Těhotenství

Jíst mrkev během těhotenství – výhody a rizika

Jedním z nejdůležitějších faktorů hladkého a zdravého těhotenství je těhotenská dieta. Jíst zdravé a výživné jídlo je pro zdravé dítě velmi důležité. Gaajar je jednou z nejvýživnějších zelenin, které je možné jíst během těhotenství. Jejich nadměrná konzumace však může být stejně škodlivá. Podle článku se dozvíte výhody a vedlejší účinky konzumace mrkve během těhotenství spolu s různými způsoby, jak ji lze konzumovat, a bezpečným množstvím pro konzumaci.

mrkev během těhotenství

Je mrkev bezpečná během těhotenství?

Nadměrná konzumace čehokoli může být škodlivá a totéž platí i pro mrkev. Vyvážená strava je v těhotenství naprosto nezbytná. Mrkev během těhotenství by proto měla být konzumována podle potřeby a po řádné konzultaci s lékařem.

Nutriční fakta mrkve v těhotenství:

Níže jsou uvedeny živiny přijaté při konzumaci 100 g mrkve:

Množství živin

 • Kalorie 41 kcal
 • Sacharidy 9,58 g
 • Bílkoviny 0,93 g
 • Vláknina 2,8 g
 • Tuky 0,24 g
 • Cukry 4,5 g
 • Vitamín 5 mg
 • C vitamín 6mg
 • B vitamín 6 0,135 g
 • K vitamín 13,2 mg
 • Selen. 1 mg
 • Mangan 0,143 mg
 • Měď 0,045 mg
 • Draslík 320 mg
 • Sodík 69 mg
 • Vápník 33 mg
 • Železo 0,3 mg
 • Hořčík 12mg
 • Zinek 0,24 mg
 • Fosfor 35 mg

Kde g = gramy, mg = miligramy, mcg = mikrogramy

Výhody mrkve během těhotenství:

Mrkev je pro těhotné ženy nezbytná. Toto období je pro matku i dítě velmi stresující a těhotná žena vyžaduje dostatek bílkovin, vitamínů a minerálních doplňků. Mrkev během těhotenství uspokojuje všechny výše uvedené potřeby. Je nabitý celulózou a dalšími užitečnými rostlinnými sloučeninami a je také velmi nízkokalorický. To pomáhá těhotným ženám přibrat na váze, což je během těhotenství nezbytnost.

Konzumace Gaajaru během těhotenství vám může poskytnout spoustu základních živin a mnoho dalších výhod. Někteří z nich jsou-

1. Dobré pro zrak:

V hojné míře je přítomen vitamín A, který se přeměňuje na karoten – látku, která zlepšuje zrak a reguluje hladinu hemoglobinu.

2. Posiluje zuby a kosti:

Vápník je nezbytný pro zuby a kosti. Jelikož těhotné ženy často trpí problémy se zuby, mrkev je pro ně důležitá. Vápník v mrkvi také pomáhá účinnému růstu a vývoji plodu.

3. Dobré pro srdce:

Draslík obsažený v mrkvi je zásadní pro dobré zdraví srdce.

4. Čistič jater:

Mrkev pomáhá při čištění jater.

5. Posiluje imunitní systém:

Imunitní systém matky v porodu oslabuje, aby podpořil růst plodu. Mrkev v vitaminu C pomáhá posilovat imunitu těhotných žen.

6. Mrkev pomáhá v boji proti různým plicním chorobám, jako je bronchitida.

7. Mrkev udržuje buněčné membrány ve správném tvaru.

8. Zdravá kůže:

Pomáhají při zlepšování pokožky, masa a svalů nenarozeného dítěte uvnitř vás. Mrkev je navíc vynikajícím řešením pro dermatologické problémy. Lze jej tedy použít k odstranění černých skvrn a kožních vyrážek během těhotenství.

9. Prevence gestačního diabetu:

Mrkev reguluje hladinu cukru v krvi, čímž snižuje riziko cukrovky.

10. Pomáhá při zmírnění zácpy:

V případě zácpy poskytuje potřebnou dietní vlákninu k úlevě od nemoci.

11. Zabraňuje anémii:

Vitamín C v mrkvi napomáhá správné absorpci železa v těle, a tím brání matce v anémii.

12. Mrkev je mimořádně nápomocná při toxémii a otoku.

13. Zabraňuje křečím:

Křeče jsou jednou z nejčastějších stížností během těhotenství. Fosfor obsažený v mrkvi pomáhá při správném fungování svalů a tím předchází křečím.

Nežádoucí účinky mrkve a mrkvové šťávy během těhotenství:

Nadměrná konzumace čehokoli může být škodlivá a totéž platí i pro mrkev. Během těhotenství je nutná vyvážená strava. Mrkev během těhotenství by proto měla být konzumována podle potřeby a po řádné konzultaci s lékařem.

