Terasa

Minimalistická zahrada: přesvědčivá jednoduchost ve 30 nápadech

Minimalistická zahrada -materiály-mix-žula-dřevěná prkna-vodní osvětlení

Minimalistická architektura a zařízení jsou již léta velmi oblíbené u majitelů domů a architektů. Ve venkovním prostoru i milovníci minimalismu často dávají přednost svěžímu designu. Pryč od klišé znamená jedno minimalistická zahrada Neexistuje však prázdné místo, ale jasný formální jazyk a redukce na to podstatné. V dnešním článku vám ukážeme, jak takový design zahrady může vypadat. Velké množství příkladných zahrad vám ukáže, jak lze dosáhnout designu v minimalistickém stylu.

Minimalistická zahrada a svěží zeleň

Minimalistická zahrada-zelená-nekonečno-bazén-lehátka-kniha-strom

Minimalistické zahrady se vyznačují menšinou použitých materiálů. V závislosti na dostupném prostoru může být prostor jak pro kámen, tak pro zeleň. Je vyžadován jemný smysl pro proporce, protože méně je na zahradě více. Bujné výsadby je dosaženo zejména u okrasných trav, jak ukazuje tento příklad.

Minimalistická zahrada s velkou zelenou plochou

Minimalistická zahrada-pozemek-velká-louka-trávník-terasa

Minimalistická úprava krajiny ovlivnila různá období. Modernismus a éra Bauhause v podstatě zprostředkovávají estetiku jasných forem – rovné proporce, jednoduché střihy a v podstatě redukci rostlin a dekorativních prvků na to podstatné. Tyto zásady designu se zaměřují od módy po nábytek.

Minimalistická zahrada s nekonečným bazénem

Minimalistická zahrada-velký pozemek-nekonečno-bazén-přírodní kámen

Při jiném pohledu redukovaný neznamená zjednodušený. Dobrá terénní úprava přímo souvisí s architekturou kolem ní. Pokud je dostatek volného místa, lze původně tradičně navrženou zahradu převést na minimalistickou. V tomto případě bylo umístění na svahu prakticky prospěšné vytvořením rovných trávníků a integrací nekonečného bazénu. To vytváří skvělou souhru středomořských vzorů s kamenem a minimalistickými akcenty.

Minimalistická zahrada na svahu

Minimalistická konverze zahradního svahu, louky, trávníku a farmy

Kameny z cihelného pole odpovídají estetice modernizované staré budovy. Pokud se používají pouze v jedné oblasti, nepůsobí zdrcujícím dojmem, protože jejich silný účinek je zmírněn okolními trávníky. Přírodní kamenná zeď v zahradě ve svahu má navíc podpůrnou funkci. Vzhledem k tomu, že samotné kameny vytvářejí mnoho struktury a vzoru, lze zbytek zahrady navrhnout poměrně jednoduše se spoustou trávníku.

Minimalistická zahrada – schůdky na trávníku 

Minimalistická zahradní dvůr-vodní schody-trau-porcelánová kamenina

Přestože minimalistická zahrada nemá symetrickou strukturu, není to zcela vyloučeno. Zvláště při modernizaci formálních zahrad lze nakreslit osu, aby byla symetrie. Obvykle jsou jednotlivé prvky v této zahradě spojeny pravým úhlem. Obdélníkové dílčí oblasti, které byly navrženy navzájem rovnoběžně, mají také kulatý poutač jako přízvuk, a to jezírko, které dává geometrickému zahradnímu designu konečnou úpravu.

Minimalistická zahrada na stráni – svahová zahrada 

Minimalistické rostliny zahradní schodiště-svah-trávník-popínavé rostliny

Jako hlavní rys zahrady v minimalistickém stylu vyniká pravý úhel. Je všude – od budovy přes okraje záhonů až po upravený okraj zahrady. Tím se dosáhne přímých proporcí prvků zahradního designu. Výsledkem je jasné a přímé rozdělení zahradních prvků, jako jsou cesty, zdi, terasy a další.

Minimalistická zahrada s půdním krytem

Minimalistická zahrada -podlaha-nádvoří-betonové dlaždice-trávník-terasa

Rovný řez nemusí odkazovat na všechny prvky v zahradě, aby vytvořil zmenšený celkový obraz. Zde je architektura a tvar vnitřního nádvoří formována obdélníkovou estetikou. Nerovnoměrné betonové desky zahradní cesty vypadají jako akcent a na rozdíl od geometrického designu, ale také jako jemný přechod na trávník. Přestože je trávník v minimalistických zahradách klíčovým prvkem, lze pro dosažení stejného účinku nahradit jiné druhy rostlin. Takovými druhy jsou například půdní kryty.

