Práce na zahradě

Vytvořte si kořenový hormon pro řízky sami a přirozeně podporujte tvorbu kořenů

Rostliny se množí řízky ve sklenici vody

Pokud chcete rozmnožit své rostliny, měli byste je jednoduše vytáhnout sami jako řízky. Většina odnoží se snadno zakoření ve vodní sklenici, ale bohužel tato metoda nefunguje vždy. Použití kořenového hormonu však poskytuje velmi dobré výsledky! Kořenový hormon, nazývaný také kořenový aktivátor, zkracuje proces zakořenění a pomáhá řízkům vytvořit zdravé kořeny. Zabraňuje také množení bakterií. Silné kořeny umožňují mladým rostlinám absorbovat více živin z půdy, aby mohly rychleji růst, kvést nebo produkovat dobrou sklizeň.

Vyrobte si kořenový hormonový prášek na zakořenění sami

Na trhu existuje mnoho různých aktivátorů kořenů pro řízky, ale existují i ​​přírodní zakořenění, která používají pěstitelé květin. K podpoře růstu a tvorby kořenů není nutné používat chemikálie! Pomocí přírodních prostředků můžete dosáhnout pozoruhodných výsledků. Dnes vám ukážeme, jak si můžete kořenový hormon vyrobit sami a jaké přírodní látky se při rozmnožování řízků stále perfektně používají.

Kořenový hormon pro řízky – vyrobte si vrbovou vodu sami

mladé zelené vrbové větve se shromažďují pro vrbovou vodu

Větve vrby obsahují velké množství auxinů. Tyto fytohormony ovlivňují diferenciaci buněk a podílejí se na obranných mechanismech proti houbám a bakteriím. Proto je vrbová voda považována za jedno z nejlepších kořenových činidel. Řekneme vám, jak si můžete vyrobit vrbovou vodu sami.

Samotná vrbová voda vytváří tenké větvičky

Nejprve nasbírejte vhodné vrbové větve. Větve vrby by měly být malé a tenké jako tužka. Mladé větvičky obsahují kyselinu indol-3-máselnou-hormon, který podporuje tvorbu kořenů. Budete potřebovat asi 2 šálky tenkých větviček. Případně použijte kůru z kmene nebo větví vrb. V tomto případě budete potřebovat 3 šálky, protože množství hormonů je mnohem menší. Vyhněte se shromažďování větví, které již spadly, protože hormon již není aktivní.

Nakrájejte tenké mladé vrbové větve na malé kousky

Větvičky nakrájejte na menší kousky, asi 7 až 10 palců dlouhé. Pokud pracujete s kůrou, kusy by měly být asi dva až čtyři palce dlouhé.

Použijte kastrol nebo nádobu dostatečně velkou, aby se do ní vešel vrbový řízek a 3,5 litru vody. V jiném hrnci přiveďte vodu k varu. Vroucí řízek poté zalijte převařenou vodou. Necháme louhovat alespoň 12 hodin, nejlépe 24 hodin.

Poté vrbovou směs přeceďte do čistých skleněných lahví. Odstraňte veškerou drcenou vrbu. Nasaďte víčka a pokud chcete, nalepte štítky s datem. Roztok kořenového hormonu je nyní připraven k použití. V lednici ji můžete uchovávat až dva měsíce.

Vyrobte si vrbovou vodu sami Kořenový hormon podporuje tvorbu kořenů

Chcete -li použít kořenový prostředek, nalijte část do malé nádoby, do které se pohodlně vejdou řízky. Ponořte řízky do roztoku. Nechte je pár hodin odstát, aby mohl účinkovat kořenový hormon. Poté vložte rostliny do zalévací půdy a dobře je zalévejte!

Skořice jako kořenový aktivátor

Skořice jako kořenová náhražka prášku za řízky

Skořice je méně zakořeněným hormonem. Má však pozitivní vliv na vývoj rostlin, protože brání tvorbě hub. To zvyšuje šanci, že se z řízků něco stane. Na talíř nebo do sklenice dejte trochu skořice a odřízněte konec stonku do prášku.

Jablečný ocet jako kořenový hormon

Náhradní roztok hormonu pro zakořenění jablečného octa pro řízky

Jablečný ocet můžete také použít k prevenci tvorby plísní. Jen dávejte pozor, aby příliš mnoho octa mohlo zabít řezání. Připravte si roztok jablečného octa a vody zředěním čajové lžičky octa v 6 šálcích vody. Řezu krátce ponořte do roztoku a zasaďte.

