Recepty

Zdravé svačiny do školy – tipy a recepty na oběd

Zdravé svačiny pro školní děti - chlebíčky - recepty - tipy - nápady - chutné

Energie je nezbytná pro dobrý výkon, a jak víme, tělo ji získává vyváženou stravou. To je zvláště důležité pro děti, aby růst a vývoj byly optimálně zásobeny živinami. Snídaně sama doma nestačí a zdravé svačiny pomáhat školním dětem zůstat fit a aktivní. Stravovací plán může být velkým přínosem, pokud svačina v plechovce zůstane nedotčena. V následujícím textu nabízíme rychlé a zdravé recepty vhodné pro děti a také důležité rady pro vyvážené stravování.

Zdravé svačiny a pravidelná jídla pro školní děti

Zdravé občerstvení pro školní děti - obědový sendvič - vzrušující - ovocný box - přizpůsobený

Obzvláště důležité je to, co jídla obsahují, ale když k nim dojde, je také zásadní pro zdraví dítěte. Proč je součástí každodenní rutiny plánování jídel, která mohou rodiče použít jako vodítko? Pro dobré trávení se doporučuje časový interval 2–3 hodiny mezi jídly a měl by být zcela bez jídla – proto nekonzumujte žádné svačiny, slazené nápoje ani mléko. Během dne by mělo dítě dostat co nejvíce jednoho teplého, dvou studených hlavních jídel a dvou dalších příkrmů.

Zdravé svačiny a vyvážená strava podle jídelního lístku

Zdravé svačiny pro školáky-příprava-pečení-recepty-tipy

Podobně jako dospělí také děti procházejí fázemi, někdy se jim nelíbí to a to, pak po tom nečekaně znovu získají chuť. Přesné množství jídla, které dítě každý týden potřebuje, se může lišit, ale v zásadě existují pokyny, které vedou a podporují rodiče ve zdravé a spravedlivé výživě jejich dětí.

 • asi 2-3 krajíce chleba denně
 • 2 brambory denně
 • Asi 2 šálky mléka denně nebo místo toho – nahradit odpovídající množství jogurtu nebo podmáslí, volitelně 30 g polotvrdého sýra nebo jiného sýra
 • dostatek ovoce a zeleniny – minimálně 200gr denně
 • Maso a uzeniny – kolem 40 gramů denně
 • asi 1-2 vejce týdně
 • Ryby – asi 50-60 gramů týdně
 • Tuk – olej, máslo nebo margarín v průměru – 3-4 čajové lžičky denně

Dětská ruka může sloužit jako úžasný prostředek k určení správných potřeb, například masa nebo ryb. Je třeba se vyvarovat hotových jídel, protože obsahují příliš mnoho nezdravých přísad. V domácnosti s dětmi byste si měli vždy udělat zásoby. Brambory, těstoviny, rýži, mléko, mouku, vejce, chléb, cibuli a olej, stejně jako sezónní ovoce a zeleninu lze uložit a použít k přípravě čerstvých potravin za půl hodiny.

Zdravá výživa pro školní děti – dostatečné množství vody k pití

Zdravé svačiny pro školní děti-oběd-chléb-voda-pití-tekutina-láhev

Jelikož děti mají obvykle menší žízeň než často, měli by se jejich rodiče ujistit, že dostatečně pijí. Dobrou tekutinou je sladká voda nebo neslazený ovocný čaj. Je třeba se vyvarovat sladkých nápojů a pokud je to možné, děti by si na ně neměly vůbec zvykat. Šťávu je nejlepší smíchat s vodou. Do 6 let by děti měly vypít kolem 800 ml tekutin denně.

Připravte si zdravé svačinky atraktivním způsobem

zdravá svačinka-školáci-přestávka-chleba-vykrajovátko-sendvič-chleba-hvězda

Aby si malé svačiny mohly děti užívat mezi jídly, není důležité jen jejich správné množství, ale také způsob, jakým jsou nabízeny. Bylo by spravedlivé nakrájet ovoce a zeleninu na plátky a plátky, a tak je snadno zpřístupnit. Školáci také jedí očima a při přípravě obědového boxu je vyžadována kreativita. Populární nástroje jsou špejle, vlnové nože a vykrajovátka v nápaditých tvarech. V polední přestávce nesmí být opomenuto barevné schéma a odrůda. Chléb, těstoviny a rýže jsou na trhu k dispozici ve všech možných odrůdách. Překvapte své dítě, aby dychtivě snědlo všechno.

Zdravé občerstvení a malá překvapení

zdravé svačiny-školáci-oběd-vystřihované-figurky-ovoce-zelenina

Příležitostně lze také zahrnout malá překvapení, která mají rády všechny děti, jako jsou gumoví medvídci nebo kousky čokolády. Ty by však měly být velmi dobře skryty, aby s nimi dítě nezačalo svačinu. Malá hádanka určitě udělá oběd vzrušujícím a je to skvělý kreativní nápad, který lze realizovat jednou týdně a není tak časově náročný.

