Práce na zahradě

Vytváření a výsadba rašelinišť – tipy a vhodné druhy rostlin

Vytvořte bažinaté rostliny-kulaté-velké-vany-trávník

Venkovní plocha je pro hobby zahradníky tím, čím je prázdné plátno pro umělce. Můžete tedy popustit uzdu své fantazii a kreativitě a pomocí alternativních výrazových prostředků vytvořit skvělý „aha efekt“. Zajímavého designu zahrady je dosaženo díky exotickým druhům rostlin a neobvyklému uspořádání. Chcete -li dát zahradě zvláštní nádech, můžete použít a Vytvořte rašeliniště a pěstovat tam pařeziny.

Vytvoření rašeliniště – miniaturní vyvýšené rašeliniště na terasu a balkon

Vytvořte bog-rostliny-mini-mech-naplavené dříví-ozdobte

Replika vyvýšeného rašeliniště je nakreslena po vaší vlastní zahradě, terase nebo balkonu a je navržena jako menší, sofistikovanější varianta. Pěstují se zde odolné rostliny, které odebírají živiny z podzemních vod a prorůstají tvorbou rašeliny. Ty obvykle potřebují jen několik živin.

Vytvořte rašeliniště – vyberte správné místo

Vytvořte bažinu, rostlinu, květinu, nádobu, jíl-min-rybník

Nejprve musíte zvážit, zda existuje vhodné místo a zda zvolené splňuje všechny podmínky. V blízkosti by neměly být žádné stromy ani keře, protože zásoby živin jsou v období podzimu listů příliš vysoké. Bylo by ideální, kdyby zeď nebo dům vrhaly stíny na rašeliniště kolem oběda, ale ráno a večer je na plném slunci. Zde přichází otázka adekvátního přísunu dešťové vody. Mimořádné záhonové rostliny by navíc měly na celkovém obrázku uříznout dobrou postavu a upoutat pozornost. Ideální by bylo částečně zastíněné místo na severozápadní straně domu.

Vytvořte rašeliniště – postavte si ho sami nebo použijte vanu

Vytvoření bažiny, rostliny, nádoby, kulaté vany

Když již bylo vybráno vhodné místo, měli byste mít představu o tom, jak by měl bažinový záhon vypadat a jak velký bude. Tvar postele by měl odpovídat celkovému obrazu zahrady a v zásadě jsou možné všechny. Poté je půda vykopána v požadovaném tvaru asi 40-50 cm. Více je požadováno pouze u větších systémů. Lze použít i kádě a vykope se tolik zeminy, aby přesně zapadla do země.

Vytvořte rašelinnou postel a nechte ji na zahradě bujnou

bog-postele-rostlina-stojící-voda-vytrvalá-exotická

Z vyhloubeného lože se odstraní všechny ostré kameny a pokryjí se asi 1 mm silným rybničním rounem. Pokud používáte plastovou vanu, nemusíte dávat žádnou fólii. Pak je zapotřebí bílá rašelina, která nebyla pohnojena ani chemicky ošetřena. Je distribuován k zemi a v horních vrstvách je směs hrubého křemenného písku, perlitu, seramisu a sphagna nebo mechu.

Vytvořte rašeliniště – nenechávejte rostliny úplně ve vodě

Moor-bed-create-plants-bucket-barrel-white-overflow

Může se stát, že rašeliniště je v období dešťů zaplaveno. Jak název jasně ukazuje, slatinné rostliny dobře snoubí více vody a dokonce přežijí, pokud jsou krátkodobě zcela pod vodou. Přesto se můžete chránit malým přepadem. Kolem 15-20 může být neustále zaplaveno. Na dobrém místě se udělá otvor a zapracuje se do něj plastová trubka, která vede přebytečnou vodu ven do malých komor alespoň na 45 °. Místnost je vykopána trochu hlouběji a volně vyplněna zemí. Jeho povrch nesmí být pevně přitlačen.