Malá, minimalistická zahrada s dřevěnými zástěnami

minimalistická zahrada-malý-trávník-posezení-soukromí-obrazovka-dřevo

Rovný střih a geometrické proporce vytvářejí pocit prostoru. Používá se na správných místech a jakmile je nalezena rovnováha mezi zelení a zahradní hranicí, dokonalá minimalistická zahrada je vytvořena pro relaxaci od stresujícího městského života. Bílé povrchy jako alternativa k šedému betonu jsou velmi oblíbené u stěn, zdí a nášlapných kamenů a dodávají vnějšímu prostoru elegantnější vzhled.

Jasné linie a málo rostlin

minimalistická zahrada-betonová dlažba-trávník-městský dům-ochrana soukromí-slínková zeď

Pokud můžeme jasně říci něco o podlaze v minimalisticky řešeném venkovním prostoru, pak je to fakt, že zde hraje hlavní roli rovnoměrně a dokonale posekaný trávník, stejně jako desky z betonu nebo přírodního kamene. Ačkoli tyto prvky nemusí být nutně kombinovány, jsou typickými rysy minimalistických zahrad. Zda jsou nášlapné kameny od sebe odděleny spárami z trávníku, nebo zda jsou zde navrženy nepřerušované cesty, je otázkou vkusu.

Okrasné trávy se snadnou péčí

Minimalistická zahrada-péřová tráva-trávník-schody-terasovitě vyvýšená postel

V minimalistické zahradě jsou oblasti jasně rozděleny, a tak řádně inscenovány. Zajímavého kontrastu lze dosáhnout promyšleným použitím různých materiálů. Přírodní kámen, beton a trávník se navzájem ohraničují a svými jasnými liniemi navozují klidnou a vyváženou atmosféru. Světelný kámen a svěží zelený trávník tvoří zmíněný kontrast a navzájem se takto zdůrazňují.

Zahradní cesta s jasnými liniemi

minimalistická zahrada-zahradní-okraj-zahradní cesta-štěrk-trávník-břidlice-chipsy

Použitím okraje trávníku nebo okraje zahrady zůstane každý materiál, včetně oblázků, v zamýšlené oblasti, aniž by přitahoval pozornost designem nebo vizuálním vzhledem. Tato elegantní hranice je dokonalým řešením pro minimalistický zahradní design. Pro tento zahradní styl jsou upřednostňovány jednoduché modely. Typické jsou tenké záhony, které jsou téměř celé zapíchnuté do země a kde je diskrétně viditelný pouze okraj. Zejména ocel Corten může být použita k vytvoření dalšího barevného akcentu mezi zeleným trávníkem a štěrkovou cestou v jakékoli barvě.

Zahradní cesta a štěrk

minimalistická zahrada-zahradní cesta-oblázky-štěrk-houpací křeslo-venkovní

Minimalistickou zahradu lze také považovat za štěrkovou zahradu. Pokud jsou rostliny stále vykládány, je vhodné použít jednobarevný štěrk. Jinak lze v jednotlivých oblastech pokládat různé druhy oblázků nebo míchat stejný druh kamene s různými zrny. U štěrkových vzorů je zahradní cesta na jedné straně dosti nadbytečná, ale pokud přesto chcete vytvořit zajímavou dekoraci, jednoduše položte volné kamenné desky. Ty lze také zapracovat do štěrku, aby neklouzaly.

Mix různých materiálů

minimalistická-zahradní-směs-materiály-štěrk-dřevěná-podlaha-betonová dlažba

Paleta barev v minimalistické zahradě, stejně jako design, je zmenšená, ale není nudná. Použité materiály jsou vysoce kvalitní a také moderní: beton, ocel, kámen a dřevo. Rostliny však nejsou nutností. Přesto je lze samozřejmě použít pro návrh zahrady. Měli byste se omezit na 2-3 odrůdy. I zde málo znamená něco jiného než nudu. Protože můžete tyto tři odrůdy navzájem kombinovat a vytvářet zajímavé záhony. Zelené rostliny a trávy jsou zde obzvláště oblíbené, ale některé kvetoucí exempláře, jako je levandule, nejsou neobvyklé. Je důležité, abyste postupovali střídmě. Stromy a keře jsou další varianty.

