Práce na zahradě

Vyrobte si hnojivo pro jezírkové rostliny sami – přírodní živiny pro zdravější vodní rostliny

Abyste udrželi rovnováhu ve svém jezírku a vyhnuli se dusičnanům, můžete si sami vyrobit přírodní hnojivo pro jezírkové rostliny. Lekníny a další vodní rostliny na zahradě potřebují správné živiny, aby kvetly po celou sezónu. Nákup běžně dostupných tablet nebo pytlů hnojiv pro jezírkové rostliny se však může pěkně prodražit. To platí zejména v případě, že máte ve vodní zahradě hodně rostlin. Může však být docela snadné vyrobit si vlastní hnůj z běžného kompostu nebo suchého kuřecího nebo kravského hnoje.

Vyrobte si hnojivo pro jezírkové rostliny sami – praktické rady

rybník obklopený štěrkem s prosperujícími vodními rostlinami v zahradě

Rostliny potřebují živiny, aby přežily a prospívaly, a hnojivo je jedním ze způsobů, jak jim je poskytnout. Hnojení rostlin v rybnících je trochu jiná záležitost než hnojení zahradních rostlin. Vyžaduje různé produkty a procesy. Hnojení rybničních rostlin není vždy nutné v závislosti na stavu vašeho jezírka. Pokud se však přesto rozhodnete, musíte vědět, jak a kdy vodní rostliny přihnojit. Kromě toho zde uvádíme několik podrobností o přidávání hnojiva pro jezírkové rostliny.

neudržovaný rybník v parku s květy řas a nekontrolovaným růstem vodních rostlin

Pokud je vodní prvek, jako je rybník nebo jezero, součástí vaší zahrady, možná si říkáte, zda je třeba vodní rostliny přihnojovat. Záleží hlavně na kvalitě vody, stejně jako hnojení vaší zeleninové zahrady závisí na kvalitě vaší půdy. Hnojiva pro jezírkové rostliny mají různé formy, stejně jako půdní hnojiva. Patří sem kapalná hnojiva, tablety a granulované produkty. Dalším způsobem hnojení rostlin v rybnících je použití nástrojů k zapracování hnojiva do dna jezírka.

žena zalévání půdy v malém železném květináči

Pokud vás zajímá, jaký typ hnojiva je pro začátečníky nejsnadnější, mohou to být speciálně připravené hnojivé tablety. Ale o vhození normálního půdního hnojiva do vody ani nepřemýšlejte. Ekosystém v zahradním jezírku můžete vážně poškodit krmením jezírkových produktů produkty, které jsou určeny do půdy.

Vyrobte si organická hnojiva pro jezírkové rostliny sami z přírodních produktů

Místo toho použijte speciální hnojivo pro jezírkové rostliny. Zahradníci, kteří chtějí přihnojit jezírkové rostliny speciálním přípravkem, musí pečlivě dodržovat pokyny na etiketě. Jinak mohou rostliny uhynout.

Použijte kompost

vyrobte si vlastní kompost ze zbytků jídla a použijte jej k vlastní výrobě hnojiva pro jezírkové rostliny

Pro pěstování silnějších, zdravějších a lepších rostlin ve vaší jezírkové zahradě je důležité používat hnojiva, která obsahují dusík, fosfor a draslík. Zahradníci mohou při zalévání vodních rostlin používat alternativní metody hnojení.

Připravte si hnojivo pro jezírkové rostliny a rostliny v zalévací vodě

Naplnění květináče jednou částí těžké zahradní zeminy a 2 polévkovými lžícemi hnojiva pro kostní moučku, po němž následují dvě části dobře kompostovaného hnoje, poskytne všechny živiny, které taková rostlina během vegetace potřebuje. Jakmile rostlinu nebo oddenek zasadíte do květináče, můžete na okraj přidat další zahradní zeminu.

přidejte do půdy důležité živiny pro vodní rostliny, jako je dusík, fosfor a draslík, pomocí hnojiv.jpg

Poté, co je země pevně podbíjena, položte na ni kameny, aby ji udržely na místě. Jak vegetační období postupuje, můžete do vody v jezírku přidat tekutý doplněk, pokud rostliny vykazují známky nedostatku železa nebo draslíku. Tekuté přísady jsou navrženy tak, aby přidávaly další železo a draslík na podporu vývoje listů a květů rybničních rostlin. Týdenní přidání 2 polévkových lžic kapaliny na 230 litrů poskytne do vody 3 procenta rozpustné potaše a 0,10 procenta železa. Rostliny pak mohou absorbovat tyto živiny přímo z vody.

