Růst vlasů

Fáze cyklu růstu vlasů

Víte o cyklu růstu vlasů? Většina žen touží po dlouhých vlasech, ale víte, jak rostou? Růst vlasů je nepřetržitý cyklus, který probíhá celý den, ať už si toho všimneme nebo ne. Vlasy mohou růst kdekoli od 0,3 mm do 0,4 mm každý den, což odpovídá asi šesti palcům každý rok a všechny vlasy jsou zakončeny stejnou strukturou, která zraje v přesných fázích. Dnes tedy v tomto článku diskutujeme o fázích cyklu růstu vlasů.

Fáze cyklu růstu vlasů

Než vám řekneme o fázích, musíte znát strukturu vlasů. Vlasy se zvedají z folikulu nebo kořene pod kůží. Vlasy jsou „krmeny“ krevními cévami na bázi vlasového folikulu, které jim nabízejí výživu, kterou chtějí růst. Všechny vlasy jsou připraveny z keratinu, což je protein. Aminokyseliny podobně pomáhají udržovat vlasy silné a zdravé. Vlasy se skládají ze dvou částí:

• Vlasový kořínek: Vlasy, které rostou pod kůží, jsou folikul.

• Vlasový hřídel: Vlasy za kůží jsou hřídel.

Fáze cyklu růstu vlasů:

Všechny jednotlivé vlasy projdou cyklem růstu vlasů, ale to neznamená, že všechny vlasy stoupají podobnou rychlostí nebo úrovní. Mezi začátkem růstu a vypadáváním po letech prochází každý vlas čtyřmi fázemi.

Existují čtyři fáze cyklu růstu vlasů a jsou následující:

Fáze růstu (Anagen)

Přechodná fáze (Catagen)

Klidová fáze (telogen).

Nová fáze vlasů (Exogen)

V silných vlasech existuje normální rovnováha mezi stoupajícími anagenovými vlasy a padajícími telogenovými vlasy. Pokud je růstový cyklus narušen, mnoho vlasů dorazí do telogenní fáze příliš brzy a poměr se pohybuje tak, že další chloupky vypadnou, než se mohou vyvinout zpět. Fáze jsou následující;

1. Anagen (rostoucí fáze):

Fáze růstu trvá dva až sedm let a reguluje délku našich vlasů. Anagen je aktivní fází vlasů. Buňky v kořínku vlasů se rychle oddělují. Vyrobí se nový vlas a vytlačí klubové vlasy nahoru do folikulu a nakonec ven. Během této fáze vlasy rostou asi o 1 cm každých 28 dní. Vlasy na pažích, nohou, řasách a obočí mají velmi krátkou aktivní růstovou fázi asi 30 až 45 dní, což vysvětluje, proč jsou mnohem kratší než vlasy na temeni hlavy.

2. Catagen (přechodová fáze):

Toto je přechodná fáze, která trvá asi deset dní. Vlasový folikul se stáhne a odstraní z dermální papily. Fáze katagenu je přechodnou fází a v této fázi jsou kdykoli přibližně 3% všech vlasů. Růst se zastaví a vnější kořenová pochva se zmenší a přichytí se ke kořenu vlasů. Vlasy se oddělují od vlasových kořínků a cestují vzhůru v temeni. Toto je vývoj toho, co je identifikováno jako klubový vlas.

3. Telogen (klidová fáze):

Toto je relaxační fáze, která trvá asi tři měsíce a pro vlasy na temeni hlavy a delší pro vlasy na obočí, řasách, pažích a nohou. V této fázi je asi 10-15 procent vlasů. Zatímco staré vlasy odpočívají, nové vlasy vyvolávají vývojovou fázi. Vytažením chloupku v této fázi se odhalí pevný, suchý, tvrdý, bílý materiál u kořene. Obvykle se denně zbaví asi 25 až 100 telogenních vlasů.

4. Exogen (nová fáze vlasů):

Toto je část klidové fáze, kdy se staré vlasy rozpadají a čerstvé vlasy se vyvíjejí. Denně může vypadnout asi 50 až 150 vlasů; toto je měřeno jako obvyklé praskání vlasů.

To jsou tedy všechny fáze cyklu růstu vlasů a doufám, že tento článek považujete za velmi účinný a informativní!