Strava

25 zdravých ořechů všech dob, které byste měli zahrnout do své každodenní stravy

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik nutričních hodnot a bílkovin tyto drobně vypadající ořechy nesou? Vypadají jen drobně, ale jsou bohaté na bílkoviny a další důležité doplňky, které vaše tělo potřebuje. Někdy jsou pražené nebo jednoduše konzumované solené. Ořechové plody jsou dalším oblíbeným občerstvením, které má venku nepoživatelnou skořápku a uvnitř jedlé semeno. Tato sušená semena se nazývají ořechy. Typická porce 100 gramů tohoto ovocného ořechu se skládá z přibližně 605 kalorií s nulovým cholesterolem, 54 gramů tuku.

Ořechy zahrnují širokou škálu drobných, jako jsou mandle. Lískové ořechy, mák, piniové oříšky, pekanové ořechy, pistácie, kokos, kešu atd. I dýňová semínka, sezamová semínka atd. Spadají pod jednu střechu zvanou ořechy. Ořechy jsou dobrým zdrojem vláken a dalších základních živin, jako je vitamín B a E. Železo a zinek jsou minerály, které se v nich nacházejí, spolu s antioxidačními minerály a sloučeninami. Mohli byste je jíst bez viny (doporučené podávání) za dobré množství energie, jejichž mononenasycené mastné kyseliny acd budou bojovat proti špatnému cholesterolu ve vašem těle. Ořechy bohaté na omega-3 mají protizánětlivé vlastnosti.

Zdravé ořechy, které byste měli zahrnout do své každodenní stravy

Druhy ořechů a jejich fakta:

Ořechy jsou pro mnoho z nás oblíbeným. Jsou to nejen výživné, ale také dobré zdroje bílkovin a dalších životně důležitých doplňků pro tělo. Podívejte se na některé druhy ořechů, které prokázaly přínos pro zdraví, a proto by měly být také součástí vaší stravy!

1. Žalud:

Žalud je také známý jako dubový ořech a je produktem původu z USA v Jižní Karolíně. Uvnitř obsahuje jedno semeno, které je chráněno v jedné houževnaté skořápce, v kapsli ve tvaru šálku. Na porci 100 gramů obsahují 380 kalorií, s celkovým obsahem tuku 24 gramů a nulovým obsahem cholesterolu. Je známo, že zlepšují trávení a regulují hladinu cukru v krvi. Obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky.

Vedlejší efekty: Žaludeční nevolnost a otravy kvůli toxicitě dubu se stávají, a proto se liší.

2. Mandle:

Předpokládá se, že mandle pocházejí z Číny a střední Asie, ačkoli původní předky nebyly vysledovány. Jedna z široce doložených sil mandlí souvisí se zvyšováním mozkové síly. Pomáhají také při růstu vlasů. Některé ze sloučenin, které obsahují, pomáhají při regulaci dopaminu. Dopamin je známý tím, že zvyšuje náladu a zostřuje paměť. 100 gramová porce mandlí obsahuje přibližně 570 kalorií, s nulovým cholesterolem a asi 50 gramy tuku. Nejlepší je mít maximálně tři denně, ať už syrové, nebo je hodit do svého denního salátu.

Vedlejší efekty: Nadměrný příjem však může vést k nárůstu hmotnosti.

3. Beechnuts:

Jsou indoevropského původu. Beechnuts mají na vnější straně hroty a husky texturu, která se otevírá, když je zralá a obsahuje dvě malé ořechy. Mají trojúhelníkový tvar a sázejí na stimulaci růstu vlasů. Rovněž udržuje zdraví pokožky. Je známo, že chrání imunitní systém a detoxikuje ledviny. Porce 100 gramů obsahuje asi 570 kalorií a 50 gramů tuku. Má dobrý obsah vitamínu C a železa.

Vedlejší efekty: Bolest břicha a zvracení jsou jedním z vedlejších účinků, na který si musíte dávat pozor.

