Suchá kůže

Hlavní příčiny suché pokožky a jak jí předcházet!

Suchá kůže se v dnešní době stala běžným problémem; suché podmínky prostředí a expozice chemickým výrobkům jsou běžnými příčinami suché pokožky. Suchá kůže, která se lékařsky nazývá xeróza, je stav, kdy se kůže stává nedostatečnou, popraskanou, šupinatou a svědí kvůli nedostatečnému obsahu vlhkosti v nejvzdálenější vrstvě kůže.

Příznaky a příčiny suché kůže

Naše kůže se skládá z mnoha různých vrstev kožních buněk; nejzevnější vrstva se nazývá epidermis, která je vyživována tuky a bílkovinami, které pomáhají poskytovat potřebnou hydrataci epidermis. Přírodní olej v pokožce pomáhá utěsnit tuto vlhkost, takže se neodpařuje. Pokud jsou tyto tuky a bílkoviny nebo přírodní oleje v důsledku atmosférických podmínek nedostatečné nebo nedostatečné, způsobuje to vysušování pokožky.

Obsah:

 1. Příznaky suché kůže
 2. Příčiny suché kůže
 3. Rizikové faktory pro suchou pokožku
 4. Kdy se poradit s lékařem?
 5. Základní rady k prevenci suché pokožky

Příznaky suché kůže:

Suchá kůže obvykle postihuje paže, ruce, dolní končetiny, chodidla a břicho, ale oblasti těla, které jsou vystaveny častému tření, jako kotníky a chodidla, jsou také velmi postiženy suchou kůží. Podívejme se na různé příznaky suchosti pokožky:

 1. Svědění je jedním z nejčastějších příznaků suchosti pokožky. Nedostatečné mazání a hydratace způsobuje, že pokožka je svědivá a nepříjemná. Časté škrábání může pokožku dále dráždit, což vede k zarudnutí a otoku; v nejhorších případech může kůže ztvrdnout, zesílit a zesílit.
 2. Suchost kůže obvykle začíná jemnými liniemi a prasklinami na kůži. V nejhorších případech se tyto jemné praskliny mohou rozšířit a začít krvácet.
 3. Dalším častým příznakem suché svědivé kůže je šupinatá a šupinatá kůže. Se závažností stavu se kůže odlupuje.
 4. Díky mdlému a zvadlému vzhledu můžete okamžitě poznat suchou pokožku. Suché pokožce chybí lesk a lesk spojený s dobře hydratovanou pokožkou.
 5. Suchá pokožka je ovlivněna expozicí vodě, takže po sprše nebo plavání může člověk cítit napnutí pokožky.
 6. Jedním z příznaků velmi suché pokožky jsou trhliny a otevřené léze.

Příčiny suché kůže:

Suchá kůže je většinou dočasným stavem, který je důsledkem nevodivého prostředí, takže když se prostředí stane příznivým, pokožka se stane normální. Pokud je však suchá kůže způsobena vnitřními faktory, jako jsou nemoci, genetika, věk atd., Suchost bude přetrvávat, dokud nebude odstraněna příčina. Podívejme se na různé důvody suchosti pokožky:

 1. Suché počasí a podmínky prostředí jsou jednou z hlavních příčin suché pokožky. Množství vlhkosti přítomné v prostředí hraje velmi důležitou roli při udržování obsahu vlhkosti v kůži. Suché povětrnostní podmínky, jako je chladné a suché období nebo horké a suché období, způsobují problémy se suchou pokožkou. Klimatizace, ohřívače místností, horké pece, krby atd. Také vysávají vlhkost a způsobují suchou pokožku.
 2. Dlouhé horké koupele nebo sprchy, plavání, nadměrné drhnutí atd. Způsobují suchost pokožky a těla, protože dlouhodobé působení vody smývá přírodní oleje v pokožce, které pomáhají utěsnit vlhkost v pokožce. Plavání v chlorované vodě je také jedním z důvodů suchosti pokožky. Chlor smývá důležité přírodní oleje z pokožky a způsobuje suchou pokožku.
 3.  Další častou příčinou suchosti pokožky je používání tvrdých mýdel a hygienických prostředků naložených chemikáliemi. Mýdla obsahují emulgátory, které pracují na odstranění mastnoty, takže v průběhu procesu také nakonec odstraní dobré přírodní kožní oleje, které pomáhají chránit hydrataci pokožky
 4.  Některé orální léky, jako jsou antihistaminika, pilulky na kontrolu vysokého krevního tlaku a cholesterol, také způsobují suchost pokožky.
 5.  Stárnutí je také hlavní příčinou suchosti pokožky, protože s věkem mají mazové žlázy tendenci vylučovat nedostatek přírodních olejů, což způsobuje suchou pokožku.
 6. Naše strava má zásadní význam pro udržení pokožky promazané a hydratované. Podvýživa a nedostatek vitaminu A často způsobují u žen suchou pokožku.
 7.  Vnitřní příčiny suché pokožky jsou zdravotní stavy, jako je diabetes, hypotyreóza, kožní onemocnění, jako je ekzém a psoriáza.

