Terénní úpravy

Postavte si květinové hodiny – dokážou rostliny na zahradě opravdu ukazovat čas?

Vytvořte si květinové hodiny, zasaďte si vlastní vyvýšený záhon

Věděli jste, že čas lze přečíst otevřením a zavřením květů různých rostlin? Četné květiny a kvetoucí byliny se otevírají a zavírají každý den ve stejnou dobu. Vědec Carl von Linne založil svůj vynález přesně na tomto principu. Do kulatého vyvýšeného záhonu zasadil mnoho květin, bylin a kvetoucích keřů. Podle stavu květů pak mohl poznat, kolik je hodin. Do té doby koncept dále rozvíjelo mnoho amatérských zahradníků a zahradních architektů z celého světa. Pokud byste si také chtěli vytvořit květinové hodiny, rádi vám pomůžeme a poskytneme vám přehled mnoha variant.

Nasaďte si květinové hodiny – proč květiny otevírají své květy v různých časech??

vytvořte tipy pro květinové hodiny vysazením vyvýšeného záhonu

Dlouho předtím, než si švédský přírodovědec Carl von Linne nasadil své první květinové hodiny, se lidé orientovali na rostliny a květiny – například v Africe se místní obyvatelstvo již dávno orientovalo na divokou květinu, která rozkvetla při východu slunce a při západu slunce Zavřeno. Ve střední Evropě farmáři pozorovali kozí plnovous – zavírá své květiny přesně v poledne. Dnes je již vědecky dokázáno, že rostliny mají svůj vlastní rytmus pohybu. Květy se chovají specificky podle lokality – jeden a tentýž druh se může přizpůsobit povětrnostním podmínkám různých oblastí a podle toho upravit dobu jejich kvetení. Zůstává nejasné, jak přesně je složitý mechanismus regulován. Roli pravděpodobně hraje teplota a sluneční světlo.

nasadit květinové hodiny fialky purpurově žluté

Jedna věc je v každém případě jistá – rostliny mohou účinně chránit své květiny před deštěm a optimálně zarovnat listy během dne pro fotosyntézu – to znamená, že dokážou přečíst čas a včas rozpoznat změnu počasí. K tomu se přidává skutečnost, že úspěšně přitahují hmyz k opylování. Různé doby květu tedy závisí na denní rutině včel a spol. společně – kdyby všechny květiny, keře a stromy otevřely své květiny ve stejnou denní dobu, pak by konkurence mezi rostlinami byla prostě příliš velká. Ještě důležitější je, že různé rostliny jsou opylovány různými druhy hmyzu. Například květy petrklíčů mají specifický tvar, který mohou opylovat pouze můry. Můry však nevycházejí ze svých úkrytů až po západu slunce – do této doby již většina ptáků našla úkryt na noc. Primrosi proto otevírají své květiny pouze večer. Shrnuto:

květinové hodiny vytvořit vyvýšený záhon letní zahrada trávník plocha živé ploty rostliny

  • Květy otevírají své květy v různých časech, aby nemusely soutěžit o včely, motýly a další opylovací hmyz.
  • Sladí se s preferencemi hmyzu a poté otevírají své květiny, když létá opylující hmyz
  • V závislosti na klimatické zóně a povětrnostních podmínkách v regionu se doba květu může velmi lišit.

Vytvoření květinových hodin – přehled základních principů

Vytvořte květinové hodiny národního parku Česká republika

Pokud chcete vytvořit květinové hodiny, musíte znát základní principy instalací. Zde jsou na první pohled ty nejdůležitější:

  • Vyvýšená postel: Měla by směřovat na jih a neměla by být ve stínu. Ideální je slunné místo na svahu poblíž zahradního jezírka – voda hmyz přitahuje.
  • Divize – kulatá vyvýšená postel je rozdělena na čtyři nebo dvanáct menších postelí, podle vašich preferencí. Do jednotlivých záhonů se pak vysazují květiny a bylinky, které současně otevírají své květy.
  • Rovněž je třeba vzít v úvahu další preference rostlin, jako je půdní struktura, vlhkost půdy, umístění. Začátečníci mohou místo kombinace několika rostlin zasadit do každého záhonu pouze jeden druh.