4. Brazilské ořechy:

Pocházejí z východní Kolumbie, východní části Per a východní Bolívie. Oni jsou také viděni jako velké stromy, které jsou roztroušeny ve velkých lesích na břehu řeky Amazonky a Rio Negro. Brazilské ořechy mají schopnost udržovat hladinu selenu v těle, a tak jedna nebo dvě Brazílie jsou pravděpodobně vše, co musíte mít za den. Selen je známo, že pracuje na mnoha různých věcech, jako je vaše nálada až otoky a záněty. 100 gramová porce para ořechů dá asi 650 kalorií a celkem 65 gramů tuku s nulovým cholesterolem. Obsahuje dobré množství hořčíku, vápníku, železa a vitaminu B-6. Občerstvit je můžete kdykoli během dne.

Vedlejší efekty: Nevolnost, lámavé nehty a vypadávání vlasů jsou oblíbené vedlejší účinky spojené s vysokým příjmem ořechu.

5. Butternut:

Strom pochází z východní Severní Ameriky, od jižního Quebecu až po Alabamu, Minnesotu a Arkansas. Máslový ořech je také známý jako bílý ořech. Kůra této rostliny má léčivé vlastnosti a používá se k léčebným účelům. Ořešák se obecně konzumuje při jakékoli poruše žlučníku, zácpě a dalších infekcích způsobených bakteriemi a parazity. Působí projímadlo a tím pomáhá vytlačit stolici z těla. Je proto nejlepší se tomuto jídlu vyhnout, když jste těhotná. Porce ořešáku poskytne vysoký obsah vitaminu C spolu s niacinem a vitamínem A..

Vedlejší efekty: Je také projímavý a může vyvolat průjem. To je vedlejší účinek, na který si dát pozor.

6. Betelské ořechy:

Betelový ořech je také označován jako arekový ořech a roste v tropickém Pacifiku, kam patří Melanésie a Mikronésie. Pěstuje se také v jihovýchodní a jižní Asii a částech východní Afriky. Věděli jste, že betelové ořechy mají také pozitivní účinky na tělo? Má výhody, jako je zotavení po mrtvici, účinek proti dutinám a také předchází anémii. Žvýká se spolu s betelovými listy a je považován za dobrý pro ústní hygienu a produkci slin. Betel ořech je také dobrým prostředkem pro účinek sucha v ústech. Na 100 gramovou porci dává zhruba 340 kalorií a obsahuje vysoký obsah draslíku, vápníku, hořčíku a železa. Spolu s vitamínem B1 a B2 jsou přítomny také sodík a niacin.

Vedlejší efekty: Betelové ořechy mají potenciál obarvit zuby a rty. Dávejte si tedy pozor na to, kolik toho přijmete.

7. Svíčky:

Přesný původ candlenutu není znám; je však široce pěstován v částech Malajsie, Indonésie, Havajských ostrovů a ostrovů Maluku. Zde něco, co vypadá jako makadamové ořechy, ale chutná jinak. Byl to dobrý lék na úplavici a průjem. O bolest hlavy, zubů a horečku se také stará matice. Má vysoký obsah vitamínu A, B1, folátu a fytosterolu, který brání tvorbě cholesterolu.

Vedlejší efekty: zvracení, bolesti břicha a dehydratace jsou běžnými vedlejšími účinky jejich nadměrného užívání.

8. Kešu:

Opravdu na některých kešu potřebujeme důvod? Kešu ořechy pocházejí z Brazílie a prostřednictvím portugalských námořníků se dostaly do Indie a východní Afriky. Pomáhají při prevenci kardiovaskulárních chorob a obsahují dobré množství vlákniny, bílkovin a dalších zdravých tuků. Obsahují dobré množství hořčíku, vitamínu B-6 a vápníku. 15 kešu denně je dobrá porce, která bude obsahovat přibližně 550 kalorií a 45 gramů tuku.

Vedlejší efekty: Obsah hořčíku v kešu se mísí s diabetickými léky a léky na štítnou žlázu, což má na tělo nepříznivé účinky.

9. Kaštany:

Kaštan byl původně pěstován v Malé Asii. Římané později rozšířili svou kultivaci. Kaštany obsahují pouze 130 kalorií na porci 100 gramů a celkem 1 gram tuku. Mají však vysoký obsah vitamínu A, B-6, hořčíku a vápníku. Kaštany pomáhají při stavbě silnějších kostí a podporují zdravé trávicí zdraví. Mají také antioxidační vlastnosti, což z něj činí dobrou jedlou polední svačinu.

