Terénní úpravy

Osazování a sázení rostlinných kamenů – nápady a rady pro zahradní design

Sada sadby kamenů-výsadba-obdélníková stěna-stráň-zelená-cypřiš

Rostlinné kameny a prsteny jsou široce používány v terénních úpravách a pomáhají strukturovat a zabezpečovat zahradu. Úspěšně lze zajistit stavbu, upevnění náspů jako zdi nebo vyvýšené postele Vložte rostlinné kameny. Kromě své funkce nabízejí tyto betonové prvky možnost, že budou navrženy a osázeny jako vyvýšené záhony nebo sazeče.

Nastavujte a sázejte rostlinné kameny – strukturujte zahradu

Sada rostlinných kamenů-rostlin-kulatých-velkých-šedých betonových optik

Rostlinné kameny upevňují náspy v zahradě s polohou ve svahu. Slouží jako zdi a ploty, které mohou být navrženy v různých šířkách a výškách v závislosti na umístění a potřebách. Zahradnické prvky jsou různých velikostí, které mohou být 60 až 25 centimetrů široké nebo dlouhé, a tak splňují různé potřeby spotřebitelů.

Nastavujte a sázejte rostlinné kameny – jako nízké ploty nebo ohraničení

Nastavte výsadbové kameny -sazování-kulaté-výsadbové-prsteny-zelené-ochrany soukromí-keře

Různorodé designy v kulatých, obdélníkových nebo zakřivených, v šedé, betonové, terakotové barvě, nažloutlé nebo okrové barvě umožňují nápadité návrhy zahrad, které vypadají moderně a zároveň vypadají přirozeně s jakoukoli zelení. To umožňuje rozmanitý design zahrady s hezkými a zároveň užitečnými poutači.

Umístěte rostlinné kameny a oddělte zahradní cestu

Sada-rostlina-kameny-rostlina-kulatá-rostlinná-prsteny-struktura-stěna-keř-dřišťál

Rostlinné kameny a prsteny fungují docela dobře jako hranice nebo jako oddělení zahradních cest v zahradě a na pozemku. Toho lze úspěšně využít k rámování teras a vyvýšených záhonů. Do dutin jsou vysazeny rostliny nebo květiny, čímž vzniká atraktivní zeleň. Mezi čistou funkčností a přírodou je vytvořena smysluplná syntéza.

Umístěte výsadbové kameny do zahrady na svahu 

Sada sadby kamenů-výsadba-obdélníková-řadová zahrada-stupňovitá stráň

Rostlinné kameny se používají k upevnění náspů a jako opěrné zdi a zcela nahrazují tradiční zdivo. Tyto zahradnické prvky jsou mnohem lehčí, a proto je lze snadno nainstalovat sami. Možnosti návrhu jsou velmi rozmanité a individuálně přizpůsobitelné. Zkombinujte několik barev navzájem nebo použijte pouze jednu barvu, v závislosti na efektu, kterého chcete dosáhnout.

Umístěte rostlinné kameny a zelené – jako zeď

Sada rostlinných kamenů-rostlin-kulatých stěn-popínavých rostlin-panenské révy

Rostlinné kameny jsou rozmístěny ve vyšších strukturách, jako jsou opěrné zdi, a zajišťují tak větší stabilitu. Vysoké, masivní zdivo se často jeví příliš objemné a obrovské. Aby se tento efekt omezil, mohou být tyto zahradnické prvky krásně vysázeny a svěže zelené. K tomu jsou vhodné různé druhy rostlin.

Obdélníkový Nastavování rostlinných kamenů a jejich ozelenění – popínavé rostliny, kapradiny a stálezelené druhy

rostlina-kameny-místo-rostlina-obdélníková-barva-zeď-kapradiny

Pokud nechcete trávit spoustu času na zahradě péčí o rostliny, ale dáváte přednost užívání si vlastního zeleného ráje, pak je vhodné rozhodnout se pro nenáročné, vytrvalé a robustní rostliny. Pokud jste stavěli zdivo z rostlinných kamenů, můžete pěstovat panenskou révu po celé délce plotu. Časem se změní na zelený vodopád a přirozeně pokryje zeď.

Navrhněte rostlinné kameny jako vyvýšené záhony a vysaďte je bujně

sadba-kameny-umístění-výsadba-kolo-výsadba-prsteny-květiny-begonia-funkie-hosta

Pokud chcete z funkčních rostlinných kamenů navrhnout záhon a nápaditě jej vysadit později, zvažte umístění a podle toho hledejte vhodné druhy květin a rostlin. Dobrou volbou by byly rostliny skalky nebo ty, které upřednostňují slunná stanoviště a dobře se snáší se suchem.

Do kterých květin je vhodné zasadit Rostlinné kameny?

