Strava

Kosher Diet: Jídlo, výhody a jídelníček

Košer odkazuje na židovský dietní rámec pro přípravu, zpracování a konzumaci potravin. Je odvozeno z hebrejského slova „kasher“, které znamená řádné nebo zákonné. Košer potraviny splňují dietní požadavky židovských zákonů. Nejde jen o bezpečnost potravin, ale také o dodržování náboženských tradic. Lidé pocházející ze Židů jedí košer jídla. Za ta léta jsme hodně slyšeli o zdravotních výhodách košer stravy.

Tyto potraviny jsou méně citlivé na parazity, bakterie a hmyz. Druhy zvířat, která nejsou povolena, jsou lovci, jejichž povaha může ovlivnit charakter lidské bytosti, která je konzumuje. Košer jídlo je považováno za optimální dietu, která může vést ke zdravému a temperamentnímu životu. Tento článek zkoumá, co kosher znamená, dietní pokyny, zahrnuté produkty a vše ostatní, co potřebujete vědět o košer dietě.

Košer dieta

Kosherova dietní doporučení:

Košer zákony o jídle se označují jako kashrut a nacházejí se v jejich posvátné knize Tóra. Poskytují přísná pravidla o tom, které potraviny lze konzumovat a kterým kombinacím je třeba se vyhnout.

V košer stravě jsou potraviny rozděleny do tří kategorií: maso, mléčné výrobky a pareve. Jídlo je v souladu s židovskými dietními zákony.

 • Maso: Savci, drůbež a kosti z nich.
 • Mléčné výrobky: Mléko, máslo, jogurt, sýr.
 • Pareve: Potraviny kromě masa a mléčných výrobků, jako jsou ryby a rostlinné potraviny.

Podle košer tradice se potraviny zařazené pod maso a mléčné výrobky nikdy nekonzumují současně. Dokonce i nádobí používané k jejich vaření musí být uchováváno odděleně. Pareve potraviny jsou považovány za neutrální a lze je konzumovat společně s masem nebo mlékem.

Živočišné produkty, jako je maso a jiné produkty nečistých zvířat, se v této dietě nekonzumují. Ptáci jako orel, sova, sup a čáp jsou zakázáni. Kuře, krůta, kachna, husa jsou ptáci, kteří jsou považováni za košer a lze je jíst. Maso z prasat, králíků, veverek je zakázáno. Zvíře musí zabít pouze shochet, certifikovaný židovský řezník. Maso musí být namočené, aby se odstranily všechny stopy krve.

V mléčných výrobcích je povoleno pouze mléko získané z košer zvířat. Mléko od nečistého skotu a osla je přísně zakázáno. Máslo, sýr a jogurt jsou povoleny. Nádobí pro mléčné výrobky musí být uchováváno odděleně od nástrojů používaných pro maso. (1)

Pravidlo pro mléko a maso:

Mléko a maso se nevaří společně. Je za tím velmi zajímavý fakt. Tóra říká: „Mladé zvíře nesmíš vařit v mléce jeho matky“. To je důvod, proč se maso a mléko nevaří společně. Neměly by být ani servírovány nebo konzumovány současně na jídelním stole. To je v kosher dietě přísně dodržováno a dodržováno. Po konzumaci masa musí člověk počkat 3-4 hodiny, než začne konzumovat mléčné výrobky.

Druhy ryb, které lze jíst:

Lze jíst ryby, ale pouze s ploutvemi a šupinami, například losos, tuňák a sledě. Humry a měkkýši jako tuňák a losos by neměli jíst. Ryby pro vaření nevyžadují oddělené nádobí. Ryby lze jíst vedle masa nebo mléčných výrobků.

Rostlinné potraviny, které lze jíst na košer dietě:

Produkty, které rostou na půdě, půdě, keřích a rostlinách, jsou považovány za košer potraviny a lze je jednoduše konzumovat. Hmyz a zvířata s nohama nejsou považováni za košer. Zeleninu, ovoce a další produkty napadené hmyzem je tedy nutné před jídlem zkontrolovat a očistit.

