Terénní úpravy

Zahradnictví a terénní úpravy s kameny, balvany a balvany – 15 pozoruhodných příkladů

Zahradnictví a terénní úpravy kamenů Veřejný park Boulders Thajsko

Kameny jsou velmi ceněny v zahradním designu nejen ve slavných japonských zahradách. Jsou také často používány v moderním zahradnictví a krajinářství a jsou považovány za skutečné poutače ve venkovním prostoru. Proto se stále více zahradních architektů a designérů ve svých projektech spoléhá na jeden nebo více kamenných prvků. Obzvláště oblíbené jsou pevné balvany a balvany, které se zdají být náhodně rozmístěny na zemi. Nejde samozřejmě o náhodu, ale o originální designové řešení. Některé kameny nadměrné velikosti tu a tam vytvářejí skvělé akcenty a vypadají velmi moderně a přirozeně. V tomto příspěvku jsme shromáždili několik příkladů z různých koutů světa, které představují krásné nápady pro zahradničení a terénní úpravy s kameny, balvany a balvany.

Veřejné parky nejsou jen zakřivené zahradní cesty a zelené trávníky. Vybrali jsme některé působivé veřejné zahrady a parky v různých zemích, kde se v krajinné architektuře používají různé druhy a formy kamene.

Zahradnictví a terénní úpravy s kameny v parku Ming Mongkol v Thajsku

Příklad zahradnictví a terénní úpravy s kameny Ming Mongkol Park

Tento nádherný park se spoustou zeleně se nachází v thajském Saraburi a byl navržen společností Landscape Architects 49 Limited pod heslem „udržitelný život“. Kromě přirozené vegetace a mnoha malých jezer má Ming Mongkol Park odlehlé místo k posezení a relaxaci. Místo laviček nebo altánů je toto místo vybaveno velkými kameny. Ty plní účel laviček a zároveň působí velmi dekorativně na volném prostranství. Středně velké balvany jsou náhodně roztroušeny po štěrkovém povrchu a vypadají, jako by se vznášely na šedém moři.

Ming Mongkol Park Thajsko Terénní úpravy Velké kameny Štěrk

Geosciences Garden na Monash University v Austrálii

Terénní úpravy s kameny štěrkové balvany Monash University Austrálie

Na zahradě Monash University v australském Melbourne byla navržena speciální zahrada. Byl navržen tak, aby předvedl klíčové vlastnosti viktoriánské geologie a geomorfologie a zároveň sloužil jako venkovní výuková laboratoř pro studium geověd na univerzitě. Zahrada kombinuje geologickou vědu se speciální krajinnou architekturou v jedinečné polopřírodní krajině, která je nabitá spoustou informací. Projekt Rush Wright Associates byl vědeckou komunitou okamžitě uznán a vzbuzuje stále větší zájem na národní i mezinárodní úrovni.

moderní nápady zahradnictví a terénní úpravy kamínků

Zahrady odrážejí geologické a geografické rysy Viktorie. Patří sem pobřežní oblast Gippsland, národní park Otway Coast, velký sopečný komplex provincie Novější vulkanity a písečné duny regionu Wimmera Mallee. Masivní balvany, kamenná dlažba, štěrkové povrchy a vegetace odrážejí specifickou krajinu nejmenšího státu v Austrálii.

Monash University Australia terénní park s kameny

Zahradnické a terénní kameny Rush Wright Project Australia

Zahradničení a terénní úpravy s kameny a vodou v parku Xing Yuan v Číně

Projekt parku Xing Yuan krajinná architektura design kameny vodní harmonie

Čínská firma pro krajinářskou architekturu Cicada se také rozhodla použít kameny pro návrh parku Xing Yuan v čínském Zhuhai. Mezi kamenem a vodou existuje souhra, která působí velmi uklidňujícím dojmem. Potoky jsou ohraničené štěrkem a štěrkem a uprostřed vody upoutávají pozornost malé, střední a velké balvany.