Zdravé svačiny s celozrnným pečivem

zdravé svačiny-školáci-oběd-chléb-zrno-chléb-sýr-jablko-sendvič

Bezpochyby nejzdravějším chlebem ze všech je tento z celozrnného. Ne všem dětem chutná, a proto může být ozdobena malými kousky ořechů a na tenké plátky nakrájenou zeleninou, díky nimž je šťavnatá a chutná. Namažte nízkotučným tvarohem nebo jogurtem, protože ty jsou nejen méně kalorické, ale také snáze stravitelné a obsahují cenné bílkoviny, vitamíny a kalsium.

Zdravé svačiny – nezanedbávejte vitamíny

zdravé svačiny-školáci-oběd-sendvič-box-popcorn-bobule

I když ovoce a zelenina nepatří k oblíbeným jídlům vašeho dítěte, to, co je v nabídce, se počítá. Mrkev, okurky a papriky nakrájené na malé tyčinky, stejně jako koktejlová rajčata jsou dobře přijímány. Především je vybírejte v závislosti na ročním období, protože obsahují nejméně škodlivin. Ujistěte se, že je vše pečlivě umyté a nejlepší je nechat ho ve vodě několik minut.

Zdravé svačiny do školy

zdravé svačiny-školáci-oběd-sendvič-ovocný sýr

Bez ohledu na to, kolik jídel je naplánováno mezi nimi – jedno nebo dvě, přísady ve snídaňovém boxu by měly být také porcovány a tímto způsobem se neplytvá jídlem. Ovoce a zeleninu střídejte denně a nenabízejte je rozmixované v jednom jídle. Chutě by měly být sladěny, protože děti nemají rády neobvyklé kombinace, jako je sladká a slaná.

Zdravé svačiny pro školní děti s ovocem a zeleninou

zdravé svačiny-školáci-oběd-chléb-ovoce-zelenina-vykrajovaný chleba

 Lépe řečeno než zelenina, krmivo pro poníky je syrová zelenina. Nakrájejte na malé kostičky asi 2 x 2 cm nebo použijte vykrajovátko na sušenky zajímavého tvaru. Mrkev, papriku a okurky lze dobře kombinovat. Ozdobte sezamovými tyčinkami nebo crostini. To samé můžete udělat s ovocem. Doporučuje se vždy předem vyzkoušet kombinaci ovoce nebo zeleniny. Pokud něco chutná divně, je lepší to vynechat, jelikož děti jsou velmi citlivé a najednou se může stát, že už je nebaví to či ono. A vy nechcete přispět sami, že?

Zdravé občerstvení pro školní děti v černé a bílé

zdravé svačiny-školáci-oběd-chléb-černá-bílá-hvězda

Složení:

 • 1 plátek světlého a tmavého celozrnného chleba (např. Světlý a tmavý špaldový chléb)
 • 1 lžíce javorového sirupu
 • 3 lžíce smetanového sýra
 • 3 polévkové lžíce závislých ořechů podle vašeho výběru
 • 3-4 plátky čerstvé okurky
 • 1-2 listy salátu

Smetanový sýr smíchejte s najemno nasekanými ořechy a javorovým sirupem a potřete ho chlebem, ozdobte okurkou a salátem a poté otevřete. Pomocí nože rozřízněte diagonálně na polovinu a vytvořte dva trojúhelníky.

Snadné zdravé občerstvení – zdravé překvapení

zdravé svačiny-školáci-oběd-sendvič-vzrušující-taška-zvědavé

Vezměte malé jablko a vydlabejte ho. Vykrojený „tunel“ naplňte sušeným ovocem (např. Rozinkami, meruňkami, bobulemi) a zabalte do fólie, aby byla čerstvá.

Zdravé svačiny – domácí křupavé ořechy 

zdravé svačiny-školáci-oběd-chléb-křupavé ořechy-recept

Složení:

 • 100 g kešu ořechů (jiné druhy také volitelné)
 • 100 g makadamových ořechů
 • 1 lžíce hruškového sirupu
 • 1 polévková lžíce bylinné soli
 • 1 lžíce vaječného bílku

V míse smíchejte hruškový sirup a bílek. Ořechy krátce orestujte v předehřáté troubě na plechu vyloženém pečicím papírem – 5 minut naprosto dostačuje. Poté přidejte do směsi bílků, znovu rozložte na pečicí papír a posypte bylinkovou solí. Křupavé ořechy jsou hotové po 6–8 minutách pečení. Rozdělte na porce a skladujte otevřeně, bez igelitového sáčku, jinak rychle změknou. Nabízíte dítěti v sendvičových pytlích nebo v tašce z obchodu s potravinami.

Rodinné jídlo

zdravá výživa-školní-děti-večeře-rodina-večeře-stůl

Mělo by se konat rodinné jídlo a většinou to bude večer. Mobilní telefony, televize a další zařízení jsou při společném stolování tabu; veškerá pozornost je věnována společnému stolování. Pokud bylo jídlo v poledne teplé, nemusí to být večer.