Práce na zahradě

Výroba hnojiva z banánové slupky: pokyny pro kutily a další nápady pro použití na zahradě

Zahradní a pokojové rostliny potřebují k velkolepému růstu vodu, čerstvý vzduch a živiny. Je proto vhodné květiny a trvalky pravidelně přihnojovat, zejména na jaře a v létě. V obchodech je na výběr mnoho variant. Téměř pro každou rodinu rostlin je nabízeno speciální hnojivo. Ale nemusí to být tak složité: ve většině případů se můžete obejít bez speciálních hnojiv a dokonce si hnojivo vyrobit sami. Tímto způsobem můžete snížit negativní dopady na zahradní půdu a biologickou rozmanitost a zároveň si užít vysokých výnosů a květin. V dnešním článku vysvětlíme, jak lze vyrobit hnojivo z banánové slupky, a řekneme vám, jaké další využití může organická banánová slupka mít na zahradě doma.

Výroba hnojiva z banánové slupky: Používejte pouze banány z ekologických plantáží

Kupujte organické banány a zpracovávejte je na hnojivo

Banán je jedním z nejpopulárnějších druhů ovoce mezi Němci. Čtyřčlenná rodina sní průměrně kolem 400 banánů ročně, což je kolem 14,5 kg na osobu. Asi pětina z toho – kolem 3 kilogramů banánové slupky skončí v organickém odpadu. Je to vlastně škoda, protože slupky exotického ovoce jsou bohaté na živiny, jako je draslík, hořčík a vápník. To z nich dělá perfektní přísady do tekutých hnojiv. Hnojivo můžete vyrábět pouze z banánových slupek, nebo je můžete kombinovat s jinými materiály, jako je káva nebo vaječné skořápky. Především je důležité, abyste používali pouze banány z ekologického zemědělství. Běžně vyráběné banány ze supermarketu mohou obsahovat zbytky pesticidů. Plantáže jsou před sklizní ošetřeny protiplísňovými prostředky, aby ovoce nehnilo na dlouhé cestě do supermarketu. Banány jsou navíc velmi náchylné na určité druhy hub, a proto jsou během období zrání zalévány speciálními houbami. Všechny tyto škodlivé chemikálie se hromadí ve skořápce. Pokud ho použijete na výrobu hnojiv, dostanou se pesticidy do půdy a zahradních rostlin a mohou je poškodit. Pokud tedy chcete vyrábět hnojivo z banánové slupky, měli byste používat organické produkty.

Výroba hnojiva z banánové slupky: Tyto rostliny z toho budou mít prospěch

Vyrobte si vlastní hnojivo z banánové slupky a nechte zaschnout

Hnojivo vyrobené z banánové slupky je ideální pro plodiny a květiny s vysokou potřebou draslíku. Takovými jsou například rajčata, papriky, okurky, cukrová řepa a dýně. Květiny jako muškáty, růže a fuchsie také potřebují draslík. Většina půd v Německu je však chudá na draslík. To platí zejména pro půdy s vysokým podílem humusu nebo písku. Vzhledem k tomu, že předávkování draslíkem může poškodit rostliny, měli byste nejprve pro jistotu odebrat vzorek půdy a nechat jej v laboratoři vyšetřit. Dokonce i nejlevnější analýza půdy může určit obsah draslíku a sloužit jako vodítko.

Obohaťte zahradní půdu banánovými slupkami

Vyrobte si hnojivo z banánové slupky, nasekejte ho

Různá hnojiva si můžete sami vyrobit z banánových slupek. V následujícím textu vám vysvětlíme, jaké máte možnosti a jak správně vyrobené hnojivo používat. U zahradní půdy chudé na živiny pomáhá jen jedna věc: hnojit. Přestože hnojivo z banánové slupky není vhodné jako kompletní hnojivo, může zahradní půdu obohatit. Nejlepší doba k tomu je mezi polovinou března a koncem dubna, těsně před opětovným vysazením zahrady. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je nejprve nakrájet skořápky na malé kousky nebo je jemně rozmixovat v smoothie mixéru. Poté zapracujte malé kousky nebo pyré do půdy, přímo kolem kořenů rostlin. Tato metoda je skvělá pro malé zahrady a vyvýšené záhony, kde chcete zasadit květiny, půdní kryt a trvalky s vysokou potřebou draslíku.

Vyrobte tekuté hnojivo z banánových slupek, kávové sedliny a skořápek vajec

Recept na hnojivo vyrobené z banánových slupek a skořápek vajec

Tekuté hnojivo můžete také vyrobit z banánové slupky. Mladým rostlinám na jaře dokonale dodá všechny potřebné živiny. Chcete -li to provést, nakrájejte banánovou slupku na malé kousky a nechte je uschnout na slunném místě. Nechte 4–5 vaječných skořápek a přibližně 30 až 50 g kávové sedliny zaschnout na stinném místě. Poté vložte vaječné skořápky a sušené banánové slupky do mixéru nebo Thermomixu a najemno je rozetřete. Výsledný prášek poté naplňte 1 polévkovou lžící soli Epsom (také k dostání v lékárnách pod názvem Epsom salt) do 1 litrové rozprašovače. Láhev naplňte vlažnou vodou, našroubujte víčko a energicky s ní třepejte, dokud se vejce a banánový prášek zcela nerozpustí. Můžete jej použít k hnojení rostlin každé dva týdny.

