Recepty

Škubání místo krájení: Vrásčité varianty chleba a nápady na náplň

Vrásčitý chléb s bylinkami a mozzarellou z bochníku recepty

Tady je skvělý nápad na pikniky, večírky, narozeniny dětí nebo jen tak – chleba, který nemusíte krájet! Díky své struktuře můžete kousky jednoduše odtrhávat po částech. Nový trend pochází z USA a rychle si získal naše srdce. Tajemství trhaného chleba spočívá ve způsobu, jakým je syrové těsto složeno a poté vloženo do pekáče. Klasický skládaný chléb s jednotlivými plátky vrstvenými vedle sebe je ideální pro začátečníky.

Bylinkový česnekový chléb z bochníku

Jakmile internalizujete techniky skládání, vaše kreativita, pokud jde o plnění, téměř neomezuje. Je váš vysněný chléb sladký s karamelizovanou skořicí a cukrovou krustou? Nebo pikantní a krémová s česnekovým máslem? Výhodná je také vydatná náplň se sýrem a šunkou. Nakrájenými sušenými rajčaty a feta dodáte chlebu lahodnou řeckou notu. S mozzarellou a pestem jste naopak spojili mnoho lahodných italských chutí do jednoho chleba.

Skládaný chléb základní recept

Varianty pokrčeného chleba s bylinkovým máslem

Na těsto budete potřebovat:

230 mililitrů mléka

60 gramů másla

3 lžíce cukru

2 lžičky soli

2 velká vejce

2 čajové lžičky sušeného droždí

480 až 510 gramů univerzální mouky

Volitelný: 2 lžíce bramborové mouky, aby chléb zůstal déle měkký

Tento recept dělá chléb standardní velikosti (pečený v bochníku o rozměrech 22,5 x 12,5 x 6,3 cm).

Skládané chlebové těsto základní recept Pokyny Rozpustit máslo

Nejprve zahřejte mléko a nalijte ho na máslo, aby se rozpustilo. Přidejte cukr a sůl a směs nechte trochu vychladnout. Poté do mísy přidejte vejce, droždí, bramborovou mouku a univerzální mouku. Vše dobře promíchejte a těsto krátce promíchejte. Poté těsto přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Dobrým způsobem, jak rychle zkontrolovat, zda je těsto hotové, je provést prstový test. Pokud prstem vtlačíte do těsta díru, která se pomalu znovu naplní, těsto je připraveno k pečení. Pokud těsto okamžitě odskočí, nechte ještě půl hodiny kynout.

Připravte kynuté těsto na skládaný chléb, správná textura

Možné problémy s těstem:

Když se těsto zmenšuje, to je známka toho, že lepek není aktivován a těsto se prostě potřebuje trochu více vzpamatovat. Těsto přikryjte igelitem nebo vlhkým hadříkem a zkontrolujte znovu za 20 minut. V tomto bodě by se měl vyvinout lepek.

Těsto nevykynulo. Nejčastějším důvodem, proč se kvasnicové těsto ukáže jako pevné a ne pěkně nadýchané, je to, že se používá příliš mnoho mouky. Abyste se ujistili, že používáte správné množství, doporučujeme mouku odměřit buď stupnicí, nebo opatrně odměrkou.

Připravte si skládaný chléb se suchým droždím Aktivujte těsto správně

Těsto i tvarované chleby mohou v zimě kynout obzvlášť pomalu. Těsto nechte v míse kynout, dokud nebude znatelně větší, i když ne nutně dvakrát větší. Jakmile je těsto naplněné do forem na pečení, nechte těsto kynout, dokud nebude mít tři čtvrtiny výšky formy na pečení. Pokud je v domě zima, může to trvat až 2 hodiny.

Složený chléb jako záhyb?

