Terénní úpravy

Vytvořte dlouhý a úzký záhon a osaďte ho těmito tipy

Na rozdíl od kulatého záhonu není dlouhý a úzký výsadbový pás často první volbou zahradníka. I přesto jsou záhony s tímto tvarem velmi běžné, protože krásně ohraničují různé části zahrady. Toho lze využít například k tomu, aby byla zeď domu, příjezdová cesta, zeď nebo živý plot atraktivnější. Vysadit dlouhý úzký záhon je však skutečná výzva. Důvodem jsou nejen speciální vlastnosti místa, ale také správná kompozice, pokud je postel úzká. V tomto článku vám dáme tipy a nápady, jak vytvořit krásný záhon dlouhý a úzký a co je třeba zvážit.

Tipy pro design pro dlouhé a úzké záhony

Jarní záhon dlouhý úzký podél chodníku s tulipány

Než se dostaneme k nápadům na výsadbu, rádi bychom shrnuli nejdůležitější pravidla návrhu úzkých záhonů. Na rozdíl od záhonů, kde je dostatečná šířka, musíme v tomto případě být s výběrem rostlin a květin trochu ekonomičtější. Svěží kombinace rostlin jsou u tohoto typu záhonu k ničemu a mohou působit chaoticky. Místo toho byste se měli omezit na několik druhů, které se opakují po celé délce postele. Různé výšky rostlin jsou v pořádku, ale musí být sladěny se šířkou záhonu.

Rostliny s různými výškami

Dlouhé, úzké záhony před domem kombinují rostliny různých výšek

Pokud je záhon velmi úzký, vysazují se střídavě vysoké a nízké rostliny. Pokud je však dostatečná šířka, můžete vysadit výše rostoucí květiny a trvalky na pozadí a nižší do popředí. To funguje nejlépe pro dlouhé záhony, které jsou před zdí domu, zdí nebo živým plotem. Pokud se jedná o volně stojící dlouhý a úzký záhon, pak je hraní s výškami rostlin obtížnější.

Vytvářejte vzory v úzké posteli

Zasaďte úzké pásy záhonu maceškami a tulipány

Aby byl pruh postele opravdu přitažlivý, můžete se rozhodnout pro téma designu postele. Ze dvou až tří druhů rostlin, které vytvářejí zahradní strukturu, lze vytvořit hezké vzory. Například můžete kombinovat kvetoucí rostliny v jedné barvě se stálezelenými rostlinami nebo vzorky se zajímavými listy. Důležité je pouze to, abyste vybrali správné rostliny na správné místo.

Třísezónní postel

Záhon podél plotu a stálezelené rostliny

Při výběru rostlin byste se také měli ujistit, že vybíráte květiny a trvalky s dlouhou dobou květu nebo stálezeleným olistěním. To zaručuje, že postel bude vypadat atraktivně déle.

Například jarní květiny jsou krásné, ale mají omezenou dobu kvetení. To znamená, že záhon s časnými kvetoucími by v létě nevypadal tak krásně. Pokud si přesto nechcete nechat ujít nádheru jarních květin, měli byste je zkombinovat s trvalkami, které kvetou později. Musíte však zajistit, aby vždy kvetlo několik druhů současně a aby zde nebyly žádné mezery v kvetení.

Záhon dlouhý a úzký – takto je rozvržen!

Vytvořte dlouhý, úzký záhon Tipy krok za krokem

Zde jsme shrnuli základní kroky pro vytvoření dlouhého, úzkého záhonu.

 • Určete polohu a připravte záhon na výsadbu – uvolněte půdu kopáním, upravte půdu humusem a pískem, rozdělte rohovou moučku pro optimální přísun živin.
 • Vypracujte podrobný plán výsadby s přihlédnutím k podmínkám stanoviště a aspektům návrhu.
 • Rozdělte rostliny na záhon podle plánu výsadby, vyšší vzorky v pozadí a nižší v popředí.
 • Rypou vykopejte výsadbové otvory a vložte rostliny.
 • Rostliny důkladně zalévejte.
 • Zakryjte půdu na záhonu mulčováním z kůry.

