Práce na zahradě

Výsadba růžičkové kapusty – užitečné tipy pro péči a sklizeň

Růžičková kapusta rostlinná mísa dřevěný nůž kuchyň

U růžičkové kapusty jsou názory v zásadě utvářeny ze dvou protikladů. Buď se vám líbí, nebo ne. Střední varianta neexistuje. V případě, že jste milovníkem růžičkové kapusty, určitě byste měli zvážit výsadbu této zeleniny na vaší zahradě, abyste zpestřili nejen její, ale i pokrmy. Rostliny růžičkové kapusty, přesněji jejich stonky, dosahují výšky 60 až 90 cm. Zde se také tvoří plody, které mají tvar hlávkového salátu.

Růžičková kapusta navždy vysadí na stůl čerstvou zeleninu

Salát růžičková kapusta zelenou mísu tipy na péči o ubrus zahrada

Růžičková kapusta je jednou z odrůd, které můžete pěstovat v chladnějších obdobích. Navíc se jejich chuť dokonce zlepší, když rostliny projdou mrazem. Nemusíte si dělat starosti, pokud jste na to Zasaďte růžičkovou kapustu něco oddálilo. Protože i pod sněhovou pokrývkou a v oblastech s mírnější zimou se rostlinám dobře daří. Na druhou stranu jim teplo v létě neprospívá.

Rostlina a péče o růžičkovou kapustu

Růžičková kapusta rostliny stonek zelenina hlava tipy na salátovou zahradu

Nejlepší čas na výsadbu růžičkových klíčků ve vaší zahradě v zásadě závisí na klimatické oblasti, ve které žijete. Růžičkovou kapustu tedy můžete zasadit již na jaře, ale pouze v případě, že je pro vás léto spíše chladné. Pokud je zima také velmi chladná, je možné další setí v polovině léta. Pokud je zima ve vaší oblasti mírná, můžete počkat do pozdního léta nebo na podzim.

Při výběru místa na zahradě byste měli zvolit oblast, kde jste za poslední dva roky nevysadili žádnou jinou odrůdu hlávkového salátu nebo zelí. Podlaha by také měla zaručit dobrý odvod vody a být na přímém slunci. Nyní zde můžete zasít semena nebo zasadit mladé rostliny růžičkové kapusty, přičemž při výběru první byste měli vzít v úvahu následující:

Růžičková kapusta hlavy na stonku rostliny

tipy na zahradu Růžičková kapusta rostliny odrůda zeleniny

Semena se vysévají 90 až 100 dní před prvním očekávaným mrazem. Semena musí být vysazena v hloubce 6 až 12 milimetrů v zemi. Poté při ředění ponechejte mezi každou rostlinou růžičkové kapusty mezeru 45 až 60 cm. Pokud sázíte růžičkovou kapustu pomocí sazenic, měli byste dodržovat i tuto vzdálenost. Nyní rostliny nebo semena potřebují pravidelnou vodu. Dávejte si ale pozor, abyste je neutopili. Při odstraňování plevele se ujistěte, že růžičková kapusta má kořeny, které rostou blízko povrchu země. Ty by neměly být poškozeny. Hnojení po výsadbě růžičkové kapusty se provádí, když jsou rostliny vysoké asi 30 cm. Zvyšuje to pravděpodobnost růstu další rostliny.

Vždy zkontrolujte, zda růžičková kapusta neobsahuje škůdce

Sklizeň růžičková kapusta rostliny zelenina záhon plodina zahrada

Škůdci jsou bohužel jednou z frekvencí po výsadbě růžičkové kapusty, přičemž zástupci je široká škála hmyzu. Mějte to tedy v pozadí a pravidelně kontrolujte své rostliny, abyste mohli včas začít bojovat. Je také výhodné rostliny obracet, což je možné, pokud jsou například v polohovatelném vyvýšeném záhonu. Kromě toho se sníží riziko zamoření škůdci, pokud je hodnota pH půdy alespoň 6,5.

Výsadba růžičkové kapusty – sklizeň

tipy na péči zahradní nápady jaro Růžičková kapusta podzim

Růžičkovou kapustu lze sklízet po 80 až 100 dnech nebo později a jakmile větší listy zežloutnou. Nečekejte ale dlouho. Růžičková kapusta by se neměla otevírat. Jako vodítko berte pouze přibližnou velikost golfového míčku. Sklizeň začněte ze spodní části rostliny kliknutím na hlavy. Také by měly být odstraněny listy pod sklizenými hlavami.

Pražená růžičková kapusta

Pečená růžičková kapusta talíř vaření čerstvé zeleniny zahradní nápad

Smažená růžičková kapusta pro zdravou výživu

smažte smažené růžičkové klíčky připravte lžíci zeleniny