Práce na zahradě

Výsadba fenyklu – užitečné tipy pro pikantní zeleninu

sklizeň fenchen bulbe zelený hliněný hrnec zeleninová zahrada

A ještě jednou bychom vám chtěli představit zeleninu, která miluje chladnější období roku, tj. Mírnou zimu a stále chladné jaro, abyste se během této doby mohli snadno najíst Fenykl rostlinný umět. Jedná se o křupavý fenykl, který je známý svou silnou chutí. Je to trvalka, která by neměla chybět na žádné zahradě. Jakmile se objeví květiny, znamená to, že růst se zastavil. Užitečný hmyz je však přitahován během období květu.

Výsadba fenyklu – odrůda Finocchio

zeleninová zahrada fenykl rostliny bílý stonek

Asi nejznámější odrůdou pro výsadbu fenyklu je Finocchio. Tento typ fenyklu má bílou žárovku, která připomíná artyčok. A právě to se kromě stébel konzumuje. Společný Fenchen naopak nemá žárovku. Místo toho se vyznačuje jedlými stonky a zelení. Pěstuje se hlavně pro semena. Zelená je také často používána jako koření, protože její chuť je velmi blízká anýzu.

Vysazujte, ošetřujte a sklízejte fenykl

zeleninová zahradní záhon půda fenykl bělení zahradní tipy

Nejlepší doba pro výsev fenyklu je v létě. Na podzim tak získáte první vzrostlé rostliny. Jaro je vhodné i pro setí. Fenykl byste však pak měli vysít do místnosti jeden a půl až dva měsíce před posledním mrazem. Fenykl pak můžete vysadit na zahradu, jakmile už nehrozí mráz.

Květy fenyklu jsou žluté

květy žlutý fenykl rostliny zahradní zelenina

Pokud jste se rozhodli vysadit fenykl koncem léta, zasejte semena asi 6 mm hluboko do země, což by se mělo vyhnout stojaté vodě a být bohaté na živiny. Ponechte mezeru 2,5 cm. Jakmile se objeví sazenice, je čas na řídnutí. Ponechte vzdálenost 25 cm. Půdu udržujte vlhkou pravidelným zavlažováním. Stejně jako u všech ostatních druhů zeleniny je také důležité odstranit plevele. Mulčování má tu výhodu, že plevel je při růstu narušen. Kromě toho je podlaha tímto způsobem udržována v chladu. Mulčování je zvláště důležité po vytvoření žárovek. Tím se rostlina vybělí a dodá jí typickou bílou barvu.

Semena fenyklu

semena fenykl rostliny koření zedník jar zahradní tipy

Po vysazení fenyklu potřebuje rostlina 60 až 100 dní na zrání. Při sklizni není třeba brát v úvahu nic zvláštního. Jednoduše vytáhněte celou rostlinu ze země, jakmile dosáhne své plné velikosti.

Fenykl zelený

listy zeleného fenyklu salátové koření

Mladá fenyklová rostlina

kořen fenykl půda dřevo podlaha sklizeň mladá rostlina

Fenykl je zdravý jako každá jiná zelenina 

salát řez fenykl zdravé potraviny dřevo