Vytvořte květinové hodiny vysazením trávníku

  • Teoreticky lze dřevěnou tyčinku zapíchnout doprostřed kruhu tak, aby stín slunečních hodin dopadal na příslušné kvetoucí záhon a ukazoval tak čas. Ve skutečnosti je mnohem častěji montován kovový hodinový stroj, který je poháněn elektřinou z pevné sítě nebo solárními články.
  • V nejlepším případě fungují květinové hodiny pouze v létě a závisí jak na klimatických podmínkách, tak na počasí – v chladných letních dnech, během bouřek nebo když hodiny prší, většina rostlin nechává květiny zavřené.
  • Květinové hodiny nejsou vždy včas. Pokud jsou květiny opylovány hmyzem, automaticky zavřou své květiny a hodiny jdou dopředu. A naopak – nejsou -li květiny včas opylovány hmyzem, zůstanou květiny déle otevřené – hodiny se proto zpomalí. Umístění zahrady v tom hraje rozhodující roli – mnoho lidí chová včely v zemi, zatímco hmyz je v městských vilách spíše vzácný.

Vytvoření květinových hodin – s jakými výzvami se setkávají hobby zahradníci?

nasadit květinové hodiny kvetoucí rostliny léto

I když se teoreticky zdá, že pokyny pro hobby zahradníky, kteří chtějí vytvořit květinové hodiny, jsou velmi snadné, v praxi většina nadšenců čelí velkým výzvám. Prvním problémem je, že Carl von Linne žil v Upsale, když vyvinul květinové hodiny. V tomto okamžiku byl den v severní Evropě podstatně delší než ve střední a jižní Evropě. To znamená, že květiny, které se otevřely v 6 hodin v Upsale, byly stále zavřené v 9 hodin v New Yorku. Existuje také skutečnost, že mnoho divokých květin, které vědec popsal ve své studii, jsou nyní považovány za plevele. Někteří vědci pochybují, že von Linne dokonce spustil květinové hodiny.

Vytvořte si květinové hodiny Kombinujte sezónní květiny

Pokusy krajinných architektů, kteří chtějí vytvořit květinové hodiny, selhávají stále častěji. Mimo jiné proto, že rostliny nejednají podle pevného harmonogramu, ale přizpůsobují se podmínkám na zahradě. I pro zkušené vědce je obtížné přesně přečíst denní dobu. Ale to ani není účel – květinové hodiny mají primárně vizuálně vylepšit zahradu a být poutačem ve venkovním prostoru.

vytvořte si květinové hodiny a vytvořte si vlastní tipy na vyvýšené postele

Největší výzva úzce souvisí s rozdíly mezi jednotlivými regiony – to znamená, že každý hobby zahradník musí nejprve každý den alespoň jedno léto pozorovat květiny ve své vlastní zahradě, zapsat si do deníku doby květu a teprve poté, v příští rok, může to udělat se zahájením výsadby. Vyžaduje se tedy především trpělivost.

Které květiny jsou možné?

vytvořte principy květinových hodin a vytvářejte kombinace sami

Seznam květin původně doporučených Carlem von Linnem se postupem času postupně rozšiřoval. V současné době je k dispozici mnoho seznamů, níže vám nabízíme příklad úspěšných kombinací sezónních květin:

Ráno květiny:

5:00 – mák, 6:00 – svlačec, 7:00 – podběl, leknín, 8:00 – skutečný kravský list, jestřáb, 9:00 – sedmikráska, molice, 10:00 – šťovík, malý sýrový topol, 11 : 00 – Zelný husí bodlák, tygří lilie, 12:00 – ledový květ, 16:00 – zázračný květ, pupalkový 20:00 – petrklíče

Večer květiny:

14:00 – endivie, 15:00 – dýně, 16:00 podběl, 16:00 – šťovík, 17:00 – leknín, 18:00 – mák, 21:00 – skutečný květ mísy.

Samozřejmě můžete experimentovat a nahradit jednotlivé druhy rostlin jinými, nebo přidat do seznamu nové. Pozorujte květiny, zapište si do deníku vše, co na vás dělá dojem. Zkuste zkombinovat jednoleté a víceleté květiny. Rozhodněte se pro letní kvetoucí rostliny a spojte je s atraktivními okrasnými trávami. Rozdělte hodiny na 12 oblastí a oddělte je vždyzelenými živými ploty.

Nasaďte si květinové hodiny – Jak ve skutečnosti vypadají květinové hodiny?

vytvořit květinové hodiny kombinovat květiny tipy

Vzhledem k tomu, že výše uvedené květiny lze kombinovat jen velmi obtížně, z nichž některé jsou považovány za plevele, a proto se rychle rozmnožují, zatímco jiné, jako je leknín, lze vysazovat pouze do vody, krajinní architekti zvážili jiné návrhy a přepracovali tradiční květinu hodiny. V současné době je většinou rozdělena do čtyř oblastí, kde jsou podle toho vysazeny květiny, které kvetou během dne a ty, které kvetou večer. Poté je ozdobena sezónními květinami, stálezelenými živými ploty, trvalkami a půdopokryvnou. Dokonce i sukulenty jsou možností.

