Recepty

Vyrobte si sýrové ježky sami – recept a skvělé nápady na lahodné párty jídlo

Sýrový ježek recept přísady krát různé večírky

Pokud aktuálně hledáte nápady na studený bufet, najdete je zde. Dnes představujeme klasický recept na párty jídlo – takzvaného sýrového ježka. Večírek ježka s lahodnými sýrovými špízy si můžete rychle a snadno udělat sami a použít ho k ozdobení stolu pro příští příležitost.

Sýrový ježek – párty hit z minulosti

recepty na párty jídla, vyrobte si sýrové ježky sami

Tento recept na párty ve studené kuchyni není ve skutečnosti nic nového. Sýroví ježci si získali velkou popularitu před 50 lety a byli nezbytností každého studeného bufetu v 50., 60. a 70. letech. Dnes známý finger food slaví comeback a najdete ho stále častěji na večírcích, narozeninách dětí, pikniku a rodinných oslavách.

Sýrový ježek recept dětský narozeninový meloun pod zemí

A co to vlastně sýrový ježek je? Toto prstové jídlo se skládá z malých sýrových špejlí, které jsou na vhodném povrchu uspořádány ve tvaru ježka. Kromě sýrů nakrájených na kostičky můžete na špízy dát maso, zeleninu nebo ovoce a spojit tak různé recepty a chutě. S ohledem na to neexistuje jediný recept na sýrového ježka – všechny přísady můžete libovolně měnit, kromě sýra.

Vyberte podpovrch

sýr ježek pozadí ananas sýr špízy cherry rajčata

Abyste napodobili přesný tvar ježka, potřebujete vhodný povrch. Velké ovoce je k tomu ideální. Vybrané ovoce se obvykle nejprve rozkrojí na polovinu a poté se položí plochou stranou na talíř nebo talíř. Sýrové špízy se na něj pak přilepí jako ježčí špice. U malých sýrových ježků můžete použít párátka a u velkých dřevěné špejle.

sýr ježek recept sýr ovoce olivy ananas

Vhodným ovocem pro podpovrch je například ananas, medový meloun, meloun nebo grapefruit. Ananas a melouny mohou být také vyřezány, aby vytvořily tvář pro vašeho ježka.

chléb sýr ježek zelenina hroznové špízy

Chléb můžete použít také jako základ pro sýrového ježka. Malé špízy lze snadno nasadit na měkký chléb a poté, co všechny sýrové špejle zmizí, můžete chleba sníst přímo nebo použít k jinému receptu.

Pokud nechcete stranickému ježkovi obětovat žádné ovoce nebo chleba, pak si můžete vyrobit základ z alobalu. Velký brambor je vhodný i pro malé ježky se sýrovými špízy.

Který sýr je vhodný?

Sýroví ježci si sami vyrábějí ananasové sýry

Sýr je oblíbeným předkrmem pro malé i velké a neměl by chybět na žádné párty. Lze z něj připravit lahodná sousta a servírovat celé sýrové talíře. Ale které sýry jsou nejlepší pro recept na sýrový ježek?

Vyrobte si sýrové hroznové špízy pro sýrové ježky

Při výběru správného druhu sýra pro párty ježka hraje chuť rozhodující roli. V zásadě se na špízy lépe hodí tvrdý až střední sýr, protože je snazší kostky a stojí pevně na párátku. Některé měkké sýry jsou také jemné, i když krémové sýry jako ricotta, tvaroh nebo tvaroh nejsou vůbec vhodné.

Vhodné sýry pro sýrového ježka

  • Tvrdý sýr – čedar, ementál, horský sýr
  • Plátky sýra – Gouda, Edam, Tilsiter
  • Měkký sýr – hermelín, brie, niva, mozzarella, sýr feta

Nápady na lahodné sýrové špízy

sýr klobása ježek špízy strana příprava jídla

U sýrového ježka napíchaného lahodnými sýrovými špízy hraje rozhodující roli kombinace produktů. Buď se můžete rozhodnout pro klasickou kombinaci sýra a ovoce, nebo se rozhodnout pro individuální variantu s masem a / nebo zeleninou.

Sýrový ježek recept sladké vydatné sýrové špízy

Sýrové špízy s rajčaty a mozzarellou jsou klasikou z moderní kuchyně. Cherry rajčata a dětská mozzarella jsou nejlepší pro párty ježka, protože se snadno špejlí a vypadají skvěle zároveň. Pokud chcete dát něco na stůl milovníkům masa, můžete sýr také kombinovat s masem. Zda šunka, salám nebo klobása závisí na chuti. Mezi další přísady, které můžete použít na sýrové špízy, patří:

  • Olivy
  • Dětská kukuřice na klasu
  • Okurka
  • Cibule stříbrná
  • okurky
  • paprika

Sýroví ježci vytvářejí v podzemí hrušku ananasu

Sýr se také skvěle kombinuje s ovocem. Nejoblíbenější kombinací je tvrdý sýr a hrozny. Platí: čím je sýr pikantnější, tím sladší hrozny zjemní chuť. Další klasikou je pití vína se sýrem a kombinace sýr-ananas. V 80. a 90. letech to bylo typické britské jídlo. Jiné ovoce, jako jsou bobule, meloun, medový meloun a koktejlové třešně, také skvěle chutná se sýrem. Náš tip: Pokud chcete experimentovat, vždy vyzkoušejte vybrané kombinace pro sýrové špízy, než k nim dáte celý sýrový ježek.

Vyrobte si sýrové ježky sami – tak to funguje!

Vyrobte si sýrové ježky sami párátky z bramborové hliníkové fólie

V následujících krátkých pokynech krok za krokem vysvětlíme, jak si sýrového ježka vyrobit sami. Zapůsobte na své hosty na příští párty pomocí kreativně vyzdobeného předkrmu, který skvěle chutná a snadno se používá!

1. Vyberte podklad a podle potřeby zakryjte hliníkovou fólií. Základna by neměla být příliš měkká, ale přesto dostatečně měkká na špejle. Pokud je to žádoucí, tvarujte povrch jako ježek a položte jej na vhodný talíř.

Vyrobte si párátka na ananasový sýr sami

2. V případě potřeby nakrájejte vybraný sýr a ostatní přísady na kousky. Potom dejte malé kousky na špejle / párátka. Doporučujeme ne více než čtyři na porci.

snadný sýrový ježek recept čedar ananas

3. Nakonec na povrch položte hotové sýrové špízy, aby se úplně pokryly. Pokud má tvarohový koláč také hlavu a obličej, nechte jeden konec volný a dejte na něj černé olivy nebo borůvky na oči a nos.

Váš ježek je připraven!

Sýrový ježek s rozdílem – ideální pro narozeniny dětí

Sýroví ježci s rozdílem vyrábějí mini ježky sami

Jak již víte, ježek se skládá z několika špejlí se sýrem, masem, ovocem nebo zeleninou, které tvoří ježčí trny. Tyto roztomilé mini ježky můžete také připravit jako vydatné prstové jídlo pro narozeniny dětí. Jsou také ze sýra a jako špice slouží malé proužky mrkve. Takovou párty svačinu můžete připravit z kulatého polotvrdého sýra, krajíce okurky a kulatého kusu chleba. Jako ozdobu potřebujete kromě mrkve také dvě dýňová semínka pro oči. S těmito mini sýrovými ježky určitě u malých hostů zabodujete.

Sýrový ježek vyřezával meloun party jídlo děti narozeniny