Vedlejší efekty: Žaludeční nevolnost, závratě a bolesti hlavy jsou běžnými vedlejšími účinky spojenými s konzumací přebytečných kaštanů.

10. Chilský lískový ořech:

Tenhle je rozdělen a obvykle je opečený před jídlem. Je známo, že dobře roste na Novém Zélandu a v Kalifornii a jeho kořeny nejsou zcela dohledatelné. Má vysoký obsah vitaminu E a má pro pokožku několik skvělých výhod. Používají se také při vaření a často se používají do dezertů. 100 gramová porce chilského lískového ořechu vám poskytne přibližně 600 kalorií energie se 60 gramy tuku. Má dobré množství bílkovin a dietní vlákniny spolu s vitamínem B2 a B3. Vzhledem k tomu, že jsou plné esenciálních olejů, jsou dobrým způsobem, jak udržet pokožku zdravou a hydratovanou.

Vedlejší efekty: Dávejte pozor na známky zvracení a kožní vyrážky.

11. Kokosové ořechy:

Kokosové ořechy byly poprvé pěstovány na ostrovech jihovýchodní Asie, Filipínách, Indonésii a Malajsii. V Indickém oceánu, jižní periférii Indie, Srí Lanka a Maledivy byly další pravděpodobně pěstované oblasti. Dalším dobrým oříškem, který byste měli do svého jídelníčku zařadit, je kokosový ořech, který má asi 100 kalorií na 100 gramovou porci s 30 gramy tuku. Kokos je bohatý na železo, vitamín B-6, hořčík, vitamín C a vápník. Je antivirový, protiplísňový a antiparazitický. Je to dobrý zdroj ořechů pro zlepšení trápení při trávení. Kokos zvyšuje dobrý cholesterol a chrání před srdečními chorobami.

Vedlejší efekty: Může způsobit alergie a přibírání na váze. Má vysoký obsah kalorií a vysoký obsah cukru.

12. Coquito ořechy:

Je původem z pobřežních údolí Chile. Coquito ořechy mohou být vzácné, ale porce 100 gramů obsahuje přibližně 110 kalorií a 10 gramů tuku. Mají vysoký obsah vlákniny, sacharidů, sodíku a nasycených tuků. Vypadají jako mini kokosové ořechy a mají velikost mramoru. Je to produkt z Chile a lze jej sníst smícháním v mixéru a posypáním dezertem.

Vedlejší efekty: Dávejte si pozor na jakoukoli náhlou alergii, kterou můžete po jejich požití vyvinout.

13. Ginkgo ořechy:

Ginkgo ořechy pocházejí z Číny a jsou široce pěstovány. Výtažky z listů stromu Gingko jsou silným antioxidantem a obsahují flavonoidy, terpenoidy, které chrání tělo před oxidačními sloučeninami, které by jinak mohly poškodit buňky těla. Na 100 gramovou porci vám dá zhruba 180 kalorií a asi 1,5 gramu tuku. Je bohatý na vitamín B6, vitamín A, vitamín C a železo.

Vedlejší efekty: Příliš mnoho podávání způsobuje závratě, nevolnost a bolesti hlavy.

14. Hican:

Hican je obvykle kříženec mezi pekanem a jiným typem ořechu nebo ořechem z hybridního stromu. Je známo, že tyto kříže se vyskytují přirozeně. Hican stromy však mohou růst až 60 stop a produkce plodiny může trvat asi 10 let.

15. Hickory Nuts:

oni jsou obyčejní v jižní Appalachian a také byl považován za místo původu. Hikorové ořechy padají z hikorových stromů. Ořech chrání vaše srdce a pro ty z vás, kteří chtějí přirozeně přibrat na váze, je tu něco, na co se můžete vrhnout. Je také známo, že zvyšují metabolismus a zvyšují krevní oběh. Jedna porce hickory obsahuje asi 18 gramů tuku a více než 5 gramů sacharidů na porci se 4 ořechy. Tyto komplexní uhlohydráty nezpůsobí kolísání hladin inzulínu a glukózy, čímž zabrání vzniku diabetu.

Vedlejší efekty: Dávejte si pozor na alergie, které mohou vzniknout z konzumace ořechových ořechů.