Navíc, pokud se sní příliš mnoho mrkve-

 • Nadměrné množství beta-karotenu může poškodit ledvinu v důsledku nadměrného stresu na ledviny během těhotenství. Kromě toho také při nadměrné konzumaci riskuje rakovinu. Nechte konzumaci mrkve na jednu čerstvou mrkev denně a budete úplně v pohodě!
 • Někteří lidé mohou být také alergičtí na mrkev, s příznaky jako bolest hlavy, nevolnost a slabost. Takové ženy by měly být při konzumaci mrkve obzvlášť opatrné. Je pro ně nejlepší vyhnout se mrkvi během těhotenství.
 • Je známo, že nadměrné množství vitaminu A narušuje růst plodu. Jeho nadměrné množství není vhodné pro zdraví dítěte.
 • Těhotné ženy trpící onemocněním žlučových cest by se měly vyvarovat nadměrné konzumace mrkve.
 • Pikantní a smaženou mrkev lidé během těhotenství velmi odrazují. Je lepší se zdržet jídla, když čekáte dítě.
 • Přebytečné množství mrkvové šťávy také není dobré, protože způsobuje bolesti hlavy a způsobuje letargii.

Mrkev během těhotenství - zdravá nebo škodlivá

Tipy, jak konzumovat mrkev během těhotenství:

Můžeme jíst mrkev během těhotenství? Ano, je to dobré pro vaše zdraví. Před konzumací čehokoli během těhotenství je však důležité zkontrolovat, zda je čerstvé nebo ne. Níže jsou uvedeny různé tipy pro správný výběr mrkve v těhotenství:

 1. Můžete si vybrat kratší oranžovou mrkev, protože je velmi sladká, nebo dokonce delší červeně zbarvenou.
 2. Konzumujte pouze čerstvou mrkev. Ty křupavější jsou čerstvé a velmi chutné. Chcete -li zkontrolovat, zda je mrkev čerstvá nebo ne, jednoduše zlomte špičku mrkve a pokud se snadno zlomí hlukem, pak je čerstvá.
 3. Mrkev je kořenová zelenina, ujistěte se, že je řádně omyta, abyste z ní odstranili všechny částice půdy.

  Můžete dokonce oloupat jeho horní kůži, ale určitě neloupejte příliš mnoho, protože většina jeho životně důležitých živin je v kůži přítomna.

 4. Mrkev lze jíst syrovou jako salát, nebo ji nasekat na zeleninu, nebo ji rozmixovat na šťávu nebo dokonce nastrouhat na slavnou sladkost zvanou „gajar ka halwa“.

Ať už konzumujete jakýkoli způsob, určitě jej nepřejídejte a konzumujte jen s mírou.

Mrkev během těhotenství

Mrkvová šťáva během těhotenství:

Někteří lidé dávají přednost mrkvové šťávě také během těhotenství. To lze snadno připravit doma podle daného receptu-

 1. Mrkev očistěte, důkladně omyjte a nakrájejte na malé kousky, než z ní vytvoříte šťávu.
 2. Mrkev rozmixujte pomocí mixéru. Smíchejte vodu se šťávou, zvýrazněte její chuť a podávejte ji všem.

Nikdo nemůže popřít skutečnost, že mrkev je extrémně výživná a musí mít během těhotenství maximální užitek. Ujistěte se však, že jej nekonzumujete, abyste se vyhnuli možným vedlejším účinkům a zůstali zdraví během těhotenství.

Často kladené otázky a odpovědi:

Q1. Je bezpečné jíst syrovou mrkev během těhotenství?

Odpověď: Konzumace syrové mrkve je během těhotenství naprosto bezpečná a nepředstavuje pro matku ani dítě žádnou hrozbu. Při konzumaci surové mrkve je však třeba dbát na to, aby byla řádně vyčištěna a nezůstaly na ní žádné částice půdy, aby se předešlo pravděpodobné infekci.

Q2. Je pití mrkvové šťávy v těhotenství zdravé?

Odpověď: Pití mrkvové šťávy je pro těhotnou ženu velmi zdravé. Příliš mnoho pití mrkvové šťávy však může tělo zatížit nadměrným množstvím vitaminu A, které by mohlo bránit růstu plodu. Proto byste měli denně konzumovat maximálně jednu sklenici mrkve, abyste získali maximální užitek.

Q3. Kolik mrkve lze považovat za bezpečné během těhotenství?

Odpověď: Konzumace Gaajaru je velmi zdravá a nesmí chybět v těhotenské dietě. Jíst příliš mnoho mrkve v těhotenství však může způsobit více škody než užitku. Sklenici mrkvové šťávy nebo pár mrkví denně lze považovat za bezpečné množství ke konzumaci. Pokud však hodláte Gaajar v těhotenství jíst denně, poraďte se se svým lékařem o bezpečném množství.