Těhotenská dieta

Potraviny k jídlu a vyvarování se v těhotenství v prvním trimestru

Už samotná myšlenka stát se rodičem a zrod nového života vás může provést horskou dráhou emocí. Je to řada smíšených emocí od radosti přes vzrušení po nervozitu a úzkost. Je to fyzická výzva, a proto je důležité, abyste věnovali náležitou pozornost svému zdraví a pohodě, jakož i výživě, kterou během těhotenství přijímáte. Možná budete muset přinést změny ve svých stravovacích návycích, protože existují určitá jídla, kterým se musíte vyhnout, zatímco jiná, která musíte zahrnout do svého denního příjmu, abyste zajistili správný růst dítěte. V tomto článku jsme poskytli kompletní průvodce dietou v prvním trimestru, která se může během těhotenství velmi osvědčit.

Jaká jídla jíst v prvním trimestru:

Zde jsou jídla, která byste měli jíst během prvního trimestru těhotenství.

1. Špenát:

první trimestr dieta špenát

Nejlepší potravinou pro těhotenství v prvním trimestru je špenát. Špenát je extrémně bohatý na kyselinu listovou a železo. Tato kyselina listová je užitečná při umožnění spojení nervové trubice vašeho dítěte v prvním měsíci po správném početí. Vysoké množství železa vám pomůže v boji s anemickým stavem, se kterým se mnoho žen během těhotenství potýká. Špenát může být začleněn do stravy různými způsoby, jako je jíst syrový, dát si hrst míchaných vajec do snídaně, jíst pravidelně do salátu.

2. Čočka a celozrnné produkty:

Čočka pro těhotenství 1. trimestr dieta

Bílkoviny jsou důležitou součástí stravy, protože pomáhají při růstu a udržování těla. Zvláště pomáhá při vývoji tkáně a svalů vašeho dítěte a růstu placenty. Čočku během těhotenství lze snadno zařadit do vaší stravy tím, že z ní uvaříte polévku, která je velmi zdravá, nebo pokud máte chuť na nějaké chutné kořeněné jídlo, můžete čočku použít do hamburgeru s přídavkem špenátu. Během 1. trimestru by měla být do stravy zahrnuta další celozrnná zrna, jako je pšenice, rýže, ječmen, oves, proso, kukuřice.

3. Ořechy:

dietní schéma pro těhotné ženy v prvním trimestru - ořechy

V prvním trimestru těhotenství byste určitě měla mít ořechy, protože jsou velmi zdravé. Protože nyní musíte vyživovat dvě těla místo jednoho, potřebujete navíc 60 gramů bílkovin a ořechy jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin, na které se můžete spolehnout. Můžete si dát hrst ořechů každý den a můžete také několik rozdrtit, abyste je posypali jogurtem nebo zmrzlinou, abyste uspokojili svou touhu po zmrzlinách, a je také zdravá.

4. Citrusové plody:

ovoce k jídlu během těhotenství první trimestr - Citrusové plody

Stejně jako špenát jsou citrusové plody také bohaté na kyselinu listovou, která pomáhá při růstu a vývoji těla. Ty také obsahují kyselinu citronovou, která spolu s kyselinou listovou může pomoci předcházet vrozeným vadám. Citrusové plody můžete snadno zařadit do svého jídelníčku ve formě salátu, nebo nejjednodušší je mít zdravé šťávy. Citrusové plody pro těhotné 1. trimestr by měly být zahrnuty denně ve vaší stravě, aby bylo zdravé těhotenství.

5. Chřest:

plán zdravé výživy pro první trimestr - chřest

Během těhotenství, protože tělo podporuje metabolismus dvou lidí, tak vzniká nedostatek vitamínů a minerálů. Nedostatek vitaminu D je jedním z nich. Chřest má velmi vysoký obsah vitaminu D, který vám pomůže překonat jeho nedostatek a také posílí vaše kosti. K večeři ji můžete zahrnout do ranní stravy s vejci jako špenát. Chřest můžete také zařadit do svého denního režimu ve formě salátu.

6. Vejce:

dobrá strava v prvním trimestru těhotenství- vejce

Kromě toho, že jsou vejce vynikajícím zdrojem bílkovin, jsou také velmi bohatá na obsah vápníku a vitaminu D. Tyto živiny jsou velmi důležité pro růst a vývoj dítěte. Zajišťuje, aby se dítě nenarodilo s vrozenými vadami. Je také důležitý pro vývoj kostí. Vejce vařená natvrdo můžete zařadit do svého prvního trimestru, abyste zůstali zdraví.