Sada-rostlinné kameny-rostlina-kulaté-rostlinné-prsteny-vyvýšené záhonové květiny

Rostlinné kameny uspořádané ve stupňovitém tvaru mohou být obzvláště svěže zelené, protože mohou použít a vyplnit různé úrovně. Je důležité vzít v úvahu možnou výšku vybraných rostlin. V zásadě jsou v horní oblasti instalovány pouze rostliny s nízkým růstem nebo o něco vyšší a spodní na okraji.

Stálezelené keře vhodné k výsadbě Rostlinné kameny

Sada-rostlinné kameny-rostlina-kulaté-rostlinné-prsteny-vždyzelené-keře-stráň

Malé keře, keře, trvalky a stálezelené rostliny lze úspěšně pěstovat v poněkud větších rostlinných kamenech. Nízké jehličnaté stromy a dekorativní dřeviny jsou také dobrou volbou, zejména pokud ohraničují nemovitost nebo slouží jako hranice. Tento zahradní design zároveň slouží jako přirozená zelená ochranná clona. Nahoře vidíte atraktivní kombinaci různých stálezelených druhů rostlin. Zajímavostí jsou různé odstíny zelené, které jsou v rostlinách zastoupeny, a vytvářejí tak atraktivní a pestrou souhru. Existují také různé textury větví.

Navrhněte a vysaďte vyvýšený záhon z rostlinných prstenců

Set-závod-kameny-rostlina-kolo-závod-prsteny-pohyb-na svahu

Rostlinné prsteny a kameny lze navrhnout velmi rozmanitým způsobem. Vypadají opravdu přitažlivě jako schody, rozložené na výšku a bujně osázené. V dutině rostlinných kamenů lze pěstovat také všechny víceleté, kvetoucí nebo stálezelené druhy rostlin, které jsou běžně vhodné pro pěstování na zahradě. Důležitá je pravidelná zálivka a vhodný substrát podle vysazených druhů.

Nezapomeňte, že voda zde nemůže být skladována stejným způsobem jako v přírodní zahradní půdě, ale spíše prosakuje skrz přímo. To znamená, že květinová půda v kamenech rychleji schne (z tohoto důvodu jsou upřednostňovány také exempláře milující sucho). Alternativně lze do země přimíchat trochu jílu. Je to proto, že uchovává vlhkost.

Nastavte rostlinné kameny – jako ohraničení na zahradě

Sada-rostlina-kameny-rostlina-kulaté-květiny-tulipány-ohraničení-trávník

Při pěstování různých druhů rostlin je důležité zvážit, které se s jakými dobře snášejí nebo vůbec ne. Přestože jsou rostliny od sebe v různých nádobách takříkajíc odděleny, sousedství je důležité. Například tulipánům a narcisům se s růžemi vůbec nedaří, takže by se neměly dávat dohromady. Na takové „nepřátelské“ druhy rostlin se můžete informovat v zahradnictví nebo v květinářství. Tam vám také mohou být poskytnuty další tipy na výsadbu rostlinných kamenů.

Nastavte rostlinné kameny – jako hranici v zahradě

Plant-stones-put-plant-round-concrete-optics-structure-garden design

Rostlinné kameny slouží jako ohraničení zahrady a zároveň jako ozdobný poutač. Atraktivní uspořádání a krásné kvetoucí rostliny jsou dvě nejdůležitější podmínky pro úspěšný design zahrady s těmito zahradnickými prvky. Myslete také na dobu květu různých druhů rostlin a na barvu květů. Navrhujte s chutí a seskupujte podle barvy nebo naopak – nechte zahradu působit co nejpřirozeněji.

Nastavte rostlinné kameny – jako obrubníky

výsadba-kameny-umístění-výsadba-kolo-jíl-barva-lůžkoviny-výsadba prsteny

Malé rostlinné kameny lze báječně použít místo palisád nebo obrubníků. Malé a nízko rostoucí okrasné keře snadno najdou místo v dutině. Vysazené kameny také vypadají velmi pěkně jako mírně vyšší okraj postele. Můžete je také rozložit po schodišti nebo po zahradní cestě, takže vás při každé procházce zahradou budou doprovázet hezké rostliny.

Zasaďte kameny různých tvarů 

Rostlinné kameny-místo-rostlina-pohyb-tvar-různé-pelargónie-červená-zelená-lilie

Různé tvary a designy nabízejí více či méně variace na uspořádání a design ve vaší zahradě. Rostlinné kameny zakřiveného tvaru jsou rozmístěny jeden po druhém a používají se jako ozdobné květináče. Okrasné rostliny jako zelená lilie, pelargónie nebo hosta hosta se zde cítí obzvláště jako doma. Teplomilné rostliny získají z tohoto typu secího stroje další výhodu. Jsou ohříváni sluncem a vydávají ho do zalévací půdy a také ke kořenům květin, což je pro ně obzvláště dobré.

