Práce na zahradě

Výsadba hrachu – věci, které je třeba vzít v úvahu při péči o ně

hrášek rostliny lusky zelenina zahradní tipy

Hrách je často a rád součástí zeleninové zahrady. Důvodem je to, že dávají polévkám a jiným pokrmům nádhernou chuť. Skvělé je, že už jste na jaře a také na podzim Rostlinný hrášek bez obav z nižších teplot. Protože tyto rostliny mají rády chladnější období. Hrášku se daří i v mírnějších zimách. Rostliny hrachu mohou růst velmi vysoko i nízko, v závislosti na odrůdě. Velké druhy proto potřebují mřížkové podpěry, což u menších druhů neplatí. Ten druhý také dozrává rychleji, i když požadavky na údržbu jsou pro obě velikosti stejné.

Rostlinný hrášek pro zdravou výživu

miska šálek hrášek vaření mísa pěstování zeleniny

Zasaďte hrášek ve správný čas

zelený hrášek pod zdravé stravování nápad zeleninová zahrada

Dva měsíce před posledním jarním mrazem je ideální čas na výsev hrachu. Hrášek můžete také vysadit dva až tři měsíce před prvním očekávaným mrazem na podzim, ačkoli v oblastech s mírnou zimou můžete na podzim znovu vysévat.

Výsadba hrášku a řádná péče o něj

sazenice hrášek rostliny zahradní semena jarní podzimní péče

Pro setí byste měli použít očkovaná semena. Před sázením hrachu uvolněte půdu a ujistěte se, že nedochází k podmáčení. Abyste zajistili dostatek živin, promíchejte půdu s kompostem. Je také důležité, aby Země byla bohatá na draslík a fosfor. S dusíkem byste to ale neměli přehánět, protože to může narušit tvorbu ovoce. Rostliny potřebují hodně slunce. V horkých dnech byste však měli mít možnost zajistit stín i odpoledne. Plody dozrávají během 55 až 70 dnů.

Řetězový plot jako opora pro rostliny hrachu

řetězový plot plot mřížka hrášek rostliny hobby zahradničení tipy

Pokud jste vybrali větší rostliny, budete muset nejprve postavit podpěry. Semena by měla být 5 cm hluboká a 2,5 cm od sebe. Při zalévání po výsadbě hrachu je důležité poznamenat, že půda by měla být udržována vlhká, ale ne přemokřená. V opačném případě riskujete hnilobu semen. Jakmile se objeví sazenice, měli byste hrách ztenčit a ponechat mezeru 5 až 10 cm. Vzhledem k tomu, že rostliny hrachu jsou choulostivé, měla by být veškerá práce, jako například pravidelné odstraňování plevele, prováděna opatrně. Rostliny také pravidelně kontrolujte, zda neobsahují škůdce, jako jsou mšice a brouci.

Plodina jako výsledek po výsadbě hrachu

sklizeň hrášek mřížoví kovový dětský zeleninový gaertner

Výsadba hrachu – V závislosti na odrůdě může být hrách zralý, když se začne tvořit. To však nutně neznamená, že je pak musíte sklízet. Některé odrůdy však musí být plně vytvořeny. Při sklizni začněte nejprve s nižšími plochami. Pokud necháte rostliny odstát, také jim znovu vyroste hrášek.

Hráškový lusk v zahradě

lusk hrášek rostliny zelenina nápad příloha pomoc

Podpěry pro rostliny z bambusu

tipy na péči o rostliny z rostlinného záhonu, bambusový hrášek