Těhotenství

Jak porazit nespavost (nespavost) během těhotenství?

Těhotenství je doba, kdy potřebujete dostatek odpočinku, abyste porazili únavu a zátěž těla. Je to však také doba, kdy je pro většinu žen těžké prožít dobrý noční spánek. Nejméně 80% žen trpí nespavostí nebo nespavostí během těhotenství. Různé faktory, jako jsou hormonální změny, pálení žáhy, břicho atd., Způsobují ztrátu spánku nebo narušenou kvalitu spánku. Nespavost může být velmi nepříjemný a nešťastný stav, ale lze ji zvládnout účinnými změnami životního stylu a nápravnými opatřeními..

nespavost během těhotenství

Podívejme se na různé příčiny nespavosti během těhotenství a důležité prostředky k její léčbě.

Co je těhotenství Nespavost?

Nespavost je porucha spánku, při které je těžké usnout, usnout nebo mít kvalitní, hluboký a přiměřený spánek. Existují různé příčiny nespavosti během těhotenství. Špička v těhotenských hormonech, nervozita, pálení žáhy, svalové křeče, dětské břicho mohou vážně ovlivnit váš spánek. Nespavost se může objevit kdykoli během devítiměsíčního období, ale obvykle začíná v prvním trimestru a zhoršuje se během třetího trimestru. Přestože je problém se spánkem u těhotných žen zcela běžný a při dobrém zvládnutí neovlivňuje zdraví dítěte, může vážně ovlivnit vaši schopnost fungovat a kvalitu života. V horších případech může nespavost také ovlivnit imunitní systém a vést ke komplikacím v těhotenství.

Příčiny nespavosti (problémy se spánkem) během těhotenství:

Podívejme se na různé důvody problému se spánkem během těhotenství,

  1. Těhotenství v našem těle způsobuje posuny hormonů. Těhotenské hormony, jako je progesteron a estrogen, způsobují změny v dýchání a fyziologii, které narušují spánek.
  2. Trávicí poruchy, jako je nevolnost, nadýmání, pálení žáhy, poruchy trávení atd., Způsobují velké neklid a nedávají nám spát.
  3. Úzkost a nervozita z toho, že jste nová matka, správný vývoj dítěte v děloze, rovnováha mezi prací a mateřstvím, jsou běžné obavy, které zaměstnávají naši mysl a narušují náš spánek.
  4. Těhotenství způsobuje svalové křeče v důsledku změn ve fyziologii a stresu na různých svalech způsobených rostoucí dělohou. Bolesti zad, křeče v nohou obvykle narušují vaši schopnost dobrého spánku.
  5. Rostoucí dítě tlačící se na váš močový měchýř způsobuje časté nutkání na močení. To také pokračuje v noci a přerušuje váš spánek.
  6. Zvýšený metabolismus.
  7. Vzrůstající dětská boule vám velmi ztěžuje nalezení pohodlné polohy pro ležení. Začíná to během druhého trimestru a zhoršuje se to ve třetím trimestru, když dítě plně roste.
  8. Dýchací potíže při ležení jsou další hlavní příčinou potíží se spánkem. Tlak na bránici rostoucí dělohou a hormonální změny způsobují dušnost a mnoho neklidu.
  9. Většina žen zažívá živé a intenzivní sny kvůli kolísání těhotenských hormonů. Tyto sny vás často v noci probudí.

Jak zvládat a předcházet nespavosti během těhotenství?

Pojďme se nyní podívat na různé prostředky a tipy pro léčbu a prevenci nespavosti během těhotenství,

1. Cvičte dobrou hygienu spánku:

Je velmi důležité regulovat plán spánku a bdění, abyste porazili nespavost. Začněte před spaním a snažte se chodit spát každý den ve stejnou dobu.

2. Teplá koupel:

Před spaním si dejte uklidňující teplou koupel. To uvolňuje mysl a tělo a pomáhá vám rychle usnout.

3. Vyhněte se modrému světlu:

Minimálně dvě hodiny před spaním se vyhněte televizi, mobilu, notebooku, tabletu a dalším zařízením, která vyzařují modré světlo. Zjistilo se, že modré světlo potlačuje sekreci melatoninu, spánkového hormonu, který vám pomáhá usnout.

4. Regulace teploty:

Zajistěte, aby měla vaše ložnice optimální teplotu. Příliš horké nebo příliš studené prostředí ztěžuje tělu relaxaci a usínání nebo usínání.

5. Vstaňte z postele:

Nezůstávejte dlouho v posteli. Pokud je pro vás těžké usnout, vstaňte z postele a věnujte se lehkým aktivitám, jako je čtení knihy nebo poslech hudby, místo aby jste leželi v posteli a snažili se usnout.

6. Získejte pohodlí:

Pomocí polštářů se pohodlně posaďte na postel. Umístění polštářů mezi kolena a pod břicho vám poskytne dobré odpružení a pohodlí. A to pomáhá při svalové relaxaci a spánku.

7. Obavy z těhotenství s poprsím:

Strachy a obavy z hladkého porodu a z toho, že jste matkou, vám nedají spát jako nic jiného. Zkuste si o svých obavách promluvit se svým partnerem nebo přáteli a udělejte ze sebe světlo.