Vytvoření hodin s květinami – slavné instalace v Evropě a Americe

nastavit květinové hodiny vybrat základní principy rostlin

Národní park Niagara se nachází v kanadském Ontariu a nabízí svým návštěvníkům mnohem víc než jen dobrodružství – turisté mohou také obdivovat nádhernou přírodu a navštívit velkou botanickou zahradu. Uvítají je květinové hodiny, které vznikají dvakrát ročně. V zimě je navržen se stále zeleným půdním krytem, ​​v létě nádhera květin vytváří šťastnou atmosféru.

vytvářejte šťavnaté triky s tipy na květinové hodiny

Květinové hodiny ve Skotsku byly vytvořeny v roce 2016 – sukulenty a kvetoucí pouštní rostliny dodávají svérázné zahradní plastice exotický vzhled. Hodiny fungují dodnes a resetují se jednou za rok.

vytvořit květinové hodiny trvalky graeser tipy triky

Další atrakce s květinovými hodinami:

V Austrálii: Květinové hodiny v botanické zahradě v australském Melbourne automaticky přitahují pozornost. Instalace se nachází naproti Národní galerii „Queen Victoria“ a obsahuje více než 7 000 květin, které se mění dvakrát ročně.

Vytvořte květinové hodiny se sukulentním graeserem

Jedny z největších květinových hodin na světě se v současné době nacházejí v mexickém městě Zacatlan de la Manzanas. Má průměr téměř 5 metrů.

Další dvě květinové hodiny se nacházejí ve městě Ženeva ve Švýcarsku. Vstup z anglické zahrady zdobí květiny. Instalace ve městě Curych je moderní – výhodná poloha přímo na mořském pobřeží láká hmyz a kolemjdoucí mohou obdivovat zavřené a otevřené květiny.

I v Indii se vyvýšené záhony s květinami a hodinovým strojem úspěšně prosadily – na rozdíl od Evropy a USA jsou tam květinové hodiny zřízeny v soukromých zahradách. Malajský král má systém vybavený GPS.

Vytvořte nápady na květiny s květinovými hodinami

Známý přírodovědec Carl von Linne pracoval mnoho let na vývoji květinových hodin. Prý byl první, kdo koncept podrobně objasnil, a dokonce v botanické zahradě v Upsale zřídil sluneční hodiny osázené bylinkami a květy. V současné době mnoho krajinných architektů dále rozvíjí jeho myšlenku a výsledků jejich práce lze obdivovat v mnoha městech – od Mexika po Kanadu, po Švýcarsko, Českou republiku a dokonce i Indii – květinové hodiny zdobí botanické zahrady, parky, nádvoří veřejných budov a dokonce i palác krále Malajsie. Moderní verze již nejsou vybaveny slunečními hodinami, ale vysoce kvalitním hodinovým strojkem a dokonce jsou vybaveny systémem GPS. Květiny, trvalky, půdopokryvná rostlina, okrasné trávy, sukulenty a dokonce i živé ploty již nejsou uspořádány výlučně podle otevírací doby jejich květů, ale slouží spíše jako dekorativní prvek.

květinové hodiny vytvářejí vyvýšené záhony kvetoucích rostlin

Pokud se přesto chcete držet původního konceptu, můžete vzhled napodobit na vlastní zahradě. Jednoduše namontujte hodinový stroj (nebo ocel jako sluneční hodiny), poté postavte čtyři menší oddělené vyvýšené záhony a vysaďte květiny. kompletní!

květinové hodiny otevřené květiny otevřené různé časy

Ve fotogalerii níže najdete více inspirativních příkladů květinových hodin z celého světa – nechte se inspirovat a třeba s trochou trpělivosti si jeden takový vytvoříte sami ve svém venkovním areálu. Především je vyžadována vaše představivost – nechte svou kreativitu volně běžet, vyzkoušejte různé varianty malého formátu a zjistěte, která ve vaší zahradní oáze funguje nejlépe. Nejlepší na této myšlence je, že sluneční hodiny můžete kdykoli znovu uspořádat podle sezónních květin. A i když se vám nepodaří přečíst přesný čas z květinových hodin, vytvořili jste poutač.

květinové hodiny vytvářejí letní zahradu se sezónními květinami

vytvářejte květinové hodiny, kombinujte tipy

Výsadba květinových hodin výsadba fialových trvalek

vytvořte si květinové hodiny vyberte si rostliny postavte si je sami

Vytvořte si tipy na triky s květinovými hodinami, postavte si vlastní trávník

nasadit fialky s květinovými hodinami vonné rostliny

vytvořit květinové hodiny sezónní rostliny kombinovat květiny

vytvořit květiny hodiny rostliny trvalky ziergraeser byliny

Vytvořte triky s tipy na trávník s květinovými hodinami