Práce na zahradě

Zahradničení s dětmi – vzrušující experimenty s rostlinami přibližují přírodu

pokusy na zahradě s dětmi zásobování květin vodou

Trávení času venku vzbuzuje u dětí zvědavost – každý den objevují něco nového na zahradě nebo v parku. Rodiče mohou také podpořit svůj zájem o přírodu – představujeme několik vzrušujících experimentů s rostlinami, které hravou formou vysvětlují zahradničení. Ti malí nejsou jen pozorovatelé, mohou se účastnit – dělají svá vlastní rozhodnutí, pozorují procesy a vyvozují závěry. Největší výhodou zahradničení s dětmi je ale fakt, že manipulací s rostlinami lépe poznávají a oceňují své prostředí.

Zahradničení s dětmi – základní principy

zahradničení s dětmi experimentuje s barvením květin

Po určitém věku jsou vhodné různé zahradnické práce, které může rodina dělat společně. Než se ale všichni vydají na zahradu, měli by rodiče své potomky naučit základním vědeckým zásadám. Co znamená koloběh vody, jak jsou rostliny strukturovány, jak jsou zásobovány živinami, jakou roli hraje v jejich růstu správná půda. Za tímto účelem lze provést několik experimentů, které přibližují přírodu. Ti nejmenší musí být hned od začátku informováni o určitých bezpečnostních opatřeních a procvičovat správné zacházení se zahradní technikou a nářadím. Teprve potom můžeme začít.

Zahradničení s dětmi – experiment koloběhu vody

vysvětlete koloběh vody zahradnictví s dětmi

Předchozí znalosti: Jak přesně je voda transportována a skladována, lze vysvětlit termínem koloběh vody. Proces začíná tím, že sluneční paprsky ohřívají vodu v oceánu, rybníku nebo jezeře. Voda se odpařuje a vzduchem a větrem je transportována do země. Vlhký vzduch se postupem času stává chladnějším a chladnějším, a proto může absorbovat méně vody. Voda kondenzuje a stává se vodní párou. Nejprve se vytvoří malé kapičky, které se spojí a vytvoří mraky, pak větší kapky, které spadnou na zem jako déšť. Dešťové kapky jsou vráceny do oceánu, rybníka nebo jezera podzemním systémem.

Materiály pro experiment: permanentní fix, zip nebo vakuový sáček, lepicí páska, modré potravinářské barvivo (volitelně), voda.

Návod: Nejprve nakreslete na sáček trvalou fixu náčrtu koloběhu vody, poté do sáčku nalijte trochu vody, sáček uzavřete a lepicí páskou přilepte k oknu. Sluneční paprsky ohřívají vodu, která se nejprve odpaří v sáčku a poté opět padá ve větších kapkách na dno sáčku. Sledujte proces společně s dětmi a v případě potřeby odpovězte na další otázky.

Tento experiment je úvodem do tématu a měl by malé děti naučit, proč hraje koloběh vody tak velkou roli v růstu rostlin.

Zahradničení s dětmi – vodní doprava v květinách

zahradničení s dětmi pokusy s výsadbou vodní dopravy

Předchozí znalosti: Voda hraje klíčovou roli v růstu rostlin – je výchozím materiálem pro fotosyntézu. Rostliny a květiny nasávají vodu svými kořeny a transportují ji rostlinnými cévami – cévními svazky – k listům a květům. Řezané květiny mají také schopnost transportovat vodu, i když na krátkou dobu. Proces lze vysvětlit obzvláště snadno experimentem.

Materiály: bílé květy (například karafiáty), voda, tři sklenice a potravinářské barvivo.

zahradnické děti vodní transport experimenty s květinami

Návod: Do sklenic nalijte vodu, přidejte 10-20 kapek vodové barvy a dobře promíchejte. Poté šikmo seřízněte stonky květů, opatrně odstraňte listy na dně stonku a poté naaranžujte bílé květy do váz jako sólisty (do každé sklenice 1 květ). Nechte květiny 24 hodin v chladné místnosti. Každých 6 hodin zkontrolujte, zda jsou květy stále bílé nebo již změnily barvu. Mimochodem, nejrychleji fungují červené a modré barvy potravin.

Vyrobte si s dětmi travnatou hlavu

zahradničení s dětmi šťourat trávu hlavy nápad

Předchozí znalosti: Následující experiment ukazuje dětem, jak pěstovat rostliny ze semen a co je důležité pro pozdější péči. Nyní je ten správný čas podrobně popsat vaše každodenní zahradnické práce v diáři. Doba trvání – asi 2 týdny.