Smíchejte závlahovou vodu s hnojivem z banánové slupky: Tento recept zajišťuje rychlý růst pokojových a zahradních rostlin

Hnojivé rostliny a tipy na kompostování z banánové slupky

Zasadili jste růže, muškáty nebo fuchsie a nyní doufáte v nádherné rozkvět na jaře a v létě? Pak můžete květinám podat pomocnou ruku a podat jim hnojivo z banánové slupky se závlahovou vodou. Recept je super jednoduchý. Na vložení do kastrůlku budete potřebovat asi dvě hrsti drcených banánových slupek. Poté hrnec naplňte 1 litrem destilované vody a přiveďte k varu. Vodu nechte na mírném ohni vařit asi 3-4 minuty, poté pánev stáhněte z ohně. Tekuté hnojivo nechte louhovat asi 5-6 hodin, poté vyjměte banánové kousky a tekutinu nalijte pouze do uzavíratelných lahví. 100 ml tekutého hnojiva zřeďte 1 litrem vlažné vody z vodovodu a jednou až dvakrát týdně jím zalévejte květiny.

Toto tekuté hnojivo je mimochodem také ideální pro Tillandsii. Postřikujte rostliny dvakrát měsíčně, abyste prodloužili dobu květu.

Vysejte semena s banánovými slupkami

Jak si sami vyrobit hnojivo z banánové slupky Návod

Mladé rostliny potřebují hodně živin. Trik vám pomůže urychlit klíčení semen. Zasejte semínka společně s malými kousky banánové slupky. Pokud začínáte s výsevem doma, pak do otvorů nejprve vložte najemno nakrájenou banánovou slupku a teprve poté navrch dejte semínka. Navlhčete semena rozprašovačem plným tekutého hnojiva vyrobeného z banánové slupky a vody, poté je zasypte hlínou.

Banánové slupky kompostujte

Tipy a pokyny pro kompostování banánové slupky

Ačkoli jsou banány exotickým ovocem, jejich slupky jsou povoleny na hromadě kompostu. Samozřejmě za předpokladu, že se jedná o organické banány. I když jste z těchto banánových slupek vyrobili hnojivo, můžete je kompostovat. Organické banány nejsou ošetřeny pesticidy, a proto hnijí mnohem rychleji.

Péče o listy pro pokojové rostliny

Vyrobte hnojivo z banánové slupky pro tyto plodiny a květiny

V zimě vyzdobíte zimní zahradu nebo dům, na jaře se můžete vrátit na balkon nebo terasu: pokojové rostliny musí odolat různým vlivům prostředí. Zvláště velkolisté rostliny často hodně trpí, když měníte umístění. Nečistoty a prach zabraňují listům absorbovat sluneční světlo a vodu z rozprašovače. Vyplatí se proto jednou týdně otřít listy vlhkým hadříkem. Navlhčete hadřík roztokem tekutého hnojiva z banánové slupky a vody z vodovodu.

Přilákejte motýly a ptáky a nakonec v zahradě bojujte s ovocnými muškami

Přilákejte motýly banánovými slupkami

Banánové slupky mohou přilákat do zahrady prospěšný hmyz a ptáky. Misky zavěste na strom nebo vysoký keř v zahradě. Nenechávejte je však na zahradě přes noc, protože i to může přilákat škůdce.

Mladí i staří milují pobyt na zahradě, zejména v létě. Venku se také přesouvá jídelna. Ale aby byla rodinná večeře opravdu zábavná, je třeba nejprve bojovat s hmyzem, jako jsou ovocné mušky. Vysvětlujeme, jak si můžete sami vyrobit past na ovocné mušky s banánovou slupkou. Vložte 3-4 banánové slupky do průhledné plastové krabičky a pokapejte ji 4-5 lžícemi jablečného octa. Propíchněte otvory ve víku a zavěste plastovou krabičku na slunné místo.

Zpracování banánové slupky na hnojivo a jiné zahradnické účely

Banánové slupky mohou zlepšit kvalitu půdy a úspěšně nahradit hnojivo ze zahradního centra. Ujistěte se však, že hnojivo vyrábíte pouze z organických banánů. Lusky můžete nakrájet a nechat přes noc louhovat ve vodě nebo krátce povařit. Skořápky můžete také rozmixovat nebo vysušit v Thermomixu a rozdrtit spolu se sušenými skořápkami. V závislosti na tom, zda vyrábíte hnojivo s pomalým uvolňováním nebo tekuté hnojivo, jej můžete použít k hnojení rostlin dvakrát až dvanáctkrát za měsíc.