Terénní úpravy

Vertikální zahrady a zelené zdi – trend v městské krajině

vertikální zahradní lavice wood deco kulatý design graeser

Vertikální zahrady jsou jedním z nejnovějších trendů a přesto jsou jedním z nejstarších. Možná jste někdy pěstovali vinici nebo břečťan na plotu nebo mříži? Je to dokonalé řešení pro téměř jakoukoli zahradu – uvnitř nebo venku, s minimálními nároky na prostor.

Vertikální zahrady jako obrazovky pro ochranu soukromí

vertikální zahradní tašky textilní jídelní stůl terasa dřevěná pergola

Svislá zeleň může upozornit na konkrétní oblast nebo zamaskovat neatraktivní nebo nežádoucí pohled. Popínavé rostliny nebo sloupovité stromy mění klima v místnosti a slouží jako obrazovky ochrany soukromí. Révu, květiny a zeleninu můžete pěstovat pomocí mříží připevněných k podlaze nebo velkých kontejnerů na rostliny. Vertikální zahrady vyžadují mnohem méně prostoru než konvenční plánování zahrady.

Vertikální zahrady – svěží výsadba

vertikální zahrady městský pozemek dům terasa svěží výsadba

Stálezelené výsadby na svislých zdech mohou být přínosem pro obyvatele měst, kteří nemají mnoho místa. Jsou samozřejmě také vhodné pro zahradníky s velkými, tradičními zahradami. V interiéru můžete pěstovat pokojové rostliny jako živé stěny vytvořením gobelínu s nádhernou barvou a strukturou. Ozdobují obytný prostor čerstvou zelení a filtrují znečišťující látky. V chladném podnebí v zimě přidávají pokojové rostliny tolik potřebnou vlhkost uvnitř, protože kamna vysychají vzduch. Vertikální zahrady jsou stále více zahrnuty jako obývací stěny v hotelech a kancelářských budovách. Přestože vertikální zahrady mohou potřebovat zalévání častěji, vytvářejí dobrou cirkulaci vzduchu.

zelené stěny – dekorativní a zdravé

vertikální zahrady vodopád nápad strom rybník buxus živý plot

Ekologizace stěn nebo zelené stěny

Zelené nebo obývací stěny jsou nejnovějším trendem ve vertikální zahradě. Některé jsou prostě stěny pokryté popínavými rostlinami, zatímco jiné představují modulární systém, ve kterém rostliny mohou růst uvnitř struktur.

Francouzský botanik Patrick Blanc je považován za otce vertikálních zahrad. Svůj první projekt navrhl na fasádě Muzea vědy a průmyslu v Paříži v roce 1988. Desítky jeho dalších děl jsou nyní instalovány uvnitř i venku po celém světě. Blanc popisuje své projekty jako živé obrazy nebo stěny rostlin.

Navrhněte patio 

vertikální zahrady lavička vstupní prostor moderní design rozložení

K vytvoření rostlinné stěny metodami Blanc budete potřebovat kovový rám, list z tvrdého plastu a plsť. Rámeček lze zavěsit na zeď nebo ho nechat samotný. Tuhý plast, který je připevněn k rámu, činí zeď vodotěsnou. Kořeny rostlin rostou v plsti, která rovnoměrně distribuuje vodu a hnojivo. Volba umístění závisí na množství světla a dalších podmínkách pěstování. Kromě zalévání a hnojení vyžadují zelené stěny další údržbu, včetně prořezávání, utírání prachu, odstraňování plevele a výměny uschlých rostlin. Vertikální zahrady jsou těžké, proto se poraďte s odborníkem, abyste se ujistili, že vaše zeď unese zátěž.

Popínavé růže na balkoně

vertikální zahrady zelené zdi růže popínavé rostliny

Funkce a tipy pro stavbu vertikálních zahrad

Při vytváření venkovní vertikální zahrady zvažte následující:

– Ukotvení struktury na místě před výsadbou vám umožní nerušit kořeny nebo kmeny rostlin poté. U těžkých nebo náročných rostlin používejte stabilnější struktury.