16. Kola Ořechy:

Je původem z tropických deštných lesů Afriky. Ořechy Kola mají velikost kaštanu a mají hořkou sladkost, když začnete žvýkat. S dalším žvýkáním je to sladší. Prášek z ořechů kola pomáhá při trávení. Ořech je také známý tím, že zvyšuje obsah metabolismu díky obsahu kofeinu. V lidovém léčitelství se ořechy kola používají na kašel tím, že ho dobře uzemníte a smícháte s medem. Obsahují kofein, kyselinu tříslovou, theobromin.

Vedlejší efekty: Dýchací potíže a žaludeční nevolnost jsou dva oblíbené vedlejší účinky ořechů kola. Pokud máte v noci potíže se spánkem, vyhněte se jejich užívání před spaním, protože obsah kofeinu v nich vám nedá spát.

17. Macadamia:

Macadamia je původem z Austrálie. Obsahuje některé důležité živiny a minerály potřebné pro vaše tělo. Obsahuje vitamín A, B, bílkoviny, zdravé tuky, železo, folát a další silné antioxidanty. Na 100 gramovou porci dodá zhruba 700 kalorií energie s nulovým cholesterolem. Tyto ořechy jsou bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, které způsobují, že se krevní destičky k sobě nepřichytí, a je tedy méně pravděpodobné, že se v cévách vytvoří sraženiny. Pomáhá také při hubnutí, protože mají nízký obsah sacharidů.

Vedlejší efekty: Alergie je běžným vedlejším účinkem nadměrné konzumace makadamie. Vždy jděte na nesolené, protože obsah soli v solených může zvýšit váš krevní tlak.

18. Malabarský kaštan:

Malabarský kaštan pochází z jižního Mexika a severní Brazílie. Kaštan malabarský se snadno pěstuje a rychle nese. Pokud jsou květy rostliny jedlé spolu s jejich listy. Květy mají oříškovou chuť. Květy se používají do kari a hranolků, když čerstvě padají z rostliny. Má vysoký obsah bílkovin a ořechy se konzumují buď opečené nebo mírně smažené. Ořechy se někdy suší a práší, později se přidávají do chleba a koláčů.

Vedlejší efekty: Dávejte si pozor na alergie a podráždění pokožky. Porce 100 gramů však neuškodí.

19. Mongongo Nut:

Je distribuován po celé subtropické jižní Africe, mongongo ořech je ořech ve tvaru vejce, který nese strom mongongo. Plodem je hustá a tvrdá ochrana, která obklopuje jedlé ovoce. Toto maso uvnitř se ukázalo jako mimořádně prospěšné pro pokožku a vlasy. Je výživný a olej v něm kyselina linolová poskytuje vynikající regenerační, hydratační a restrukturalizační vlastnosti pro vaši pokožku. Ořech obsahuje 57% tuku, z toho 17% je nasycený tuk. Je bohatý na bílkoviny a ve 100 gramové porci vám poskytne asi 17% z toho. Kromě toho je jádro bohaté na měď, zinek a vápník.

Vedlejší efekty: Častým nežádoucím účinkem při jejich nadměrné konzumaci je podráždění pokožky a alergie.

20. Arašídy:

Původ má v Peru nebo Brazílii a Jižní Americe. Neexistují však žádné spolehlivé důkazy, které by to potvrdily. Arašídy jsou oříškem pro filmové svačiny všech dob. Jsou bohaté na energii a také nabízejí nejlepší ochranu pokožky. Obsahují vysoké množství mononenasycených tuků a polynenasycených tuků, které udrží vaše srdce zdravé. Arašídy jsou dobrým zdrojem folátu, a proto ženy, které konzumovaly před těhotenstvím, měly nižší riziko narození dítěte s vadou neurální trubice.

Vedlejší efekty: Tady je něco, na co si musíte dát pozor. Nadměrná konzumace může vést k plynatosti, pálení žáhy a také potravinové alergii. Alergická reakce jako pocit brnění v ústech spolu s otokem obličeje.

21. Pekanové ořechy:

Pekanový ořech je široce pěstován v Alabamě, Arizoně, Kalifornii, na Floridě atd. Jsou skladištěm některých základních vitamínů a minerálů, jako je draslík, vápník, mangan, železo a zinek. Mají mononenasycené tuky a kyselinu olejovou a také antioxidanty, které pomohou snížit srdeční choroby jakéhokoli druhu. Pekanové ořechy jsou také bohaté na vlákninu, čímž se snižuje riziko ischemické choroby srdeční.

