Práce na zahradě

Zelenina na konci léta – 12 odrůd, které můžete zasadit

zelenina v pozdním létě mrkev paprika dýňová řepa

Na konci léta můžete také sklízet čerstvou zeleninu. Svou vášeň tedy můžete nosit až do podzimu. Jedná se o zeleninu, která je speciálně vysazena a pěstována v chladnějším období. Do Zelenina na konci léta patří zelí, hlávkový salát a řepa. Pokud takové rostliny vyberete, určitě je vysaďte v období, které umožní zelenině dozrát před prvním mrazem. V závislosti na vegetačním období a podnebí regionu, ve kterém žijete, tedy určíte, kdy zasít semena. Výhodou výsadby zeleniny na konci léta je, že na rozdíl od časného jara nemusíte čekat, až se země oteplí. Existuje však jedna důležitá věc, kterou musíte vzít v úvahu ohledně teploty podlahy, a to, že není příliš horká. Protože toto stejně jako přímé sluneční světlo může poškodit rostliny. Najděte si proto stinné místo nebo zajistěte střechu, dokud venkovní teploty trochu neklesnou.

Pozdní letní zelenina – špenát

špenátový salát zelenina v pozdním létě semen podzimní sklizeň

Na konci léta můžete zasadit různé druhy špenátu a přidat je do svého denního menu. Špenát jako zelenina v pozdním létě je velmi rychle rostoucí rostlina, a proto může být sklizen již po jednom měsíci. Pokud vám do prvního mrazu zbývá málo času, můžete každé dva týdny znovu vysít, abyste si mohli užít sklizeň špenátu delší dobu a na podzim.

Salát jako zelenina na konci léta

tipy na péči o salátovou zahradu koncem léta na podzim

Vzhledem k tomu, že salát nemá rád horko léta, můžete ho koncem léta zasadit jako zeleninu. Tímto způsobem budete mít perfektní přísadu do čerstvých salátů, sendvičů a dalších pokrmů na dlouhou dobu.

Zelenina v pozdním létě – mangold

Mangold zahradní tipy červený žlutý zelený salát koncem léta

Mangold se často vysazuje a sklízí v létě. To vám ale nebrání to na konci léta zopakovat. Vybírejte však co nejdříve, abyste zaručili bohatou sklizeň. V mírnějších oblastech však na načasování nezáleží, takže mangold jako zelenina v pozdním létě může vzkvétat také do jara. Kromě zelené varianty si můžete vybrat také barvy červenou a žlutou. Slouží také jako dekorace na vaší zahradě a jsou ideální na podzim.

Zelenina na konci léta – mrkev

mrkvová kořenová zelenina tipy na zdravou výživu na konci léta

Mrkev jako zelenina na konci léta by neměla nikdy chybět, protože výhody, které s sebou tato zeleninová odrůda přináší, jsou dobře známy. Zasaďte mrkev každých pár týdnů a užívejte si nepřetržitě bohatou sklizeň. Můžete také kombinovat semena se salátem.

Ředkvičky jako zelenina na konci léta

Ředkvičková zelenina v letní zahradě s červenou kořenovou zeleninou

Máte ještě pár volných míst na zahradě? Pak je nejlepší je na konci léta naplnit ředkvičkami jako zeleninou. Jsou jedním z rychle rostoucích druhů zeleniny a zajišťují potřebnou pikantnost ve vašich salátech. Aby byla zajištěna nepřerušovaná sklizeň, vysévejte je každé dva týdny.

Zelenina na konci léta – zelí

zelí salát rostliny zahradní zelenina náplast tipy péče

Zelí patří mezi zeleninu, která miluje podzim i zimu. A nejen to. Jeho chuť se také neustále zlepšuje, čím je chladnější. Díky svým pěkným listům je zelí také pastvou pro oči ve vaší zeleninové zahradě na konci léta a dodává zbytku stále více holé zahrady trochu živosti.

Pastinák jako zelenina na konci léta

pastinák kořenová zelenina v pozdním létě zdravé jídlo

Tyto kořenové zeleniny jsou jedny z mála, kterým mráz neublíží. Je dokonce fakt, že tato zelenina chutná ještě chutněji koncem léta po prvních mrazech. Jsou známé svou sladkou chutí, která je zaručena zejména v případě, že pastinák není přezrálý. Často se konzumují v kombinaci s bramborami nebo červenou řepou.

Zelenina na konci léta – řepa

řepná zelenina na konci léta bílá sklizeň podzim

První mráz má také pozitivní vliv na řepu. Z tohoto důvodu je podzim nejlepším obdobím pro výsadbu této zeleniny. Řepa samotná jako zelenina na konci léta by neměla být sklizena příliš pozdě, tj. Neměla by růst příliš velká. Mezitím však můžete konzumovat i listy.

Pór jako zelenina na konci léta

pórek zelenina cibule pozdní léto rostliny vitamíny

Pór, stejně jako všechny druhy cibule, má rád chladnější teplotu, ale neměl by být vyset příliš pozdě. Důvodem je to, že růst trvá déle. Doba trvání je minimálně 3 až 4 měsíce. Na konci léta přidejte pórek ke zbývající zelenině a dodejte příjemnou chuť salátům a dalším pokrmům.

Fenykl – zelenina na konci léta

fenykl pěstovat nápad tipy hrnec zeleninový jíl léto podzim

Fenykl jako zelenina na konci léta je dobrou volbou, zejména v regionech s mírnějšími zimami. A ačkoli mnozí opravdu nevědí, co s touto zeleninou dělat, je dobrým doplňkem zelí a póru.

Zelenina na konci léta – čínské zelí

salát z čínského zelí v zahradnictví na konci léta

Hlavní charakteristikou čínského zelí je, že není tak citlivé jako jiné druhy zelí. Z tohoto důvodu se dokáže vyrovnat s chladnějším počasím na podzim a je perfektní jako zelenina na konci léta. Máte na výběr mezi různými odrůdami, které můžete také navzájem kombinovat. Pokud žijete v chladnějších oblastech, vybírejte odrůdy, které dozrávají rychleji.

Květák jako zelenina na konci léta

Květáková zelenina v pozdním létě rostlina podzim léto

Květák je spíše pro zkušenějšího zahradníka, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. Problém je v tom, že je citlivější a škůdci na něj rychle zaútočí. V chladnějších oblastech by měl být zaset v polovině léta. V mírnějším podnebí postačí také koncem léta vysadit květák jako zeleninu.

špenátový mrkvový salát dřevěný ručník na desku