Recepty

Jak můžete konzervovat bazalku? Tipy na sušení, mrazení a hotové pesto

Bazalka je bezesporu jednou z nejoblíbenějších bylin, protože její vůně je prostě jedinečná. Rostlinu lze navíc báječně pěstovat i bez zahrady a v květináčích, což je také dobrá zpráva pro amatérské kuchaře, kteří si cení čerstvých surovin. Ale teď je rostlina dospělá a nevíte, co dělat se všemi listy bazalky? Chtěli byste bazalku uchovat, ale nejste si jisti, jak ji za tímto účelem zpracovat nebo konzervovat? Sestavili jsme několik možností a vysvětlíme, pomocí kterých metod nebo konečných produktů z bazalky můžete stále používat a užívat si své milované koření i v chladném období.

Zachování bazalky – Jak byste měli sklízet bazalku?

Zachování bazalky - metody, tipy a triky

Abyste z rostliny získali co nejlepší chuť, je také důležité, abyste bazalku řádně sklidili. První sklizeň je obvykle již 8 týdnů po zasetí. Pak jsou listy dostatečně silné. Pokud potřebujete pouze několik listů papíru, je třeba mít na paměti několik věcí:

 • Sklizeň pozdě ráno. Ranní rosa by už měla být v tuto chvíli suchá. Je také důležité, abyste si vybrali suchý den. Nečekejte na polední vedro, protože snižuje éterické oleje.
 • Nesbírejte jednotlivé listy, aby rostlina nezůstala holá. Takže místo vytrhávání každého listu bazalky použijte ostrý nůž k odříznutí celé špičky výhonku – oblasti nad větvemi listu.
 • Na každém výhonku by měl zůstat jeden nebo dva páry listů. Teprve potom rostlina znovu vyraší.

Správný sběr bylinek - kdy a jak sbírat listy

Opět platí, že pokud chcete sklízet velké množství najednou, mějte na paměti následující:

 • Během kvetení a po něm získávají listy spíše hořkou chuť. Sklízejte je tedy těsně před kvetením.
 • Jednoleté odrůdy se obvykle snižují (a sklízejí) koncem léta nebo začátkem podzimu.

Co můžete dělat s bazalkou poté, co ji sklidíte??

Zachování bazalky - co se dá s bazalkou dělat

Samozřejmě, jako všechny ostatní bylinky, bazalka chutná nejlépe, když je čerstvá. Nemusíte tedy sklízet všechny listy najednou. Místo toho je nejlepší použít pouze tolik, kolik aktuálně potřebujete. Pokud jste si však znovu koupili čerstvé koření, musíte jednat a zpracovat bazalku nebo nějakým způsobem bazalku konzervovat. Jak ale můžete bazalku uchovat? Za prvé můžete zmrazit nebo vysušit bazalku:

Zmrazte celé listy těchto bylin

Kdykoli zmrazte celé listy na čerstvé bylinky

Listy bazalky lze rychle a snadno zmrazit. Chcete -li to provést, musíte je nejprve blanchovat. Odstraňte stonky listů, vařte vodu a připravte si misku ledové vody. Listy vložte na 2 sekundy do vroucí vody a poté ihned do mísy s ledovou vodou. Poté rozložte listy na vhodný povrch, aby mohly dobře uschnout. Jakmile uschnou, zmrazte je ve vrstvách ve vhodné nádobě. Jednotlivé vrstvy můžete rozdělit pečicím papírem.

Nakrájenou bazalku zmrazte

Nakrájenou bazalku zmrazíme v oleji

Můžete zmrazit bazalku? Nicméně! A to je pravděpodobně nejrychlejší a nejzjevnější možnost, pokud chcete konzervovat čerstvou bazalku. Je to také nejlepší způsob, jak zachovat chutě. Vzhledem k tomu, že bazalku omyjete a poté nakrájíte na malé kousky, můžete ji použít přímo ve zmrazeném stavu – na širokou škálu věcí, jako jsou saláty, vařená jídla nebo pesto.