Vytvořte rašeliniště – obnovte přírodní rašeliniště 

Sestavte si své vlastní tipy na tipy na rostliny

Ve skutečném rašeliništi jsou přirozeným způsobem vytvořeny dutiny, které se plní vodou a slouží jako vodní nádrže. K obnovení této přírodní události se dobře používají staré hrnce. Ty jsou umístěny na podlahu otvorem dolů. Pokud chcete otevřený vodní bod, musíte zvážit, zda je vůbec potřeba další skladování vody a pokud ano, jak moc a jak velké.

Vytvořte rašeliniště a umístěte rostliny kamkoli budete chtít

Bažina vytvářející rostliny-exotické-masožravé-zahradničení

Rašelina pokrývá asi 15 cm od země a je dobře rozložena po prázdných květináčích, aby se nepřevrhla nebo nebyla rozdrcena. Asi po 1/2 – 1 týdnu se rašelina trochu usadí a v případě potřeby se přidá. Nyní je čas uspořádat rašeliniště. Můžete navrhnout deprese a vyvýšeniny a umístit rostliny kamkoli budete chtít. Zde je třeba varovat, že vřesoviště s přilehlými rostlinami a živočichy jsou chráněna.

Vytvořte a vysaďte slatinné záhony – slatinné rostliny vedle těch masožravých

Moor-postel-vytvářející-exotické-malé-rostliny-výsadba-dešťová voda

Vhodnými druhy rostlin jsou ty, které tolerují oplocení a stojatou vlhkost a dobře se jim daří v kyselém pH půdy. Pro venkovní pěstování by rostliny samozřejmě měly být odolné a také lačné po světle. Seznam může být opravdu dlouhý, ale tento mimořádný zahradní design si obvykle vybíráte z toho důvodu, že chcete pěstovat masožravé rostliny (masožravci).

Vytvoření rašeliniště – pravidla pro výsadbu

Postavte si vlastní kameny a postavte si vlastní zahradní kameny

neexistují žádná mimořádná pravidla pro výsadbu rašeliniště. Rostliny jsou obvykle uspořádány podle svých požadavků na světlo – za nimi jsou větší odrůdy, ty, které mají hlad po slunci – na severní straně záhonu a ty, které mají hlad po světle – na jižní straně. Navzdory přesnému pořadí je obtížné udržet se v bažinaté posteli. S kořenovými běžci a vlastním výsevem se rostliny mohou objevit jinde. Ušetřeno není ani boje s přerůstáním a plevelem.

Vytvořte a vysaďte rašeliniště – jaké druhy rostlin

Moor-bed-create-rostliny-dešťová voda-vlhké-hrnkové rostliny

Hobby zahradníci obvykle položí rašeliniště, protože nabízí ideální podmínky pro výsadbu masožravých rostlin. Jsou velmi hladoví po světle a podmíněně odolní. Listy si nechávají celou zimu a s novými výhonky na jaře jen pomalu odumírají. Vedle masožravých rostlin lze vysadit řadu původních bažinatých rostlin.

Vysaďte masožravé rostliny do rašeliniště – rostliny červeného džbánu 

Moor-bed-create-plants-Sarracenia-purpurea-Rote-džbán-rostlina

Sarracenia purpurea (Red Pitcher Plant) je masožravá rostlina, která se skládá výhradně z dlouhé mramorované trubice s kapucí. Sbírá dešťovou vodu a přitahuje svou kořist, hlavně hmyz. Na rozdíl od ostatních druhů rodu tento nemá kryt a pomocí sebrané vody zabrání úniku hmyzu. Pochází ze Severní Ameriky a snáší mrazy až -30 stupňů. Staré rostliny mohou být až 1 metr vysoké.

Do bažinového záhonu vysaďte masožravé rostliny – rosnatka dlouholistá

Bažina vytvářející masožravé rostliny-Drosera-anglica-rosnatka

Drosera anglica (rosnatka dlouholistá) je masožravá, vytrvalá rostlina, která obývá i vřesoviště ve střední Evropě. V zimě vytváří pupeny zimního spánku a na jaře tak opět vyraší. Listy jsou pokryty tenkými, načervenalými chapadly dlouhými 15-35 mm, které přitahují hmyz. Chytají se hlavně mouchy, ale i vážky a motýli.