Vedlejší efekty: kopřivka, otok hrdla a potíže s dýcháním jsou některé z běžných nežádoucích účinků. Vedlejší účinek je důsledkem histaminu, chemické látky v těle.

22. Borovicové ořechy:

Piniové oříšky pocházející z Evropy. Jedná se o lahodnou svačinku, která také pomůže při hubnutí! Obsahuje celou řadu zdravotních výhod pro tělo. Je známo, že zlepšují kardiovaskulární zdraví, protože jsou bohaté na mononenasycené tuky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. To zvýší dobrý cholesterol. Obsahuje také kyselinu olejovou, která pomůže játrům vyloučit triglyceridy z těla. Jsou bohaté na antioxidanty, a tak pomáhají tělu budovat odolnost proti infekcím a virům. 100 gramová porce obsahuje asi 670 kalorií spolu s 13 gramy bílkovin a nulovým cholesterolem. Je bohatý na vitamíny A a E, s malým množstvím vitamínu C. Minerály, jako je vápník, měď, železo a hořčík, mají vysoký obsah piniových oříšků.

Vedlejší efekty: Známým vedlejším účinkem je syndrom borovicových úst, který při pravidelné konzumaci dodává v ústech hořkou chuť. Není to však škodlivé. Mezi další nežádoucí účinky patří průjem a svědění kůže.

23. Pistácie:

Nemáme snad všichni rádi pistácie? Zde je několik důvodů, proč je často jíst. Pistácie pocházely ze západní Asie a Malé Asie, od Sýrie po Afghánistán. Jsou dobrým zdrojem vlákniny, vitaminu B6, draslíku a antioxidantů. Je známo, že snižují hladinu cholesterolu a podporují hubnutí. Pistácie pomáhají ve zdraví očí a cév. 28 gramová porce pistácie vám poskytne zhruba 150 kalorií a 6 gramů bílkovin. Obsahují také vysoké dávky mědi a v nich 17% manganu. Thiamin a fosfor jsou také přítomny spolu se zdravým tukem.

Vedlejší efekty: Je známo, že způsobují gastrointestinální potíže. Obsahují fruktany, které narušují trávicí systém, což vede k průjmu a nadýmání spolu s bolestmi břicha.

24. Vlašské ořechy:

Zde je další oblíbený ořech, který je dobrý pro srdce. Anglický ořech pochází z Persie, zatímco černá varianta pochází z východní Severní Ameriky. Má dobrou hladinu omega-3, která může být prospěšná pro kardiovaskulární systém. Posiluje imunitu pomocí antioxidačních vlastností, které v sobě nese. Kyselina alfa-linolenová v nich podporuje silnější a zdravé kosti. Obsahuje také foláty, roiboflavin, thiamin, které jsou nezbytné pro nastávající matku a její dítě (doporučené podávání).

Vedlejší efekty: Změní se váš index tělesné hmotnosti a hmotnost. Podporuje přibývání na váze. Může to vést k vyrážkám a otokům. Těhotné matky, které kojí, by měly konzumovat minimálně.

25. Matice Yeheb:

Už jste o tom slyšeli? Ořechy yeheb obsahují bílkoviny a jsou bohaté na aminokyseliny. Somálským nomádům je široce známý po dlouhou dobu, zatímco přesný původ není znám. Má také kyselinu olejovou. Pěstuje se převážně v Etiopii a je exotický v Keni, Súdánu, Izraeli atd. Listy rostliny se používají k vaření čaje a studie ukázaly, že zlepšuje produkci erytrocytů, a proto se používá jako lék na anémii. Má dobrý obsah sodíku, draslíku, chloru a fosforu.

Hrst ořechů denně je dobrý způsob, jak začít zdravě žít. Zatímco některé z nich jsou oblíbeným čajem a poledním občerstvením, některé z nich dodávají skutečnou energii a zachraňují život. Je známo, že chrání vaše srdce a mnoho dalších částí vašeho těla. Je na čase, abychom uložili nevyžádanou poštu a pojídání ořechů považovali za čas. Začněte žít zdravě ještě dnes, zbytek dobroty, kterou potřebujete, bude určitě následovat.