Terénní úpravy

Pokládka schodů na zahradě – dekorativní prvek nebo nutnost

Podsvícení schodiště v zahradě betonová deska

Schody v zahradě jsou navrženy tak, aby překonávaly výškové rozdíly, ale zároveň byly nedílnou součástí kompozice místnosti a využívaly estetický akcent ve venkovním prostoru. Nejen, že nám usnadňují chůzi po strmém terénu, ale také zdobí zahradní krajinu. S jejich pomocí bude zahrada ještě zajímavější a bude vypadat jinak. To znamená, že zahradní schody můžete vytvořit na svazích i na rovném terénu tím, že sami vytvoříte výškový rozdíl.

Schody v zahradě – tipy na terénní úpravy

Schody v zahradě integrovány do kamene

Různé úrovně nadmořské výšky vytvářejí nová a neobvyklá místa, kde rozhodně musíte Schody v zahradě vyžadovat. Tímto způsobem často získáte rozmanitou krajinu, zajímavou hru světla a stínu ve vaší zahradě. Tam si můžete bezpochyby vytvořit dokonalé místo k posezení venku. Dva schodiště stačí k označení začátku schodiště. Můžete navrhnout různá zákoutí pro odpočinek a relaxaci, s lavičkami, zahradními figurkami nebo pavilonem. Když je vaše zahrada dostatečně velká, můžete zvážit myšlenku malého hřiště pro malé i velké. Vaše zahrada bude tedy opravdu jedinečná a bude odrážet váš charakter a styl.

Stavba schodiště na zahradě – tvar závisí na stupni sklonu a umístění

Schody v zahradě beton-sedačka-podlaha-polštář-rostliny

Zahradní schody lze kombinovat na schodišti nebo jen několik schodů od sebe, pár minut chůze od sebe. Jejich typ závisí na terénu, na jejich poloze na zahradě ve vztahu k domu. Před vytvořením zahradního schodiště je třeba zvážit několik otázek. Chcete -li mít bezpečnou, spolehlivou a pohodlnou chůzi po schodišti, měli byste správně odhadnout, jak dlouho chcete, aby to bylo. Důležitá je také výška a hloubka schodů. Tyto rozměry jsou vypočítány matematicky. Je to jednoduchý vzorec, který nám pomůže správně postavit schody. Věří se, že lidský krok je přibližně 61-65 centimetrů. To činí v průměru 62,5 cm. Podle kritérií pro pohodlí a bezpečnost tento rozměr odpovídá součtu dvou výšek schodů a jedné šířky. Například 16 cm + 16 cm + 30 cm = 62 cm

Designová schodiště na zahradě

schody-zahrada-asymetrické-pokládka-beton

Oproti schodům do domu vám schodiště v zahradě poskytne větší volnost v designu, protože rozměry schodu nejsou zcela nezbytné. Mohou být mnohem širší než vnitřní schody, nebo mohou být navrženy v neobvyklém tvaru. Pokud máte opravdu strmý terén a chcete tam vytvořit zahradní schody, neměly by v žádném případě být příliš strmé – výška schodiště by neměla být větší než 10–15 cm. Dobré schodiště na zahradě není široké nejméně 30 cm, jinak bude v provozu nejistota. Šířka by měla být alespoň 50-60 cm, aby umožnila průchod alespoň jedné osobě. Pokud chcete, můžete udělat zahradní schody široké jeden metr. Schody ve strmém terénu musí být zajištěny zábradlím, alespoň na jedné straně.

Jak správně okořenit zahradní design?

Schodiště zahradní betonová deska vodní prvek dekorativní prvek

V případě terénu s malým stupněm sklonu můžete při tvorbě schodiště stále počítat s více dekorativními prvky. Například na široké strany šikmých schodů můžete dát zajímavé dekorace. Nádherně je tam napsaná zahradní dekorace. Na oba konce širokých schodů můžete dát květináče, dekorativní sochy, vázy. Okrasnou trávu lze také vysadit na obě strany záhonů. Zajímavá řešení vznikají, když používáte různé krokové tvary – oblíbený je také kruh, půlkruh nebo jiné nepravidelné tvary. Nedoporučuje se vytvářet pouze jednu úroveň. Udělejte to pouze v případě potřeby a poté musí být schod jasně označen, aby při chůzi nedošlo k nehodě.