8. Cvičte relaxační techniky:

Techniky jako meditace, dechová cvičení, kognitivně behaviorální terapie jsou velmi účinnými metodami relaxace a uklidnění mysli. Tyto techniky prokazatelně zlepšují kvalitu spánku a léčí nespavost.

9. Lehká a zdravá strava:

Ujistěte se, že je vaše večeře lehká a zdravá. Vyvarujte se koření, tuků a dalších potravin, které zatěžují váš trávicí systém a způsobují pálení žáhy nebo nadýmání.

10. Vyhněte se kofeinu:

Po odpoledních hodinách se vyhýbejte kávě, čaji, čokoládám a dalším potravinám, které obsahují kofein. Kofein udržuje vaši mysl v relaxaci a udržuje vaši bdělost a bdělost.

11. Předčasná večeře:

Dokončete večeři alespoň 2-3 hodiny před spaním. To dává dostatek času na to, aby se jídlo strávilo před spaním. Uvolněná játra pomáhají lepšímu spánku.

12. Zdravé občerstvení:

Před spaním si dejte lehkou proteinovou tyčinku nebo teplou sklenici mléka. To pomáhá udržovat hladinu cukru a podporuje lepší spánek.

13. Cvičení:

Fyzická aktivita, prenatální jóga a cvičení během dne po dobu nejméně 30 minut zlepšují kvalitu spánku a léčí nespavost. Váš lékař však musí schválit, abyste se během těhotenství zapojili do jakéhokoli fyzického cvičení.

14. Příjem kapaliny:

Během dne pijte hodně vody a tekutin, aby bylo vaše tělo dobře hydratované a zdravé. Vyhněte se ale pití tekutin po 19. hodině. To pomáhá snížit počet přestávek na toaletu v noci.

15. Denní odpočinek:

Vezměte si krátký denní spánek a vyhněte se spánku několik hodin před spaním. To vám pomůže v noci snadno usnout.

Léky k léčbě nespavosti během těhotenství:

Během spánku se léky během těhotenství nedoporučují, protože mohou ovlivnit vývoj dítěte nebo způsobit jiné komplikace. Nespavost v těhotenství je nutné zvládnout změnou životního stylu, zdravou výživou a relaxačními technikami. Doplňky stravy, jako je přírodní melatonin a další bylinky, pomáhají k lepšímu spánku, ale musí být doporučeny lékařem na základě vašeho zdravotního stavu. V závažných případech však lékaři doporučují léky na spaní a další pomůcky, které je bezpečné užívat během těhotenství. Musí je však předepsat lékař po důkladném posouzení.

Těhotenství má své vzestupy a pády. Vzrušení z porodu dítěte může být také infikováno nekonečným chvěním a nedostatkem spánku. Nespavost během těhotenství lze snadno léčit výše uvedenými prostředky. Pokud ale vaše nespavost přetrvává, doporučuje se navštívit lékaře pro léky na předpis, které lze v těhotenství bezpečně užívat. Dejte nám vědět, jak vám tento článek pomohl porazit nespavost tím, že níže komentujete a lajkujete tento článek.

Často kladené otázky a odpovědi:

Q1. Je nespavost během těhotenství škodlivá?

Odpověď: Ačkoli je nespavost během těhotenství normální, chronický a závažný případ nespavosti ovlivňuje zdraví matky a rostoucího plodu. Nedostatečný spánek zvyšuje zánět v těle a snižuje úroveň imunity. Mnoho studií spojilo těhotenskou nespavost s podmínkami, jako je vysoký krevní tlak, gestační diabetes a preeklampsie. Tyto podmínky mohou narušit průtok krve a tok kyslíku rostoucímu plodu, což ovlivňuje jeho vývoj a růst. Preeklampsie může být pro matku a dítě smrtelná. Nízká porodní hmotnost a předčasné porody jsou častou komplikací nespavosti. Podle výzkumu mají ženy, které během těhotenství méně spí, delší porody a porody císařským řezem.

Q2. Je nespavost v pozdním těhotenství známkou porodu?

Odpověď: Některé ženy pociťují zhoršení nespavosti těsně před porodem. Bylo zjištěno, že obavy a obavy z porodu a porodu jsou jednou z běžných příčin. Hormonální změny před porodem také přispívají ke zvýšené nespavosti. Vylučování oxytocinu, velmi důležitého hormonu, který pomáhá při porodu, zvyšuje bdělost a zhoršuje nespavost. Vyšší hladina progesteronu a estrogenu také zhoršuje kvalitu spánku. Doporučuje se zdřímnout v pravidelných intervalech po celý den, aby tělo dostalo potřebný odpočinek a připravilo ho na porod.

Q3. Kdy začíná nespavost během těhotenství?

Odpověď: Nespavost nebo změny spánkových režimů obvykle začínají během prvního trimestru těhotenství. To je způsobeno změnami hladin reprodukčních hormonů, jako je progesteron. Únava, nevolnost, zvracení, časté močení v noci také narušují spánek a přispívají k bdění. Ke konci druhého trimestru dochází k dalšímu poklesu kvality spánku. Ale během třetího trimestru má nespavost vážnější formu. Během tohoto období má problémy se spánkem nejméně 98% těhotných žen. Dětské břicho, bolest zad, pálení žáhy, syndrom neklidných nohou, pohyby plodu atd. Výrazně přispívají k nespavosti ve třetím trimestru a v 9. měsíci ke konci těhotenství.