Strava

Dieta LCHF: Jak můžete zhubnout zdravými tuky a bílkovinami?

lchf dieta hubnutí vhodné jídlo

Nízkosacharidová dieta s vysokým obsahem tuků (LCHF) je forma výživy, při které se výrazně sníží množství sacharidů. Tělo získává potřebnou energii především z tuků a bílkovin, které dodává. Koncept je založen na jednoduchém principu: Jíte málo sacharidů, ale hodně tuku, což vás zasytí na dlouhou dobu. Tímto způsobem se sníží denní příjem kalorií a zhubnete. Jak přesně dieta LCHF funguje, co můžete jíst a pro koho je dieta vhodná, prozradíme v článku!

Zhubněte pomocí tučného jídla nebo jak funguje dieta LCHF?

losos s vysokým obsahem tuku ryby lchf dietní jídlo

Nízkosacharidovou dietu jistě zná mnoho lidí. Abyste však efektivně zhubli vyhýbáním se sacharidům, měli byste do svého denního menu zařadit také tučné produkty. Zvláště zdravé tuky jsou dobrým zdrojem energie, protože vás zasytí na dlouhou dobu a zabrání chuti na jídlo. Kromě toho je tuk dobrým nositelem chuti a dělá z každého jídla skutečné potěšení. Dieta LCHF proto zní jako splněný sen – hodovat na tučných jídlech a zároveň hubnout.

Dieta LCHF má různé varianty. Klasické rozložení nutričních hodnot obvykle vypadá takto v procentech: 5% sacharidů, 75% tuků a 20% bílkovin. Sacharidy jsou dodávány hlavně z přírodních zdrojů, jako je zelenina a salát. Vysoce kvalitní tuky a bílkoviny jsou také ústředním prvkem tohoto výživového plánu.

Co můžete jíst při dietě s nízkým obsahem karbohydrátů??

jíst lchf dietní maso zelenina brokolice

S dietou LCHF si můžete vychutnat hlavně nízkosacharidové jídlo a konzumovat spoustu zdravých tuků. Ale které tuky jsou ve skutečnosti považovány za zdravé? Patří mezi ně na jedné straně mononenasycené mastné kyseliny, protože jsou snadno stravitelné a mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Na druhou stranu jsou poly nasycené mastné kyseliny stejně zdravé, ale pouze pokud jich příliš nekonzumujete.

avokádo zdravé nenasycené tuky dieta nízký obsah sacharidů vysoký obsah tuku

Jsou například považováni za dobré dodavatele mononenasycených mastných kyselin různé odrůdy avokáda, se kterou si můžete připravit chutné recepty na snídani, oběd i večeři. Lze z něj připravit chutné saláty, zdravé smoothie a sofistikované dezerty. Mezi další potraviny, které jsou mononenasycené tuky, patří olivy, olivový olej, řepkový olej a arašídové máslo.

vlašské ořechy zdravé tuky omega 3 lchf dieta

the Omega-6 a Omega-3 mastné kyseliny jsou polynenasycené tuky a jsou v určitém poměru zdravé. Protože si je tělo nedokáže samo vyrobit, měly by být přijímány s jídlem. Většina potravin poskytuje výrazně více omega-6, takže omega-3 můžete získat například z vlašských ořechů, lněného oleje, tučných mořských ryb a chia semínek.

jídlo lchf dieta zdravý seznam

Kromě zdravých tuků může dieta LCHF jíst také další potraviny, které mají nízký obsah sacharidů, ale obsahují více bílkovin a tuků. Níže jsou uvedena vhodná jídla pro stravovací plán s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku.

  • Vejce jakéhokoli tvaru, např. B. vařená, omeleta, míchaná vejce
  • tučné ryby, např. B. losos, makrela, sleď
  • Mořské plody a měkkýši, např. B. Krevety, mušle
  • Maso jakéhokoli druhu, např. B. vepřové, hovězí, zvěřina, jehněčí, drůbež
  • Nízkosacharidová zelenina, např. B. všechny druhy zelí, brokolice, chřestu, špenátu, salátu, avokáda, papriky, hub atd..
  • domácí omáčky bez cukru, např. B. Majonéza, omáčka Béarnaise, dijonská hořčice
  • suché koření bez glutamátu
  • čerstvé bylinky
  • Ořechy, např. B. mandle, kešu, makadamie
  • Oleje a tuky, např. B. olivový olej, kokosový olej, lněný olej, přepuštěné máslo, sádlo

Přestože dieta LCHF zahrnuje mnoho chutných, vysokotučných jídel, stále existují produkty, kterým je třeba se vyhnout. Patří sem například škrobová jídla, jako jsou brambory, rýže, kukuřice, a obilné výrobky, jako jsou těstoviny, chléb, cereálie a sušenky. Cukr, margarín, sladidla a ovoce s vysokým obsahem uhlohydrátů, jako jsou banány a hrozny, se do stravy také nehodí.

Pro koho je LCHF dieta vhodná??

nízkosacharidová dietní výživa s vysokým obsahem tuku

S dietou s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku můžete nejen zeštíhlit, ale také snížit vlastní hladinu cukru v krvi. Dieta je proto vhodná zejména pro lidi s vysokou hladinou krevních tuků, vysokým krevním tlakem, nespavostí a dalšími chronickými nemocemi. U lidí s diabetem 2. typu a rakovinou by měla být LCHF dieta také pozitivní, protože cukru se zcela vyhýbá.