Strava

Indický dietní plán diabetu ke kontrole vysokých hladin cukru v krvi!

Být diabetikem neznamená, že se celý život držíš nevkusného, ​​nevýrazného jídla! Chytrým plánováním jídel a správným výběrem potravin můžete snížit hladinu cukru v krvi a dokonce zvrátit diabetes typu II. Zní to jako pro vás? Poté se podívejte na tento článek, abyste pochopili výhody dietního plánu pro diabetiky spolu se vzorovými grafy jídel.

Dieta a diabetes – jaký je vztah?

Abyste porozuměli tomuto vztahu, musíte vědět, co je diabetes. Je to stav, kdy tělo nedokáže produkovat dostatek inzulinu nebo jej správně využít, což vede ke zvýšené hladině cukru v krvi. Jedním z největších viníků této poruchy jsou špatné stravovací návyky. Je známo, že dieta nabitá sacharidy, tuky a kaloriemi zvyšuje hladiny HbA1c, což vede k diabetes mellitus 2. typu. (1)

Diabetický dietní plán

Tyto přebytečné tukové zásoby vedou ke špatnému vylučování inzulínu, stejně jako k přibírání na váze a břišnímu tuku. V dlouhodobém horizontu můžete dokonce vyvinout inzulínovou rezistenci, která může být nebezpečná pro vaše zdraví.

Abyste tomu zabránili, musíte omezit sladká, tučná a na sacharidy bohatá jídla a nahradit je zdravými, výživnými jídly. To je přesná podstata dietního plánu pro diabetiky! Zahrnuje plánování jídel s lepšími možnostmi jídla v doporučených porcích.

Jaká jsou nejlepší jídla pro kontrolu diabetu?

Lékaři doporučují diabetikům zdravou a vyváženou stravu. Zde je kladen důraz na slovo „vyvážené“, což znamená výběr potravin z různých skupin potravin, které pokryjí všechny základní živiny. To zahrnuje,

 • Čerstvé ovoce a zelenina
 • Škrobová jídla jako zrna, těstoviny
 • Proteinové potraviny jako čočka, vejce, ryby, kuře atd.
 • Nízkotučné mléčné výrobky
 • Zdravé oleje, které pokrývají esenciální mastné kyseliny

POZNÁMKA: Ne všechno ovoce je pro cukrovku ideální. Některé z nich mají vysoký obsah ovocných cukrů a sacharidů. Před zařazením ovoce do svého jídelníčku je důležité zkontrolovat výživová fakta

Místo toho, aby se diabetický jídelníček držel pouze jedné konkrétní skupiny potravin, pokrývá všechny skupiny v mírném množství. Je to lepší nejen pro řízení diabetu, ale také pro zlepšení celkové pohody.

Potraviny, kterým se diabetičtí pacienti musí vyhýbat:

Kromě výběru „správných“ potravin musíte ve své diabetické dietě také vyloučit „špatné“ potraviny. Potraviny s vysokým obsahem sacharidů, cukrů a nasycených tuků zhoršují stávající stav a mohou dokonce vést k problémům se srdcem.

Je tedy na čase říci těmto jídlům ne:

 • Cukrem nabitá jídla jako soda, konzervované šťávy, sladkosti, dezerty
 • Bílá jídla jako bílá rýže, bílé těstoviny, bílý chléb atd.
 • Smažená jídla jako chipsy, pakoras
 • Zpracovaná jídla, jako jsou balíčky instantních jídel, balené občerstvení, pečivo
 • Mastná jídla jako červené maso, sýry, máslo, plnotučné mléčné výrobky
 • Alkohol
 • Přírodní sladidla jako med

Je dieta s nízkým obsahem sacharidů vhodná pro diabetes?

Ano, řekněte mnoho studií! Výzkum ukazuje, že dieta s nízkým obsahem sacharidů je docela účinná při snižování hladiny cukru v krvi. Pacienti, kteří dodržovali dietu s nízkým obsahem sacharidů po dobu 6 měsíců, vykázali významné zlepšení svého stavu, kdy buď měli sníženou závislost na lécích, nebo ji mohli úplně přerušit. (2)

Tato nejlepší dieta pro diabetiky se skládá z nízkého množství sacharidů a vysokého procenta zdravých tuků a bílkovin. Tím, že tělo zbavíte sacharidů, necháte ho spalovat přebytečný tuk, aby produkovalo energii. To vede ke ztrátě tuku, hubnutí a dokonce ke snížení hladiny cukru.