Rizikové faktory pro suchou pokožku:

Ačkoli suchá pokožka může postihnout kohokoli, existují určité faktory, díky nimž jste náchylnější k rozvoji suché pokožky. Podívejme se na některé rizikové faktory:

 • S věkem se zvyšuje riziko vzniku suché pokožky. Jak stárneme, vylučují se méně přírodní oleje, takže lidé starší 40 let mají 50% šanci na rozvoj suché pokožky.
 • Život v oblastech se suchým a vlhkým počasím vám vystavuje větší riziko vzniku suché pokožky. Jste náchylnější k suché pokožce během zimy, extrémních veder nebo větrného podnebí.
 •  Povolání, které vyžaduje, abyste byli vystaveni vodě, chemikáliím nebo topným nástrojům, může vysávat vlhkost z pokožky.
 •  Genetické faktory také přispívají k suché pokožce. Rodinná anamnéza kožních onemocnění, jako je ekzém a psoriáza
 • Historie kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida, ekzém nebo psoriáza, kde je ovlivněna struktura kůže a její schopnost zadržovat vlhkost.

Kdy se poradit s lékařem?

Ve většině případů není suchá kůže vážným stavem a je vždy léčitelná vhodnou péčí a změnami životního stylu, ale v závažných případech může vést ke komplikacím, jako jsou hluboké trhliny, které krvácejí, a kožním onemocněním, jako je ekzém. V takových případech se musíte okamžitě poradit s lékařem, abyste věděli základní příčinu suché pokožky a získali vhodnou léčbu. Krvácející trhliny mohou způsobit sekundární infekce, které je třeba léčit antibiotiky. Je také nutné poradit se s lékařem, pokud sucho přetrvává navzdory řádné péči. Pokud se pokožka cítí svědivá bez vyrážky nebo svědění a podráždění vám brání ve spánku, nesmíte odložit konzultaci s lékařem. Před ošetřením je vždy důležité znát důvody suchosti pokožky a těla.

Základní rady k prevenci suché pokožky:

Mohou existovat různé další příčiny náhlé suché pokožky, které mohou způsobit paniku a obavy. Suchou pokožku lze velmi efektivně zvládat a léčit doma pomocí jednoduchých tipů a preventivních technik.

 1. Vždy se ujistěte, že použijete vhodné zvlhčovače bezprostředně po sprše nebo vystavení vodě. V případě potřeby zvlhčujte po celý den.
 2. Během chladného nebo horkého počasí, kdy musíte zapnout klimatizaci nebo ohřívače, použijte doma zvlhčovače.
 3.  Sprcha s vlažnou vodou; nikdy si nedávejte sprchu s teplou vodou. Nepřekračujte dobu sprchování delší než 10 minut. Vyhněte se plavání co nejdéle.
 4. Zařaďte do svého jídelníčku zdravé tuky. Nízkotučné diety často způsobují sucho. Naše tělo potřebuje esenciální tuky k udržení rovnováhy oleje v těle.
 5. Pijte dostatek vody po celý den.
 6.  K mytí těla používejte jemná, zvlhčující mýdla.

Závěrečné myšlenky:

Kožní stavy nás mohou znepokojovat a znepokojovat. Důvodů pro suchou pokožku může být mnoho, ale je to jedno z mála kožních onemocnění, které lze léčit jednoduchými změnami v každodenní rutině a životním stylu. Správná péče o pleť a péče o naše atmosférické podmínky nám mohou ve větší míře předcházet suché pokožce. Zdravá strava, cvičení a dobrý spánek nám mohou pomoci zvládnout různé zdravotní stavy, včetně suché pokožky.

Související články:

 • 10 tipů pro domácí krásu pro suchou pokožku na obličeji
 • 15 nejlepších domácích obličejových balíčků pro suchou pleť!