Minimalistické venkovní osvětlení

minimalistický-zahradní-štěrkový-zahradní-osvětlovací-stromy-palmový-plážový dům

V minimalistické zahradě se ke slovu dostávají povrchy a struktury. Proto je výsadba jen jedním z mnoha prvků. Kromě rovnoměrné plochy trávníku jsou jen zřídka zvažovány další rostliny. Pokud jsou ale některé použity, pak stojí za to je dát na výsluní a toho je nejlépe dosaženo soudržným venkovním osvětlením. Zvýrazněte tedy určité osázené plochy. Můžete si tak užívat své rostliny nejen ve tmě. Zajímavé stíny jsou také vrhány na fasády a stěny, díky čemuž zahrada vypadá zajímavěji a živěji.

Minimalistická kamenná zahrada – gabiony

minimalistická zahrada-oblázky-gabionové stromy-šedá

Jako moderní a rozmanitý designový prvek ve štěrkové zahradě mohou být gabiony použity různými způsoby. Jako hranice, ohraničení zahrady nebo jako ohraničení mezi různými oblastmi v zahradě se dokonale přizpůsobí minimalistickému celkovému obrazu. Na pozemku ve svahu mohou být gabiony použity jako opěrné zdi, a tak se zároveň proměnit v krásný dekorativní prvek.

Rostliny milující sucho

minimalistická-zahradní-skalní-zahrada-sucho-milující-rostlina-dřevěné podlahy

Minimalistickou zahradu lze také navrhnout jako skalku s vybranými rostlinami milujícími sucho. Jen několik odrůd vybraných snadno udržovatelných silných listů a odolných vytrvalých rostlin, které nejsou pěstovány příliš blízko sebe, oživí zahradu a přinese do ní čerstvý vzduch. Ze všeho nejvíc potřebují světlo, takže pro ně není vhodné žádné umístění vedle listnatých stromů nebo ve stínu.

Takže méně je více i venku

minimalistický-zahradní-moderní-dům-patio-soukromí-obrazovka-zeď-trávník

Mnoho majitelů domů chce zahradu se snadnou péčí s omezeným designovým konceptem, která vypadá úhledně a má dostatek prostoru pro volnočasové aktivity rodiny. Většinou stačí trávník a přilehlá terasa s velkoformátovými betonovými deskami. Pokud má venkovní prostor více než jen posezení, propojte je všechny s minimalistickými zahradními cestičkami.

Minimalistická zahrada je součástí současné architektury

minimalistický-zahradní-terasa-trávník-levandule-stín stromu

I ti, kteří mají prostorný pozemek, mohou usilovat o mír a jednoduchost. Samozřejmě by pro všechno bylo více prostoru a prostoru. V bezprostřední blízkosti obytné části kuchyně se venku rozkládá pohledová betonová terasa z velkoformátových betonových desek. Hned vedle je venkovní jídelní kout na dřevěném podstavci, oblíbený stínem koruny stromu. Levandulové keře se daří nedaleko a nejen vyzařují svůdné aroma, ale také zajišťují vizuální svěžest.

Minimalistická zahrada v japonském stylu – borovice nebo bonsai

minimalistický-zahradní-interiér-zahradní-štěrk-oblázky-borovice-japonský

Nenápadný design otevřeného prostoru může vzbudit nadšení svou zvláštní, klidnou povahou. To platí zcela o japonských zahradách. Také známé jako zenové zahrady, ovlivnily estetiku minimalistické zahrady. Několik, ale pečlivě vybraných prvků, formuje design zahrady a nastavuje důležité akcenty. Neváhejte tedy použít asijské prvky, jako jsou bonsaje, k doplnění designu vaší zahrady.

Minimalistická zahrada v bílém – suchá zahrada

minimalistická zahrada-bílé oblázky-olivovník-vnitřní-zahrada-panoramatické sklo

Vybrané jednotlivé rostliny obecně odpovídají minimalistickému charakteru, a proto je výběr o to důležitější. Malé topiary stromy, buxus, japonská borovice, také dřeviny s charakteristicky krásným olistěním nebo odrůdy, které nejsou příliš náročné, kladou akcenty. Olivovník a povrch země pokrytý bílým štěrkem se odrážejí na dlouhé straně přední části okna.