nadměrné řasy kvetou v rybníku kvůli narušenému ekosystému v důsledku nesprávného hnojení

Pokud však má váš rybník plevele nebo nadměrný růst řas, vyhněte se přidávání dalšího hnojiva do vody. Protože místo hnojení rostlin v jezírku umožníte plevelům vzkvétat tímto způsobem. Nekompostovaný hnůj lze použít ve velkých zemědělských rybnících, v malém jezírku, rybníku koi nebo pomocí aquaponického systému k pěstování zeleniny, ale existuje riziko přidání nebezpečných bakterií, jako je E. coli nebo salmonela do vody.

Vyrobte si hnojivo leknínů sami a starejte se o rostliny

Vytvořte si ve vodě vlastní mini zahradu z leknínů a použijte jiné druhy rostlin

Leknín je krásný, voňavý doplněk každého rybníka. Zatímco výsadba leknínů v rybníku je poměrně snadná, znalost toho, jak správně přihnojit a starat se o tuto vodní rostlinu, jí pomůže udržet prosperitu. Jakmile rostlina dosáhne hladiny vody, začněte hnojit, abyste podpořili silné a zdravé květiny. Chcete -li získat co nejvíce květů, měli byste lekníny hnojit každých 10 dní.

Během vegetace hnojte vodní rostliny přírodními hnojivy

Lekníny byste měli krmit, dokud se dny v říjnu nezkrátí. Rostliny nechte v zimě odpočinout a na jaře začněte znovu přihnojovat. Pokud přidáte vlastní hnojivo pro jezírkové rostliny, tato rutina zajistí, že budete mít krásně kvetoucí lekníny po celé léto.

Návod, jak si sami vyrobit hnojivo pro jezírkové rostliny

Vytvořte si vlastní hnojivo pro jezírkové rostliny na zahradě s vápníkem pro lepší kvetení a prosperitu

 • Nejprve stačí nakrájet několik papírových ručníků na čtvrtiny.
 • Do středu každého kusu pak vložte lžíci normálního hnoje z kompostu nebo kuřecího hnoje.
 • Přeložte všechny čtyři strany papíru na polovinu a vytvořte balíček o velikosti typického čajového sáčku. Není nutné žádné těsnění.
 • Jednoduše otočte tašku, abyste zabránili jejímu otevření.
 • Vložte všechny sáčky do malé plastové krabičky, která plave na hladině vody.
 • Poté to dejte do rybníka, aby se hnojivo dostalo do zapuštěné půdní vany, ve které se nachází každá rostlina.

Další tipy a kroky

Pod hladinou vody rostou podvodní jezírkové rostliny

Pro tyto sáčky používejte papírové ručníky, protože se pod vodou velmi rychle rozkládají. To je dobré pro životní prostředí, ale také to znamená, že musíte při vkládání každé tašky pracovat rychle. Pokud je nedostanete dostatečně rychle na dno jezírka, papír se může rozpustit a místo do půdy uvolnit hnojivo do vody. Toto zavedení živin by mohlo mít za následek vláknité řasy jako plevel nebo jednobuněčné řasy, které vodu zbarví zeleně, vyživují a energicky kvetou. Nejjednodušším způsobem, jak se tomu vyhnout, je použít zahradní hladítko.

mladý muž udržující rybník s hnojivem pro jezírkové rostliny

 • Veďte špičku konkávní stranou hladítka proti vnitřní stěně vany a zatlačením dolů vytvořte dutou kapsu mezi vanou a podlahou.
 • Druhou rukou rychle zatlačte pytel hnojiva do spodní části otvoru. Poté stáhněte zpět stěrku a rychle sklouzněte zeminu zpět přes pytel a současně odstraňte ruku.
 • V závislosti na velikosti rostliny, kterou hnojíte, můžete vždy vložit několik těchto pytlů hluboko do obvodu každé vany.
 • Umístěte hnojivo na vnější okraje půdy, nikoli do blízkosti středu rostliny.
 • Kořeny musí dosáhnout na potravu, což způsobí, že se natáhnou a vyrostou, aby obsadily všechny části půdy.
 • Hnojení vodních rostlin tímto způsobem může dát vašemu jezírku svěží, tropický vzhled s velmi malým úsilím.