Terasy

Terasové desky z přírodního kamene – vhodné druhy kamene, výhody a nevýhody

terasové desky z přírodního kamene barevné-barvy-vchod-terasa-design

Každý, kdo se při návrhu terasy rozhodl pro přírodní kámen, se zaručeně nemýlí. Protože materiál se snadnou údržbou a odolností vůči povětrnostním vlivům nejen dobře vypadá. Různé typy, které jsou vhodné pro krytinu kamenné terasy, mají odlišný vzhled a barvu, takže lze navrhnout nejen středomořský a rustikální styl, ale také moderní nebo elegantní. Uvedli jsme několik vhodných typů se všemi jejich vlastnostmi, výhodami a nevýhodami, abychom vám usnadnili výběr terasových desek z přírodního kamene. Můžete také zjistit, který kámen nabízí jaké barevné varianty, aby bylo také možné vybarvit terasu podle vašeho přání.

Terasové desky z přírodního kamene – žuly

terasové desky z přírodního kamene béžovo-žulové-moderní-terasové provedení

Žula je velmi oblíbená díky své trvanlivosti. Existuje také velké množství barev. Pokud to chcete neutrálnější, můžete zvolit jakýkoli odstín v šedé barvě. Růžově šedá se také osvědčila a dodává vaší terase příjemný vzhled. Díky terasovým deskám ze žluté žuly je trochu barevnější a silnější. Ale máte také na výběr mezi modrou, zelenou, hnědou, fialovou, červenou, bílou a dokonce i elegantní černou.

terasové desky z přírodního kamene žula-šedo-krbově leštěné

Další zvláštní vlastností kamene je jeho zrnitý povrch. Toto je distribuováno nepravidelně. Zatímco struktura na některých místech dělá kámen rovnoměrně, na jiných místech jsou zajímavé pruhy. Žula může mít také drsný povrch, a tak vypadat obzvláště přirozeně, stejně jako je leštěná, což jí dodává elegantní a lesklý vzhled, který je také velmi vhodný na terasu.

Výhody:

Žula je sama o sobě velmi odolná vůči povětrnostním vlivům a velmi trvanlivá. Pokud se kameni také leští, je jeho krásný vzhled zaručen po celá desetiletí. Je to dáno především jeho tvrdostí a hustotou. Kámen je dokonce odolný vůči kyselinám, takže čištění terasových desek z přírodního kamene je obzvláště snadné a nevyžaduje speciální čisticí prostředky. Tato snadno udržovatelná vlastnost je dalším důvodem, proč jsou žulové desky tak oblíbené pro venkovní použití.

Nevýhoda:

Co je výhodou, se také ukazuje jako nevýhoda. Protože tvrdost horniny vede k velmi časově náročnému zpracování. To zase vede k rychlému opotřebení nástrojů a strojů, které se k tomuto účelu používají, a to je samozřejmě také zahrnuto v ceně. Žula je proto velmi drahý přírodní kámen, což je zvláště případ, kdy jsou požadovány speciální designy.

terasové desky z přírodního kamene žula-tmavě šedá-design-moderní-zahradní-nábytek

Pokud je pro vás žula pro terasové desky z přírodního kamene příliš drahá, můžete ji také kombinovat s jinými druhy přírodního kamene a tímto způsobem použít žulu pouze sem a tam k nastavení akcentů. Pamatujte, že investice se rozhodně vyplatí.

Položte terasové desky z přírodního kamene čedičem

terasové desky z přírodního kamene čedič-atraktivní-tmavě-šedá-moderní-exteriér

Čedič je také úžasně vhodný pro kombinaci terasových desek z přírodního kamene. Jeho tmavě šedá barva umožňuje zajímavé, vysoce kontrastní provedení výběrem lehkého přírodního kamene jako druhého materiálu. Výběr barev zde však není tak pestrý jako u žulového kamene. Pohybuje se od tmavě šedé po černou. Přesto to neznamená, že je kámen méně zajímavý. Díky jemnému vzhledu je nadčasový a ideální také pro moderní a elegantní design. Pro venkovní použití se doporučuje impregnace.

terasy-desky-přírodní kámen-čedič-šedá-dřevo-bílá-exteriér-design-nápady

Výhody:

Čedič je vulkanická hornina, díky čemuž je také velmi odolná vůči povětrnostním vlivům. Absorbuje vodu jen ve velmi malé míře. Mráz mu tedy vůbec nevadí. Jeho drsný povrch navíc zaručuje neklouzavou a odolnou proti poškrábání, což je zvláště důležité pro venkovní prostory, kde déšť a sníh ovlivňují povrch.