Tip: vypočítejte vzdálenost mezi rostlinami

Dlouhý úzký záhon na terase

Existuje jednoduchý vzorec pro výpočet přesné vzdálenosti mezi rostlinami v úzkém záhonu. Stačí hustota rostlin na metr čtvereční vybrané rostliny, kterou zjistíte v zahradnictví nebo online. Chcete -li zjistit vzdálenost, vydělte 100 zadanou hustotou výsadby a výsledek vynásobte dvěma. Výsledkem je vzdálenost rostlin v centimetrech.

Vzorec tedy vypadá takto:

100: Hustota rostlin = počet * 2 ≈ rozestup rostlin

Vytrvalé záhony dlouhé a úzké: příklad

Výsadbový plán pro úzký záhon s vytrvalými květinami

Podle místa vysaďte dlouhý úzký záhon

Dlouhý, úzký záhon před zdí.Rostliny různých výšek

Aby bylo možné najít nejlepší rostliny na záhon, hraje rozhodující roli poloha, světlo a půdní podmínky. Protože většina úzkých záhonů je před zdmi domů, ploty a živými ploty, měl by být výběr rostlin přizpůsoben požadavkům těchto míst.

Vytvořte postel na plotu

Na plotu vytvořte úzký záhon

Mnozí si myslí, že mít záhon na vnější straně plotu nestojí za námahu. Je obtížné zalévat, odráží teplo z chodníku, mohou být šlapány nebo sbírány kolemjdoucími a často mají špatné půdní podmínky. Nicméně taková hraniční výsadba může sloužit jako rám pro zahradu uvnitř a dům za ní.

Klasický bílý plot ozdobený voňavými růžemi – co může být romantičtějšího? S květinami na vnější straně plotu můžete přivítat své hosty a květy vám vždy přinesou velkou radost, když přijdete domů.

Postel s květinami na plotě dlouhém a úzkém svahu

Nejoblíbenější možností výsadby dlouhého, úzkého záhonu před plot nebo zeď jsou všechny popínavé a popínavé rostliny. Kromě růží sem patří také klemantis, plamének a hortenzie. Slaďte barvu květin s barvou plotu a vytvořte krásný soubor.

Dlouhý úzký záhon před živým plotem

Před živý plot vysaďte bílou purpurovou úzkou postel

Tmavě zelený živý plot je krásnou kulisou pro kvetoucí trvalky. Živé ploty však konkurují ostatním rostlinám o vodu, živiny a světlo. Díky tomu je výsadba před živým plotem obtížným úkolem. Pokud byste přesto chtěli zkrášlit zelenou zahradní hranici několika kvetoucími rostlinami, některé necitlivé rostliny se nabízejí jako možné výsadbové partnery. Jedná se především o keře a trvalky, které mají hluboké kořeny a jsou umístěny mezi hlavní kořeny rostliny živého plotu.

Umístění také hraje důležitou roli. Většina záhonů před živým plotem je ve stínu, protože vysoký živý plot pohlcuje světlo. Může se ale také stát, že postel bude přímo na slunci. Výběr správných rostlin by tedy závisel na umístění. Například pro částečně zastíněné nebo stinné místo:

 • Hortenzie
 • Hostas
 • Fialové zvony
 • Muškáty.

Pokud je záhon vystaven dostatečnému slunci, jsou vhodné následující rostliny:

 • Růže
 • levandule
 • Euphorbia
 • Pivoňky.

Umístění zdi domu na dlouhý, úzký záhon

Plán výsadby úzkého záhonu na zdi domu

Protože mnoho domů nemá skutečnou zahradu, ale jen malý prostor pro terasu, je úzká a dlouhá plocha kolem domu jedinou možností pro záhon. Vzhledem k tomu, že země kolem zdi domu je často velmi suchá a vápenatá, při výsadbě této oblasti je třeba dodržovat několik pravidel.

Rostliny, které milují sucho a vápno a jsou houževnaté, jsou nejlepší volbou pro lokalitu Hauswand. K tomu jsou vhodné i rostliny citlivé na chlad, protože toto místo je často dobře chráněno.