Projekt zahradnictví a terénní úpravy Čína Xing Yuan Park Nepravidelné balvany Voda

Projekt krajinné architektury Cicada Studio Park China Stream kameny

Botanická zahrada Qinhuangdao

Botanická zahrada Qinhuangdao Čína Terénní úpravy kamenů

Čínská botanická zahrada Qinhuangdao má také zelenou plochu, ve které „rostou“ kameny. Efektní skalku navrhli zahradní architekti z Turenscape a je jen jednou z krás, které lze v botanické zahradě vidět. Nejsou zde použity tak velké balvany, ale úžasně splynou s jinak přírodní krajinou.

Moderní terénní úpravy s velkými balvany – projekt „Marabar“

Elyn Zimmerman Projekt Krajinná architektura Velké balvany

Zahradničení a terénní úpravy s kameny lze také interpretovat moderně. Díla amerického sochaře Elyna Zimmermana ukazují, jak to funguje. Následující tři projekty krajinné architektury, které představujeme, patří talentovanému umělci. Pojmenovala prvního Marabara a navrhla jej pro National Geographic Society Museum ve Washingtonu.

Zahradnictví a terénní úpravy Velké balvany Marabar Elyn Zimmerman

Ústředním prvkem je odrazový bazén dlouhý 18 metrů a široký 2 metry, který je obklopen celkem pěti velkými žulovými bloky. Tři z nich mají oříznutou, lesklou leštěnou stranu, která odráží okolí. Speciální mistrovské dílo je nádherným příkladem toho, jak lze přírodní kámen úspěšně integrovat do moderní úpravy krajiny.

moderní krajinná architektura designové balvany Marabar Project Washington

Projekt „Terén“ v Chicagu

Terénní projekt Elyn Zimmerman Zahradnictví a terénní úpravy s kamennými balvany

„Terén“ je dalším projektem talentovaného sochaře, ve kterém hlavní roli hrají kameny. Nachází se v O’Hare International Center v Chicagu, Illinois. Koncept je podobný Marabaru, ale zde je na dlažebních kostkách rozloženo více než 20 žulových bloků. Obklopují nepravidelně tvarovaný odrazový bazén a úzký, kymácející se potok, který vede k rybníku v dolní zahradě.

Kamenný terénní balvany Projekt Terén Elyn Zimmerman

moderní nápady pro zahradničení a terénní úpravy s balvany Project Terrain

„Sanctuary“ – Svatyně z mohutných balvanů

moderní nápady zahradního designu sochy projekt kamenné svatyně

Zimmerman nazval tento projekt „Sanctuary“, což znamená něco jako svatyně nebo útočiště. Byl navržen pro Moffitt Cancer Center na University of South Florida v Tampě, USA. Jako akcenty jsou zde použity vápencové bloky. Jsou uspořádány kolem kulatého rybníka a „chrání“ sedací část uprostřed.

Sanctuary Project Elyn Zimmerman Zahradnictví a terénní úpravy s kamenem

Tannerova kašna v parku Harvardské univerzity

Zahradní design s kameny a vodními fontánami Harvardská univerzita

Souhra kamene a vody je prostě kouzelná. Slavným příkladem zahradnictví a terénních úprav z kamene a vody je Tannerova kašna v kampusu Harvardské univerzity v Cambridge v Massachusetts. Návrh pochází od krajinného architekta Petera Walkera, který také studoval na univerzitě. Fontánu tvoří 159 balvanů, které jsou uspořádány do kruhu. Ve skutečnosti jsou kameny výrazně větší, než je vidět, ale část z nich je zasypána. 32 trysek stříká vodu a vytváří nádherné efekty během dne i po západu slunce.