7. Fíky:

Fíky (Anjeer)

Fíky jsou také známé jako suché plody bohaté na železo a železo je základní potravinou, kterou během těhotenství potřebujete k překonání anémie. Potřeba těla dítěte na produkci červených krvinek se během těhotenství zvyšuje, a proto v těle potřebujete vysoké množství železa a fíky jsou jeho bohatým zdrojem. Fíky jsou také bohaté na, což je velmi výživné. Můžete ji zařadit do svého každodenního jídelníčku, abyste byli zdraví. Ve fících jsou také další prvky, jako je draslík, fosfor a hořčík, což je velmi zdravé.

8. Brokolice:

vegetariánská strava pro těhotenství první trimestr - brokolice

Brokolice je bohatá na vlákninu a železo. Železo je během těhotenství velmi důležité pro produkci červených krvinek, a proto brokolice slouží ke splnění požadavku na železo a vlákninu. Brokolici můžete zařadit do svého denního salátu. Můžete být kreativnější a dělat recepty tím, že do něj zařadíte brokolici.

9. Okra:

Okra (beruška)Okra je velmi bohatá na kyselinu listovou a je velmi chutné ji zařadit do vaší stravy. Vysoké množství kyseliny listové během těhotenství pomáhá předcházet vrozeným vadám vašeho dítěte a pomáhá dítěti být zdravé. Během těhotenství si můžete připravit chutná jídla, která splní vaše touhy po různých druzích chutí. Jeden z dobrých nápadů mít okru je nechat ji lehce smažit s trochou mouky a olivového oleje.

10. Fazole:

co jíst v těhotenství v prvním trimestru - fazoleBěhem těhotenství potřebujete živiny pro růst svalů a energii. Takže nejlepším jídlem pro těhotenství v prvním trimestru je zahrnout dostatečné množství fazolí do vaší každodenní stravy! Fazole jsou bohatým zdrojem bílkovin, které splní vaši potřebu živin pro růst a vývoj svalů. Můžete je zahrnout do svého salátu jako ostatní potraviny a pro tip, hamburgery z černých fazolí jsou příliš báječné na to,!

11. Jogurt:

co jíst v prvním trimestru těhotenství - jogurt

Jogurt je bohatý na vápník a vitamín D a jeho každodenní konzumace během těhotenství zajistí, že vaše tělo dostane dostatečné množství těchto živin a zabrání jakékoli slabosti vašeho těla a kostí. Můžete zkusit šálek jogurtu s bobulemi, aby byl vynikající. Jako alternativu ke zmrzlině můžete také vyzkoušet jogurt smíchaný s čokoládou nebo vanilkou.

12. Losos:

Losos

Je velmi výživné mít ryby během těhotenství. Losos je jedním z nich a je bohatý na vápník a vitamín D, což je dobré pro vaše kosti i pro vývoj kostí vašeho dítěte. Lososa můžete zařadit do svého jídelníčku jako další přísadu do těstovin nebo zeleniny nebo jej můžete zahrnout do ranní stravy s vejci.

13. Kuře:

dieta v 1. trimestru- kuřeKuře má velké množství železa, které pomáhá při výrobě červených krvinek a dodává vašemu tělu dostatek kyslíku. Pro těhotné ženy je nejlepší zařadit zdravé maso bez obsahu organických hormonů během těhotenství.

14. Lean Beef:

Libové hovězí

Pokud získáte dostatečně uvařené hovězí maso, pak je pro vás vysoce výživné, protože obsahuje spoustu železa, které je zdravé pro vás i pro vaše nenarozené dítě. Hovězí maso krmené trávou, organické a bez hormonů je velmi zdravé a výživné zařadit do jídelníčku pro zdravé dítě a matku.

15. Collard Greens:

jídlo pro první trimestr - Collard -GreensVzhledem k tomu, že většina žen během těhotenství postrádá železo, a proto jsou zelené rostliny dobrým zdrojem pro boj s problémem nedostatku železa. Můžete to přidat do své polévky nebo být trochu kreativní a je k dispozici spousta receptů, jak začlenit zelenou zeleninu do vaší stravy.

16. Mléčné výrobky:

mléčné výrobky

Mléčné výrobky jsou nejen bohaté na bílkoviny, ale také poskytují dostatečné množství vápníku potřebné pro vývoj kostí a svalů. Různé mléčné výrobky, které lze konzumovat v 1. trimestru těhotenství, jsou kravské mléko A2, jogurt, tvaroh, sýr, tvaroh atd..