Umístěte masožravé rostliny do slatinného lože – lapače much na Venuši

bog-bed-create-maso-jíst-rostliny-Dionaea-muscipula-

Dionaea muscipula (mucholapka Venuše) je masožravá rostlina, která při dostatečném osvětlení zčervená. Výsledkem je, že na okraji pasti produkuje sladký nektar a rychle tak přitahuje hmyz. Při dobrém chovu je energický a může vytvořit 3-4 nové pasti za měsíc. Rostlina tvoří své oddenky hluboko v zemi, a proto může přežít přírodní katastrofy.

Vysaďte masožravé rostliny do slatinného záhonu – kobry lilie

Bog bed-create-maso-jíst-rostliny-Darlingtonia-californica

Darlingtonia californica (kobra lilie) je masožravá rostlina, která se obtížně pěstuje, a proto je v zahradě skutečnou vzácností. Miluje slunné místo, ale jeho kořenová oblast by měla být udržována v chladu. Je částečně mrazuvzdorný, ale lze jej pěstovat i jako květináč. Název dostal podle podobnosti s kobrou.

Do rašeliniště přemístěte typické bažinaté rostliny – máslovník

Moor-bed-create-plants-Pinguicula-grandiflora

Pinguicula grandiflora (máslovník velkokvětý) je rostlina, která roste nízko podél potoků a je typická pro západní Evropu (Irsko, Švýcarsko, Francie a Španělsko). Jeho růžice jsou blízko země a dosahují až 8 cm v průměru. Množí se zimním pupenem.

Do rašeliniště vložte typické bažinaté rostliny – brusinky

Moor-bed-create-plants-Vaccinium-oxycoccos-cranberry

Vaccinium oxycoccos (brusinka) dorůstá jen několika centimetrů a těsně se plazí po trvale promočené půdě. Je zelená i v zimě a kvete od května do července. Z oplodněných květů, které jsou také jedlé po prvním mrazu, se vyvíjejí malé bobule, velké asi 1 cm.

Do bažinného záhonu vysaďte typické bažinné rostliny – bažinatý karafiát

Moor-bed-create-plants-Helonias-bullata-karafiát

Helonias bullata (Moornelke) je typická jezírková rostlina, která je poměrně velká – 20 až 70 cm. Je plně mrazuvzdorný, celkem nenáročný a střídmý. Má ráda slunná místa s dostatečnou závlahou a substrátem s malým vápnem.

Do rašeliniště vložte typické bažinaté rostliny – bažinaté orchideje

Moor-bed-create-plants-Pogonia-ophioglossoides

Pogonia ophioglossoides (Bog Pogonie) je typická bažinná rostlina, která se do Evropy přenáší z USA a Číny. Je u nás také vytrvalý a je z tohoto důvodu velmi oblíbený. Stále známá jako bažinatá orchidej, upřednostňuje slunná stanoviště a v červnu až červenci kvete jemně růžově.

Do bažinného záhonu zasaďte typické bažinné rostliny – ruskou bavlníkovou trávu 

Bog-bed-plant-eriophorum-russelianum-ruština-vlna-tráva

Eriophorum russelianum (ruská bavlníková tráva) je dekorativní okrasná tráva, které se daří ve vlhkých místech, obvykle na okraji rybníka. Vydrží až 5 cm vodní hladiny a v období květu získává oranžově zbarvené lusky. Bude vysoký 20-30 cm.

Do rašeliniště vložte typické bažinové rostliny – rašelinový mech

Moor-bed-create-plants-Sphagnum-palustre-rašelinový mech

Sphagnum squarrosum nebo také známé jako bělicí mechy, rašelinové mechy, jsou mechy s vápnem nepřátelské, které v bažinatých oblastech vytvářejí husté polštáře. Rychle absorbují vlhkost svými póry, což může být 30krát více než jejich suchá hmotnost.