Na travní hlavu potřebujete následující materiály: zalévací zeminu, travní semena, ponožku, plechovku. Na ozdobu googly oči, trvalé fixy, knír a uši z plsti, brýle z papíru atd..

Pokyny: Nejprve naplňte semena, poté půdu v ​​punčochě – semena trávy potřebují světlo, proto by neměla být zcela zasypána zeminou. Poté ponořte punčochu do vody a poté ji vložte do plechovky. Ozdobte plechovku podle svých vlastních preferencí googly oči, plstěné uši a ústa. Umístěte do světlé a teplé místnosti. Kompletní! Nyní přichází každodenní péče – punčochu jednou denně dobře vyvětrejte, aby nedošlo k zamokření. V případě potřeby postříkejte vodou. Po 4-7 dnech začínají ze země rašit první trávy.

Zahradničení s dětmi – klíčící fazole

Děti Gertern preferují experiment s fazolemi

Proces klíčení lze jasně vysvětlit pomocí velkých semen rostliny fazole. Pokud jsou fazole vysazeny přímo na zahradě, pak mnoho něžných sazenic zemře – obvykle se nedokáží vyrovnat s bouřkami a mrazem. To je důvod, proč mnoho hobby zahradníků dává přednost tomu, aby fazole klíčily v domě nebo ve skleníku. Proces probíhá ve čtyřech krocích – semena fazolí nejprve nasáknou vodou a poté změknou. Otevírá se semenná srst a stonek a kořeny začínají růst. Na konci se objeví první skutečné listy a sazenice může být vysazena na zahradě.

Materiály – zednická nádoba, fazole, papírový ručník. Návod: Nejprve navlhčete ručník, poté semínka zabalte do ručníku a vložte do zednické nádoby. Zavřete zednickou nádobu a vystavte ji na slunný a teplý parapet. Sledujte vývoj každý den. Důležité – děti se učí zahradnickým zásadám, rodiče by měli podporovat jejich samostatnost.

Naučit se zásady zahradničení krok za krokem

zahradnické děti doma experiment

Jakmile je proces klíčení vysvětlen, může rodina pěstovat rostliny z různých zbytků zeleniny. Obvykle jsou jednoduše kompostovány nebo vyřazeny – ale ne více. Nový trend proti plýtvání potravinami podporuje povědomí o životním prostředí. Většina zeleniny může skutečně růst, pokud je o ni náležitě postaráno. Co je potřeba vzít v úvahu a jaká zelenina je vhodná, se dozvíte ve fotogalerii níže.

Dejte přednost celeru ze zbytkové zeleniny

zahradničení děti zeleninová zahrada experiment pól série

Předchozí znalosti: Celer pochází ze středomořské oblasti. V dnešní době lze s celerovými tyčinkami najít četné recepty – od klasické boloňské omáčky po četné saláty a různá dipová jídla se celer těší velké oblibě po celém světě. Optimální poloha středomořské rostliny je na slunci, hlinitá, vlhká půda nabízí ideální podmínky pro její rychlý růst.

Materiály pro experiment: stonek celeru, velká mísa, voda. Návod – do misky nejprve vložte řapíkatý celer, misku naplňte vodou a položte na slunný parapet. Postřikujte rostlinu vodou každý den, vodu vyměňujte každé 3-4 dny. Jakmile ze stonku celeru vyraší čerstvé listy, lze rostlinu přesadit. Poté potřebuje nejméně 6 týdnů, než bude v polovině konce května vysazen na zahradě.

Zahradničení s dětmi – předkličující brambory

zahradnické děti při experimentech s bramborami

Předchozí znalosti: Brambory pocházejí z Jižní Ameriky, kde jsou tradičně základní potravinou. Rostlinu do Evropy přivezli Španělé – zpočátku to byla jen okrasná rostlina na zahradě. V roce 1600 to bylo již jedno z nejoblíbenějších potravin v Evropě a v některých regionech dokonce nahradilo obilí. I dnes je v mnoha zemích velmi populární – například Polsko je jedním z největších dodavatelů v Evropě.

Materiál: brambory, voda, zednické nádoby. Návod – Brambory rozházejte na slunný parapet a počkejte, až z nich vyvinou sazenice dlouhé alespoň 1 cm. Poté buď nakrájejte brambory na kousky (každý o tloušťce 3 cm) a nechte je několik dní schnout ve světlé místnosti, nebo naplňte sklenici vodou a namočte brambory na 2–3 hodiny, nechte je uschnout a vysaďte je na zahradu od začátku května. Milují slunná stanoviště a na živiny bohatou hlinitou půdu, proto je nejlepší půdu obohatit kompostem. Rostliny nesnášejí přemokření.