Takto můžete udržovat bazalku čerstvou ve formách na kostky ledu

Zachovat bazalku - bazalkové pyré zmrazte ve formě na kostky ledu

Listy omyjte a nakrájejte na malé kousky nebo je rozdrťte v mixéru (stonky předem odstraňte). Nyní si musíte vyrobit bazalkový olej sami. Za tímto účelem smíchejte nasekané listy v jakékoli nádobě s dostatečným množstvím oleje, aby pokryly všechny části listů (zhruba v poměru 4: 1). Výsledkem by měla být hustá pasta. Tuto bazalku poté rozetřete do oleje ve formě na kostky ledu a zmrazte. Jakmile je bazalka zmrzlá, vyjměte kostky ledu a vložte je do uzavíratelných mrazicích sáčků.

Poté můžete kostky jednoduše přidat do příslušného pokrmu na konci procesu vaření, pokud je ještě teplý. Pokud ho použijete na salát, nechte chvíli rozmrazit – to funguje nejrychleji, pokud je kostka přidána přímo do salátu a pravidelným mícháním.

Připravte a konzervujte bazalku na pesto

Bazalku konzervujte v hotovém pesto

Část nasekaných listů můžete také zkombinovat v oleji s jinými přísadami a připravit si tak kostky, které můžete v případě potřeby použít přímo na přípravu lahodného pesta. Jak zmrazíte bazalku na pesto? Jednoduše smíchejte stejné množství nasekané bazalky a petrželky s olejem, jak je popsáno výše. Můžete také vmíchat česnek a / nebo nasekané ořechy. Nyní můžete tento ostřílený olej také zmrazit. Jakékoli další přísady, jako je parmezán, by měly být přidány po rozmrazení.

Bazalku konzervujte hotovým pestem

Zmrazte kutilské pesto s jiným kořením a připraveno k použití

Chtěli byste si pesto připravit sami a přemýšlíte, jak je můžete následně skladovat a jak pesto z bazalky uchovat? V zásadě lze pesto uchovávat v chladničce několik měsíců. Pokud tedy chcete, aby bazalkové pesto bylo trvanlivé, nepotřebujete žádné speciální metody. To je také případ následujícího základního receptu:

 • 100 g čerstvé bazalky
 • 100 ml olivového oleje
 • 10 g soli
 • 1 citron
 • volitelně nějaký parmezán

Bazalku můžete nahradit jinými bylinkami nebo je s nimi kombinovat (např. Rozmarýn a medvědí česnek). Všechny přísady rozmixujte a nalijte do čisté, sterilizované sklenice. Nyní naplňte nádobu olivovým olejem, uzavřete ji a uložte do chladničky. Tuto pastu vyrobenou z bylin však můžete také zmrazit?

Můžete zmrazit pesto??

Recept na pesto, který si vyrobíte a zmrazíte nebo uložíte do lednice

Jelikož jsme v současné době na téma „pesto“: Jelikož pesto lze použít na širokou škálu lahůdek a je bezpochyby velmi populární, někteří lidé se pravděpodobně ptají, zda lze bazalkové pesto zmrazit ve sklenici. Teoreticky ano. Pesto zmražené ve sklenici se ale poté hůře používá. To byste museli pokaždé úplně rozmrazit a nepoužitý znovu zmrazit, což samozřejmě ovlivňuje i trvanlivost.

Pokud tedy chcete pesto z bazalky uchovat, je vhodné ho předem porcovat. K tomuto účelu můžete opět použít tácek na kostky ledu. A kdykoli se chystáte něco udělat s bazalkovým pestem, použijte potřebné množství.

Bazalku osušte

Listy bazalky schnou v troubě nebo v automatické sušičce

Pokud chcete bazalku uchovat, můžete ji také usušit. K tomu existuje několik vhodných metod, které bychom vám rádi představili:

 • Sušení na vzduchu: Bazalku lze na jedné straně konzervovat sušením tak, že celé výhony spojíte dohromady do kytice a poté zavěsíte dnem vzhůru na teplé, suché a tmavé místo. Ujistěte se také, že je místo dobře větrané. Jakmile kytice při dotyku zašustí a stonky se snadno zlomí, je koření připraveno uschnout. Obvykle to trvá 2 až 3 týdny.
 • V troubě: Sušení v troubě nebo automatické sušičce funguje rychleji. Troubu předehřejte na nejnižší možnou teplotu. Odstraňte stonky a omyjte listy. Plech vyložíme pečícím papírem a rozložíme na něj listy. Listy pečte na horním roštu 2 až 4 hodiny, dokud nejsou listy pokrčené. Nechte je vychladnout a rozdrťte je ve vzduchotěsné nádobě.

Bazalka sušená pro konzervování pomocí dvou jednoduchých metod