Nevýhoda:

Ne všechno je dovoleno, pokud jde o péči a čištění. Používají se jemné čisticí prostředky, které zejména nesmí obsahovat žádné kyseliny. Jinak se jeho barva změní. Pokud se ale staráte o správnou péči, můžete si tento kámen užívat po mnoho dalších let, aniž byste si museli dělat starosti s neustále se měnící módou.

Terasové desky z přírodního kamene z travertinu

terasové desky-přírodní kámen-travertin-leštěné-střešní-středomořské-moderní-osvětlení

Terasové desky, které jsou středomořské, jsou k dispozici s travertinovými deskami. Teplé barvy terasových desek z přírodního kamene v béžové, okrové a hnědé barvě jsou pro tento kámen typické a vytvářejí příjemnou, hřejivou atmosféru. Samozřejmě neexistují dva stejné záznamy. Různé nuance, které vznikají u každé kamenné desky, vytvářejí vzhled typický pro přírodní kámen. Travertin je vápenec a vyskytuje se ve sladkovodních jezerech. Tento druh kamene má také své výhody a nevýhody.

Výhody:

Travertin je také nadčasový, ale tento kámen nemá jednoduchý, moderní vzhled, ale starý, zvětralý, který dodává kamenným deskám jejich zvláštní kouzlo. Takže i zbrusu nová terasa vypadá rustikálně a útulně zároveň. Kolísání teploty nemá na desky žádný vliv, samozřejmě za předpokladu, že byly správně nainstalovány. Mírné kyseliny, jako je ocet nebo ovocné šťávy, na kámen také nepůsobí. Přesto by měl být pro údržbu zvolen jemný čisticí prostředek. Na takových deskách a dlaždicích je také obtížné dojít k poškrábání.

terasové desky-přírodní-kámen-moderní-travertin-béžová-šedá-zábradlí-sklo

Travertin je velmi robustní a odolný, ale je zajímavé, že je na noze velmi měkký, což z něj činí perfektní podlahu. Kámen se také neohřívá sluncem jako některé jiné, což byste měli při výběru zvážit, zvláště pokud vaše terasa není zastřešená. Vlhkost také není absorbována skálou.

Nevýhoda:

Barvy terasových desek ve vzhledu přírodního kamene se často velmi liší. To znamená, že i panely, které původně pocházejí ze stejného lomu, mohou mít různé barvy. Údržba je poměrně složitá, protože skála se vyznačuje porézní strukturou. Tyto otvory jsou často vyplněny pryskyřicí, ale i ta se rychle opotřebuje. Z tohoto důvodu neexistují žádné leštěné varianty pro travertinové terasové desky z přírodního kamene.

Pokládka vápence

pokládka terasových desek-přírodní kámen-vápenec-bílá-šedá-nadčasová-moderní-dlažba

Vápenec se dodává v různých barvách. Patří sem zelená, žlutohnědá, červená a také černá. Přichází ve dvou formách. Kámen může být měkký a s otevřenými póry nebo hustý, což umožňuje ušlechtilé leštění. Hustá varianta je vhodnější pro venkovní prostory, protože se zvětšuje pomaleji než ta, kterou charakterizují póry. Než si koupíte vápenec, podívejte se na klady a zápory terasových desek z přírodního kamene.

Terasové desky-přírodní kámen-vápenec-černé-zahrady-design-posezení-posezení-lavice-květiny

Výhody:

Vápencové desky jsou velmi levnou variantou. Důvodem je to, že se skálou se snáze pracuje a nástroje se opotřebovávají pomaleji. Různé barevné varianty umožňují různorodý design terasy, jak si přejete. Poptejte se u výrobce na vhodných terasových deskách z přírodního kamene, které zaručeně zvětrávají tak pomalu, jak to jen jde.

Nevýhoda:

Jak již bylo zmíněno, pro venkovní použití se nejlépe hodí leštěné desky. Měli byste však mít na paměti, že tyto leštidla většinou opotřebovává velmi kyselá dešťová voda. Pokud se rozhodnete pro panely s otevřenými póry, doporučuje se impregnace. Díky tomu je materiál odolnější.