– Vysoké rostliny a struktury vrhají stíny, které mohou ovlivnit rostliny rostoucí poblíž.

– Rostliny rostou jinak. Někteří, jako popínavé růže, musí být fyzicky připevněni ke strukturám, zatímco jiní, jako svlačec, se omotávají kolem mříže.

– Rostliny pěstované svisle potřebují více zálivky a hnojení, protože jsou vystaveny většímu světlu a větru.

Černooká Susan

vertikální zahrady zelená zeď černooký susan žlutý horolezec

Druhy rostlin pro vertikální zahrady

Na zelené stěny lze použít širokou škálu rostlin, přičemž výběr rostliny je určen světelnými podmínkami.

U tradičního vertikálního zahradničení zvažte tyto možnosti:

– Roční kvetoucí réva, která není příliš těžká – Susan černooká (Thunbergia alata), svlačec kardinálský (Ipomoea x multifida), svlačec jarní (Ipomoea quamoclit), měsíček (Ipomoea alba), fazole ohnivá (Phaseolus coccineus) a červená fazole ( Dolichos lablab). Všechny rostou nejlépe na plném slunci.

Clematis hybrid

plamének hybridní plot fialové květy

– Snadno rostoucí víceleté vinné révy zahrnují hybridy plamének, americký rejsek (Celastrus scandens) a břečťan (Hedera). Všechny rostou nejlépe na plném slunci; Plamének dává přednost tomu, aby jeho květy byly na slunci a kořeny ve stínu.

– Popínavé rostliny do stínu- kiwi vícelisté (Actinidia kolomikta), acebia listnatá (Akebia quinata), rumpál (Aristolochia macrophylla) a popínavá hortenzie (Hydrangea petiolaris).

Dřevěná mříž s plamének v zahradě

vertikální zahrady zelená stěna klematis mřížoví dřevěná zahrada

– Ovocné rostliny, které jsou také dobré pro vertikální zahrada Vhodné jsou odrůdy hroznů, jako je kiwi s drobnými plody (Actinidia deliciosa), angrešt (Actinidia arguta), jedlé květiny jako nasturtium a zelenina jako hrách, dýně, rajčata a fazole.

-Rostliny ve tvaru sloupců vytvářejí svislý poutač. Mnoho lze pěstovat bez podpůrné struktury. Sloupovité jabloně, arborvitae (Thuja occidentalis), jalovec (Juniperus scopulorum) nebo topol černý (Populus nigra).

Popínavé rostliny pro vertikální zahradu

popínavá rostlina červené květy

Technické požadavky

Ploty, sekery, mřížky, trubkové ocelové lešení a další typy konstrukcí usnadňují vertikální pěstování rostlin. Závěsné koše lze použít jako prvky vertikálních zahrad, protože narušují horizontální rovinu zahradničení.

Pokud máte stávající konstrukci jako altán nebo garáž, přidejte před jednu ze stěn pletivo, aby rostliny měly podpůrnou strukturu a nepoškodily zeď. Mezi mřížkou a stěnou ponechejte určitý prostor, aby mohl proudit vzduch.

Druhy a potřeby rostlin

    vertikální zahrady zelené stěny rostliny druhy a podmínky

Stálezelená fasáda s rostlinami       vysazená fasáda vertikální zahrada

Fazole hyacith

Zahradní rostliny liány hyacint vertikální

Obložená betonová zeď s břečťanem

vysazená zelená stěna břečťan popínavá vnější stěna

vertikální zahrady zelená stěna zelená oáza vnitřní klima

vertikální zahrady terasa se zelenými stěnami

vertikální zahrady zelená zeď pokojové rostliny dřevěný rám

vertikální zahrady plot plot soukromí popínavé rostliny