Těhotenství

Jak prsa vyrábějí mléko v těhotenství

Budeš poprvé mámou? Zajímá vás, jak by vaše prsa produkovala požadované mléko pro malý uzlíček radosti? Máte obavy, zda by prsa byla schopna produkovat potřebné množství mléka k naplnění potřeb dítěte?

těhotenské mateřské mléko

Měli byste mít základní znalosti o postupu výroby mléka v těhotenství.

Fyziologická struktura a funkce žláz v prsou:

Prsa obsahují mléčné žlázy, které produkují mléko. Mléčná žláza obsahuje duktule, alveoly a mlékovody. Produkce mléka začíná v alveolách. Jsou to vlastně struktury podobné hroznům, obklopené měkkými a drobnými svaly. Tyto svaly vytlačují mléko do kanálků. Potrubí jsou ve skutečnosti malé kanály, které slouží jako kanál pro přenos mléka z plicních sklípků do mléčných kanálků. Mléčné kanály jsou složitou sítí malých kanálů, které přenášejí mléko přímo k vašemu dítěti.

Tyto kanály se během těhotenství zvětšují a zvětšují. V každém prsu je průměrný počet kanálů devět. Když vstoupíte do druhého trimestru, váš systém produkce mléka bude připraven produkovat jídlo potřebné pro novorozence. Během těhotenství vám také uteče pár kapek mléka. Pokud se tedy vaše dítě narodí předčasně, nebudete mít s kojením žádný problém.

Po porodu začne hladina progesteronu a estrogenu v těle klesat, a tak se z hypofýzy uvolňuje hormon prolaktin. Prolaktin spouští signál do vašeho mozku, aby produkoval hodně mléka a poskytoval výživu pro dítě.

Co se stane s produkcí mléka v průběhu času?

Časem už prsa nejsou na produkci mléka závislá na prolaktinu. Období začíná a i když kojíte své dítě, můžete začít znovu ovulovat. Mateřské mléko obsahuje bílkovinu zvanou FIL nebo inhibitor zpětné vazby laktace. Tento protein říká každému prsu, kolik mléka má vyprodukovat.

Jakmile dítě vyprázdní mléko v prsu, protein signalizuje prsu, aby produkovalo více mléka. Jakmile vaše dítě začne s pevnou stravou a mléko není často vyprazdňováno, FIL se hromadí a nakonec zpomaluje produkci mléka.

Jak poznáte, že vaše prsa jsou připravena produkovat mléko během těhotenství?

Během těhotenství se mění areolární barva. Prsa připravující se na kojení ukazují boule kolem areoláře. Hrboly se zvětšují i ​​v trimestru. Tyto hrbolky známé jako Montgomeryho hlízy vylučují mazivo bradavek, které brání jejich popraskání nebo vysušení.

Jakmile vaše dítě vyjde, vaše prsa budou schopna plně produkovat mléko do dvou až čtyř dnů. Pokud se však jedná o vaše druhé nebo třetí těhotenství, vaše prsa začnou vylučovat mléko mnohem dříve než poprvé.

Během prvních dnů kojení dostane dítě hustou a nažloutlou kapku mléka, známou jako mlezivo, které je velmi bohaté na bílkoviny a má málo tuku. K vylučování mleziva dochází dokonce během šestého měsíce těhotenství. Neměli byste si s tím dělat starosti, protože je to zcela normální. Užijte si cestu do mateřství!