Boulder Fountain USA Harvard University Terénní úpravy kamenů

Terénní úpravy s kamennou vodní fontánou

Tannerova kašna z kamenů Harvard University Park

moderní zahradní design veřejný park kamenná kašna

Zahradní design kameny vodní Tannerova kašna Harvardská univerzita

stará fotografie Tannerova kamenná kašna Harvardská univerzita

Moderní terénní úpravy s velkými balvany v Arizoně

Terénní úpravy Arizona Public Park Kameny ve vodě

Slavný americký krajinný architekt Garrett Eckbo navrhl zahradu konferenčního centra Tucson v Arizoně, USA. Zvláštností jsou fontány, které vedou po celém exteriéru. Jsou plné nepravidelných balvanů a balvanů, které vykouzlí velmi zvláštní design. Zde se můžete v parném létě osvěžit nebo posedět na kameni a užívat si sluneční paprsky.

Terénní úpravy s kameny vysoká voda Kongresové centrum Tucson

Moderní kamenná zahrada v Lake Yu Club v Kunshanu

moderní nápady zahradnické a terénní úpravy balvany štěrkový porcelán

Dalším moderním příkladem moderního zahradničení a terénních úprav s kameny jsou díla čínského studia Z + T. Dva zde prezentované projekty se vyznačují moderním designem s akcenty kladoucími balvany. Zahrady v Kunshanu a Chang -čou zaujmou svými jasnými liniemi a pozoruhodnou krajinnou architekturou.

Zahradní kameny Lake Yu v Číně

moderní terénní úpravy velký balvanitý rybník

Současná kamenná krajinná architektura v Chang -čou

Zahradničení a terénní úpravy s příkladem moderní Číny z přírodního kamene

Přírodní kameny v zahradě Royal Territory projekt ZT studio

Nádherná skalka na kanadském velvyslanectví v Tokiu

Terénní úpravy s kameny balvany štěrk kanadské velvyslanectví v Japonsku

Shunmyo Masuno je japonský mnich a plánovač zahrad, který navrhl skalku na kanadském velvyslanectví v Tokiu. Při návrhu je použito mnoho různých druhů kamene, které se úspěšně kombinují a připomínají oblíbené japonské zahrady.

Zahradničení a terénní úpravy s kamennými balvany v Japonsku

Kanadské velvyslanectví v Tokiu Zahradnictví a terénní úpravy s kameny

„Zahrada kamenů“ v New Yorku

Terénní úpravy s kameny pobřeží New Yorku

„Garden of Stones“ je projekt umělce Andyho Goldsworthyho, který je památníkem v Muzeu židovského dědictví v New Yorku. Takže zde nejsou kameny používány čistě pro dekorativní účely, ale ctí oběti holocaustu. Do každého balvanu vysadí přeživší holocaustu malý dub. První fotografie ukazuje skalku v roce 2006 a druhá v roce 2012.

Garden of Stones památník New York zahradní design s kameny stromy

Velké balvany kladou akcenty na zahradu nemocnice Helix ve Švédsku

Zahradnictví a terénní úpravy Balvany Moderní nemocnice Helix Švédsko

V parku nemocnice Helix ve švédském Huddinge použili krajinní architekti z Nivy Landskapsarkitektur k návrhu také velké balvany. V zahradnictví a krajinotvorbě s kameny balvany opět kladou akcenty a některé fungují také jako lavičky pro lékaře, pacienty a jejich rodiny a přátele.

Zahradnictví a terénní úpravy s kameny a zahradní zahradou

Helix Hospital Sweden Garden Design Rock Grit

Moderní zahradní design s kameny na kancelářské budově v Madridu

veřejná zahrada krajinná architektura kamenná drť Madrid

Na nádvoří administrativní budovy v Madridu navrhli zahradní architekti z Urquijo-Kastner Estudio de Paisajismo klasickou skalku v japonském stylu. Vzhledem k tomu, že z pracoven je výhled do zahrady na vnitřním nádvoří, rozhodli se architekti pro krásnou zenovou zahradu s kameny. Kombinace štěrku, malých balvanů a zelených živých plotů působí uklidňujícím dojmem a působí velmi moderně.

Zahradní design s atriální zahradou Madrid s kameny a živými ploty