Práce na zahradě

Zasaďte švýcarský mangold na lahodné saláty ve třech sezónách

duhové barvy mangold zeleninový salát oranžová žlutá červená

Mangold je perfektní zelenina na jaro a podzim. Není to jen proto, že během této doby dokonale prospívá. Dalším přínosem jsou listy a stonky, které se objevují v nádherných podzimních tónech a dodávají zahradě jasnou barvu. Ten může být bílý i oranžový, červený, růžový nebo fialový. Listy se naopak liší mezi zelenou a červenou.Působivá je také velikost mangoldu, který může dosáhnout velikosti až 60 cm. Kromě chladných sezón můžete v létě sázet a pěstovat také mangold.

Pěstování mangoldu – které období je nejlepší?

rostliny zahrada zelenina salát barevné stonky mangold

Jelikož mangold švýcarský potřebuje k růstu zhruba 60 dní, měl by být vyset co nejdříve. V oblastech s mírnými zimami to znamená pozdní zimy. Jinak zvolte Pěstování mangoldu Brzké jaro. V létě tak získáte první sklizeň. Pokud chcete sklizeň na podzim, zvažte výsev koncem léta nebo začátkem podzimu.

Pěstujte a pečujte o mangold

sazenice mangold rostlina tipy půda zeleninový záhon

Pro výsadbu mangoldu vyberte místo na zahradě, které je na plném slunci, nebo pokud je velmi horké klima, v částečném stínu. Při přípravě půdy jdete do hloubky. To znamená, že by měl být také uvolněn v hlubších oblastech. Kromě toho by měl být zajištěn dobrý odtok vody. Při setí semen ponechte mezi nimi prostor 5 cm a zvolte hloubku o něco více než jeden centimetr. Přidejte také hnojivo nebo kompost. Nyní by měla být půda udržována vlhká, aby semena začala klíčit. Pravidelná zálivka pak stačí.

Mangold švýcarský v řadách na záhonu

zahradní tipy chard rostliny zavlažovací pole

Jakmile se objeví sazenice, je nutné ředění. Mezi jednotlivými rostlinami mangoldu by měla být vzdálenost 30 cm. Odstraněné sazenice nemusíte vyhazovat. Místo toho je můžete použít ke konzumaci. Po měsíci a půl by se mělo hnojení opakovat. Kromě toho nezapomeňte pravidelně vytrhávat plevel, protože to může narušit růst. Škůdci jsou u mangoldu vzácní. Zástupci jsou mšice, horníci listí, šneci, ale i králíci a další domácí zvířata.

Bílý švýcarský mangold

bílé mangoldy hobby hobby zahradník nápad zdravý

Výsadba mangoldu – sklizeň

sklizeň mangoldu nůžky listy řezání zahradní zeleniny

Sklizeň probíhá dva měsíce po zasazení mangoldu. Chcete -li to provést, odřízněte vnější listy. V případě, že vám to nestačí a potřebujete více listů, můžete také odstranit všechny listy, aniž byste vytrhali rostlinu. Chcete -li to provést, odřízněte všechny listy asi 5 cm nad zemí. To umožňuje růstu nových listů.

Sklizené listy mangoldu 

Rostliny mangoldu košík zahradní salát barevné

Připravte si lahodné saláty se švýcarským mangoldem

příprava salátu řepa greeny rostliny řez dřevěná deska

Plátky mangoldu v duhových barvách

hlávkový salát nakrájený stonek listy zdravá výživa