Svou roli při výběru rostlin hrají samozřejmě i světelné podmínky. Dlouhý, úzký záhon před stěnou domu, který směřuje na jih, je ideální pro rostliny odolné vůči teplu a milující slunce, které se dobře vyrovnávají s tvorbou tepla. Pro severní stranu jsou však vhodné rostliny tolerantní ke stínu, které snesou i sucho.

Vytvořte na zdi domu úzkou postel

Barvu, ve které je dům namalován, lze použít jako vodítko při výběru kvetoucích rostlin. V nejlepším případě by s ní vybrané květiny měly kontrastovat a stále s ní dobře ladit.

Zde jsou nejlepší rostliny pro dlouhý, úzký záhon před zdí domu:

Pro slunná místa:

 • šalvěj
 • Mléčnice
 • Stepní svíčky
 • tymián
 • levandule
 • Woll-Ziest

Pro stinná místa:

 • Hostas
 • Záznamový list
 • Tabule na tabuli
 • Fialové zvony
 • Nádherný nosník
 • Lesní kozí plnovous

Zasaďte příjezdovou cestu nebo chodník

Vytvořte dlouhý, úzký záhon.Plán výsadby, kombinace výsadby

Dlouhé, úzké záhony často fungují jako okraje. Mohou být vytvořeny kdekoli na zahradě a slouží k rozdělení zahrady na několik oblastí a zároveň ke zkrášlení. Pokud například chcete zvýraznit chodník vedoucí ke vchodu do domu, pak je kromě osvětlení dobrá volba i sleva.

Na rozdíl od úzkých záhonů před živými ploty a zdmi je hranice často vytvořena v nízké výšce. To znamená, že se používá hlavně půdopokryvná a nízko rostoucí květiny.

Vzhledem k tomu, že slevy vedou na trasy a příjezdové cesty, je nutné se od nich vymezit. To nejen vypadá krásně, ale také zabraňuje tomu, aby se rostliny rozšířily přes okraj záhonu. Jako ohraničení se používají hlavně přírodní kameny, cihly, dlažební kostky nebo dřevěné prvky.

Design hraničního lůžka s fialovými jarními květy

Výběr rostlin pro okraje podél chodníku je výrazně větší než pro záhon na zdi domu. Na slunné okraje můžete například zasadit rostliny skalky, jako je hořec, kamenný karafiát nebo rozchodník, a vysadit hostasy společně s cibulovitými rostlinami do stinných pásů podestýlky.

Aby hranice vypadala krásně po celý rok, je často navržena se střídáním rostlin. To znamená, že nové rostliny vysazujete na jaře, v létě a na podzim. Výsadba začíná na podzim přidáním cibulovin, zimních hrudek, sněženek a krokusů. Po jarních květinách následují letní květiny, jako jsou šišky, jiřiny, lobelky a verbeny, a na podzim se vysazují astry, vřesy a okrasné trávy.

Vytvořte dlouhý, úzký záhon samostatně stojící

Dlouhý záhon svěží volně stojící v zahradě

Kdo řekl, že dlouhé a úzké záhony lze použít pouze jako okraje? Každý, kdo má velkou zahradu, může takovou postel použít jako krásný designový prvek. V závislosti na stylu zahrady může být tvar rovný i zakřivený. Zakřivené tvary jsou typické pro zahrady ve stylu chaty nebo ve venkovském stylu a dodávají venkovnímu prostoru romantický nádech.

Volně stojící úzké postele lze také použít k vytváření vzorů na zahradě. Můžete jej použít například ke zkrášlení nudného trávníku nebo k ohraničení posezení uprostřed zahrady.

Závěr

Tipy na výsadbu dlouhého úzkého záhonu

Dlouhé a úzké záhony jsou často velkou výzvou, ale patří mezi nezbytnosti v krásně upravené zahradě. Úzký pruh postele nemusí vždy bohatě kvést, aby vypadal krásně a přitažlivě. Rostliny s pěkným olistěním, stejně jako bylinky a stálezelené rostliny také vypadají dobře jako hranice pro různé zahradní prvky.