Jsou potraviny bohaté na vlákninu dobré pro diabetes?

Dietní vláknina přítomná v celém ovoci, celozrnných výrobcích a zelenině má zásadní význam pro zvládání diabetu. Vláknina kromě podpory rychlejšího trávení a lepší stolice zpomaluje vstřebávání cukrů. Také konzumace potravin bohatých na vlákninu jako součást diabetického dietního plánu snižuje záchvaty hladu a dlouhodobě vás zasytí.

Pomáhá dieta s vysokým obsahem bílkovin při cukrovce?

O výhodách dietního plánu s vysokým obsahem bílkovin pro pacienty s diabetem se neustále diskutuje. Na jedné straně je známo, že diety s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů podporují hubnutí a zvyšují metabolismus lipidů. To má zase pozitivní dopad na hladinu cukru v krvi.

Na druhé straně jsou diety HP spojeny s řadou vedlejších účinků, včetně žaludečních problémů, poruchy funkce ledvin a ztráty výživy v důsledku omezení skupiny potravin.

Je tedy lepší se poradit s lékařem, abyste věděli, zda je diabetický jídelníček s vysokým obsahem bílkovin pro vaše tělo vhodný.

Jsou diety s nízkým obsahem sodíku prospěšné pro kontrolu diabetu?

Pokud jste diabetik, může být sodík vaším největším nepřítelem! I když sodík přímo nepřispívá k nárůstu hladiny cukru v krvi, může zvýšit riziko hypertenze a přibývání na váze.

Dieta s nízkým obsahem sodíku, která má méně než 2300 mg denně, se může ukázat jako prospěšná pro kontrolu diabetu. To zahrnuje omezení soli a dalších potravin s vysokým obsahem sodíku, jako jsou mražené potraviny, sýry a máslo, chlebové pomazánky, omáčky, konzervované šťávy, instantní směs koření atd..

Co je to kalorická dieta pro diabetes?

Dieta založená na kaloriích pro osoby s diabetem je přizpůsobený jídelníček, který tělu nabízí celostní výživu, aniž by do sebe pumpoval přebytečné kalorie. Typicky bude pacient s diabetem typu II na dietě s 1 500 až 2 000 kalorií na den, který zahrnuje různé skupiny potravin.

Toto číslo se však liší od člověka k člověku na základě aktuální hmotnosti, BMI, zdravotního stavu, věku, fyzické aktivity, životního stylu atd.

Který je nejlepší dietní plán pro diabetiky?

Odpověď závisí na tom, co vám nejvíce vyhovuje! Každý dietní plán má svá pro a proti. Funguje na různých vzorcích a poměrech jídla, což může na jednotlivce vykazovat různé účinky. Společným aspektem těchto diabetických dietních plánů je, že jsou zdravé, zdravé, s nízkým obsahem sacharidů a kalorií.

dietní plán pro diabetes

Podívejme se nyní na 5 nejlepších dietních plánů doporučených pro kontrolu diabetu:

1. Veganská dieta nebo rostlinná dieta:

Veganská strava je považována za jednu z nejbezpečnějších a nejúčinnějších diet pro léčbu diabetu. Omezením masa, mléčných a jiných živočišných produktů získáváte všechny bílkoviny, sacharidy a esenciální tuky z rostlin. Mají nízký obsah cholesterolu a nasycených tuků, což může v kombinaci s cvičebním programem pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

2. Vegetariánská strava:

Studie ukazuje, že vegetariánská strava s vysokým obsahem rostlinných potravin a nízkým obsahem živočišných produktů je pro řízení a prevenci diabetu mellitus nejpřínosnější. (3) Vnímání pojmu „vegetarián“ se však v různých kulturách mění.

