Sportovní

Box – Pro dobrou kondici a rychlé reflexy

Box pro ženy tipy boxerské rukavice

Mnoho lidí si stále spojuje box s pouhými údery. Je to jeden ze sportů, který trénuje celé tělo, drží ho na nohou a nyní se stal trendem. Box nemá nic společného s otravnými barovými souboji, protože pokud chcete udělat vážný pokrok, musíte se chovat ukázněně a podávat dobré výkony. A to neplatí jen pro prsten nebo tréninkové centrum, protože boxeři si také musí dávat pozor na své tělo, své stravovací návyky a cvičení mimo box. Současně je to sport docela vhodné pro mnoho věkových skupin a obě pohlaví, protože boj sám o sobě není žádným cílem. Tento článek ukazuje, jaké účinky má trénink boxu na tělo, jak lze box trénovat a čemu je třeba věnovat pozornost.

Jaké účinky má boxerský trénink na naše tělo??

Boxerské tréninkové vybavení Boxerské rukavice ženy

Pokud nevěříte, jak je box namáhavý a účinný, můžete si udělat velmi jednoduchý test: nastavte kuchyňské hodiny na tři minuty, postavte se do místnosti a při tanci a boxu se silou pohybujte po místnosti. Pokud stále používáte skutečnou sílu a napětí těla, po třech minutách vám dojde dech – v závislosti na vaší celkové kondici. Pravděpodobně se vám třesou i paže a pokud se pokusíte chytit pravítko, pravděpodobně to nedostanete. Nestává se to ale boxerovi? Samozřejmě že ne, protože trénuje a tím si nastavuje podmínky pro efekty, které na tělo působí:

Výhody boxovacího tréninku boxovací pytel dobrá kondice

platnost – každý boxer dělá silový trénink. Samozřejmě ne jako čistě siloví sportovci, protože tyto svalové hmoty by ztěžovaly pevné pohyby nebo jim dokonce bránily. Silový trénink se zaměřuje na celé tělo, protože jen silné nohy mohou v boji držet pozici. Pokud je tento trénink pestrý a navržený tak, aby bylo možné kompenzovat fyzické slabosti, má silový trénink dokonce pozitivní vliv na bolesti ramen nebo zad. Důvod: Potřebné svaly jsou posíleny a svaly zad podporovány procvičenými břišními svaly.

vytrvalost – Jak již bylo naznačeno výše: Bez ohledu na to, jak silně boxer zasáhl, nepomůže mu, když po dvou minutách lapá po dechu. Z tohoto důvodu následuje vytrvalostní trénink. V každodenním životě se může skládat z běhání, jízdy na kole a plavání – proto je zde vyžadována rozmanitost. Běžné je také školení ve studiu. Trénují se také sprintové dovednosti. Výhody: Trénink posiluje celý organismus a posiluje kardiovaskulární systém. Pokud se vytrvalostní trénink koná na čerstvém vzduchu, prospívá to i imunitnímu systému.

Efekty tipů na boxovací cvičení

koordinace – Jako u každého bojového umění musíte také vědět, kde jsou v boxu části těla po celou dobu. To je důležité nejen pro rovnováhu, ale také pro útoky nebo pro vaši vlastní obranu. Protilehlý úder nelze zablokovat, pokud boxer nedokáže odhadnout, jak přejít do bloku, aniž by ztratil rovnováhu. Výhody zlepšené koordinace jsou prakticky samozřejmé. Koneckonců také chrání před pády nebo nehodami v každodenním životě.

Reflexy – Zde opět platí, co platí pro jakákoli bojová umění: V průběhu tréninku a s přibývajícími zkušenostmi se zlepšují vaše vlastní reflexy. Mozek obvykle potřebuje určitý čas na zpracování informací poskytnutých očima a jejich předání končetinám. Během tréninku se také trénuje výkon mozku a zlepšují se reflexy. Je to samozřejmě dáno dvěma faktory: Na jedné straně se mozek učí určité pohybové sekvence, které pro tento sport platí, a propojuje je přímo s platnými spouštěči. Pokud nyní rozpozná spoušť, uvede tělo do pohybu dříve, než o něm vůbec lze uvažovat. Na druhé straně se boxeři díky dobrému tréninku stávají pevnějšími a soustředěnějšími ve svých pohybech, což zlepšuje jejich reflexy.

Mimochodem, existují různé verze boxu. Pokud máte malý zájem bojovat sami se sebou, můžete si v mnoha studiích vybrat »odlehčenou verzi«. Ty jsou dobré i pro starší lidi.

Vytvořte si doma malé boxerské studio

Boxovací cvičení, boxovací pytel má vliv na dobrou kondici

Samozřejmě není možné se dostat kolem dobrého studia, kde se naučíte boxovat. Představa, že kdokoli může boxovat pěstmi, je ve skutečnosti správná, ale nakonec to nevede ke správnému boxu. Přesto není nic špatného na zřízení malé školící místnosti doma:

Boxovací pytel – je velmi praktický a pomáhá, když se chcete zbavit frustrace. Tady existují zcela odlišné designy. Při připevňování tašky byste ale měli zajistit nejen to, aby byla připevněna ke stropu, ale také aby taška visela uprostřed místnosti. Jinak by to mohlo zasáhnout okno. K přesunu pytle z cesty existují speciální kolejnice, na kterých je možné s ním pohybovat.

Box doma boxovací studio nastavit boxovací hrušku

Boxovací hruška – boxovací hruška je méně masivní než pytel, ale trénuje reflexy. Je umístěn na pružném sloupku, takže vibruje každým dotykem, a proto je těžší ho trefit. Děrovací hrušky jsou vhodné do menších místností a pro každého, kdo si není jistý, zda strop vydrží boxovací pytel.

Drápy – jsou skvělé pro boj s živým soupeřem doma. Existují různé modely, ale vždy mají nějaké atributy. Jsou vyrobeny ze syntetické kůže, mají silnější výplň a buď mají otvory pro ruce nebo popruh. Větší modely lze také snadno použít pro kickbox.

Jak vysoké je riziko zranění?

Boxerský sport riziko zranění

Ti, kteří boxují pouze kvůli pohybu a omezují se na boxovací pytle, vzduchový box nebo drápy, mají velmi nízké riziko zranění. Jistě, vždy se může něco stát, například když pěst hloupě udeří. Jiná je situace, pokud jde o sparing nebo dokonce boj. Tady jsou helmy, ruce jsou v boxerských rukavicích a obecně se dbá na bezpečnost, ale rána se vždy může pokazit. To platí zejména pro ty, kteří bez ochrany v prstenu stoupat.

Závěr – proč to nezkusit?

Boxerské vybavení dobrý trénink boxu

Box je všestranný a účinný sport, který je vhodný pro všechny věkové skupiny. Zejména proto, že existují verze „bez boje“, které mají jen nízké riziko zranění. Jediná důležitá věc je najít si dobré studio a naučit se základy pod očima zkušeného trenéra. Věnuje také pozornost oblíbeným nehodovým chybám, jako je svírání palce pod prsty při pěstování.

Zdroje obrázků (licence CC0):

Obrázek 1: @ StockSnap / pixabay.com, Obrázek 2: @ Arisa Chattasa / unsplash.com, Obrázek 3: @ xusenru / pixabay.com, Obrázek 4: @ bruce mars / pexels.com, Obrázek 5: @ GORBACHEVSERGEYFOTO / pixabay. com, obrázek 6: @ NeONBRAND / unsplash.com, obrázek 7: @ fzofklenz / pixabay.com, obrázek 8: @ rawpixel / unsplash.com