technologie

První geneticky modifikovaná rostlina, která září ve tmě

avatar geneticky modifikovaných rostlinných světel bioglow starlight

Američtí vědci z biotechnologické společnosti Bioglow se sídlem v St Louis, Missouri, USA mají první na světě geneticky modifikovaná rostlina, které dává světlo, vyvíjí se. Molekulární výzkum provedl Dr. Alexander Krichevsky, který zkoumal biologii rostlin a bioluminiscenci vodních bakterií. Výzkum v těchto oblastech vědy podnítil jeho touhu vytvořit čistý a udržitelný zdroj světla. Zkřížil geny z bakterií s bioluminiscencí s geny pokojové rostliny Nicotiana alata. Vznikla tak zářící rostlina „Stalight Avatar“.

Geneticky modifikovaná rostlina, která vydává světlo

geneticky modifikované rostlinné světlo produkující bioglow usa

Neobvyklá rostlina vydává ve tmě měkké světlo bez potřeby ultrafialového světla nebo chemických přísad. Proto je popisován jako první závod na výrobu světla na světě. Svítivost Avatar Starlight lze přirovnat k záři hvězd, ale v budoucnu možná nahradí lampy. Světlo z rostliny je stále modrozelené, ale žáby oznamují, že chtějí vyvinout načervenalé a nažloutlé odstíny světla.

Geneticky modifikovaná rostlina „Starlight Avatar“

geneticky modifikované rostliny produkují světlo

Cílem vědců je snížit účty za elektřinu v domácnosti. Proč ne s takovým řešením? K výměně konvenčních zdrojů energie je však ještě dlouhá cesta. Prvních 20 kopií se v současné době draží a počáteční nabídka je jeden americký dolar. Geneticky modifikovaná rostlina vyžaduje zvláštní péči, zvýšený přísun kyslíku a může žít dva až tři měsíce. Starlight Avatar bude zářit po celý život. Jen si představte, jak skvělé by bylo, kdyby rostliny ve vašem domě byly naprogramovány tak, aby měnily barvu. A co byste řekli na pouliční osvětlení založené na rostlinách? Budoucnost vypadá tak romanticky a zároveň děsivě …

modrozelené světelné tóny

geneticky modifikovaná rostlina září tmavě zelenými tóny

geneticky modifikovaná rostlina produkující světlo nicotiana alata