Recepty, VIDEO

Vaření vajec: Pokyny pro měkká, vosková a tvrdá vejce

Vajíčka mohou vařit i úplní začátečníci. Toto tvrzení je v zásadě pravdivé, ale amatérští kuchaři znají realitu: odhadnout správnou dobu vaření je umění samo o sobě. Úkol se zdá být velmi jednoduchý, ale výsledky jsou zklamáním: příliš tvrdá, příliš měkká nebo dokonce prasklá vejce. S našimi tipy na vaření se rychle naučíte rozlišovat mezi měkkými, voskově měkkými a tvrdými vejci.

Vařte vejce: doba vaření závisí na tom!

tvrdá vařící vejce určují čas

V zásadě je doba vaření vajec pevná. Ale ve skutečnosti se může velmi lišit a závisí na několika faktorech. Platí následující pravidlo: čím jsou vejce čerstvější, tím rychleji se uvaří. Doba vaření čerstvých vajec se zkrátí o 30 sekund.

Vejce z lednice by měla být před vařením zahřátá na pokojovou teplotu. Nejlepší je dát je na několik minut do vlažné vody. V opačném případě riskujete, že 1) se vejce při vaření roztrhnou a 2) doba vaření se prodlouží o 2 minuty.

Čím více vajec v hrnci společně uvaříte, tím pomaleji dojdou. Do středně velkého hrnce o průměru 18-23 cm se obvykle vejdou 3 velká, 4 střední nebo 5 malých vajec. Pokud do hrnce dáte více vajec, budou příliš blízko sebe, voda se bude ohřívat pomaleji a doba vaření bude o 1 minutu delší.

vejce doba vaření určit měkké

A tyto doby vaření by měly sloužit jako vodítko při vaření:

Měkká vejce se vaří v průměru 6 minut.

Vosková vejce jsou uvařena za 7 minut.

Doba vaření u středně tvrdých vajec je 8 minut.

9-10 minut musíte vařit tvrdá vejce.

Vaření vajec: podrobné pokyny

Uvařte vejce a zalijte studenou vodou

Nejprve vložte vejce, zahřátá na pokojovou teplotu, do prázdného kastrůlku. Poté hrnec naplňte studenou až vlažnou vodou. Podle potřeby přidejte špetku soli.

Vaření vajec správně odhaduje čas

Vejce přiveďte k varu na středním plameni a nechte je několik minut vařit (viz doby vaření výše).

vařit vejce loupat uhasit

Poté vejce na 3–4 minuty uhaste v ledové vodě a oloupejte. Kalení vajec zkracuje jejich trvanlivost a lze je skladovat v chladničce 3–4 dny.

jak dlouho vařit vejce odložit tipy

A takto rozeznáte syrové, měkké a měkké od tvrdých vajec: položte vejce na stůl a otočte ho. Syrová vejce se točí velmi pomalu, zatímco vejce natvrdo se točí velmi rychle.

Vaření vajec měkké, voskové, středně tvrdé, tvrdé