Potraviny, kterých se během diety v 1. trimestru vyvarovat:

Craving je velmi normální po celé těhotenství, zvláště v 1. trimestru. Existují však určitá jídla, kterýmkoli byste se měli vyvarovat. Seznam potravin, kterým se v 1. trimestru vyvarovat, je uveden níže:

 • Ryby s vysokým obsahem rtuti, jako jsou mečouni, makrely atd
 • Syrová vejce nebo pod vařenou rybou
 • Syrové maso nebo drůbež
 • Nepasterizované mléko
 • Syrové klíčky
 • Měkký sýr
 • Syrové zelí
 • Papája
 • Ananas
 • Lilek
 • Černé hrozny
 • Příliš mnoho sladkých věcí

Doplňky potřebné pro první trimestr:

Vyvážený příjem vitamínů, minerálů, vápníku a dalších živin je velmi důležitý během těhotenství, zejména v prvním trimestru těhotenství. Níže jsou uvedeny další nutriční požadavky během prvního trimestru ve formě doplňků:

1. Prenatální vitamíny:

Pokud užíváte zdravou vyváženou stravu, budete potřebovat také tabletu prenatálního vitaminu, která bude obsahovat 400 mikrogramů kyseliny listové. To pomůže při správném nervovém vývoji dítěte a sníží možnosti vrozených vad.

2. Základní doplněk:

Dalším doplňkem, který bude během těhotenství vyžadován, je železo, protože umožní správný průtok krve. Pokud však vaše strava není bohatá na další živiny, můžete užívat další multivitaminy také za předpokladu, že její nutriční hodnota je během těhotenství v přípustných mezích. Před užitím jakékoli multivitaminové tablety během těhotenství se poraďte se svým lékařem.

Dieta pro 1. trimestr:

Nyní, když očekáváte a máte 2 životy, to nutně neznamená, že musíte zdvojnásobit příjem jídla. Vaše potraviny by měly obsahovat dvojnásobek živin a ne kalorií. Mnoho čerstvého ovoce a zeleniny by mělo tvořit nedílnou součást vašeho dietního plánu v 1. trimestru. Jezte hodně celozrnných potravin a kontrolujte rafinované a slazené potraviny.

Dieta pro 1. trimestr:

Následuje ukázkový dietní graf pro 1. trimestr.

Snídaně:

 • Mléko nebo paneer
 • Kdokoli z následujících
 • Zelenina Daliya
 • Veg. Upma
 • Zeleninové poha
 • Pšeničné vločky
 • Dopolední svačina
 • Miska čerstvého ovoce

Oběd:

 1. jeden talířový salát
 2. jedna miska dal
 3. jedna mísa zeleniny podle vašeho výběru
 4. 3 rotis
 5. Raita/tvaroh/podmáslí

Večerní svačina:

1 sklenice kravského mléka A2

Kterýkoli z následujících:
 • Bhunnachanna
 • 1 besan chilla
 • 1 vařené vejce
 • Miska čerstvého ovoce
 • 1 miska klíčky

Večeře:

 1. 1 talíř čerstvého salátu
 2. jedna mísa zeleniny
 3. 1 miska dal nebo tvaroh
 4. 3 chappati
 5. Před spaním
 6. Dezert nebo
 7. Mléko

Tipy na dietu v 1. trimestru:

Následují tipy na stravování v 1. trimestru

 • Rozdělte si jídlo na 5-6 dílů a pokaždé si dejte menší porce.
 • Denně by se měly sníst 3-4 porce ovoce.
 • 3-5 porcí zeleniny by mělo být také součástí vaší každodenní stravy.
 • Mléčné výrobky byste měli užívat třikrát denně.
 • 2-3 porce bílkovin a celozrnných produktů jsou nutností.
 • Vyhněte se příliš sladkému jídlu, nebo to může způsobit gestační diabetes.
 • Vyhněte se co nejvíce nezdravému pouličnímu jídlu.

Nyní, když se musíte starat o 2 životy, je důležité, abyste dodržovali plán zdravé výživy pro první trimestr a vlastně celé těhotenství. To vám pomůže získat správnou výživu a mít zdravé a robustní dítě. Pokud budete jíst zdravě a dodržovat zdravé návyky, může být těhotenství velmi hladké a příjemné.