Med podporuje tvorbu kořenů

Vlastní výroba hormonu medového kořene zabrání tvorbě bakterií

Někteří zahradníci tvrdí, že med obsahuje enzymy, které mohou stimulovat růst kořenů rostlin. Je bohatý na vitamíny B, PP, C, K, E, kyselinu askorbovou, 35 minerálů a dalších prvků. Jeho antibakteriální a protiplísňové vlastnosti se však ukazují jako velmi užitečné. Tímto způsobem může med dát řízku zdravý start do růstu, aby si mohl vypěstovat vlastní kořeny. Dejte med přímo na rozhraní nebo znovu vytvořte roztok s vodou. Čajovou lžičku medu rozpustíme v 1,5 litru vody. Stonek řízku namočte do roztoku a nechte 12 hodin stát.

Rozpusťte aspirin ve vodě

Kořenový hormon podporuje tvorbu kořenů vodní sklo aspirin

Kupte si nepotahované aspirinové tablety. Vyvarujte se používání plastových verzí, závod tyto chemikálie nepotřebuje! Tabletu vložte do sklenice s vodou a počkejte, až se rozpustí.

Řez vložte do vody a nechte ho tam několik hodin, aby rostlina nasála roztok aspirinu. Aspirin může také pomoci udržet řezané květiny déle čerstvé.

Brambory jako kořenový aktivátor obtížných řízků

Kořeny Růže Řízky Brambory

Velké bramborové hlízy jsou také perfektní jako kořenové činidlo. Brambory jsou velmi bohaté na živiny, rostlinné hormony a cukr a mohou účinně podporovat tvorbu kořenů. Tímto způsobem lze množit i obtížné řízky. Velmi populární je například rozmnožování růží z řízků v bramborové hlízce.

Z brambor nejprve odstraňte všechny choroboplodné zárodky. Poté do brambor vyvrtejte otvor tak, aby odpovídal stonku růže, a vložte jej do hloubky 2 cm. Brambory a řízky se umístí do připraveného výsadbového otvoru o hloubce 15 cm. Nejprve pokryjte dno dvěma centimetry písku a poté na něj položte zeminu. Uřízněte spodní část plastové lahve a opatrně ji položte na růžovou větvičku. Při dostatečném zalévání by se úplné kořeny měly objevit o dva týdny později ao měsíc později – hotový růžový keř.

Šťáva z aloe vera

Aloe šťáva nejen podporuje tvorbu kořenového systému v řízcích, ale obecně má také posilující účinek na imunitu budoucí sazenice. Aloe šťáva má navíc antiseptické vlastnosti, což znamená, že ničí patogenní mikroorganismy. Do sklenice vody dejte 1 polévkovou lžíci čerstvého aloe gelu. Řízky uchovávejte ve vodném roztoku aloe, dokud se neobjeví konečky kořenů. To obvykle trvá asi týden.

Kvasnicový roztok

Tvorba kořenů suchých kvasinek podporuje náhradu kořenového hormonu

Když se ve vodě rozpustí obyčejné droždí, uvolní se látky, které urychlují proces tvorby kořenů. Kořenový systém se tvoří rychle – asi o 12 dní dříve než obvykle. 100 gramů sušeného droždí rozpustíme v jednom litru vlažné vody. Řezy by měly jeden den sedět v kvasinkovém roztoku, poté se promyjí a umístí do nádoby s obyčejnou čistou vodou.

Obecné informace o řízcích a používání kořenových činidel

Hortenzie řízkováním množí kořenový prášek

Nejlepší doba pro rozmnožování řízků je v květnu až červnu, kdy jsou rostliny ve fázi růstu. Ve druhé polovině léta nebo na podzim se všechny řízky množí poměrně obtížně. Zejména na podzim přecházejí rostliny do klidové fáze.

Držte se hesla: „Méně je více“. Člověk by to neměl přehánět s podporou tvorby kořenů. Ať už jde o kořenový hormon zakoupený v obchodě nebo o domácí produkt, používejte jej střídmě. Příliš mnoho může způsobit problémy s růstem řízků.

Řízky růstový hormon kořenový prášek malý hrnec

Pro každé řezání připravte samostatnou nádobu na kořenový hormon. To se provádí, aby se zabránilo možnému přenosu onemocnění na všechny řízky.

Všechny řízky by měly být přednostně vysazovány jeden po druhém do školky nebo do jednorázového plastového kelímku. Pokud používáte plastový kelímek, udělejte ve spodní části několik otvorů, aby mohla voda odtékat. Další plusový bod: v průhledném kelímku můžete snadno vidět kořeny.

Bylinky z řízků táhnou plastovou kelímkovou fólii