Skládaný chléb Jak skládat různé tvary Nápady na párty

Nyní se musíte rozhodnout, jak chcete tvarovat těsto. Díky čirým záhybům, takzvaným „předem určeným bodům zlomu“, lze chléb snadno porcovat bez příboru. Velikost záhybů (stejně jako struktura chleba) určují snadnost vyjmutí jednotlivých kusů z bochníku. Tvary a techniky skládání jsou stejně rozmanité jako samotné náplně. V následujícím textu vám ukážeme tři lahodné recepty, ve kterých si můžete také vyzkoušet různé techniky skládání.

Skládaný chléb krájejte ve tvaru bochníku jako skládané proužky

Skládaný chléb se přednostně peče v bochníku. Těsto nejprve na pomoučněné pracovní ploše rozválíme na tenko a potřeme požadovanou náplní. Kolečkem na pečivo pak krájíte pečivo rovnoběžně na pásy rovnoměrné šířky.

Nyní existují dvě možnosti:

  • Buď můžete pásy opatrně položit na sebe a tuto dlouhou hromádku nastříhat na stejně velké hromádky. Čtverečky těsta se pak umístí svisle do vymazané formy.
  • nebo skládejte pláty těsta ve tvaru harmoniky a položte je vedle sebe do tvaru krabičky.

V plechu na muffiny upečte mini skládané chleby s bylinkovým máslem a česnekem

Vrásčitý chléb ve formě na muffiny s bylinkovým česnekovým máslem

Pokud nemáte bochník nebo se vám jen nechce péct celý chléb, je tento nápad dobrý: miniskládané chleby z formy na muffiny. Tyto jsou mimochodem také ideální pro akce s větším počtem hostů, jako jsou grilovací párty. Jsou nejen velmi chutné, ale díky svému neobvyklému tvaru také obzvlášť hezké.

Ingredience na česnekové máslo:

50 gramů másla, měkké

7 stroužků česneku

1 hrst kopru, jemně nasekaný

1 hrst petrželky, jemně nasekané

1/2 lžičky soli

Vrásčitý chléb ve formě na muffiny s bylinkovým máslem a česnekem

Jakmile vaše těsto vykyne a je připraveno k pečení, můžete si připravit chutnou česnekovou náplň.

Chcete -li to provést, jemně nasekejte kopr a petrželku ostrým nožem. Poté už jen vmíchejte změklé máslo, sůl a nasekaný česnek. Odložte česnekovou náplň a pusťte se do těsta.

Mini skládaný chléb z formy na muffiny s bylinkovým máslem a česnekem

Těsto položte na pomoučněnou pracovní plochu a nakrájejte na malé kousky. Rukama z něj vytvarujte kruhy. Každý kruh těsta potřete bylinkovým máslem. Poté složte kruh na polovinu a půlkruh opět směrem ke středu. Vezměte 3 takové balíčky a vložte je rohy dolů do prohlubně na muffiny.

Rohlíky přikryjte čistou utěrkou a nechte půl hodiny kynout. Vyšlehejte jeden žloutek se lžící mléka, pak touto směsí potřete bochánky. Závitky pečte v předehřáté troubě na 180 stupňů 15 minut.

Vrásčitý chléb z hotového těsta se sušenými rajčaty a mozzarellou

Recept Zupfbrot Hlemýžďový chléb se sušenými rajčaty, bazalkou, mozzarellou a feta

Pokud si nechcete dělat kváskové těsto sami, hotové těsto najdete v chladicí poličce v supermarketu. Funguje to stejně dobře. Skládaný chléb lze péct na kulaté pánvi. Sýr feta a sušená rajčata mohou přidat příjemnou změnu a dát skládanému chlebu vydatnou chuť.

Složení:

1 balíček mraženého chlebového těsta rozmrazeného podle návodu

2 lžíce mouky na vyválení

4 velké stroužky česneku, nasekané

80 gramů sýra feta, rozdrobeného

80 gramů sušených rajčat, jemně nasekaných

80 gramů strouhaného sýra mozzarella

1 hrst bazalky, jemně nasekaná

4 lžíce rozpuštěného másla

Rajčatová omáčka, k podávání, volitelně

Varianty skládaného chleba Vykrajujte kolečka těsta

Je zde použita litinová pánev o průměru 28 cm. Rozmražené těsto rozdělíme na 2 části. Těsto položte na pomoučněnou pracovní plochu a rozválte ho asi na 0,6-1,2 cm silné. Pomocí kruhového vykrajovátka nebo sklenice vykrajujte z těsta kolečka.