Pro někoho je Vegetarian výhradně rostlinný nebo veganský, pro jiného zelenina s vejci a mlékem a pro mnohé z nich mořské plody a vzácná konzumace masa. Je známo, že lidé, kteří dodržují veganskou dietu a vegetariánskou dietu sestávající z celých potravin a nízkotučných mléčných výrobků, jsou nejlepší pro kontrolu diabetu.

3. DASH Diet:

Dietní plán DASH, krátká forma pro dietní přístupy k zastavení hypertenze, se doporučuje také pro léčbu diabetu. Obsahuje převážně rostlinné potraviny, jako je ovoce a zelenina, s omezeným množstvím chudých bílkovin, soli, cukru a tuků.

Studie také ukazuje, že DASH dieta v kombinaci se zdravým životním stylem může snížit riziko diabetu 2. typu a zlepšit citlivost na inzulín. (4)

4. Středomořská dieta:

Středomořská strava se skládá z čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva a těstovin, luštěnin, olivového oleje, tučných ryb a libové drůbeže. Pokrývá všechny základní živiny požadované tělem, jako jsou vitamíny, minerály, zdravé nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny atd., Které mohou být prospěšné při léčbě diabetu.

5. Paleo dieta:

Paleo dieta nazývaná také Cavemanova dieta je navržena tak, aby dodržovala stravovací návyky paleolitických lidí. To znamená říci ne všem formám zpracovaných potravin, mléčných výrobků atd. A držet se celých potravin, jako je zelenina, ovoce, ořechy, vejce, libové maso, bylinky, semena atd..

Protože tato dieta eliminuje všechny špatné potraviny, jako jsou cukry, mléčné výrobky, smažená jídla atd., Může se ukázat jako prospěšná při zvládání diabetu.

Ukázka indické stravy pro diabetiky:

Je mýtus, že přechod na plán pro diabetiky znamená vzdát se základních indických jídel, jako je rýže, sladkosti a vaše oblíbená káva nebo chai. Ale ve skutečnosti to dělat nemusíte!

Indický jídelníček vhodný pro diabetiky je o střídmém stravování a vytváření správné nutriční rovnováhy.

Zde je ukázkový plán dietního grafu indického diabetu na jeden den, který vám pomůže začít:

Snídaně:

Začněte svůj den sklenicí vlažného fenyklu nebo methi, zeleného čaje

Po 30 minutách můžete mít

 • 1 šálek Masala Oats Upma/ Pšenice Dalia Upma/ 1 Moong Cheela/ 2 Dosa (méně oleje)
 • 1 porce vařené zeleniny nebo nakrájeného ovoce
 • Jeden šálek mléka, kávy nebo čaje s menším nebo žádným cukrem nebo nesoleným podmáslím

Dopolední svačina:

 • 1 šálek zeleného čaje/ bylinkového čaje
 • 1 šálek Masala Murmura nebo občerstvení bez oleje
 • Nebo 1 celé ovoce (pomeranč, jablko, hruška, guava atd.)

Oběd:

 • 1 šálek salátu
 • 2 chapati nebo 1 šálek hnědé rýže nebo 1 šálek jáhel
 • 1 velká mísa Sabzi (vařená v menším množství oleje)
 • Jeden pohár Dal
 • 1 šálek nízkotučného jogurtu nebo tvarohu
 • 2-3 kusy libového masa jako kuře nebo ryba

Večerní svačina:

 • 1 šálek čaje s menším nebo žádným cukrem
 • 1 šálek vařené chany nebo arašídů
 • Nebo 1 šálek BhelPuri
 • Nebo 1 zeleninový sendvič bez sýra nebo másla

Večeře:

 • 1 mísa zeleninový salát
 • Jeden šálek Dhaliya Khichdi nebo 1 šálek Smíchejte zelenou hnědou rýži pulao nebo 2 pšeničné Phulky
 • 1 šálek Sabzi s kuřetem/zeleninou/rybou
 • 1 Skleněné libové podmáslí

POZNÁMKA: Toto je obecný plán, který musí být použit pouze jako referenční. Chcete -li připravit jídlo, které nejlépe vyhovuje vašim konkrétním individuálním potřebám, musíte se poradit s dietologem nebo odborníkem na výživu.