Zrna a potraviny na bázi zrn jsou považovány za košer. Některé metody zpracování však mohou způsobit, že nebudou košer. Například pokud jsou pekáče na vaření chleba namazány živočišným tukem, je vykreslen jako nekosher.

Ořechy, semena a oleje musí před certifikací košer projít několika procesy

Nápoje:

Nápoje jako víno musí být vyráběny s košer zařízením a přísadami certifikovanými jako košer. Na celý proces výroby vína musí dohlížet Židé. Jinak nelze víno považovat za košer.

Jak funguje certifikace?

Zajistit, zda je potravinářský výrobek košer nebo ne, může být velmi náročné kvůli složitým výrobním procesům. Proto je zaveden koncept židovské certifikace.

Potraviny certifikované košer jsou označeny štítkem, což znamená, že splňují všechny potřebné směrnice.

Existuje několik dietních značek od různých organizací. Pokud je jídlo certifikováno na Pesach, bude mít jiný štítek. Mléko, maso a mléčné výrobky jsou certifikovány samostatně. Pomáhají také lidem s určitými alergiemi zdržet se těchto potravin.

Pokud se snažíte dodržovat přísnou košer dietu, nezapomeňte zkontrolovat košer certifikované etikety.

Zdravotní přínosy košer stravy:

Košer potraviny jsou pro spotřebitele mimořádně prospěšné díky přísnému dohledu nad zpracováním, pečlivému dohledu nad dozorem a monitorováním. Přísné certifikační zákony zajišťují hygienu, kvalitu a čistotu košer potravin. Zařízení pro maso a mléčné výrobky je také oddělené, což omezuje šíření infekcí a udržuje správnou hygienu. Vegetariáni dostávají certifikovaná vegetariánská jídla, což znamená, že nejsou zpracovávána na masném zařízení. Většina stoupenců košer potravin je používá pro jejich certifikovanou kvalitu, což vede ke zdravé stravě a životnímu stylu. (2)

Je košer jídlo považováno za bezpečné z vědeckého hlediska?

Stále rostoucí popularita košer stravy je dána skutečností, že jídlo je bezpečné, zdravé a vyrobené bez jakékoli kontaminace nebo znečištění. Je také považován za extrémně zdravý díky přísným certifikačním procesům zajišťujícím kvalitu potravin. Košerová drůbež a maso jsou díky procesu solení bezpečnější, slouží k odstranění krve z masa, zabíjí bakterie jako salmonely. O košer hovězím se také tvrdí, že má menší riziko nemoci šílených krav.

Košer štítek však nezaručuje bezpečnost. Procesy vaření zůstávají u košer potravin stejné. S košer potravinami byste měli zacházet stejně jako s jinými potravinami, jako je vaření masa při stejných teplotách jako ostatní potraviny, oddělení syrových a vařených potravin atd..

Týdenní košer stravovací plán:

Typický týden košer jídel bude zahrnovat několik z následujících jídel:

Snídaně:

 • Obiloviny s vysokým obsahem vlákniny s odstředěným mlékem a cukrem a ovocnou šťávou.
 • Ovesné palačinky s kávou a jedním ovocem.

Občerstvení:

 • Hrst míchaných ořechů
 • Vybrané ovoce
 • Nápoje jako čaj, káva nebo smoothie

Oběd:

 • Sendvič s kuřecím/ hovězím/ krůtím masem se salátem.
 • Míchaný ovocný a zeleninový salát s nápojem.
 • Zeleninová pizza
 • Špagety s masovou omáčkou

Večeře:

 • Kuřecí prsa s bílou rýží a zeleninou.
 • Grilovaná ryba se zeleninou a ovocem.
 • Shawarma.
 • Prasklá tilapie s rýží a zeleninou.

Udržet košer a dodržovat přísnou košer dietu je závazek. Řídí, co jíte a jak jsou vaše jídla připravována každý den. Chtěli byste také vyzkoušet košer dietu? Pokud ano, líbilo se vám to?

Rádi bychom od vás slyšeli!!

Košer dieta