Minimalistická zahrada odstraňuje hranici mezi venku a uvnitř

minimalistická zahrada-interiér-zahrada-bambus-štěrk-porcelánová kamenina

Speciální barvy a tvary listů si zde přijdou na své díky minimalistické krajině. Konvenční okrasné trávy a vytrvalé rostliny lze efektivně uspořádat, aby vytvořily akcenty v interiéru i exteriéru. Vynikající příklad minimalistické malé zahrady, která je pouze jedním slotem. Pro takové místo se světlem dopadajícím shora neexistuje jiná rostlina, která by byla vhodnější než bambus.

Minimalistická zahrada uvnitř – malé, nenáročné rostliny

minimalistická zahrada-vnitřní-zahrada-beton-štěrk-bílé rostliny

Bambus se obecně rychle rozšiřuje, ale existují i ​​menší kultivované formy. Je to dobrá alternativa, která je také vhodná pro vnitřní zahradu v minimalistickém stylu. K tomu se dobře hodí malé stálezelené rostliny, jako jsou jehličnany a topiary. Ať už uvnitř nebo venku, rostliny vytvářejí nádherné oblasti a pokud jsou používány střídmě, podporují jednoduchou atmosféru vašeho vnitřního nebo venkovního prostoru, aby byly ideálním místem pro odpočinek.

Voda má povzbuzující účinek

minimalistický-zahrada-beton-kámen-voda-soukromí-živý plot

Vodní nádrž přináší živost do jinak klidné atmosféry minimalistické zahrady. To platí zejména v případě, že je opatřen dalším prvkem, jako je vodopád nebo fontána. V souladu se stylem dává smysl geometrický tvar, který je vyroben z kovu nebo nerezové oceli nebo hliníku pro venkovní použití, nebo je vyroben z kamene, nejlépe betonu. Kreativně lze využít i vodní tok. I pak jsou upřednostňovány rovné tvary.

Beton, štěrk a okrasné trávy nenáročné na péči

minimalistická zahrada-betonová dlažba-bílá-oblázky-čistší lampa na trávu

Všechny okrasné trávy, pohyb v krajině, působí bohatě na rozdíl od přísně geometrického charakteru minimalistické zahrady. Nejčastěji používanými a vhodnými druhy pro pěstování ve skalce, v závislosti na dostupném prostoru a podmínkách, jsou: pampová tráva, tráva na čištění lamp, tráva z medvědí kůže, modrá tráva, modrá kostřava, japonská krvavá tráva, ostřice a další.

Dřevěné palubky a štěrk

minimalistický-zahradní-beton-dřevo-nafta-štěrk-černý odstín

Aby byla vytvořena minimalistická zahrada s vysokou kvalitou pobytu, je zapotřebí něco víc než jasná struktura. Vyvážené atmosféry je dosaženo především správným použitím materiálů a přesných proporcí každého z nich. To se odráží v moderní kombinaci betonu, dřeva, břidlicových štěpků a rostlin.

Provedení s betonem

minimalistická-zahrada-beton-olivovníky-štěrk-bílá-dřevo

Výběr štěrku, v tomto smyslu různě barevných kamenů a volitelných tvarů, hraje v minimalistickém zahradním designu rozhodující roli. Předpokladem dobré a nenáročné ochrany je slunné až plné slunce a písčitá, na živiny chudá, suchá půda. Na větší plochy použijte štěrk nebo, jako zde, vyplňte spáry mezi většími kamennými deskami.

Vytvořte atmosférickou atmosféru

minimalistická zahrada, beton, olivový strom, dřevo, prkno, soukromí

Minimalistické zahrady mají přirozeně minimalistické zařízení. Je zde žádáno jen málo, ale vynikajících prvků, které jsou moderní, ale zároveň funkční. Je zde k vidění krásný příklad moderního zahradního vybavení s jednou jednotkou, kde sezení, rostliny ve vyvýšeném záhonu, zástěna na ochranu soukromí a palubky ve světle šedé barvě jsou kombinovány s moderním nábytkem a vytvářejí elegantní interiér pro venkovní prostor.

Moderní betonový zahradní nábytek 

minimalistický-zahradní-betonový-zahradní-nábytek-deco-moderní-dřevo

Skromná elegance a stylový design zprostředkovávají zahradní nábytek z betonu, který se stává stále oblíbenějším a ladí s nápady designu tón v tónu s minimalistickým venkovním prostorem s cementovou podlahou. Svůj jednoduchý a jasný designový jazyk doplňují klidnou atmosféru a navíc se o ně extrémně snadno stará. Klidně doplňte nábytek některými dekoracemi z betonu.