Práce na zahradě

Výsadba zeleniny pro začátečníky – 10 nenáročných odrůd pro zahradu

zelenina rostliny zahradní mrkev salát salát petržel

Mnozí by chtěli mít vlastní svěží zeleninovou zahradu, která slibuje bohatou úrodu čerstvé zeleniny. Tato myšlenka se však zdá velmi děsivá a komplikovaná, zejména pro mnoho začátečníků. Z tohoto důvodu se vyhýbají tomu, aby to vyzkoušeli. Přitom jim hodně chybí! Pokud patříte mezi zahrádkáře začátečníky a zvažujete vytvoření vlastní zeleninové zahrady, dnešní článek vám může pomoci. Ve skutečnosti vám v tomto článku chceme ukázat několik lahodných odrůd, které si můžete vybrat, když jste v něm noví Pěstování zeleniny. Zelenina v našem seznamu se snadno pěstuje a slibuje úspěch. Brzy budete mít odvahu vyzkoušet další odrůdy. Liší se od zeleniny, oblíbené koření a samozřejmě také jahody.

Výsadba zeleniny – ředkvičky

ředkvičky červené bílé odrůdy zeleninové zahradní rostliny

Ředkvičky jsou bezesporu jednou z nejsnadněji pěstovatelných zelenin. Pokud tedy chcete sázet zeleninu, na vaší zahradě byste neměli chybět. Mohou být vysazeny kdykoli mezi časným jarem a létem a rychle rostou. První sklizeň probíhá po dvou týdnech. Během procesu ředění se sklízejí listy, aby bylo možné připravit lahodné saláty a další pokrmy. Asi po třech týdnech můžete ředkvičky sklidit sami. Na podzim je opět druhé období setí.

Pěstování mrkve jako zeleniny

mrkev mrkev zelená zahrada nápad zelenina

Mrkev zapůsobí nejen svou skromností, pokud jde o zahradničení. V současné době jsou také k dispozici v široké škále velikostí, tvarů a barev, takže můžete také zpestřit zeleninovou polévku. Při výsadbě této zeleniny byste měli vzít v úvahu pouze to, že se půda dobře uvolní a před výsevem se odstraní kameny a trsy. To je nutné, aby se mohla vytvořit mrkev. Stejně jako ředkvičky lze mrkev sklidit také během krátké doby. První mrkev můžete vytáhnout ze země zhruba po měsíci.

Výsadba zeleniny – saláty

hlávkový salát zelené listy rostliny zahrada zelenina patch košík

Je důležité vědět, že saláty získávají nahořklou chuť, když jsou horké. Podle toho, jaké chuti dáváte přednost, byste si proto měli na zahradě před výsadbou této zeleniny najít místo co nejstínnější. Nejlepší je zvolit druhy salátu (ty z volných listů, které netvoří hlavu). Můžete je kombinovat s jinými druhy salátů. K tomu se hodí zejména raketa, čekanka, kerblík a špenát.

Fazole sázejte jako zeleninu

fazole hobby zahradník tipy péče zelenina rostliny mísa tipy

Pokud jde o fazole, Vrechbohnen jsou nejoblíbenější odrůdou pro hobby zahradníka. A tam máte opět na výběr mezi dvěma poddruhy. Pro sázení zeleniny si můžete vybrat francouzské fazole. Ty rostou níž a nabízejí dřívější sklizeň. Existují také zelené fazole ve formě popínavých rostlin. Proto byste jim měli poskytnout podporu. Jakmile zvládnete zelené fazole, můžete také vyzkoušet sójové boby, fazole lima, fazole a fazole.

Výsadba rajčat na zahradě

rajčata zelenina rostliny zahrada tipy péče o zdravé začátečníky

Co by to bylo za zeleninovou zahradu bez rajčat? Už samotný fakt, že rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších zelenin na zahradě, by vás měl přesvědčit, abyste je zkusili. A protože nyní existuje tolik odrůd, včetně těch bez chorob, nemusíte se starat o příběhy, které jste možná slyšeli o citlivosti rajčat. Když tedy zasadíte zeleninu, udržujte místo pro rajčata.

Zasaďte mangold jako zeleninu

mangold salát červené zelené listy zelenina péče tipy rostliny

Mangold patří mezi rostliny, které upřednostňují chladnější období. Ale i v létě to spolu dobře vychází. Sklízet se dá už po 60 dnech. Za tímto účelem se listy odstraní a rostlina pak pokračuje v produkci nových listů až do zimy. Pokud zasadíte tuto snadno udržovatelnou zeleninu, můžete ji kombinovat s jinými odrůdami. Švýcarský mangold je také pěkný na pohled díky svým jasným barvám.

Výsadba zeleniny – papriky

paprika zelenina rostliny červený květináč listy zahrada nápad

Zrání papriky bohužel trvá trochu déle. Ale nemyslíte, že stojí za to čekat? Pak byste rozhodně měli zasadit i tuto zeleninu, můžete si vybrat mezi různými barvami a velikostmi. Pokud jste fanouškem kořeněných jídel a koření, můžete také zasadit chilli papričky, protože se pěstují stejně snadno. Existují opět různé odrůdy, které se od sebe liší nejen barvou, ale také svou ostrostí.

Výsadba zeleniny – koření

koření zahradní rostliny oblázky postel surfovací prkna keře

Kromě zeleniny můžete také zasadit koření. Jsou také známí tím, že jsou velmi nenároční. Na prudkém slunci se cítíte dobře a potřebujete jen trochu vody. Zamyslete se však nad tím, jaké odrůdy chcete pěstovat na zahradě a které v květináči. Některé varianty, například máta peprná, se rychle šíří a brzy zabírají spoustu místa. Nejlepší je navrhnout roh na zahradě speciálně určený pro koření. Jednou z výhod tymiánu je, že díky svým krásným květům může být také perfektně použit jako půdní kryt a jako dekorace na zahradě.

Výsadba zeleniny – jahody

jahody rostliny ovoce červená zahrada tipy péče

Pokud vás zajímá, co dělají jahody v našem seznamu nápadů na výsadbu zeleniny, zaslouží si tyto lahodné plody zmínku! A je předmětem sporu, zda jsou skutečně ovocné. Začátečníci zahradníci si často myslí, že jahody jsou náročné, ale není to vůbec pravda! Navíc je lze dokonce bez problémů pěstovat i v květináčích. A dokonce i po sklizni lze pěkné listy rostliny použít jako ozdobu na zahradě. Jediným problémem, který se může objevit, jsou škůdci, včetně ptáků, kteří mají z bobulí potěšení. Za vyzkoušení jahod ale rozhodně stojí.

Cuketu zasaďte na zahradu

cuketa nápad výsadba zeleniny snadná péče pro začátečníky

Cuketě také trvá dlouho, než dozraje. Stejně jako všechny ostatní dýňové odrůdy je cuketa velmi nenáročná a potěší každého zahradníka bohatou úrodou. Rostlina k tomu potřebuje dostatek prostoru. Pokud jí tedy můžete dát tyto, neměli byste dvakrát rozmýšlet nad výsadbou této zeleniny. Jakákoli semínka ponechaná na zemi mohou dokonce začít klíčit sama v příštím roce, takže máte cuketu opět zaručeně. V případě potřeby můžete vyzkoušet i jiný druh dýně.

cuketový květ žlutá zeleninová rostlina nápad dýňové lůžko