Životní styl pro diabetes:

Cukrovka je způsobena hlavně životním stylem. Přejídání, sedavý pracovní styl, nedostatek pohybu, nepravidelné spánkové návyky a příliš mnoho stresu vedou k cukrovce. K vyřešení tohoto problému je třeba provést několik jednoduchých změn životního stylu:

1. Jezte zdravě:

Pokud máte hlad, vyberte si místo zdravé, nezdravé stravy zdravé stravování diabetických pacientů, jako je ovoce nebo nízkotučné občerstvení.

2. Cvičení:

Cvičte, pokud je to nezbytné pro diabetické pacienty. Musíte začít cvičební režim, který zahrnuje více aktivit, jako je chůze, jízda na kole, běhání. Stanovte si cíle a snažte se jich dosáhnout.

3. Pravidelné prohlídky:

Musíte chodit na pravidelné kontroly krve, abyste zajistili dobrou hladinu glukózy. Mějte také po ruce domácí sadu, abyste je pravidelně kontrolovali.

4. Stres:

Člověk musí zvládat stres, aby se vypořádal s cukrovkou. Jóga a meditace vám mohou pomoci udržet klid v duši a pomoci vám ovládat emoce

Tréninkový plán pro diabetiky:

Cvičení je pro diabetické pacienty nepostradatelné. Doporučuje se kombinovat některé z těchto forem cvičení, které vám pomohou udržet hladinu cukru v krvi:

 • Svižná chůze
 • Běhání
 • Cyklistika
 • Aerobik s nízkým dopadem
 • Plavání
 • Lezení po schodech
 • Jóga
 • Taneční

Musíte se zaměřit na alespoň 30 minut cvičebního režimu denně, alespoň 5 dní v týdnu. Pomalu zvyšujte své aktivity a zahrňte více různých fyzických cvičení.

Pointa, kterou se snažíme tímto článkem dosáhnout, je, že dietní plán pro diabetiky může být zdravý a chutný zároveň! K překonání této poruchy nemusíte hladovět ani omezovat chuťové buňky. Stačí dodržovat vyváženou stravu s aktivním životním stylem, abyste zvládli hladinu cukru v krvi a žili šťastný a zdravý život!

ODMÍTNUTÍ: Informace uvedené v tomto článku slouží pouze k informačním účelům. Nesmí být považováno za náhradu lékařské rady. Také dietní plány mají různé druhy účinků na jednotlivce, a proto se musíte před vyzkoušením vždy poradit se svým lékařem.

Často kladené otázky:

1. Je to dietní plán s nulovým obsahem karbohydrátů doporučený pro diabetes?

Absolutně ne! Nejen pro cukrovku, ale i pro zdravé jedince vám dieta s nulovým obsahem sacharidů může přinést více vedlejších účinků než přínosů. Naše tělo potřebuje minimální množství uhlohydrátů, aby pohánělo systém a cítilo se energicky. Karbo-negativní dieta se současně skládá z vysokých bílkovin a tuků, které mohou zvýšit hladinu cholesterolu v těle. To může mít vážné důsledky pro vaše zdraví.

2. Měl bych úplně omezit sladkosti, pokud jsem diabetik?

Pokud máte chuť na sladké, může být pro vás těžké dodržovat diabetický plán. Diabetici však mohou mít sladkosti, ale s mírou. Ještě lepší je nahradit tradiční sladkosti s obsahem tuku a cukru přírodními dezerty, jako jsou jogurty, sorbety z mraženého ovoce, datle atd. Spolu s uspokojením vašich sladkých chutí mohou tato jídla také načerpat dobré živiny.

3. Jaký je význam cvičení při zvládání diabetu?

Bez ohledu na to, jak je vaše strava zdravá, pokud vedete sedavý způsob života, kalorie nakonec sedí ve vašem těle jako tukové zásoby. Cvičení je tedy nutností pro zvládání diabetu typu II. Doporučuje se dopřát alespoň 20-30 minut jakékoli fyzické aktivity, jako je chůze, běh nebo cvičení, aby se maximalizovaly výhody stravovacího plánu pro diabetiky.