutinu z vašich žil do tkání nohou a kotníků. Proto se otok během těhotenství stává běžnou bědou mezi ženami.

Mnoho těhotných žen je unaveno otoky, ke kterým dochází během těhotenství, protože existují opravdu méně známé způsoby, jak je vyléčit. Ale dnes budeme diskutovat o důvodech, prevenci a léčbě otoků u těhotných žen. Dobrá péče o dítě i o sebe je důležitá pro dobré a úspěšné těhotenství.

Kdy je nejpravděpodobnější ovlivnit?

Edém vám pravděpodobně způsobí potíže ve třetím trimestru. Obzvláště závažné to může být u žen s nadměrným množstvím plodové vody nebo u těch, které nosí dvojčata nebo více dětí. Edém bývá na konci dne horší. Zvláště to ovlivňuje nejvíce během horkých letních veder. Z tohoto důvodu se otok během těhotenství stává hlavním problémem většiny žen.

Poté, co se dítě narodí, otok zmizí poměrně rychle, protože vaše tělo postupně eliminuje přebytečnou tekutinu. V prvních dnech po porodu se můžete přistihnout, že často močíte a hodně se potíte.

Jak to ovlivňuje?

Určité množství otoků nebo otoků je v těhotenství v oblasti kotníků a chodidel normální. Může také dojít k mírnému otoku vašich rukou. Pokud si všimnete otoku obličeje nebo otoku kolem očí, více než mírného otoku rukou nebo nadměrného nebo náhlého otoku nohou nebo kotníků, pak by se mohlo jednat o závažný případ preeklampsie, vážného stavu.

Pokud si všimnete, že jedna vaše noha je výrazně oteklejší než druhá, nebo vás v lýtku nebo stehnech nápadně bolí nebo se projevuje citlivost, je nejlepší navštívit lékaře a nechat si poradit od odborníka. Tento druh příznaků by mohl signalizovat krevní sraženinu, další velmi vážný stav. Návštěva lékaře pro odborné rady je vždy prospěšná, pokud jde o vaše vlastní zdraví i o dítě.

Jak se o to starat?

Otoky kotníků a nohou jsou běžným těhotenským příznakem. To jsou některé ze způsobů, jak snížit otoky během těhotenství.

 1.  Lehněte si a uvolněte se na boku. Ležením na boku si můžete pomoci zmírnit zvýšený tlak na žíly. Ačkoli to bude stačit oběma stranám, protože dutá žíla je na pravé straně vašeho těla, odpočinek na levé straně funguje nejlépe.
 2.  Držte nohy vzhůru, kdykoli je to možné. Během práce mějte pod stolem stoličku nebo hromadu knih. Pomůže to nezpůsobit hromadění tekutiny ve stehnech a nohou.
 3.  Vsedě nepřekračujte nohy ani kotníky a nezamykejte klouby.
 4.  V sedě často protahujte a ohýbejte nohy. Můžete provádět jednoduchá cvičení, jako je natažení nohy, paty a jemně pokrčit chodidlo, abyste natáhli lýtkové svaly. Také otočte kotníky a kroutte prsty.
 5.  Dělejte si pravidelné přestávky vsedě nebo ve stoje, aby vaše svaly nespaly.
 6.  Každou chvíli si udělejte krátké procházky. Pomůže zabránit tomu, aby se vaše krev shromažďovala ve spodních částech těla.
 7.  Měli byste nosit pohodlnou obuv, která se natáhne, aby se přizpůsobila případnému otoku nohou.
 8.  Vyhněte se nošení ponožek nebo punčoch, které mají kolem kotníků nebo lýtek těsné pásky.
 9.  Zkuste nosit těhotenské podpůrné punčochy do pasu. Nasaďte si je, jakmile ráno vstanete z postele, aby se krev neměla šanci spojit kolem vašich kotníků.
 10.  Pít hodně vody. Kupodivu to pomáhá vašemu tělu zadržet méně vody.
 11.  Cvičte pravidelně, zejména chůzí, plaváním nebo jízdou na rotopedu.
 12.  Zkuste hodinu vodní aerobiku. Zde jste ponořeni do vody, která může dočasně pomoci snížit otoky, zvláště pokud je hladina vody blízko ramen.
 13.  Vždy jezte dobře a vyhněte se nezdravému jídlu.

Během těhotenství můžete čelit mnoha problémům. Edém je jen jedním z nich. Je to dočasný problém, který zmizí, jakmile období skončí. Jsou to drobné boje, kterými si v této fázi musíte projít. Jakmile budete mít své krásné dítě v náručí, všechny boje a oběti budou stát za to. Radost z mateřství nahrazuje veškerý stres a nepohodlí, se kterými se v těhotenství musíte setkat.