Práce na zahradě

Zelenina na zahradě – tipy na výsadbu zelných listů

Zelné listy sklízejí pěstování zeleniny na zahradě koncem léta

Věděli jste, že zelné listy získají nejlepší chuť, pokud jsou sklizeny po prvním mrazu? To je také důvod, proč je nejlépe známý pro podzimní a zimní období Zelenina na zahradě je vybrán. Protože si ale dokáže dobře poradit s vyššími teplotami, můžete listy zelí vysadit už na jaře, abyste měli na začátku léta na stole čerstvou zeleninu.

Zelenina na zahradě – listy zelí netvoří hlavu

zelná listová zelenina v zahradě tipy na péči o zelený salát

Kapustové listy netvoří hlavu. Místo toho, jak název napovídá, jsou tvořeny volnými listy vyrůstajícími z růžice. Trochu to připomíná kapustnici, což se dá říci i o chuti. Zelné listy jsou vhodné k přípravě nejrůznějších pokrmů a lze je restovat, vařit a dusit. Pokud máte chuť zasadit zelné listy jako zeleninu na zahradu, rádi bychom vám pomohli s následujícími tipy.

Zelenina na zahradě – kdy zasadit zelné listy?

zelenina na zahradě tipy na výsadbu zelného listí

Můžete buď zasít semena, nebo použít přímo mladé rostliny. Záleží na době výsadby a podnebí regionu, ve kterém žijete. Pokud máte chladnou zimu, vybírejte mladé rostliny a umístěte je na zahradě na jaře nebo koncem léta. Osivo můžete vysévat i koncem léta, protože zelné listy se nejlépe pěstují jako zelenina na zahradě na podzim.

Zelenina na zahradě – tipy na půdu, zalévání a setí

zelí listy zelenina v zahradě salát dřevěná deska

Najděte si v zahradě místo pro zelné listy, kde bude dostatek slunce nebo částečný stín. Půda by měla být také bohatá na živiny a neměla by vytvářet stojaté vody. Je také důležité, že v posledních dvou letech zde nebyla pěstována žádná jiná odrůda z čeledi zelí. Pokud zvolíte semena pro tuto zeleninu na zahradě, měli byste je vysévat asi 6 mm hluboko, přičemž dodržujte vzdálenost mezi 2,5 a 5 cm. Tuto vzdálenost můžete udržovat při ředění, přičemž sazenice můžete použít ke konzumaci krátkým smažením.

Plněné zelné listy ze zahrady

zahradní tipy pokrm plněný zelný list salát

Nyní byste měli pravidelně plevel vytrhávat, abyste podpořili růst. Pokud jde o zavlažování, lze říci, že by to mělo být provedeno trochu střídměji než u jiných druhů zelí. Tím zabráníte tomu, aby zelné listy byly příliš velké. Přesto je třeba zálivku provádět pravidelně, protože sladkou chuť vytváří voda. Jako zelenina na zahradě dozrávají listy zelí za 50 až 85 dní. Velkou výhodou zelných listů oproti jiným druhům zelí je, že jsou mnohem méně náchylné k škůdcům. Přesto byste měli rostlinám pravidelně kontrolovat mšice, zelné červy a další havěť.

Zelenina na zahradě – sklizeň

plněné zelné listy zeleninová mísa zdravé jídlo

Při sklizni jednoduše odstraníte požadovaný počet listů nebo všechny, ale kmen necháte v zemi. To vám umožní prodloužit dobu sklizně. Pokud to však není žádoucí, můžete samozřejmě vytáhnout celou rostlinu ze země.

Zelenina na zahradě – použijte zelné listy na různá jídla

jídlo zelí listy zelenina zdravé vitamíny deska