Těhotenství

Bolesti kloubů během těhotenství: příčiny a jejich léčba

Během těhotenství je těhotná žena povinna zažít různé změny v těle. Některé změny, jako je tvorba vředů v ústech, jsou snesitelné, zatímco některé jsou nesnesitelné. Fyzické změny, přibývání na váze v těle může mít za následek bolest kloubů a svalů. Hormonální změny probíhající v těle také vedou k bolestem kloubů; nadměrná tekutina v těle může někdy vést k nepohodlí v rukou, které se označuje jako syndrom karpálního tunelu. Vzhledem k velké bouli může těhotná dáma sedět nebo spát v nesprávném držení těla, což může také způsobit bolesti kloubů. Zde v tomto článku budeme podrobně diskutovat o příčinách a léčbě bolestí kloubů.

bolesti kloubů během těhotenství

Co je bolest kloubů a co je běžné během těhotenství:

Klouby jsou částí těla, kde se setkávají dvě kosti. Tyto klouby jsou zodpovědné za pohyb kostí v těle. Ramena, boky, kolena a lokty jsou součástí kloubů v těle. Bolest způsobená bolestivostí nebo ztuhlostí nebo bolestmi kloubů lze nazvat bolestmi kloubů. Bolestivé klouby jsou během těhotenství poměrně časté kvůli přírůstku hmotnosti a hormonálním změnám, ke kterým dochází v těle. Nárůst hmotnosti během těhotenství vyvíjí tlak na kolenní klouby a kotník, což může mít za následek mírné až silné bolesti kloubů.

Příčiny bolestí kloubů během těhotenství:

Bolesti kloubů se staly častým problémem nejen těhotných, ale i netehotných žen. Tyto bolesti však ženy během těhotenství zažívají relativně častěji. Důvody nebo příčiny těchto bolestí kloubů jsou uvedeny níže.

  1. Nadměrné přibývání na váze: Během těhotenství se tělesná hmotnost těhotné dámy zvyšuje než obvykle. A co je nejdůležitější, tento přírůstek hmotnosti začíná na konci 2. trimestru. Z tohoto důvodu se zvyšuje tlak vyvíjený na kolena a kotníky, což má za následek bolesti kloubů.
  2. Hypotyreóza (neaktivní štítná žláza): Jedná se o stav, kdy štítné žlázy neprodukují dostatek hormonů štítné žlázy, což vede k nadměrnému přírůstku hmotnosti. A kvůli nadměrnému přírůstku hmotnosti se začínají objevovat bolesti kloubů.
  3. Syndrom karpálního tunelu: Během těhotenství se tekuté tělo zvyšuje, což vyvíjí tlak na zápěstí, což vede k bolesti obou rukou a zápěstí.
  4. Nesprávné držení těla: Lékaři doporučují těhotné spát na levé straně těla, aby dítěti poskytly správný polštář. Delší spánek na stejné straně způsobí ztuhnutí těla, což způsobí bolesti kloubů, zejména v bedrech.
  5. Během těhotenství vaječníky uvolňují hormon zvaný relaxin, který připravuje pánevní svaly natažením a uvolněním šlach. Na druhé straně tohoto hormonu je to, že relaxin uvolňuje vazy kolem kloubů, což další namáhání kloubů, což může mít za následek bolesti kloubů.
  6. Sacroiliakální bolest kloubů je druh bolesti, která je způsobena dělohou a hmotností dítěte, což má za následek bolesti dolní části zad.

Typy bolestí kloubů během těhotenství:

Podívejme se na různé typy bolestí kloubů, které mají ženy na obličeji během těhotenství.

1. Bolest prstů během těhotenství:

Zisk vody kromě přírůstku hmotnosti zvyšuje ztuhlost chodidel, boků, kolen a kotníků. To vede ke zvýšenému tlaku na zápěstí a ruce a prsty, které způsobují obrovskou bolest, což vede k bolesti kloubů prstů během těhotenství. Můžete dokonce pocítit mravenčení v prstech nebo necitlivost rukou a nohou způsobenou ziskem tekutin. Ženy trpící bolestmi prstů během těhotenství se musí poradit se svým lékařem, aby identifikoval a vyléčil všechny základní problémy; Také je důležité, abyste je informovali o jakémkoli náhlém otoku nebo přibývání na váze ve vašich rukou nebo tváři nebo zejména v nohách.

2. Sacroiliakální bolest kloubů v těhotenství:

Sakroiliakální bolest kloubů je také způsobena během těhotenství, sakroiliakální klouby jsou klouby umístěné v dolní části zad ve 2 důlcích.

Sakroiliakální bolest během těhotenství se může objevit na jedné nebo obou stranách zad a je často hlubokou bolestí. Několik těhotných žen zažívá obrovskou bolest vyzařující až do kyčle, která se rozprostírá po zadní straně stehna. Sacroiliakální bolest může začít během jakéhokoli trimestru, ale obvykle začíná během druhého trimestru a do konce třetího trimestru se zvyšuje a zesiluje.

