Práce na zahradě

Zahrada s bramborami – takto pěstujete lahodné brambory

tipy zahrada s bramborami cibule rostlin pytlovina

Brambory jsou jednou z plodin, které nejen prospívají v chladnějších obdobích, ale také je milují. Zvláště dobré pro ně je zde chladnější země. Proto je jejich růst v létě narušen. Protože brambory také nejsou křehké a dají se snadno pěstovat, jsou skvělé pro výuku vašich dětí na zahradě. Kromě toho existuje zábavná stránka, kterou můžete vidět prostřednictvím různých barevných odrůd v Zahrada s bramborami může vytvářet. Chcete -li to provést, jednoduše smíchejte bílé, červené, žluté, hnědé a modré brambory.

Zahrada s bramborami v jasných barvách

barevné brambory červená modrá žlutá hnědá odrůda zahrada

Je také praktické, že můžete brambory snadno pěstovat ve větších nádobách, pokud nemáte na zahradě dostatek místa. K tomu se hodí například vinné sudy. O bramborách byste určitě měli vědět, že jsou vhodné ke konzumaci, až když ztratily zelenou barvu. Už by neměly být přítomny ani zelené skvrny, protože brambory jsou pak jedovaté. Nesklízejte brambory ze zahrady, dokud nedosáhnou stejné barvy, jako jsou zralé. Všechny ostatní části rostliny bramboru jsou také jedovaté.

Výsadba zahrady s bramborami – příprava půdy a hlíz

oči kořen bramboru výhonky rostliny zahrada kuhlen

První věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že si vyberete brambory, které jsou testované a bez chorob. Na bramborovou zahradu byste neměli používat brambory ze supermarketu. Jakmile získáte hlízy, můžete začít s přípravou půdy. Vyberte si k tomu slunné místo na zahradě.

Osivo brambor na zahradu s prvními výhonky

výhonky zahrada s bramborami oči osivo brambor pomoc

Půda na zahradě s bramborami by měla být bohatá na živiny a neměla by propouštět zpětnou vodu. Dále je nutná hodnota pH pod 5,5. Jakmile se o tom přesvědčíte, vykopejte brázdy. Ty by měly mít hloubku cca 10 cm. Mezi jednotlivými brázdami ponechte vzdálenost 60 až 90 cm. Čím blíže jsou rostliny k sobě, tím lepší stín vytváří, že Země zůstává chladná.

Brambory nakrájejte na kousky

brambory kousky semena kořeny hlízy tipy příprava

Nyní nakrájejte brambory na kostičky. Ujistěte se však, že jsou vysoké asi tři a půl centimetru a mají alespoň dvě oči. Nyní nechte tyto hotové kusy dva dny schnout. Snížíte tím riziko hniloby. S přípravou na zahradu s bramborami máte hotovo.

Zahrada s bramborami – Výsev

Bramborový saeen brázdí chladné pole zahradní jaro

Rozložte kousky brambor do vykopaných brázd. Mezi jednotlivými dílky nechte mezeru 2,5 až 4 cm. Oči musí také směřovat nahoru. Poté hlízy zasypeme 5 cm zeminy. Jakmile se objeví sazenice rostliny bramboru, musíte přidat dalších 5 cm, přičemž špičky rostliny zůstanou odkryté. Tímto způsobem se v zahradě v pravidelných intervalech přidává nová zemina s bramborami, dokud se nevytvoří malé mohyly o výšce 10 cm a šířce 45 cm.

Péče o zahradu s bramborami

Rostlinná zahrada s bramborami kopce rýhy hlíz

Kromě přípravy a setí brambor na zahradě existují i ​​další práce, které je třeba při pěstování provádět. Je tedy důležité, aby byl plevel vždy odstraněn. Půda musí být vždy rovnoměrně vlhká. Můžete pravidelně mulčovat, abyste zajistili chladnou půdu. Když většina rostlin zhnědne, můžete naposledy zalévat. Poté rostliny odřízněte po sedmi až deseti dnech.

Škůdci v zahradě – bramborový brouk Colorado

Zahrada škůdců brambor s rostlinami brambor

Škůdci, kteří vám mohou způsobit problémy s bramborami na zahradě, jsou známí bramboráci Colorado, dále mšice, bramborové blechy, kobylky a drátovci. Jsou také možné určité druhy hnědé hniloby.

Sklizeň na zahradě s bramborami

zahrada s bramborovými cibulkami péče o špičky půdy

Celkově brambory dozrávají během 90 až 120 dnů. Když bramborová rostlina kvete, můžete sklízet nové brambory ze své zahrady s bramborami. Chcete -li to provést, vykopejte rostliny. Pokud máte různé brambory, které nekvetou, zvažte dva měsíce jako vodítko.

Bramborová rostlina s modrými květy

květ brambor zahrada modrá fialová odrůda

Ke sklizni zralých brambor je nejlepší zvolit chladnější a zamračený den. Můžete je sklidit 5 až 7 dní poté, co na zahradě nakrájíte brambory. K tomu je zvláště vhodná kopací vidlice. Tím se také snižuje riziko poranění hlíz. Vykopejte asi 30 cm od rostliny. Jakmile je rostlina odhalena, můžete setřást půdu a brambory uložit do košů nebo pytlů.

Zahrada s bramborami – skladování po sklizni

zahrada s bramborami pytlovina skladování zelenina tipy

Na začátku je pro skladování brambor nutné tmavé a vlhké místo. Teplota by měla být mezi 10 a 15 stupni. To zaručuje podmínky, které byste měli s bramborami na zahradě. Brambory, které jsou uloženy v košíku, nejlépe obalíme pytlovinou. Po dvou týdnech je můžete skladovat na suchém místě, které by mělo být také tmavé. Důležitá je také dobrá ventilace. V tomto okamžiku je také důležité, abyste odstranili zraněné a znetvořené brambory.

Květy brambor v růžové barvě

růžový květ brambor rostlina zahradní sklizeň kultivovat tipy