Přemístěte rostlinné kameny a pěkně je naaranžujte

Výsadba-kameny-umístění-výsadba-stěhování-lichý-tvar-květiny-narcis

S uspořádáním lze kombinovat různé tvary v závislosti na tvaru kamene. Výše můžete vidět skvělý příklad, kde je jeden a tentýž kámen umístěn podélně a napříč. Vzniká tak zajímavý tvar vlny, který lze následně navrhnout v jednobarevných, pestrých nebo duhových barvách za pomoci různých květin. Nejlepší je zjistit si přesně o různých typech a tvarech, které můžete v zahradnictví použít jako rostlinné kameny. Získáte tak dobrý přehled o nabídce a budete se moci lépe rozhodnout.

Umístěte rostlinné kameny a zazelenejte je – jako hranici kolem přírodního jezírka v zahradě

sadba-kameny-umístění-výsadba-přírodní-beton-lichý tvar

Umístěním rostlinných kamenů se určité místo oddělí od jiného a přitáhne na něj pozornost. Je to skvělý způsob, jak zvýraznit nebo zastínit zvláštní vlastnosti nemovitosti. Přírodní jezírko na obrázku výše má určitou barvu dekorativními rostlinnými kameny. Kameny odpovídají barvě dlažebních kamenů zahradní cesty a jsou vysazeny mnoha způsoby. Kombinace zelených a kvetoucích rostlin vytváří přirozený a svěží vzhled. Skvělý nápad je také zasadit půdu na zem. Tím vytvoříte pěkný přechod z podlahy na vyvýšené kameny.

Zasaďte kameny přírodního tvaru a drsného povrchu

Výsadba-kameny-výsadba-přírodní-kameny-hrubá zeď

Rostlinné kameny, které mají čistě dekorativní funkci, lze také nalít z betonu sami. Alternativně existují také ty, které mají přirozený vzhled a připomínají skutečný kámen. Pokud máte v zahradě i další prvky z přírodního kamene, můžete je doplnit imitací přírodního kamene na rostlinné kameny.

Přírodní Nastavte výsadbové kameny – připomínající kmen stromu 

sadba-kameny-výsadba-přírodní-kmen-stromu-mulčovací-barevné keře

Zahradnické prvky podobné rostlinným kamenům jsou také k dispozici v téměř přirozené formě, přičemž mohou připomínat vydlabané kmeny stromů. Mají dekorativní funkci a nepoužívají se jako podpůrné stavební bloky. Můžete do ní také zasadit jakékoli rostliny a podle přání zasypat půdu dekorativním a barevným mulčem nebo štěrkem. Toto je další způsob zvýraznění určitých rostlin. Použitím kontrastních barev si mohou barvy listů nebo květin přijít na své.

Přírodní Umístěte a naaranžujte rostlinné kameny

Sada-rostlina-kameny-rostlina-přírodní-kmen-stromu-mulčovací-barva-zahradní dekorace

Jak již bylo zmíněno, rostlinné kameny jsou opravdu nápadité. Různé verze dosahují díky možnosti ekologizace moderního a zároveň přirozeného efektu. Navrhněte podle svého vkusu a podmínek ve vaší zahradě. Rostlinné kameny lze skládat malé i velké a pěkně je uspořádat. Co říkáte na takový nápad, kde použijete kameny pro malé vodní tůně? Tímto způsobem lze malé vodopády uspořádat odsazeně.

Navrhněte si vlastní rostlinné kameny – z lemování

sadba-kameny-umístění-výsadba-zahrada-betonové bloky-kulatý-typresse-mulčovací barva

Jako alternativu k rostlinným kamenům si můžete také některé navrhnout sami. Vezměte zakřivené zahradní lemovací prvky a použijte je k vytvoření kruhu, do kterého zasadíte malý keř nebo dekorativní dřevo. Tímto způsobem můžete navrhnout velmi individuální velikost v závislosti na tom, na co chcete hotový prsten použít a jaký průměr potřebujete.

Nápadité možnosti designu pro zahradu s  Zasaďte kameny a prsteny, palisády a ozdobné kameny

Rostlinné kameny-sada-rostlina-zahrada-design-vyvýšená postel-zahradní dekorace-kameny-dlažba

Pokud již máte své první zkušenosti s litým betonem, proč nezkusit výrobu dekorativních rostlinných kamenů sami. Je třeba zmínit, že tyto mohou plnit čistě dekorativní funkci, protože pravděpodobně nejsou dostatečně stabilní a budou bezpečné pro upevnění náspů. Neriskujte experimentování s použitím domácích cihel jako opěrných zdí. To by mohlo být velmi nebezpečné, protože hrozí sesuvy půdy.

Palisády jako dobrá alternativa od Přírodní Rostlinné kameny

sadba-kameny-umístění-výsadba-palisády-vyvýšené záhony-zahradní-kamenné bloky

Palisády jsou dalším typem podpůrného prvku pro venkovní použití. Podobně jako rostlinné kameny vytvářejí spojení přírody a moderního zahradního designu a jsou neméně atraktivní. Palisády jsou také k dispozici v široké škále vzorů a barev. Používají se také jako opěrné zdi, takže jsou ideální pro použití na pozemcích ve svahu.