Skládaný chléb s hotovým těstem jako skládaná mozzarella ze sušených rajčat

Ve střední míse smíchejte 2 nasekané stroužky česneku, sýr feta, sušená rajčata, mozzarellu a bazalku. Do středu kruhu těsta dejte 1–2 lžičky směsi. Přeložte kruh na polovinu a vytvořte půlkruh s výplní mezi nimi a poté sevřete dva konce půlkruhu dohromady a vytvořte tvar slzy. Tento krok opakujte se všemi buchtami a rozdělte je do litinové pánve. Troubu předehřejte na 190 stupňů.

Recept na pokrčený chléb se sušenými rajčaty, mozzarellou a feta

Rohlíky přikryjte a nechte 20 minut kynout, poté potřete rozpuštěným máslem. Pečeme asi 15-18 minut dozlatova a posypeme zbylou směsí feta. Pečte další 2–3 minuty. Zbylé 2 stroužky česneku a rozpuštěné máslo vložte do mísy vhodné pro mikrovlnné trouby a směs zahřívejte v mikrovlnné troubě po dobu 30 sekund. Mini skládací chléb potřete česnekovým máslem a podávejte teplé s rajčatovou omáčkou na namáčení.

Jablečno-skořicově pomačkaný chléb ve tvaru bochníku

Na bochníku pečeme skládaný chléb s jablky, skořicí a cukrem

Vrásčitý chléb také chutná sladce: místo bylinkového másla těsto jednoduše posypte skořicí a cukrem.

Ingredience na sladkou náplň:

30 gramů hnědého cukru

1 čajová lžička skořice

¼ lžičky čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku

4 lžíce másla

1 jablko

Karamelová omáčka a hrubá sůl

Zatímco těsto kyne, vyložte bochník pečícím papírem. Na dlouhých stranách nechte asi 3 palce převisu. Pečicí papír vymažte máslem. V malé misce smíchejte hnědý cukr, skořici a muškátový oříšek. V misce rozpustitelné v mikrovlnce rozpustíme máslo. Jádro nakrájíme a nakrájíme na tenké kousky 0,6 cm.

Vykrojte kolečka kváskového těsta, přeložte na polovinu a upečte

Těsto položte na lehce pomoučněnou pracovní plochu a válečkem vyválejte asi 1,5 cm silné. Pokud se těsto lepí, nasypte na spodní stranu ještě trochu mouky. Kulatým vykrajovátkem vykrajujte z těsta kolečka. Kruhy těsta potřete rozpuštěným máslem a posypte směsí cukru.

Na bochníku upečte chléb se skořicovým jablečným cukrem

Složte kruhy na polovinu a položte je na okraj do připravené formy. Otevřená strana směřuje nahoru. Plátky jablka zasuňte mezi vrstvy těsta. Formu na chleba volně přikryjte igelitem a těsto nechte 20 minut kynout.

Troubu předehřejte na 180 stupňů a skládaný chléb pečte 20 až 24 minut do syté zlatohněda. Hotový chléb nechte 5 minut vychladnout na pánvi, poté vyklopte na mřížku a nechte ještě 10 minut vychladnout. Zalijte karamelovou omáčkou a podle potřeby posypte trochou hrubé soli.

Možná budete moci připravit i vanilkovou polevu. Ve středně velké míse smíchejte 1 šálek moučkového cukru, 1 1/2 lžíce mléka a 1/4 lžičky vanilkového extraktu. Teplý chléb polijeme polevou.

Recept na vanilkovou polevu z jablečné skořice a cukru Zupfbrot