Práce na zahradě

Výsadba vyvýšeného záhonu jako zástěny pro ochranu soukromí: Tyto rostliny jsou vhodné na terasu a balkon

Téma „obrazovek ochrany soukromí na zahradu a balkon“ je obzvláště aktuální v létě. Rostliny nabízejí ekologickou a přirozenou alternativu zahradního plotu, zdi a balkonového pláště. Různé rostliny přicházejí v úvahu v závislosti na situaci na zahradě a balkonu. Od exotických rostlin, jako je bambus, po klasické živé ploty, vysoké květiny a dokonce i užitečné rostliny: Vysvětlujeme, jak můžete vysazenou postel zasadit jako obrazovku ochrany soukromí.

Vyvýšená postel jako zástěna pro ochranu soukromí: jaké rostliny jsou vhodné?

Okrasné trávy ve vyvýšeném záhonu jako zástěna pro ochranu soukromí na terase a zahradě

Vysoké rostliny udržují cizí lidi a zároveň zkrášlují terasu a balkon. Venku lze použít různé druhy rostlin. Jakou variantu nakonec zvolíte, závisí především na orientaci balkonu nebo terasy. Rozhodující roli při výběru hrají také faktory, jako je vítr, dostupný prostor a ochrana před deštěm (např. Přes střechu).

Bambus ve vyvýšené posteli jako obrazovka soukromí

Bambus ve vyvýšeném záhonu jako obrazovka soukromí Nápady na výsadbu

Bambus je rychle rostoucí a bujně rostoucí exot, který se také dobře cítí na domácí zahradě. Zvláštní na rostlině je, že roste i do šířky. Bambus se množí oddenky, které se široce šíří. Pro vanu a vyvýšený záhon proto existují speciální odrůdy, které tvoří pouze krátké kořeny. Jedná se například o následující odrůdy bambusu Fargesia:

Zasaďte vyvýšenou postel jako obrazovku ochrany soukromí

 • Deštník bambus “Campbell”: mrazuvzdorný, netvoří běžce, je vhodný pro skupinovou výsadbu. Ročně se zvyšuje o 50 cm a je až 3 metry vysoký a až 2,5 metru široký.
 • Deštník bambus “Zebra”: stálezelená, vytrvalá, řezatelná živá rostlina. Neohrabané roste, nepotřebuje ochranu oddenku.

Tipy pro výsadbu: Správná doba výsadby je od jara do podzimu (březen až říjen). Mezi rostlinami ponechte vzdálenost asi 80 cm, abyste zajistili soukromí. Deštníkovému bambusu se nejlépe daří na slunném až stinném místě.

Rostliny ze živého plotu jako ochrana soukromí ve vyvýšeném záhonu

Rostliny jako zástěna soukromí v myšlenkách na živý plot z vyvýšeného třešně

Mnohým živým plotům se bez problémů daří ve vyvýšených záhonech. Jedno však mají společné: Většina odrůd je podmíněně odolná a v chladném období potřebuje ochranu před mrazem. Kořenové balíky lze chránit vrstvou mulče nebo slámy. Budete také potřebovat ochranu před větrem a deštěm. Rostliny živého plotu jsou proto vhodné zejména pro kryté terasy nebo pro terasy se zasklením.

 • Olivová vrba: odolný vůči suchu, stálezelený, má vzpřímený habitus, dosahuje maximální výšky 3 m a šířky 3 m. Je vyžadována ochrana proti větru.
 • Bílý zahradní lusk: kompaktní, hustý, vzpřímený růst. Střih kompatibilní, stálezelený, tepelně odolný. Maximální výška – 5 m, maximální šířka – 5 m.
 • Portugalský třešňový vavřín: hustý, kompaktní růst, odolný, dává přednost slunci, ale toleruje i stín. Magnet na hmyz. K dispozici také jako prefabrikovaný živý plot pro vyvýšenou postel.
 • Cesmína japonská hustý porost, úzký, až 2 metry vysoký a až 0,5 metru široký. V zimě mrazuvzdorný, v závislosti na regionu může vyžadovat ochranu proti větru a mrazu.
 • Tis: Upřednostňuje stín a částečný stín. Má hustý růst a snáší tvarový řez (např. Řez sférického tvaru). Nenáročná na péči, nenáročná, dorůstá výšky až 10 m. Hardy.

Užitečné rostliny jako zástěny pro ochranu soukromí pro terasy a balkony

Vyvýšená postel jako obrazovka ochrany soukromí Rajčata přitahují nápady

Pěstování rostlin může také zajistit soukromí. Zvláště vhodné jsou určité druhy sloupcového ovoce a vysoké zeleniny.