Jaké materiály jsou doporučeny pro zahradní schody?

Minimalismus v terénních materiálech - geometrické schody - zarostlé trávou

the Schody v zahradě jsou většinou vyrobeny ze železobetonu, hotových betonových tvárnic nebo přírodního kamene. Jejich povrch by měl být mírně skloněný, to zajistí snadné odvodnění za deště. Poté, co rozložíte zahradní schody, postarejte se také o dekorativní prvky kolem nich, abyste dosáhli nápadného vzhledu. Nezapomeňte, že vše ve vaší zahradě musí také odpovídat architektonickému stylu domu. Materiál schodiště musí být trvanlivý a odolný proti povětrnostním vlivům, s drsným povrchem pro snadnou chůzi i za mokrého a deštivého počasí. Mělo by se tam vyhnout jakémukoli riziku uklouznutí.

Slaďte schody v zahradě s architekturou domu

Betonový dům s plochou střechou se zahradním zarostlým schodištěm

Zahradní schody lze použít ke zdůraznění dominantního architektonického stylu domu – romantického, rustikálního nebo moderního – nebo k výraznějšímu zvýraznění designu zahrady. Nejpoužívanějším a nejvhodnějším materiálem pro zahradní schody jsou přírodní materiály – kámen a dřevo. Spolu s vyřezávanými kamennými deskami nebo krájeným kamenem můžete tvořit malé bloky kamene. Získáte tak několik možností dekorativního uspořádání a designu schodů nepravidelných tvarů. Inovativní řešení lze vytvořit kombinací malých a velkých kamenných bloků, kamene a cihel v kontrastních barvách.

Dřevěné zahradní schody 

Postavte si moderní dřevěná schodiště svépomocí - design v zahradních štěrkových cestách

V poslední době se rozšířily desky z umělého kamene, které úspěšně napodobují různé přírodní materiály. Velmi elegantního zakrytí schodů lze dosáhnout dřevěnými panely. Jedná se o speciální druh dřeva, které je odolné vůči povětrnostním vlivům a bylo ošetřeno proti vlhkosti a hnilobě. Takový povlak je krásný, ale rozmarný, vyžaduje každoroční údržbu a péči.

Doufáme, že vám tyto informace mohou dnes pomoci.

Rozložte zahradní trávník na terasy

tipy na zahradní terasy pro stavbu schodiště

Lehce zarostlé schody schodiště

Nápady a tipy pro stavbu schodiště pro zahradní krajinu

Schody se zaoblenými hranami

Vytvoření nasycení květinové zahrady-schody květináčů-na zahradě

Schodiště z přírodního kamene

zahradní cesta, kterým se schody pískovcový terénní úpravy

Pískovec a cihly jako materiály pro stavbu schodů na zahradě

Cihlové schody z přírodního kamene si postavte na zahradě

Zahradní cesta s dřevěnými panely

Geometrické dřevěné schodiště v zahradě - podlahové osvětlení zábradlí schodiště

Navrhněte zahradní cestu pokládající nápady zahradní krajiny

Schodišťové cihly nápad-individuální design v zahradě

Pokládka schodiště v zahradě terén-design-nápady kamenné úpravy

schodiště na zahradní cestu z kamene-postavte si-rustikální

zahradní schody dlažební kostky-zaoblené hrany tipy

Kamenná cesta skalka - vytvořte v zahradě schodiště - šťavnatá rostlina

hravé zahradní design schodiště podlahové osvětlení

Schody v zahradě geometrický design trávníku-moderní

Zelené zahradní schody-terénní úpravy, sklon, udržitelnost-nápady

Moderní dřevěné schodiště moderní geometrický trávník zelený

Postavte si schody a oblázky z přírodního kamene sami Výškové úrovně kamenné zahrady

Stříhání stálezeleného živého plotu – 23 skvělých nápadů na design pro hobby zahradníky