Sacroilická bolest obvykle odezní do 3 měsíců po porodu, s výjimkou několika případů, kdy se může stát chronickou a znemožňující. Většina žen také zaznamenává těhotenství bolesti kyčelního kloubu ve druhém nebo třetím trimestru. Je to obvykle způsobeno uvolněním vazů držících pohromadě sakroiliakálních kloubů, které spojují vaši páteř s pánví.

3. Bolest pánve v těhotenství:

Nepohodlí nebo bolest v pánevní oblasti je také během těhotenství docela běžné. Je to běžný jev, protože vazy v pánevní oblasti se natahují, zatímco se mění hladiny hormonů a orgány kolem se přesouvají, aby vytvořily prostor pro vaši rostoucí dělohu.

4. Bolest kyčelního kloubu během těhotenství:

Těhotenství bolesti kyčelního kloubu je také zkušený, protože; obvykle na konci třetího trimestru způsobuje hormon pojmenovaný relaxin uvolnění pánve, zejména na stydké kosti. Stává se to proto, že se tělo připravuje na narození dítěte. Ve vzácných případech se však tento proces stává přehnaným a ženy pociťují extrémní bolest na konci těhotenství nebo v časném období po porodu..

Domácí prostředky pro bolesti kloubů během těhotenství:

Bolesti kloubů se obvykle zmírní provedením několika jednoduchých cvičení, ale během těhotenství tato cvičení nemusí fungovat. Proto existuje několik domácích prostředků k léčbě bolestivých poranění a bolestí kloubů.

1. Masáž:

Masáž problematického místa je jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit bolesti kloubů. Masáž pomáhá snižovat ztuhlost, usnadňuje pohyb a také zvyšuje průtok krve klouby.

2. Teplá a studená terapie:

Dejte si horkou sprchu nebo si problematickou oblast masírujte horkými zábaly. Alternativně můžete také použít ledové obklady v místě, kde vás bolí klouby.

3. Jezte jídlo bohaté na omega-3 mastné kyseliny:

Konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny může předcházet bolestem kloubů během těhotenství. Některá jídla jsou ryby, vejce, vlašské ořechy, jogurt atd.

4. Bylinné doplňky:

Mohou být použity některé bylinné doplňky, jako jsou zázvorové extrakty, které mohou zmírnit bolesti kloubů. Neexistuje pro to žádné vědecké potvrzení, ale většina žen během těhotenství tento lék dodržuje.

5. Obuv:

Nošení správné obuvi může také zmírnit bolesti kloubů. Vyhněte se nošení podpatků během těhotenství. Některé prodejny poskytují speciální obuv pro těhotné ženy při bolestech kloubů.

6. Cvičení:

Cvičení v jakékoli formě během těhotenství je velmi prospěšné pro těhotnou dámu a nenarozené dítě. Lehká cvičení mohou zlepšit svalové pohyby a pružnost kloubů. Plavání je považováno za jedno z nejlepších cvičení pro bolesti kloubů během těhotenství.

7. Zvedněte nohy, když spíte:

Dobrý spánek je pro těhotnou ženu zásadní. Dobře odpočinuté tělo může během noci zmírnit všechny bolesti těla. Kromě toho, pokud máte silné bolesti kloubů, zvedněte nohy a položte polštáře pod chodidla, abyste zajistili správný průtok krve. Během spánku můžete také použít těhotenské polštáře, jako jsou polštáře ve tvaru „U“ nebo „C“.

8. Použijte dlahy na ruce a kolena k úlevě od bolestí kloubů. Také můžete vyzkoušet kolenní opěrky, pokud pocítíte silné bolesti kloubů.

Jak se vyhnout bolestem kloubů během těhotenství:

Existuje několik multivitaminů a zdravotních produktů, které jsou k dispozici online i offline a které vám pomáhají poskytovat vhodné živiny vašemu tělu a pomáhají vám vypořádat se s bolestmi kloubů. Tyto produkty vám do značné míry pomáhají vyhnout se bolestem kloubů a dokonce je i zmírnit, ale vždy je lepší poradit se s odborníkem a provést malý průzkum této záležitosti, abyste před použitím jejích produktů mohli zjistit dobrou vůli společnosti na trhu..

Nejlepší způsob, jak se vypořádat s bolestmi kloubů, je začít jíst zdravější jídlo během prvního trimestru. Začnete -li zdravě jíst od prvního trimestru, umožníte svému tělu získat potřebnou výživu, kterou potřebuje, aby se hýbalo a zůstalo silné během celého druhého trimestru i třetího trimestru. I když to vyžaduje mnohem více času a pozornosti, aby to šlo takto, je to mnohem bezpečnější a přínosnější a pomáhá to udržet vaše zdraví pod kontrolou.

Existuje řada způsobů, které vám pomohou úspěšně se vypořádat s bolestí kloubů doma. Některé z těchto způsobů jsou uvedeny níže.