Sloupové ovoce (Tyto druhy ovoce potřebují mřížoví, protože jsou poměrně vysoké):

 • Sloupcovité jablko. Dvouleté odrůdy: „Berbat“, „Black McIntosh“, „Blue Moon“. Dosahují výšky mezi 1,7 a 2 metry. Jsou štíhlé a plodí přímo na kmeni. Čas sklizně: pozdní léto a podzim
 • Pilířová hruška. Dvouleté odrůdy: „Condo“, „Decora“, „Silver Pearl“. Maximální výška: 3 metry. Kompaktní růst, přináší mnoho ovoce. Čas sklizně: pozdní léto, začátek podzimu.
 • Sloupcové třešně. Odrůdy „Claudia“, „Sylvia“, „Victoria“. Potřebujete horolezeckou podporu a ořez. Dorůstá až 4 metry do výšky.

Vyvýšená postel jako zástěna na ochranu soukromí na zahradě Užitečné rostliny a trvalky

Vysoká pěstovaná zelenina:

 • Rajčatová rajčata: Dosáhněte maximální výšky 180 cm. Mít silný, šířící se zvyk. Nést hodně ovoce. Partneři rostlin: petržel, bazalka, řeřicha zahradní, pórek.
 • Fazolové lusky: Rostou až 3 metry vysoko, tvoří dlouhé lusky a lze je kombinovat s endivií, okurkou a zelím.
 • Sladká kukuřice: Vypadá jako okrasná tráva, dosahuje výšky 2 metry. Vhodný pro smíšenou kulturu se švýcarským mangoldem, fazolemi, ředkvičkami a endiviemi.
 • Paprika: Vzpřímený vzrůst, uctívač slunce. Partneři rostlin: rajčata, saláty, různé druhy zelí.
 • Okurka: Rafinované saláty a občerstvení dosahují výšky 1 metr. K dispozici pouze jako jednoletá rostlina. Vhodní partneři pro výsadbu: kopr, fazole.

Rostlinné záhony Vysoké rostliny pro ochranu soukromí

Pokud chcete vytvořit malou kuchyňskou zahradu, můžete vyvýšený záhon vysadit vysokou zeleninou a poté vyplnit mezery vhodnými partnery pro výsadbu.

Květy jako ochrana soukromí ve vyvýšené posteli

Vyvýšená postel nabízí soukromí pro nápady na terasu

Chtěli byste nádheru květin? Naštěstí existuje spousta druhů květin, které rostou do výšky. Patří mezi ně například:

 • Delphinium: V závislosti na odrůdě může dosáhnout výšky 180 cm. Má vzpřímený zvyk a velké listy a poupata. Dlouhé období květu od června do září.
 • Květ vysokého plamene: Tvoří velké, nápadné květinové umbels, má šířící se zvyk a dosahuje výšky 1 metr.
 • Falešný fialový klobouk proti slunci: Má rozsáhlý, široký zvyk, roste 1 metr vysoko, přitahuje opylující hmyz.
 • Nádherná svíčka: má huňatý zvyk, kvete od června do konce září. Vyžaduje zimní ochranu.

Které květiny zasadit do vyvýšeného záhonu jako nápady na ochranu soukromí

Rychle rostoucí trvalky jako obrazovky ochrany soukromí

Která kvete jako zástěna soukromí na terase a zahradě

Rychle rostoucí a vysoké trvalky mohou ve vyvýšeném záhonu nastavit akcenty a chránit terasu před cizími lidmi. Většinu trvalek lze snadno kombinovat s půdopokryvnou a jednoletými květinami s podobnými požadavky na půdu a umístění.

 • Montbretie: Dosáhněte maximální výšky 110 cm, v závislosti na odrůdě. Trvalka, potřebuje zimní ochranu.
 • Clematis trvalý: Podle odrůdy dorůstá výšky až 3 metry. Většina odrůd je odolná, v létě bohatě kvete.
 • Vysoké astry: V závislosti na odrůdě rostou až 3 metry vysoko. Mají šířící se zvyk a velké listy. Kvetou skvěle.

Okrasné trávy jako obrazovka soukromí ve vyvýšeném záhonu

Které rostliny jako obrazovka soukromí ve vyvýšeném záhonu okrasné trávy rostlinné nápady

Okrasné trávy jsou snadno udržovatelnou a moderní alternativou ke květinám a trvalkám. Následující okrasné trávy se bez problémů daří ve vyvýšených záhonech:

 • Lampa na čištění trávy: Dekorativní vzhled, kompaktní růst – až 70 cm široký. Vhodné pro vyvýšené postele na balkoně.
 • Pampasova tráva “Bílé peří”: Dorůstá výšky 2,5 metru, má vzpřímený habitus a tvoří velké bílé květy.
 • Modrá plážová tráva: Roste až 1 metr vysoko, má mírně převislé stébla trávy, odolné vůči teplu.

Které balkony rostou jako zástěna soukromí ve vyvýšeném záhonu?

Vyvýšená postel jako zástěna na ochranu soukromí pro nápady balkonových rostlin

Pro velký balkon se nehodí jen hrnce a květinové boxy. Můžete také vysadit vyvýšený záhon. Jeho výhodou je větší objem půdy, který umožňuje různé kombinace výsadby. Na vyvýšený záhon na balkoně se hodí různé rostliny. Neměly by však být vyšší než 1 metr nebo alespoň tolerovat řez.