Práce na zahradě

Výsadba listového salátu – odrůdy a péče o alternativu salátu

zahradní salát rostliny hobby gaertner zeleninová náplast

Skvělou variantou salátu je listový salát. V poslední době tento druh salátu v popularitě dokonce předčil salát. Listový salát je nejen velmi vhodný k přípravě čerstvých salátů. Lze jej použít také na sendviče a jako ozdobu hlavních jídel. Protože je v některých ročních obdobích na trhu poměrně drahý, bylo by skvělé mít ho na vlastní zahradě Rostlinný salát, aby byla vždy zajištěna čerstvá přísada pro zdravou výživu.

Výsadba listového salátu k přípravě zdravých salátů

čerstvý salát zdravé jídlo zahradní semena sklizeň rostlin

Když zasadíte salát, můžete si vybrat jak zeleninovou záplatu na zahradě, tak květináče a truhlíky. Také si nemusíte dělat starosti s potřebným prostorem, protože mezi jednotlivými rostlinami nemusíte nechávat žádný prostor. Pokud chcete, nechte je volně růst. Aby byla zajištěna rozmanitost a kombinace barev, můžete dokonce zasadit několik druhů salátu.

Výsadba listového salátu – druhy a vlastnosti péče?

salát přísada listový salát rostliny zahrada tipy odrůdy

Listový salát lze vysévat s nástupem jara. V regionech s mírnějšími zimami je vhodné také období mezi podzimem a zimou. Radicchio je výjimkou. To by mělo být nejlépe zaseto uprostřed nebo na konci léta. Vyberte si místo na slunci nebo v částečném stínu. Pokud jde o způsob setí při výsadbě listového salátu, je třeba u každé jednotlivé odrůdy listového salátu zvážit několik věcí:

Zasaďte raketu jako listový salát

rostliny rukoly zahradní hlávkový salát hrnec

Raketa má pikantní chuť, a proto je velmi oblíbená jako přísada do chlebíčků. K semenům se často prodává směs, která zahrnuje jiné druhy salátu nebo salátu. Raketa se sklízí v mladém věku. Jinak by mohl dosáhnout výšky až jednoho metru. Pokud chcete na svou zahradu zasadit listový salát, raketa by rozhodně neměla chybět.

Semena byste měli zasít o něco více než palec hluboko do země. Při výsadbě salátu této odrůdy dodržujte vzdálenost 5 cm. Další možností je jednoduše rovnoměrně posypat semena přes záhon. Nyní je také správný čas na hnojení. Sazenice se poté zředí a ponechá mezeru 15 cm. Počkejte však, dokud nebudete mít alespoň čtyři listy papíru. Přebytečné sazenice můžete také použít k přípravě salátů. Jak rukola roste, potřebuje vlhkou půdu bez plevelů. Rukola se automaticky množí. Další výhodou je, že škůdci a choroby jsou velmi vzácné.

Raketu je nejlepší sklízet 25 až 40 dní po výsadbě salátu. Pokud budete čekat příliš dlouho, listy budou mít hořkou chuť. Pokud listy jednoduše odeberete ke spotřebě, mohou znovu narůst a další sklizeň je zaručena. Pokud to nechcete, můžete jednoduše odstranit celou rostlinu.

Rostlinu čekanky zasaďte jako listový salát

chicoree odrůda hlávkového salátu zelené zeleniny

Existuje zde mnoho různých odrůd. Zvláště rozšířená a oblíbená je listová čekanka. Je k dispozici se zelenými a červenými barvami listů. Pokud chcete tento listový salát zasadit, stačí, když se budete řídit obecně požadavky listového salátu.

U listové čekanky stačí semenům hloubka 6 mm nebo je můžete posypat po záhonu jako raketa. U první varianty nechte mezeru 5 cm, kterou při ztenčení zvětšíte na 15 až 20 cm. Pokud posypete semena, naneste další tenkou vrstvu zeminy. Ke klíčení semen je nutná neustále vlhká půda. Poté by mělo pokračovat pravidelné zavlažování. Jelikož plevele mohou bránit růstu, měli byste je vždy odstranit. Škůdci, kteří se nacházejí v listové čekance, jsou šneci, mšice, housenky zelí, trpasličí cikády a další. Při chorobách si dejte pozor na padlí.