Zahradnictví je snadné – zasejte rajčata

zahradnické děti pokusy s výsadbou rajčat

Další experiment je ve srovnání s fazolemi, celerem a bramborami o něco složitější. Zde je třeba zasít rajčata. Rostliny jsou extrémně nenáročné na péči a nenáročné. Děti tedy úkol zvládnou bez problémů, pokud dodrží pár základních pravidel – rajčata milují slunná stanoviště, snadno odolávají silným paprskům slunce. Ve specializovaných obchodech se prodává speciální zalévací půda – obsahuje potraviny, které stimulují růst rostlin. Jednoduše zasejte semena jeden po druhém do malých květináčů a poté je zasypte zeminou. Půdu kontrolujte denně a rostliny postříkejte vodou. Jakmile dosáhnou výšky 20 cm, mohou být uloženy ve skleníku. Od konce května můžete rostliny přesadit a dát jim hnojivo.

Vytáhněte mrkev

zahradnické děti pěstují mrkev mrkev

Pěstování mrkve je spolehlivý úkol – jednoduše odřízněte vrcholy mrkve a vložte do misky s vodou. Počkejte několik dní, pak mrkev pomalu vytvoří první kořeny – a zeleninu lze zasadit do květináčů. Děti mohou sledovat každodenní pokrok a vývoj rostlin a poté na jaře pomáhají s přesazováním na zahradě. Pokud se děti účastní každodenních zahradnických prací, pak se zaručeně budou těšit na konečný výsledek. Vyplatí se tedy zapojit malé.

Zahradničení s dětmi – výsev paprik

Zahradnické děti zasejí papriku

Paprika je poměrně náročná rostlina – ke klíčení semen potřebuje hodně světla, je také velmi citlivá na mráz a může růst jen na jaře ve vytápěné místnosti s pokojovou teplotou kolem 25 stupňů. Samotný výsev je extrémně přímočarý – semena se umístí hluboko do speciální zalévací půdy a poté se postříkají vodou. Nejlepší je zakrýt květináč na konci průhlednou fólií a umístit do místnosti orientované na jih. Čím lehčí a teplejší, tím rychleji rostliny rostou. Po jednom až dvou týdnech každá rostlina pepře vytvoří čtyři listy – poté ji lze přesadit.

Ne každý hobby zahradník může úspěšně zasít papriku – aby nedošlo ke zklamání, měli byste v ideálním případě mít určité zkušenosti. Vytvořte si s dětmi denní plán, nechte děti kontrolovat teplotu a vlhkost v místnosti každé tři nebo čtyři dny a kontrolujte podlahu každé tři nebo čtyři dny. Rostliny větrejte jednou denně, abyste zabránili zamokření.

Zahradničení s dětmi – sledování růstu rostlin

zahradnické děti pozorují růst rostlin

Některé rostliny jako cibule, brambory, tuřín, tuřín a mrkev rostou v zemi a současně se vyvíjejí jako rostliny s listy, květinami atd. Pokud tyto rostliny nejsou vysazeny přímo na zahradě, ale jsou uspořádány v mělké misce nějakou dobu mohou děti tento proces sledovat.

Materiály – různá zelenina, mělká mísa, voda. Po chvíli zasaďte zeleninu na zahradu. Mimochodem, nyní je ta správná doba na delegování úkolů na děti. Nejlepší je vytvořit si na začátku podrobný seznam a harmonogram, toho se musí držet i malí. Hravou formou se tak naučí převzít zodpovědnost. Výše zmíněné rostliny mimochodem pojme malý, slunný výklenek ve venkovním prostoru. Rodina se tedy může těšit na výsledky a malí vědí, že se musí o tuto zeleninu starat. Zahradničení s dětmi je opravdu zábava pro každého.

V každém případě se děti smí o rostliny starat pouze pod dohledem. Zahradní nářadí a zahradní nářadí nejsou hračky, takže by k nim dítě nemělo mít přístup. Hnojiva a různé pesticidy by měly být také skladovány odděleně. Nyní je ten správný čas ukázat těm nejmenším detailní zahradní skicu a upozornit na různé jedovaté rostliny. Vodní zóny v zahradě se také mohou ukázat jako nebezpečné, proto zde také doporučujeme opatrnost. Dítě by se také mělo naučit správně zacházet s hady, ptáky a hmyzem. Teprve potom může letní sezóna začít venku.