Mléko:

Abyste se vyhnuli bolestem kloubů během těhotenství - mléko

Pití velkého množství mléka během těhotenství dodá vašemu tělu potřebný vápník, aby vaše kosti byly silné. Můžete také jíst mrkev a jablka, které pomáhají dělat to samé s úrovní vápníku. Konzumace mléka pomáhá stabilizovat hladinu vápníku ve vašem těle, což vám umožňuje udržovat silné a zdravé kosti a snižuje pravděpodobnost bolesti kloubů. Začleňte tento zvyk brzy během těhotenství, abyste dosáhli nejlepších výsledků, což z něj činí snadný lék na bolesti kloubů během těhotenství.

Zelenina:

Jíst spoustu zelených je nejen zdravější způsob, jak jít na věci, ale také vám pomůže získat potřebnou výživu, aby všechny vaše tělesné funkce byly silnější než kdy jindy. Zkuste a čas od času zastrčte do velkého salátu nebo jej zařaďte do své každodenní stravy, abyste dosáhli nejlepších výsledků, takže bolest kloubů v těhotenství je triviální záležitost.

Jóga:

Abyste se vyhnuli bolestem kloubů během těhotenské jógy

Jóga je skvělý způsob, jak udržet bolesti kloubů na uzdě. Bylo certifikováno jako bezpečné pro těhotenství, takže je snadné to udělat v luxusu vašeho domova. Před zahájením jakéhokoli fyzického cvičení se doporučuje využít pomoc a názor odborníka.

Jak léčit bolesti kloubů během těhotenství:

V některých případech přírodní domácí léčba bolesti kloubů nezbaví. V takových případech může pokus o alopatickou léčbu zmírnit bolesti kloubů. Acetaminofen je možný lék, který lze vyzkoušet při mírných bolestech kloubů. Pamatujte na jednu věc, že ​​je důležité omezit dávkování léku během těhotenství, protože to může ovlivnit játra. Také těhotná žena během těhotenství bere alespoň 2-3 pilulky na vitamíny a imunitu. Konzumace pilulek na bolest kloubů může reagovat pravidelnými tabletami, což může vést ke komplikacím. Proto se poraďte se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakékoli léky proti bolesti kloubů. Můžete také zkusit použít masti na úlevu od bolesti kloubů.

Kdy navštívit lékaře:

Některé dny se bolest kloubů může cítit mírná a jindy se bolest může během těhotenství drasticky zvýšit. Když pocítíte bolest kloubů, začněte na 2-3 dny pomalu některé z domácích léků. Bolesti kloubů neustupují přes noc a úleva od bolesti trvá nejméně tři dny. Vyzkoušejte domácí prostředky, jako je masáž, terapie teplem a chladem a akupunktura. Pokud i po třech dnech bolest pocítíte okamžitě, spěchejte k lékaři na pokročilou léčbu.

Pointa je, že bolesti kloubů během těhotenství jsou zcela přirozené kvůli přírůstku hmotnosti v těle. Při mírných bolestech kloubů nemusíte panikařit, místo toho vyzkoušejte domácí prostředky, jak je uvedeno v článku. Také celý den příliš nestresujte své tělo. Pravidelně cvičte a konzumujte zdravou výživu. Pokud bolest do čtyř dnů neustoupí, poraďte se s lékařem. Než vyzkoušíte některý z domácích prostředků, poraďte se předem se svým lékařem, abyste získali potřebné rady.

Často kladené otázky a odpovědi:

Q1. Proč se bolesti kloubů objevují během těhotenství?

Odpověď: Bolesti kloubů jsou běžným jevem vyskytujícím se během těhotenství. Je to kvůli přírůstku hmotnosti, hormonálním změnám v těle. Pracující ženy, které se na pracovišti příliš stresují, velmi často nesou bolesti kloubů.

Q2. Ve kterém trimestru těhotná žena pociťuje bolesti kloubů?

Odpověď: Bolesti kloubů obvykle začínají na konci 2. trimestru. V tuto chvíli se začne zvětšovat dětská boule a těhotná dáma začíná přibývat na váze. Kromě toho může těhotná dáma po celou dobu těhotenství pociťovat mírné bolesti kloubů kvůli hormonálním změnám, ke kterým dochází v těle.

Q3. Která cvičení jsou dobrá při bolestech kloubů?

Odpověď: Plavání je považováno za jedno z nejlepších cvičení pro úlevu od bolestí kloubů. Ale ne všechny těhotné dámy dávají přednost plavání. Chůzi lze proto provádět pravidelně a některé základní protahovací cviky mohou ulevit od bolestí kloubů.

Prohlášení: Názory vyjádřené v tomto článku jsou pouze návrhy a webové stránky nezodpovídají za vedlejší účinky, které mohou způsobit. Je lepší se poradit s lékařem, než něco plánujete, zvláště když jste těhotná.