Poté, co se o sebe po zasazení salátu tak dobře postaráte, budete odměněni bohatou úrodou. Chcete -li to provést, jednoduše odřízněte listy jeden po druhém zvenčí nebo sklízejte rovnou celou rostlinu.

Výsadba listového salátu – endivie

endive listový salát rostliny bělící salát připravuje dřevěnou desku

Endivie je v zásadě také druh čekanky. Existují různé odrůdy, ze kterých si můžete vybrat. Ať už se uchýlíte k čemukoli, výsadby tohoto listového salátu rozhodně nebudete litovat.

Tento listový salát zasadíte jako čekanku. Poté sazenice zředí a ponechá mezeru 15 až 30 cm. Endive může dobře vzkvétat do teplého období. Listy však poté zhořknou. Je zajímavé, že endivie se bělí dva až tři týdny. K tomu jsou vnější listy jednoduše svázány kolem středového kusu. Během této doby byste ale měli zajistit, aby listy nenavlhly.

S endive můžete také sklízet pouze vnější listy, abyste zajistili trvalou sklizeň, nebo můžete sklízet celou rostlinu. To zcela závisí na vašich potřebách.

Vysaďte hořčici Sarepta jako listový salát

salát z hořčice pikantní tipy na zahradní záhon

Jak už z názvu pravděpodobně uhodnete, tento druh salátu je obzvláště pikantní. Chcete -li zasadit tento listový salát, můžete si vybrat mezi mnoha poddruhy mezi různými výškami, barvami a tvary listů. Existují tedy nízké i vysoké, se světle zelenými až červenými a až tmavě červenými listy, které mohou být malé a vrásčité nebo široké a hladké.

Pokud hledáte správné místo pro výsadbu hořčice Sarepta, ujistěte se, že tam předem nerostl salát. V opačném případě by půda pro výsadbu salátu měla být bohatá na živiny a měla by zaručit dobrý odvod vody. Po zasetí semen 6 mm hlubokých a 2,5 až 5 cm od sebe udržujte půdu vlhkou. Ředění probíhá pouze tehdy, když jsou mladé rostliny vysoké 10 až 12 cm. Nakonec by vzdálenost měla být 10 až 15 cm. Můžete také sníst sazenice tohoto listového salátu. Plevel pravidelně trhejte a udržujte půdu vlhkou.

Výsadba listového salátu – Můžete sklízet listy hořčičných rostlin, které nechávají stonky za sebou, nebo můžete sklízet vnější listy, jakmile dosáhnou výšky 6 až 8 palců. S touto odrůdou listového salátu můžete samozřejmě sklidit i celou rostlinu.

Radicchio – rostlinný salát

radicchio rostliny červeného listu salátu hlava salátu zdravá

Zvláštností tohoto listového salátu je tmavě červená barva, kterou hlava dostává. Pokud zasadíte tento listový salát, získáte nádhernou změnu barvy ve své zahradě. A zaručena je také čerstvá přísada do salátů.

Radicchio by mělo být vysazeno jako listový salát v polovině nebo koncem léta. Při ředění pak dodržujte vzdálenost 20 až 30 cm. Časem se vytvoří hlava salátu. To je také znak toho, že salát je zralý.

Pokud se hlava netvoří, jednoduše sklízejte vnější listy a nechte salát dále růst, dokud se nevytvoří. Při sklizni celé rostliny a v oblastech s mírným podnebím ji můžete řezat do výšky 2,5 až 5 cm. Tímto způsobem dáte radicchio příležitost vyrůst.

Salát radicchio v prodlouženém tvaru

radicchio druhy protáhlý salát rostliny červená barva zdravá