Skořápkový vápenec na terasu

Terasové desky-přírodní kámen-skořápka vápenec-světle šedobílý-oblázek-deco-plantážníci

Jak naznačuje název, skořápkový vápenec je vápenec. Vápence jsou tvořeny usazeninami vodního kamene, většinou v mořském dně, a často také obsahují mušle a toto je známé jako skořápkový vápenec. I zde je škála barev různorodá. Výhody a nevýhody skořápkového vápence jsou stejné jako u vápence obecně.

Terasové desky z přírodního kamene – křemence

terasové desky-přírodní-kámen-křemenný-kámen-béžový-přírodní-podlahové-kamenné desky

Křemen je jemná, středně zrnitá hornina. Má vysoký podíl křemene, odkud pochází název. Skálu najdeme v bílé, našedlé, žluté a načervenalé barvě. Díky svým výhodám je často první volbou pro venkovní použití. Více se o nich můžete dozvědět níže:

Terasové desky-přírodní kámen-křemenný kámen-šedý vzhled-středomořská podlaha

Výhody:

Křemen je velmi tvrdá hornina, díky čemuž je velmi odolná vůči povětrnostním vlivům a je ideální pro podlahy. Díky drsnému povrchu navíc neklouže a mráz kámen nepoškodí. To znamená, že na vaši terasu lze s takovými dlaždicemi bezpečně stoupat, i když je mokrá. Křemen se také vyznačuje slibnou odolností vůči skvrnám a zabarvení.

Nevýhoda:

Pro venkovní prostory, které jsou vystaveny přímému slunečnímu světlu, je vhodnější světlejší barva, protože velmi tmavé kameny se rychle zahřívají. Díky tomu může být posezení na terase za slunečných dnů nesnesitelné.

Terasové desky z přírodního kamene – pískovce

terasové desky-přírodní kámen-pískovec-béžová-kombinovat-oblázky

Pískovec je také jedním z kamenů s otevřenými póry. Jeho hustota a tvrdost jsou různé. Vzhledem k tomu, že se pískovec těží v mnoha oblastech světa, je na výběr také širší škála barev, včetně šedé, žluté, béžové a hnědé, a také odvážnější barvy jako červená, modrá, zelená a dokonce i vícebarevné varianty. Pískovec je vhodný pro středomořskou nebo rustikální i moderní atmosféru. Vše závisí na povrchové úpravě, barvě a designu kamene.

terasové desky-přírodní kámen-pískovec-přírodní-optika-design-exteriér-béžovo-hnědý

Výhody:

Protože existují tvrdé i měkčí typy, můžete si vybrat mezi levnějšími a o něco dražšími terasovými deskami z přírodního kamene. Proto je často první volbou, pokud jde o podlahy z přírodních kamenů. Pokud chcete pokládat přírodní kámen, určitě můžete uvažovat o pískovci.

Nevýhoda:

Pro venkovní použití je třeba poznamenat, že se pískovec zbarví rychleji než většina ostatních druhů kamene. Při impregnaci je však tento proces zvětrávání zpomalen, takže pískovec zůstává vhodnou variantou s dobrým poměrem ceny a výkonu. Pravidelná péče je povinná, upřednostňují se jemné výrobky.

Terasové desky z přírodního kamene vyrobené z břidlice

terasové desky-přírodní kámen-břidlice-modro-žlutá-atraktivní-kov-zahradní-nábytek-tepané železo

Břidlice sama o sobě není kámen. Místo toho to znamená superpozici hornin ve formě několika vrstev. Z tohoto důvodu se barvy mohou velmi lišit a jsou určeny druhy kamenů obsažených v břidlici. Tato varianta je méně vhodná pro terasové desky z přírodního kamene, protože není příliš výhodná pro venkovní plochy a terasu z přírodního kamene. Terasy, které jsou v zimě zavřeny posuvnými okny, lze však snadno položit s takovými kamennými deskami na terasu.

terasy-desky-tipy na přírodní kámen-nápady-venkovní-terénní úpravy

Všechny tyto výhody vám mají poskytnout přibližný přehled o nejběžnějších typech kamene. Přesto se doporučuje doporučení výrobce. Mohou vám také ukázat širokou škálu barev a vzorů, které by mohly ovlivnit vaše rozhodnutí. Dlouholeté zkušenosti výrobců vám zaručí kompetentní rady a umožní vám lépe zvážit klady a zápory každého druhu kamene pro terasové desky z přírodního kamene.